Jump to content
Dogomania

W jakim wieku kastrować psa?


dar_ling

Recommended Posts

A od kiedy w przypadku suni im wcześniej tym lepiej? :roll:
Negatywnych skutków jest dużo, polecam:
[url]http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf[/url]

Entuzjastom kastrowania psich dzieci polecam zapoznanie się z funkcjami hormonów płciowych, szczególnie w okresie dorastania, bo ku wielkiemu zdziwieniu niektórych nie służą one tylko do rozmnażania. Przykładowo wydzielanie owych hormonów w okresie dojrzewania inicjuje początek kostnienia nasad kości długich, a więc zakończenie procesu wzrostu kośćca. Zaburzenie tego przedwczesną kastracją owocuje zwiększeniem ryzyka wystąpienia złośliwego nowotworu kości, szczególnie u większych ras. Jak bolesne to schorzenie i czym zwykle się kończy (amputacja kończyny, śmierć) też warto poczytać.

Propagowanie wczesnej kastracji przez różne instytucje, weterynarzy, ba wykładowców na weterynarii, szczególnie na zachodzie, ma na celu przede wszystkim zmniejszenie nadpopulacji zwierząt oraz większą kontrolę nad rozrodem (czy raczej jego brakiem) wśród wydawanych od hodowców i ze schronisk szczeniąt. Z dbałością o zdrowie samego kastrowanego psa niewiele ma to wspólnego, choć na potrzeby owych akcji wielu uparcie twierdzi inaczej.
Inna sprawa, że od kastrowania tak młodych psów odchodzi się już i na zachodzie.

Psu na pewno nie zaszkodzi, jak poczekasz do zakończenia wzrostu - za to może zaszkodzić bardzo, jeśli wykastrujesz za wcześnie.

Link to comment
Share on other sites

Martens, kochaniutka :* co ja bym bez Ciebie zrobiła?![IMG]http://emoty.blox.pl/resource/friends.gif[/IMG]
Szkoda, że mieszkasz tak daleko bo pewnie zamiast do weterynarza jeździłabym z Kiarcią do Ciebie [IMG]http://emoty.blox.pl/resource/drivingauto.gif[/IMG] ;)

Już piszę skąd!! Czytałam rozdział o sterylizacji i natknęłam się na to:
[url]http://www.dogomania.pl/threads/18058-Kiedy-wysterylizowa%C4%87[/url]
(sama przecież bym sobie tego nie wymyśliła ;) )

I tak właśnie chcąc nie chcąc pomyślałam jak to wygląda u psów tj wiek i kastracja i skutki uboczne.
Ps. A pytam z czystej ciekawości bo sama mam sunie i nie zapowiada się żebym miała jeszcze psa w najbliższym czasie.
A może jeszcze komuś przyda się ten wątek?! Kto wie?

Pisz, pisz tylko proszę podawaj też źródła. Będę wdzięczna, inni z pewnością też :D

Pozdrawiam :*

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

moja sucz została wykastrowana po pierwszej cieczce,bo niby miało to uchronić przed nietrzymaniem moczu.nici z tego.po ok2 latach od zabiegu zaczął się problem popuszczania moczu,leki ,cierpliwość,pieluchy w domu,jakoś to przetrzymałam.teraz jest juz ok,ale gdybym tylko wiedziała,że "nas to nie ominie(nietrzymanie moczu)"to bym wysterylizowała przed pierwszą cieczką.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']kastrujemy psy czy to suczki jeszcze nim stana sie dojrzale plciowo czyli przed pierwsza cieczka,a nie jak sie utarlo i to niewadomo skad ,ze po cieczce,albo suzcka musi chociaz raz szczeniaki miec.To sa zabobony .[/QUOTE]

To co piszesz jest całkowicie sprzeczne z podstawami fizjologii i rozwoju zwierząt.
Potrafisz wymienić choć jedną funkcję hormonów płciowych u zwierząt podczas dorastania oprócz rozwoju narządów rozrodczych? Pewnie nie - więc nie rozpowszechniaj zabobonów, bo kastracja i sterylizacja przed cieczką/osiągnięciem dojrzałości ma wpływ na rozwój zwierzęcia (również negatywny) potwierdzony w 100% naukowo, a nie na podstawie pobożnych życzeń ludzi opętanych chęcią kastrowania natychmiast wszystkiego co żyje i na drzewo nie ucieknie.
Robisz aferę, że podanie psu ząbka czosnku może go zabić, ale radośnie polecasz amputowanie rozwijającemu się organizmowi jednych z najważniejszych gruczołów dokrewnych sterujących zakańczaniem rozwoju całego organizmu. Nie wiem czy to hipokryzja, czy żenujące nieuctwo - jedno i drugie tak samo szkodliwe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...