Jump to content
Dogomania

KROSNO (PL) i KOSICE (SK)-16.07.2006


Justuss

Recommended Posts

[QUOTE]Nie do końca jest to prawda. Nie wiem jak w innych ośrodkach, ale tam, gdzie szkolilismy naszego airedale, warunkiem przyjęcia na kurs PO, było ukończenie PT. Trudno bowiem szkolić psa w zakresie obrony, nad którym się nie panuje.[/QUOTE]

Alu ja o tym wiem tylko chodziło mi o to, że samo PT u nas nie obliguje do wystawiania psiaka w użytkach. Kasia miała owczarka, który skończył PT 1 i 2 oraz PO, wieć wiem jak to sie wszystko odbywa...;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Justuss']Moniczko w Czechach i na Słowacji w klasie użytkowej mogą być wystawiane psiaki z ukończonym kursem PT 1 i 2 + te kursy myśliwskie ( z tego wynika) i to daje tytuł użytkowości. U nas w Polsce jeżeli się nie mylę ( bo zdaje sie w Głogowie 2004 r był własnie staffik z Czech, który był wystawiany w klasie użytkowej), też te psiaki mogą być wystawiane. Nasze mogą byc dopiero wystawiane w użytkach jak skończą PO, PT nie obliguje.
Pozdrawiam[/quote]

dzieki Justuss - dalej jestem w szoku, że są takie klasy wystawowe w staffiorach- cóż uczymy się całe życie, ciągle, ciągle..
generalnie bardzo mi sie podoba, że są ludzie, którym się chce i którzy moga udowodnić, ze staffik to coś więcej niż kanapowy zakapiorek:razz::evil_lol::evil_lol:

ale jak to jest praktycznie: zgłaszając psa na wystwawę nigdy nie zwróciłam uwagi, że jest klasa użytkowa w fafiorach....czy w takim razie mając zdany egzamin na np. PO, mogę każdego psa (w sensie rasy), bez względu na rasę zgłosić do klasy użytkowej????

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AMFI']....czy w takim razie mając zdany egzamin na np. PO, mogę każdego psa (w sensie rasy), bez względu na rasę zgłosić do klasy użytkowej????[/quote]

Nie! Pies musi mieć [B]CERTYFIKAT UŻYTKOWOŚCI.[/B]

Wszystko jest dokładnie opisane w naszym regulaminie wystaw:

[COLOR=#005633][I][B]5. Psy mogą być zgłaszane na wystawę wyłącznie do jednej z następujących klas:[/B][/I]
[I][B]...[/B][/I][/COLOR]
[COLOR=#005633][I][B]...[/B][/I][/COLOR]
[COLOR=#005633][I][B]e) Klasy użytkowej - wiek powyżej 15 miesięcy, z certyfikatem użytkowości. Organizowana dla ras, od których wymagane są odpowiednie próby użytkowości (wg FCI). Certyfikat użytkowości wydaje się:[/B][/I]

[I][B]- dla psów ras obronnych - posiadających co najmniej dyplom IPO I,[/B][/I]
[I][B]- dla psów ras myśliwskich - posiadających dyplom co najmniej III° z konkursów. Na wystawach krajowych i klubowych może być organizowana klasa użytkowa dla chartów, uznanych za użytkowe.[/B][/I][/COLOR]


[COLOR=#005633]Staffik na pewno nie jest rasą obronną, więc w Polsce nawet jak ktoś dopuści :mad: go do szkolenia obronnego to potem z dyplomem IPO zero szans na certyfikat użytkowości.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AMFI']
ale jak to jest praktycznie: zgłaszając psa na wystwawę nigdy nie zwróciłam uwagi, że jest klasa użytkowa w fafiorach....czy w takim razie mając zdany egzamin na np. PO, mogę każdego psa (w sensie rasy), bez względu na rasę zgłosić do klasy użytkowej????[/quote]

Nie wiem czy pamiętasz ale jak byliśmy(ja byłem i pamiętam żę Bunia była :wink: ) w płocku 2005 to jakiś pies poszedł w klasie użytkowej pomimo iż w katalogu był inaczej wpisany, właścicielka w porozumieniu z sędzią (o ile mnie pamięć nie myli pani Chwalibóg) dokonała jakichś zmian w karcie oceny.
Swoją drogą ja do tej pory byłem pewien że to jakaś duża pomyłka była a tu okazuje sie że staffiory też mogą być użytkowe :wink: czytałem o bullach używanych w czasie polowań ale myśliwskie staffiki to dla mnie nowość :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asztir']W takim razie z regulaminu by wynikało iż staffiki nie mogą mieć nawet klasy użytkowej[/quote] Dokładnie tak. W klasie użytkowej zgodnie z regulaminem mogą być wystawiane z III grupy FCI tylko rasy dla których wymagane są próby pracy a więc: jagdterrier, jack i parson ( wymagane próby pracy) oraz airedale i oba foxteriery (próby pracy fakultatywne). Ale jak zwykle regulamin sobie a życie sobie.
Nabardziej typowym przykładem będzie terier walijski, często wystawiany w użytkach a w polskiej wersji wzorca stoi wyraźnie "próby pracy nie są wymagane".
[quote name='wfh85'] Swoją drogą ja do tej pory byłem pewien że to jakaś duża pomyłka była a tu okazuje sie że staffiory też mogą być użytkowe :wink: czytałem o bullach używanych w czasie polowań ale myśliwskie staffiki to dla mnie nowość :wink:[/quote] W [I]"Psach myśliwskich" [/I]czytałam o staffiku, który [B]wygrywał [/B]konkursy myśliwskie w Niemczech.:lol:
[quote name='Asztir']egzaminy można zdać różne, jeżeli tylko pies jest w czymś dobry :smile:[/quote] W [I]"P.m" [/I]było też kiedyś o zawodach organizowanych w angielskich stajniach. Wygrywa pies, który w określonym czasie zagryzie najwięcej szczurów. Najwięcej wystawianych zawodników to bullteriery, ale absolutnym rekordzistą jest charcik angielski :lol:
.

Link to comment
Share on other sites

dzięki Sortis za wyjaśnienie ;-) regulaminy warto czytać niemniej...

[quote name='wfh85']Nie wiem czy pamiętasz ale jak byliśmy(ja byłem i pamiętam żę Bunia była :wink: ) w płocku 2005 to jakiś pies poszedł w klasie użytkowej pomimo iż w katalogu był inaczej wpisany[/quote]
mnie tam wtedy nie było (Maciek był z Bunią), ale jak widać regulamin regulaminem, a życie swoje...

[quote name='sortis']...czytałam o staffiku, który wygrywał konkursy myśliwskie w Niemczech[/quote]
to może się zgadzać, Bunia zwietrza bażanta czy zająca z ok. 50 m - i gdyby miała dłuższe nóżki, albo umiała się wspinać po drzewach, to kto wie....:angryy: dziczyzna byłaby na obiad;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sortis']
W [I]"Psach myśliwskich" [/I]czytałam o staffiku, który [B]wygrywał [/B]konkursy myśliwskie w Niemczech.:lol:[/quote]

To rozumiem musiało mu iść całkiem fajnie :)
[quote name='sortis']
W [I]"P.m" [/I]było też kiedyś o zawodach organizowanych w angielskich stajniach. Wygrywa pies, który w określonym czasie zagryzie najwięcej szczurów. Najwięcej wystawianych zawodników to bullteriery, ale absolutnym rekordzistą jest charcik angielski :lol:
.[/quote]

ale to jest okropne :shake: jakkolwiek by szczury nie były wredne i były gryzoniami niepotrzebnymi to jednak na takie zawody swojego staszka bym nie puścila :shake: żal mi tych zwierząt :placz:

Link to comment
Share on other sites

Wracając do tematu . Lekko opóżnione , lecz co się odwlecze to nie uciecze SERDECZNE GRATULACJE WYNIKÓW , zwlaszcza maleńkiej ZOŁZI :multi: ( czy może ZOŁZIE ) , właśnie zlapalam sie na tym , ze mam chyba obsesje na punkcie imion z literką " i" na końcu i wszystkie tak przekrecam :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...