Jump to content
Dogomania

Plotki i mity strzyżenia


Shiny

Recommended Posts

Dziwne. Niedługo będę miała cavaliera i dowiedziałam się że cavalierom nie wolno obcinać ani nawet podcinać sierści :crazyeye: Zdziwniło mnie to ponieważ cavalieru mają sierść długą i falowaną . Może ktoś zna odpowiedź DLACZEGO nie wono podcinać ani obcinać sierści u cavalierów skoro np . u cocker spanieli można nawet trzeba???

Link to comment
Share on other sites

Ustalone jest prowadzenie bez skracania włosa , wymaga systematycznego czesania , trzeba zwrócić uwagę na ucho , na pewno będzie wymagała korekcji stopa tzw. łapcie , obrobienie na kocią łapkę.I ewentualnie jakieś nierówne włosy skrócić degażówką .

Link to comment
Share on other sites

Cytuję z portalu o Cavalierach: ma wyglądać zawsze tak samo, być równie śliczny w domu czy na ringu, bez żadnych dodatkowych zabiegów.
Dopuszczalne jest jedynie wystrzyganie włosa spomiędzy poduszeczek spodniej strony łapy.
Absolutnie nie strzyże się całej stópki Cavaliera! Włochate "kapcie" są jedną z charakterystycznych cech rasy. W praktyce, u bardzo owłosionych egzemplarzy, zdarza się czasem lekkie skracanie nadmiernie długiego włosa na łapce, aby piesek się o niego nie potykał, jednak efekt użycia nożyczek w tym wypadku powinien być niezauważalny.
[U]"...Totally free from trimming"[/U], co należałoby tłumaczyć jako "całkowicie wolna od trymowania". W tym wypadku pod pojęciem trymowania trzeba rozumieć jakąkolwiek ingerencję nożyczkami czy też nożykiem trymerskim. Takie objaśnienie znajdujemy w wielu komentarzach do wzorca, takie jest oficjalne stanowisko brytyjskiego klubu rasy.

Link to comment
Share on other sites

A wiecie może czemu tak??? Dlaczego nie można ??? Czy są to wymogi jedynie związku kynologicznego i sędziów na wystawach czy też w jakiś sposób im to szkodzi.
Jestem bardzo ciekawa dlaczego ??? Porównuje trochę z innymi spanielami które trzeba strzyc. Dlaczego więc cavalier to wyjątek??

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie jest za wcześnie. Malucha przyzwyczajaj od samego początku jak już będzie u ciebie. Tylko rób to delikatnie i powoli żeby go nie zrazić. To ma być przyjemność.
A proszę to proste ćwiczenia jak przyzwyczaić pieska do zabiegów:


"Wszystkie ćwiczenia powinny być dla psa przyjemne i komfortowe, mają na celu przyzwyczajenie psa do wszelkich manipulacji i znoszenia ich zupełnie spokojnie. Podstawą jest zaufanie psa do człowieka. Jeśli w którymś momencie pies wykazuje niepokój lub zdenerwowanie, postaraj się rozłożyć ćwiczenia na drobne elementy, nagradzając smakołykami spokojne zachowanie. Nie wolno na siłę przytrzymywać wyrywającego się psa, gdyż to wzmaga jego lęk, który w niekiedy może spowodować agresywne zachowanie, trudne do wyeliminowania.
Najlepiej pracować już z małym szczeniakiem, który zwykle dość łatwo akceptuje podnoszenie, przewracanie i dotykanie różnych części ciała. Nie przeprowadzaj ćwiczeń, gdy pies jest rozbawiony, podekscytowany, wykorzystaj chwile uspokojenia i odpoczynku. Ruchy człowieka powinny być spokojne i opanowane, można mówić do psa łagodnym głosem.
1. [B]UNIERUCHOMIENIE[/B]
Przytrzymaj psa przez chwilę, tak, żeby nie mógł odejść ani zmienić pozycji.
2. [B]WYSTAWIANIE NA STÓŁ[/B]
Podnieś psa i postaw na stole, głaszcz przez chwilę, możesz nagradzać za spokojne stanie, po czym zdejmij go ze stołu. Nie pozwól, aby pies sam zeskoczył.
To samo można powtarzać wstawiając psa do wanny lub brodzika.
3. [B]LEŻENIE NA BOKU[/B]
To ćwiczenie można wykonywać na dwa sposoby: nauczyć psa spokojnie akceptować przewracanie na bok, albo kłaść się na boku na komendę. Leżący na boku pies powinien spokojnie pozwolić się przytrzymać i dotykać.
4. [B]ZĘBY[/B]
Delikatnie otwórz pysk psa i dotykaj, zębów, dziąseł, języka uważając by jednocześnie nie zasłaniać psu oczu.
5. [B]OCZY[/B]
Przytrzymując delikatnie głowę psa odchyl dolną i górną powiekę, ewentualnie przemyj okolice oczu preparatem do pielęgnacji oczu.
6. [B]USZY[/B]
Regularnie masuj uszy i jeśli jest taka potrzeba usuń nagromadzony brud miękkim wacikiem nasączonym płynem do przemywania uszu.
7.[B] ŁAPY[/B]
Podnoś, przytrzymuj i masuj każdą łapę, dotykaj opuszków i skóry pomiędzy palcami.
8. [B]BRZUCH[/B]
Podczas gdy pies leży na boku lub na grzebiecie, masuj brzuch i klatkę piersiową.
9. [B]DOTYK OBCEJ OSOBY[/B]
Wykorzystuj nadarzające się okazje, aby osoby nie znane psu głaskały go i dotykały. Jeśli pies jest przy tym zupełnie rozluźniony, przeprowadzaj z obcymi wszystkie powyższe ćwiczenia.
10. [B]PRZYZWYCZAJANIE DO SZCZOTKI[/B]
Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Wybieraj czas, gdy pies jest spokojny i nagradzaj smakołykami spokojne zachowanie."
[B][I]Andrzej Kłosiński - behawiorysta, [url]www.psycholog.zoologia.pl[/url] Na podstawie materiałów szkoleniowych fundacji ALTERI[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...