Jump to content
Dogomania

całe jajko - tzn ?


author

Recommended Posts

przeczytałem ze trzeba dawać całe jajko. czy całe jajko to białko czy żółtko czy może jajko ze skorupką? skorupka to sam wapń wiec dla mojego 4 m-c dalmatyńca może by było zdrowe tylko czy strawi to? czy może rozdrobnić ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Modlishka.']Jajko podajesz [B]całe, surowe [/B]ze skorupką, ugniecione np. z twarogiem.[/QUOTE]
Przypominam o aktywnej w surowym białku [B]awidynie [/B]( [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Awidyna[/url] )
I to nie są żarty - zablokowanie syntezy biotyny może doprowadzić do poważnych schorzeń skóry.
Podawane psu jajko powinno mieć bezwzględnie "ścięte" białko ( tzw. "jajko na miękko" = ścięte białko luźne żółtko)

Link to comment
Share on other sites

Mnie jakoś trudno uwierzyć w aż tak demoniczne działanie awidyny - no chyba, że ktoś podaje psu surowe jaja codziennie.
Barf to Barf - ma być niby jak u wilka - z gniazd nie wypadają jajka na miękko, a podejrzewam, że wilk nimi nie pogardzi. Może całe surowe wolno podawać tylko na wiosnę :D
Gdzieś czytałam o dwóch sprawach w związku z awidyną i biotyną. Pierwsza dotyczyła ilości biotyny w żółtku, która jest wystarczajaco duża, żeby jednak nie doszło do niedoborów. Druga informacja mówiła coś o znaczeniu skorupek - że jednak jajo całe to nie to samo, co żółtko i białko bez skorupy - i że ze skorupą jakoś się to równoważy. Ale gdzie to czytałam - nie pamiętam - na pewno na jakichś stronach "barfowych". Może komuś coś to podpowie i będzie mógł zweryfikować i uzupełnić te szczątkowe informacje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Mnie jakoś trudno uwierzyć [/QUOTE]
ale to nie jest kwestia wiary czy przypuszczeń;)
obecność w surowym białku i szkodliwe działanie awidyny ( zwanej nawet antywitaminą) jest udowodnione więc przyznam że nie rozumiem w jakim celu się upierać i podawać psu coś o czym już wiemy że mu szkodzi.
Czy wrzucenie jajka na 2-3 min do wrzątku to bariera nie do przeskoczenia i warto o to kruszyć kopie? Juz nawet nie wspomnę że przy okazji zabezpiecza to przed salmonellą zwłaszcza jak chce się wykorzystać skorupki.
A argument, że w przyrodzie nie spadają z drzew jaja na twardo jakoś do mnie nie trafia- papka jarzynowa , ser, olej czy wypatroszone kurczaki to tez nie jest to co wilk w takiej postaci spotyka w naturze.
Dlatego Barf nie jest żywieniem naturalnym a jedynie z oczywistych powodów max. zbliżonym do naturalnego

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']A co ze sportowcami i "pakerami", którzy piją po kilka surowych jaj dziennie? Marnie skończą? ;)[/QUOTE]
pewnie tak ( i nie tylko z powodu jaj - to nie tajemnica że "pakerstwo" i sport wyczynowy raczej zdrowiu nie słuzy)
podobnie jak palacze, piwosze ,wielbiciele golonki i zupek w proszku i innego świństwa, którego nie brakuje - to ,że coś nie zabija w ciągu 2 sekund nie koniecznie oznacza, że nie jest szkodliwe:eviltong:

I nie rozmawiamy tu o tym czy pies umrze z powodu podawanych na surowo jaj bo pewno nie.
Ale skoro mamy dzielić się wiedzą na temat [U]zdrowego[/U] żywienia to po prostu przypominam, że trochę bez sensu jest pakowanie w psa surowego białka ( które jeszcze raz podkreslam , bardzo łatwo doprowadzić do formy nie tylko nie szkodliwej ale i odżywczej) a z drugiej strony dodawanie do diety suplementów poprawiających np. kondycję skóry
I co kto z tą informacją zrobi to juz na prawdę jego sprawa;) - dla mnie ważne by wiedział co ryzykuje.
Sama nie raz z łakomstwa wcinam baardzo niezdrowe rzeczy ale wolałabym aby nikt mnie nie zapewniał ,że są one super dietetyczne skoro tak nie jest

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...