Jump to content
Dogomania

warunki hodowcy odnośnie kupna szczeniaka i kilka pytań


Recommended Posts

witam :)

planuje niebawem zakup swojego pierwszego rodowodowego psa,
jestem po wstępnych rozmowach z hodowcą i oglądnięciu szczeniaka, teraz mam czas do namysłu i podjęcia decyzji
ponieważ to "mój pierwszy raz" mam wiele wątpliwości i pytań, a że jestem podejrzliwa z natury to martwię się, że hodowca wiedząc, że jestem laikiem będzie chciał to wykorzystać (nie oszukujmy się, są przecież hodowle i Hodowle)
w związku z tym mam pytania:

1.nie mam zamiaru wystawiać szczeniaka (ma być na kolanka i do kochania) więc interesuje mnie szczeniak o dyskwalifikującym wystawowo umaszczeniu, dowiedziałam się jednak od hodowcy ze to umaszczenie jest już dopuszczalne na wystawach klubowych i dlatego będę musiała (jeśli się zdecyduje) wyrobić rodowód szczeniakowi i pojechać raz na wystawę (nie wiem dlaczego tylko jeden raz ale dokładnie tak powiedział hodowca). Czy hodowca możne wymagać ode mnie takiego warunku, zwłaszcza, że mnie w ogóle nie interesuje wystawianie i płacenie składek w związku za tę jedna wystawę?

2.czy cena za szczeniaka niehodowlanego i niewstawowego (pomijając te klubówki) 1500 zł przy cenie za wystawowego waha się w granicach 2000 - 2500 jest ok?
Hodowca zapytany o cenę, zapytał czy mam zamiar wystawiać i na odpowiedz "nie" powiedział: "w takim razie to będzie 1500", czy tak się robi, że szczeniaki są tańsze/droższe jak ma się je zamiar wystawiać?

3.szczeniak jest jeszcze przed przeglądem hodowlanym, rozumiem że jako nabywca mam wgląd w opinie o szczeniaku przed zakupem, ale czy cena po przeglądzie może się zmienić, kiedy wyjdzie np., że coś jest nie tak, albo wręcz przeciwnie, ze szczeniak jest cud-miód

jeśli gdzieś na forum jest podobny temat to z góry przepraszam i proszę o przekierowanie, ale przyznam ze przekopałam spory kawał forum i nie znalazłam odp. na nurtujące mnie pytania

z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='akazzi']
1.nie mam zamiaru wystawiać szczeniaka (ma być na kolanka i do kochania) więc interesuje mnie szczeniak o dyskwalifikującym wystawowo umaszczeniu, dowiedziałam się jednak od hodowcy ze to umaszczenie jest już dopuszczalne na wystawach klubowych i dlatego będę musiała (jeśli się zdecyduje) wyrobić rodowód szczeniakowi i pojechać raz na wystawę (nie wiem dlaczego tylko jeden raz ale dokładnie tak powiedział hodowca). Czy hodowca możne wymagać ode mnie takiego warunku, zwłaszcza, że mnie w ogóle nie interesuje wystawianie i płacenie składek w związku za tę jedna wystawę?

2.czy cena za szczeniaka niehodowlanego i niewstawowego (pomijając te klubówki) 1500 zł przy cenie za wystawowego waha się w granicach 2000 - 2500 jest ok?
Hodowca zapytany o cenę, zapytał czy mam zamiar wystawiać i na odpowiedz "nie" powiedział: "w takim razie to będzie 1500", czy tak się robi, że szczeniaki są tańsze/droższe jak ma się je zamiar wystawiać?

3.szczeniak jest jeszcze przed przeglądem hodowlanym, rozumiem że jako nabywca mam wgląd w opinie o szczeniaku przed zakupem, ale czy cena po przeglądzie może się zmienić, kiedy wyjdzie np., że coś jest nie tak, albo wręcz przeciwnie, ze szczeniak jest cud-miód?[/QUOTE]

1. Nie jest to jakiś odgórny obowiązek przy zakupie psa rasowego w ogóle, ale jeśli hodowcy zależy na tym, by psiak przez niego wyhodowany, może o wadliwym umaszczeniu ale np. bardzo ładnej budowie zostal zaprezentowany szerszemu gronu, może chcieć umieścić taki zapis w umowie kupna-sprzedaży. Oczywiście Ty masz prawo się na to nie zgodzić, tylko że wtedy hodowca ma prawo zrezygnować ze sprzedania Ci szczeniaka i poszukac osoby, dla której spełnienie tego warunku nie będzie problemem.
Tak to wygląda w teorii - niemniej jednak dla mnie osobiście to trochę bez sensu, bo o ile hodowcy może zależeć na tym, by piękny wystawowy egzemplarz nie siedział tylko na kanapie, ale i pokazywal się jako wyhodowany prze niego pies, tak zazwyczaj jakieś wymogi odnośnie wystawiania i rozmnażania przez nowego własiciclea skutkują obniżeniem ceny psa czy innymi przywilejami; jest to w przypadku zobowiązania przez hodowcę do rozmnażania psa na jego warunkach wspólonie ustalonych z właścicielem przy zakupie szczeniaka tzw. warunek hodowlany, tylko że wtedy pies jest bardzo tani lub nawet za darmo. Trochę nie rozumiem, czym kieruje się hodowca sprzedając jak by nie było pet'a i chcąc zobowiązać cię do wystaw - tym bardziej, że pieski niehodowlane najczęściej kupują właśnie nabywcy, którzy na wystawy z założenia jeździć nie chcą. Zapytaj po prostu hodowcy, dlaczego.

2. Teoretycznie hodowca może sprzedawać szczeniaki za tyle, za ile chce; może sobie sprzedawać i pety w cenie wystawowych - tylko kto by mu te psy kupił... Wiąże się to z poprzednim pytaniem - jeśli hodowcy zależy, by pies taki był pokazywany na szerszym forum jako zwierz z jego przydomkiem, może sprzedac takowego psa taniej osobie, która mu tę przysługę wyświadczy i psa wystawi. Tylko nadal nie rozumiem, jaki ma to sens, gdy pies jako zwierzę wsytawowe i hodowlane jest praktycznie bez wartości.

3. Teoretycznie tak, szczególnie jeśli wada jeszcze się nie ujawniła. Niemniej jednak jeśli nie masz do czynienia z początkującym hodowcą, to i bez przeglądu może on ocenić wartość danego szczeniaka i to, czy nie ma ono wad dyskwalifikujących. Trochę nierealna jest sytuacja, żeby dobry doświadczony hodowca mający pojęcie o rasie uważał za super materiał wystawowy szczeniaka z wadą dyskwalifikującą, czy też odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

Jaka to rasa? bo nie napisalas.
1. Hodowca nie moze Cie do niczego zmusic! Chyba, ze wczesniej zadeklarowalas sie, masz pierwszenstwo wyboru psia, w tej sytuacji obowiazuje umowa ustna - czyli wiesz... pewna lojalnosc.
2. Wszystko zalezy od tego czy i co i czy w ogole spisalas z nim jakas umowe.
3. Ceny petow - czyli psow na kolanka sa z reguly nizsze, ze wzgledu na jakies wady, np umaszczenia.O innych uczciwy hodowca powinien Cie poinformowac.
Zreszta ceny czesto sa do negocjacji- to wszystko zalezy od hodowcy, no chyba ze hodowca od razu zaznaczyl, ze jest taka i taka cena, wiec wtedy wiesz, owych negocjaji nie bedzie.

Link to comment
Share on other sites

ja stanowczo odradzam tego hodowcę!!!

co to znaczy,że musisz być raz na wystawie? dlaczego raz? jaki to ma sens?!

cena szczeniaka zależy od tego czy jest on wystawowy czy nie. jeśli nie ma wad to hodowcy powinno zależeć na sprzedaniu go osobie która będzie z nim jeździła na wystawy. Ty chcesz kupić psa nie na wystawy-stąd ta niższa cena-także w tym przypadku powinno być tak, że hodowcy zależy na tym aby psa nie wystawiać.

to co powiedział Ci hodowca jest za bardzo pokręcone jak dla mnie, niejasne. ja bym poszukała innej hodowli.

jakiej rasy jest pies? może jak podasz rasę, to forumowicze poradzą Ci jaką sprawdzoną, zaufaną hodowlę. przy stałej cenie 2000-2500zł za wysokiej klasy szczenię, cena 1500zł za tzw pet-a nie jest jakaś porażająco niska.

Link to comment
Share on other sites

dziękuje bardzo za szybkie odp. :)

[quote name='sota36']Jaka to rasa? bo nie napisalas[/QUOTE]

to ma być dog niemiecki


pa-ttti[QUOTE]co to znaczy,że musisz być raz na wystawie? dlaczego raz? jaki to ma sens?![/QUOTE]no właśnie też wydało mi się to dziwne dlatego zapytałam. Ja to zrozumiałam to tak, że na jedną wystawę mam jechać żeby zaspokoić ciekawość hodowcy jak psina wypadnie/jak zostanie oceniona.

z hodowcą nic nie ustalałam poza teoretyzowaniem "co by było gdybym się zdecydowała",wzór umowy miałam dostać na maila, ale puki co jeszcze go nie mam.

no nic... zanim zacznę wyciągać jakies dalsze wnioski zadzwonie do hodowli i się dopytam o szczegóły tej wystawy

Link to comment
Share on other sites

pewnie chodzi o umaszczenie merle(szary arlekin) i klubową wystawę w łodzi... przy kupnie doga kierowałabym się przede wszystkim zdrowiem i tym czy/i jakie badania(serce,prześwietlenia w kierunku dysplazji czy badania oczu) mają rodzice szczenięcia i cała linia czy jest zdrowa

powodzenia w poszukiwaniach bo dożki to baaardzo piękne psy:)

Link to comment
Share on other sites

dziękuję wszystkim za odp.
na szczęście pogadałam z hodowca i wyszło ze ta wystawa jest tylko propozycją, a nie warunkiem podpisania umowy.
wszystko sobie wyjaśniliśmy, a więc dziś lecę na miasto na psie zakupy przygotować się na przybycie mojej dziewuszki
pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...