Jump to content
Dogomania

czy trzeba podawać witaminy?


Recommended Posts

Ostatnio nurtuje mnie pytanie jak to jest z tymi suplementami witaminowymi - trzeba je podawać czy przy zróżnicowanej diecie nie jest to koniecznie? I jak rozpoznać niedobór? Karmię psa gotowanym mięsem z warzywami (bez wypełniacza) - mięso to kurczak/wołowina/podroby, a warzywa zwykle marchew/buraki/seler/brokuły czy co mi tam wejdzie pod rękę, do tego 2 łyżeczki oleju (aktualnie lnianego). Poza tym pies dostaje raz na kilka dni jajko, jogurt naturalny, trochę białego sera. Jako smakołyki do szkolenia stosujemy mięso/warzywa/jabłka/suszoną rybę (absolutny hit), od wielkiego dzwonu żółty ser (muszę uważać, żeby nie przytył, jest kastrowany). Do tego jakieś gryzaki.
Czy przy takiej diecie muszę podawać witaminy? Pies ma zdrową i błyszczącą sierść, białe zęby bez śladów kamienia (ma 2,5 roku), jest zdrowy i pełen energii. Ale z drugiej strony nie wiem jakie są objawy niedoborów u psa i nie wiem jak to zrobić - podawać codziennie jakiś can-vit, czy np. podawać przez jakiś czas a potem robić przerwę? Czy może w ogóle nie trzeba?
Może mi ktoś poradzić? Dziękuję!

Link to comment
Share on other sites

też karmie psa gotowanym (chociaż nie zawsze gotowanym bo czasmai trafi się mięso parzone lub surowe z warzywami). Do tego pies rano dostaje suchą karmę (dosłownie ok 40-50 g). Witaminy podaję gdyż ciężko prawidłowo zbilansowac posiłek samemu- mozemy narazić psa na braki np wapnia

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o witaminy jako takie, to przy tak urozmaiconej diecie nie powinno być braków, choć przydałoby się jeszcze trochę ryby, wątróbki.
Inaczej ma się sprawa z minerałami a konkretnie wapniem i fosforem. W tym co podajesz wapnia w stosunku do fosforu na pewno jest za mało. To szczególnie źle wpływa na psy rosnące, a u wszystkich między innymi obciąza nerki, na dłuższą metę może powodowac problemy neurologiczne.
Wapń możesz suplementować gotowymi produktami, np. czystym fosforanem wapnia lub Can-Vitem; możesz też podawać zamiast tego sproszkowane skorupki jajek w jedzeniu, kości, więcej nabiału, ale to nadal może być za mało przy takiej diecie. Popróbuj z dodatkową suplementacją wapnia naturalną lub sztuczną, i po jakimś czasie zrób psu biochemię krwi pod kątem wapnia i fosforu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki! Wątróbkę dostaje, za rybami nie przepada, ale kupuję mu takie suszone, więc witaminy są chyba ok. Ale z tym wapniem pewnie racja, krótko mówiąc can-vit wraca do łask. Dobrze wiedzieć, o co konkretnie chodzi i jak to sprawdzić. Jeszcze raz dziękuję :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...