Jump to content
Dogomania

Gruby czy chudy??


ozuzi

Recommended Posts

mam 4 letnią suczkę CC... ma 61-62 cm w kłębie i waży 47-48 kg. Wszyscy którzy ją widzą mówią że jest strasznie spasiona, a na dogo piszą, że wcale nie jest gruba... zamierzam szkolić ją w kierunku agility. co na to specjaliści?????

foty Isztar do obejrzenia w galerii (link w podpisie)

jak ktoś miał by ochotę poczytać coś o mojej psińce i skąd zainteresowanie jej wagą to zapraszam na temat:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=26183[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie sądze, aby Twoja sunia ważyła zbyt dużo - wygląda na duzego psa w typie CC. Jeśli coś Ci to pomoże to mój Szon - dziś już 3-latek wazy jako samiec 47 kg, ale z powodu kłopotów z dysplazją i zerwanym więzadłem krzyzowym jest ciągle utrzymywany w niskiej wadzę, aby uniknąć dalszych zwyrodnień. Pozdrawiam - Ela z Szonem i kotką perską Amandą
Ps. Napisałam też w temacie do którego podałaś link.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Powiem tak,dla innych niepewnych wmiarów swojego pupila. W moim mieście nie było żadnego C żybym mugł "porównywać" rozwój swojego psiaka. Przaz chwile nawet bałem się że jest za drobny a teraz kiedy za 2 tyg.kończy 2 lata jestem zadowolony że odchudziłem go do 60,5 kg przy ok.70 cm wzrostu...[IMG]http://swietypatryk.w.interia.pl/tytan_09.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

No, no TYTANO!! - to piękny, dorodny samiec!!!!! Mój Szon ma teraz trzy lata, wazy 47 kg i jest ,,lżejszy w typie,, nie tak masywny jak Twój. Niestety nie mam aktualnych zdjęć Szona, aby wkleić i porównac - niestety!:-(

Link to comment
Share on other sites

Uwazam, że jest kilka tego przyczyn:
wielu hodowców ,,psuło rasę,, robiąc genetyczne eksperymenty związane z mieszaniem ras,
różnice występujące pomiędzy przedstawicielami ras z Europy i Ameryki,
występowanie osobników w typie danej rasy i ich rozmnażanie bez nazdzoru,
zmiany we wzorcu na przestrzeni krótkiego czasu.
To po krótce, napewno niefachowo, i jedynie moje spostrzeżenia i dywagacje na ten temat, ale na tyle uniwersalne, że dotyczą nie tylko jednej rasy, ale generalnie. Podyktowane są tym, ze z takimi spostzeżeniami spotkałam się równiez w rozmowach z właścicielami innych ras - a szczególnie tych teraz będacych na tzw. ,,topie,,...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

standardowo w tej rasie są dwa skrajne kierunki odchyło po czym widac jakiej domieszki jest w nich naiwiecej:
1)to Dogi niemieckie czyli CC o zbliżonym wyglądzie
2)mastino neapoli czyli cięższe i klockowate

Zdaje sobie sprawe ze moj Tytan ma za duża wage jak na wzorzec ale mysle ze odpowiednia do imienia...he,he

tak na serio to 61 jest jego dobra waga,przy 64 juz jest ociezaly a ponizej 60 traci energie. Jezeli chodzi o aktywnosc to codziennie 3 h latanina luzem po parku(dzisiaj byl las..).

Ale zgadzam sie sie ze rasa jest [I]rozpieprzona.[/I] Cane corso w którym sie zakochalem jakies 7 lat temu na wystawie wygladalo zupelnie inaczej niz Tytano ale inaczej niz wiekszosc tych psiakow ktore teraz widuje...

Link to comment
Share on other sites

Tytano - masz rację, że rasa jest roz.... - tak również uważam, ale widzę, tez , że podobnie jak i ja jesteś zwolennikiem tych większych gabarytowo CC - czyż się nie mylę?
Na wystawach przez kilka kolejnych już lat widziałam bardzo duże odstępstwa i różnice w wyglądzie i masie nie tylko CC. Mnie i mojemu TZ zdecydowanie bardziej podobały się te dorodniejsze i większe osobniki - takiego też w nadzieji na przyszłość szukaliśmy. To , że Szon jest lżejszy od Twojego to dlatego, że ma kłopoty ze stawami i rozpoznaną dysplazję, więc musimy w ryzach trzymać jego wagę na stałe i już do końca.
Obecny wzorzec niestety preferuje osobniki zdecydowanie mniejsze i lżejsze - bo np Viktor , czy Varenne ważą niespełna 40 kg i są dużo mniejsze od choćby mojego Szona, a należą do czołówki reproduktorów!
Pozdrawiamy - Ela z Szonem i Amandą

Link to comment
Share on other sites

Ozuzi! - ja myslę, że obciecie uszek nie ma dużego wpływu na ogóny odbiór wyglądu piesia, jeśli mówimy o jego wadze czy masie... Jednak rzeczywiście ma wpłw na całościową prezentację w kontekscie - wyglądu bardziej lub mniej łagodnego! Jest też tak, że obcięcie uszu lub nie może dodać psu urody, lub wręcz go oszpecić - i nie ma tu jednoznaczności, każdy włąściciel powinien sam ocenić co jest lepsze dla piecha w tym przypadku i czy nie jest zbyt póżno na cięcie uszek - ale te dywagacje to na boku i na dodatek....
Pozdrowienia - Ela z Szonem i Amandą

Link to comment
Share on other sites

zgadza sie co do uwielbienia masy....:)
Rozumiem ze wraz z wielkoscia masy przychodza nawe ryzyka i choroby ale takie dążenie do "minimalizowania"CC jest dla mnie (z całym szacunkiem dla liderów wystawowych) jest powolną ucieczką od pierwotniejszych koncepcji. Wiem że chodowla ma na celu udoskonalać rasę ale to tak troche wygląda jakby chciano zrobić z CC Bokserka na każde warunki...wiesz o co mi chodzi?

Ps. mój bokser ważył 44kg i uwierz że nie był gruby tylko potężnie zbudowany. tak samo jak z Tytanem bylismy w ciaglym ruchu! Odstawał od wzorca ale to nie jego wina bo masa i dłuższa kufa poszła po niemieckiej lini i tyle.

Nie ździwie sie jak za jakis czas,nie mowie ze jutro, zmieni sie wzorzec Corsiakow bo dominowac beda re mini ktore i tak zreszta nie sa wolne od np.dysplazji,wiec nie rozumiem...

Link to comment
Share on other sites

Z tego co jest mi wiadome, to właśnie niedawno wzorzec rasy został poprawiony... - właśnie dlatego wspomniałam o Victorze, czy Varenie, bo oni są w prostej linni po najbardziej utytuowanych europejskich przedstawicielach, a obydwa psy jak wspomniałam do dużych nie należą... Na szcęście jednak wsród sedziów też panuje różnorodność poglądów i czasem potrafią też docenić te osobniki dorodniejsze...
Pozdrawiam - Ela, Szon i Amanda

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a ja mam w tej materii dylemat, bo te mniejsze bardziej przypominają boxera, no wiecie jakbym chciała to bym kupila boxera a nie cc podobnego, sa tez takie które sa wyjatkowo za ociężałe i za duzo zwałek jak dla mnie maja. Mi sie np: Birma Vincitore podoba, własnie taka sportowa , dostojna sunia:cool3: mam nadzieje,ze za bardzo nie skomplikowalam wypowiedzi.
a poza tym boxer jest ładniejszy niz cc do nieo podobny:razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...