Jump to content
Dogomania

Polskie szkolenia i skroty


sabina

Recommended Posts

Czy ktos moez mi podac pelne nazwy polskie szkolen jakie mozna odbyc z psem ? Jestem w szkolce i teraz robie Unterordnungskurs i nie bardzo wiem jakie ma to znaczenie po PL. No i jakie skroty czemu przyporzadkowac ? PP, KC, AC, NBP :-)))) itd.

A moze wystarczy link do topicu, w ktorym to juz bylo walkowane ?

Link to comment
Share on other sites

Czy ktos moez mi podac pelne nazwy polskie szkolen jakie mozna odbyc z psem ? Jestem w szkolce i teraz robie Unterordnungskurs i nie bardzo wiem jakie ma to znaczenie po PL. No i jakie skroty czemu przyporzadkowac ? PP, KC, AC, NBP :-)))) itd.

A moze wystarczy link do topicu, w ktorym to juz bylo walkowane ?

Kurczę, Kc, to jeszcze brakuje PZPR, no a NBP kojarzy mi się tylko z Narodowym Bankiem Polskim. Reszta :niewiem:

PT - pies towarzysz

PTT - pies towrzyszący - tropiący

PTO - pies towarzysząco - obrończy

PSO - pies stróżująco - obrończy

IPO - pies obrończy (to wg niemieckiego jakiegoś ordungu, to znasz)

Aga&Co

Link to comment
Share on other sites

W Polsce jest jeszcze PT-II, czyli Pies Towarzyszący drugiego stopnia. PTO i PSO wychodzą z użytku, o ile się nie mylę. Na IPO są oczywiście trzy stopnie. Jest również wprowadzany międzynarodowy program obedience wg regulaminu FCI, jak również IPO-FH (też FCI).

Link to comment
Share on other sites

PT - pies towarzysz

To znam, widzialam juz egzamin

PTT - pies towrzyszący - tropiący

Moge sobie wyobrazic ze dochodzi do powyzszego egzaminu element szukania

PTO - pies towarzysząco - obrończy

Moj towarzysz ma napadac na zlodzieji jak mi wyrywaja torebke ?

PSO - pies stróżująco - obrończy

Pies na podworku warczacy na gosci ?

IPO - pies obrończy (to wg niemieckiego jakiegoś ordungu, to znasz)

Nie znam, albo lepiej mowiac jeszcze nie znam

Duzo psow zdaje te wszystkie egzaminy ?

Link to comment
Share on other sites

PT zdaje większość, PT-2 i PTT są mało popularne (a szkoda), więc jak się ktoś już zdecyduje to raczej zdaje (kwestia podejścia przewodnika), z egzaminami IPO różnie bywa - nie są łatwe, chętnych dużo, czasami jest duży odsiew. Co do PTO i PSO, to nie mam pojęcia, bo te szkolenia są w niewielu szkołach i nie wiem jak tam wyglądają egzaminy.

A jeśli chodzi o PTT, to jest bardzo trudny program z zaawansowaną pracą węchową. Nauka tropienia zaczyna się na PT-2, a na PTT jest naprawdę trudno. To nie tylko "element szukania". :D

Link to comment
Share on other sites

Duzo psow zdaje te wszystkie egzaminy ?
Misiny dyplom PT-II ma numer dwieściekilkadziesiąt. Czyli w całej historii, tylko tyle psów zdało ten egzamin. A DeDe pisała, że jej dyplom PTT ma numer 61! (Misia do PTT jeszcze nie podchodziła). Na PT nie wydają dyplomów, ale zdających psów jest bardzo, bardzo dużo. A IPO-1 też się liczy na tysiące. Mokka ma dyplom, to może poda numer.
Link to comment
Share on other sites

jest jeszcze egzamin IRO i jest to glownie praca wechowa. Dokladny regulamin IRO znajduje sie na stronie STORAT. Wiem, ze owczarki dzieki IRO moga zdobyc uzytkowosc na rowni z IPO, a nie trzeba ich szkolic do obrony. Samo posluszenstwo i tropienie tam jest. Sedzia uprawniony do egzaminowania wg IRO w Polsce jest tylko jeden - wlasnie w STORACIE.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

jest jeszcze egzamin IRO i jest to glownie praca wechowa.
Popraw mnie, jeżeli się mylę, ale wydaje mi się, że IRO nie jest oficjalnym szkoleniem związkowym. A niezwiązkowych szkoleń jest jeszcze sporo, np. rozmaite szkolenia dla psów myśliwskich. Nawet ze związkowych pominęliśmy agility.

Różnica pomiędzy PT a PT-II to głownie praca węchowa. W skład PT-II wchodzi chodzenie po śladzie (odrobinę trudniejszym, niż ślad IPO-1), wybieranie własnego aportu spośród cudzych i znajdowanie zguby po śladzie przewodnika. Posłuszeństwu ubywa sporo elementów z PT, ale dochodzi kilka nowych (zresztą nietrudnych). Regulaminy (oprócz IPO) są dostępne w internecie, np. na stronach szkoły Ovari. Regulaminy IPO też są w necie, ale nie wiem dokładnie gdzie, bo ja IPO nie szkolę.

Link to comment
Share on other sites

Różnica pomiędzy PT a PT-II to głownie praca węchowa. W skład PT-II wchodzi chodzenie po śladzie (odrobinę trudniejszym, niż ślad IPO-1), wybieranie własnego aportu spośród cudzych i znajdowanie zguby po śladzie przewodnika. Posłuszeństwu ubywa sporo elementów z PT, ale dochodzi kilka nowych (zresztą nietrudnych). Regulaminy (oprócz IPO) są dostępne w internecie, np. na stronach szkoły Ovari. Regulaminy IPO też są w necie, ale nie wiem dokładnie gdzie, bo ja IPO nie szkolę.

To juz wyzsza szkola jazdy...

Link to comment
Share on other sites

PSO - pies stróżująco - obrończy

Pies na podworku warczacy na gosci ?

quote]

U jednej pani - szkoleniowiec w Trójmieście wygląda to tak, że do domu przychodzi pozorant, jak sama nazwa wskazuje pozoruje włamanie, a pies stróżuje i broni :-? No comments.

Aga&Co

Link to comment
Share on other sites

Przypuszczam, że to jest tak - jest zapotrzebowanie - proszszsz, jest szkolenie.

Ja tego rodzaju szkolenia nigdy nie widziałam, bo jest ono z grupy tzw. "nieoficjalnych" (brak oficjalnych regulaminów, trudno cokolwiek o nich znaleźć i niewiele szkół je praktykuje, nie ma ich w regulaminach ZK). Ma na celu wychowanie sobie pieska, który nie wpuści obcego na posesję. Ale nie znam metod szkolenia i nigdy mnie specjalnie nie interesowało, bo nie mam posesji :D

Link to comment
Share on other sites

Ukończyłam ze swoją sunią PT1 i PT2. I zgadzam się z Flair, na PT2 dochodzi praca węchowa - ślad przewodnika (po zetce lub u) ze znalezieniem na śladzie 2 przedmiotów i zaznaczeniem ich, rozpoznawanie własnego przedmiotu wśród innych, znalezienie zguby. A na posłuszeństwie dochodzi siad i waruj w marszu.

Od wiosny będę chodziła z drugim psiurem na PT1 i już się cieszę.

Link to comment
Share on other sites

Popraw mnie, jeżeli się mylę, ale wydaje mi się, że IRO nie jest oficjalnym szkoleniem związkowym. A niezwiązkowych szkoleń jest jeszcze sporo, np. rozmaite szkolenia dla psów myśliwskich. Nawet ze związkowych pominęliśmy agility.

Dzieki, Sprawdze to.

wiem, ze IRO daje uprawnienia do wystawiania psa w kalsie uzytkowej , podobnie jak IPO. Ale musze najpierw znalezc regulaminy.

Ale mysliwskie tez daja uprawnienia a nie sa szkoleniami zwiazkowymi...chociaz... aby wziac udzial w konkursie mysliwskim pies musi byc zarejestrowany w Zwiazku Kynologicznym - jest to warunek.

Przydaloby sie jakies wyjansienie ze strony komisji szkolenia...

Poszperam, poszukam. Moze dojde do jakiejs konkretnej informacji.

Link to comment
Share on other sites

Ukończyłam ze swoją sunią PT1 i PT2.

Od wiosny będę chodziła z drugim psiurem na PT1 i już się cieszę.

jesli dobrze rozumiem to PT 1 jest po prostu zwyklym PT, czy w sumie sa 3 PT ?

Czy te szkolenia przyprowadzaja w PL zwiazki (np. sportowe dla psow czy trzeba slono placic prywatnym trenerom za godzine nauki ?

Link to comment
Share on other sites

jesli dobrze rozumiem to PT 1 jest po prostu zwyklym PT, czy w sumie sa 3 PT ?
Dobrze rozumiesz.
Czy te szkolenia przyprowadzaja w PL zwiazki (np. sportowe dla psow czy trzeba slono placic prywatnym trenerom za godzine nauki ?
Są szkolenia prowadzone przez prywatnych trenerów i są szkolenia prowadzone przez Zwiąek Kynologiczny (a właściwie jego oddziały w poszczególnych miastach). Płacisz i za jedne, i za drugie. Związkowe uchodzą za tańsze, ale osobiście nie mam doświadczenia z prywatnymi szkoleniami, więc nie potrafię powiedzieć napewno. W Związku, ok 60-godzinny kurs PT kosztuje w Warszawie 400 zł.

A dlaczego pytasz?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...