Jump to content
Dogomania

Jaka rasa?


`Fmm

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jestem rozumnym człowiekiem i wystarczy raz napisać, że nowofunDland nie jest dla mnie. Poza tym nie wyraziłam żadnej chęci do tej właśnie rasy. Również napisałam w tym wątku, że nie pasuje mi labrador, czy golden. Tylko jednego nie rozumiem, skoro zajmujesz się ratownictwem, więc musi pasjonowować cię ta praca, to czemu próbujesz mnie do tego zrazić?

Link to comment
Share on other sites

Fmm, nie bardzo rozumiem ton calej dyskusji. Zadajesz pytanie, swietnie, padaja odpowiedzi/podpowiedzi, tez swietnie, po czym Twoje riposty sa coraz bardziej 'sztywne', urazone czy co?
Caly urok netu polega na dosc specyficznym przekazie, odrobine usmiechu i luzu sie przyda, zamiast dasow ;).

[quote name='marta9494']Akurat nie w każdym przypadku,bo briard nie linieje[/QUOTE]
Z tego, co doczytalam, akurat briard nie jest brany pod uwage, natomiast wszelkie pozostale wymieniane - jak najbardziej oblaza :p

Link to comment
Share on other sites

Po prostu nie lubię, kiedy ktoś próbuję mi coś dobitnie przekazać, naprawdę jestem osobą dorosłą i umiem podejmować decyzje, więc skoro decyzja padła, to nie rozumiem dlaczego ktoś ją neguje. W każdym razie dziękuję za uwagi, a wyboru chyba dokonam sama :)

Link to comment
Share on other sites

Chyba normalne jest, że jeśli ktoś zaznacza, że potrzebuje psa, który będzie wykonywał pracę "specjalistyczną" to nawet, gdy wrzuci inne cechy psiaka, to każda zorientowana w temacie osoba będzie myślała nad wyborem rasy własnie w kontekście tych rzadziej występujących cech. W Polsce wśród przewodników niewidomych zdarzały się już, np: owczarek podhalański i sznaucer olbrzym, ale czy ktoś zaproponuje na psa przewodnika: podhalana czy dobermana, nie - bo są lepsze rasy. W Stanach w pasterstwie używa się np: rottków, ale gdy ktoś szuka pastucha to raczej rozejrzy się za innymi rasami.
Mnie osobiście wykorzystanie BOS-a czy tollerka do ratownictwa w świetle regulaminów tej służby wydaje się mało możliwe do przeprowadzenia, podobnie z briardem - zostawmy pastuchy na swoim miejscu, a tollerek na pewno nie poradzi sobie z holowaniem nie tylko łodzi, ale i człowieka przy silnym nurcie. A co do IPO z BOS-em też mam mieszane uczucia, to nie ten charakter i temperament - można oczywiście zrobić kurs, ale w zawodach pies jest praktycznie bez szans, nie po to rasę stworzono. Z drugiej strony, gdy widzę czeskie i słowackie BC robiące IPO na wysokim poziomie, a ostatnio na jednym z semi usłyszałam o yorku robiącym cały program IPO-1 prowadzonym przez jakąś słowacką czy czeską 12-letnią przewodniczkę to jestem w stanie uwierzyć we wszystko.

Link to comment
Share on other sites

do BOSa to powiem jeszcze, że jest to pies z wielką chęcią do pracy i możliwościami, ale według ogólnej opinii nie nadaje się do:
IPO - bo to nie owczarek niemiecki
dogoterapia - bo to nie labrador
RW - bo to nie nowofundland
itd...
Moim zdaniem to trochę krzywdząca opinia, bo te psy mają niesamowity potencjał do każdej pracy... Zapraszam na stronę [URL]http://www.workingwhiteshepherds.com[/URL] . Skoro nie moge wkleić linka do innego forum wkleję zdjęcia z forum bialyowczarek:
[IMG]http://images49.fotosik.pl/155/0cca3f792b0efb26med.jpg[/IMG]

[IMG]http://images45.fotosik.pl/155/1887c4256624ba03med.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gabryjella']A mi się wydaje, że Fmm podjęła już decyzję co do rasy i to zanim powstał ten wątek, a może proponowane przez nas psy utwierdziły ją w wyborze.

Fmm jeżeli najbardziej odpowiada Ci BOS to nie szukaj dalej, szczególnie, że bierzesz pod uwagę, że nie będzie się nadawał do pracy, o której myslisz.[/QUOTE]


Chyba masz rację...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='`Fmm']do BOSa to powiem jeszcze, że jest to pies z wielką chęcią do pracy i możliwościami, ale według ogólnej opinii nie nadaje się do: IPO - bo to nie owczarek niemiecki, dogoterapia - bo to nie labrador, RW - bo to nie nowofundland, itd... Moim zdaniem to trochę krzywdząca opinia, bo te psy mają niesamowity potencjał do każdej pracy... [/QUOTE]

To nie tak, można wszystko, ale na 100 niufków czy labków, przy odpowiedniej pracy i dobrym, doświadczonym przewodniku podstawowy egzamin z RW będzie w stanie zdać ok. 70%, choć tylko jakieś 10-15% będzie warte włożonej w to pracy. Na 100 BOS-ów podstawowy egzamin zda 1-3 szt. Podobnie np: z labkami czy astami w dogoterapii, można wszystko. Ale tak, naprawdę wszędzie na świecie do zadań "specjalnych" wykorzystuje sie nie tylko okreslone rasy, ale wręcz określone linie w tych rasach, przy czym z danego miotu wybiera się pojedyńcze sztuki, a reszta idzie do "normalnych" Kowalskich. :lol:
A co do IPO to ON-ki to już przeszłość, dziś ich miejsce zajeły maliny.

Link to comment
Share on other sites

To tak jakby w wyścigach chartów wystawić mastifa..
nie ma najmniejszych szans na wygraną..
Poza tym każda rasa jest do czegos przeznaczona, jedne do polowań inne do ratowania..
Tak samo do dogoterapi nie nadaje sie kazdy pies, musi mieć odpowiednią psychikę nawet jeśli to jest rott lub nawet jakiś owczarek czy nawet kundelek..
Zgadzam się z tobą Brezyl ja...

Link to comment
Share on other sites

Moze sie myle, ale mam wrazenie, ze to kierunkowanie na ratownika/IPO, jest, powiedzmy, rekreacyjne, takie poboczne. Glowne zalozenia co do psa ida chyba w troche innym kierunku.
Stad BOS moze sie okazac calkiem niezlym wyborem, tym bardziej, ze Fmm chyba najbardziej przypadl do gustu, nawet za cene pogodzenia sie z latajacymi klakami ;).

Link to comment
Share on other sites

Nikt nie broni próbować:)
Może sie udać a może nie..
Należąc do sekcji np. pies wcale nie musi pływać, zawsze znajdzie sie inne zajęcie dla niego przeciez jak np. praca pociagowa, na śladzie.. itp. A przy okazji mozna nawet dobrze sie bawiąc spędzić czas w miłym towarzystwie:)
A tak nawiasem Fmm to myslałaś juz może nad jakimś miejscem/sekcją lub czyms takim żeby ewentualnie ćwiczyć??:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Gabryjella']Karilka czy ja napisałam nieprawdę ? Napisałam, że jest inteligentny, a co za tym idzie trudny do ułożenia i dlatego nie polecam na pierwszego psa. Nie napisałam, że się nie nadaje, bo jest głupi i agresywny.[/QUOTE]
Uważam, ze pojęcie "trudny do ułożenia" to pojęcie względne. Uważam, ze tak samo trudno układało mi sie sznaucerka miniaturowego, tyle, że fakt - faktem: młody dobek = jazda bez trzymanki ;).

[quote name='Toffina']Ja również nie polecam dobermana na pierwszego psa, poza tym 8 godzin doberman sam w domu może z tego wyjść katastrofa ekologiczna:eviltong:
[/QUOTE]
Doberman rzadko pracuje bez człowieka.
Owszem - każdy pies może niszczyć jednak doberman nie widzi raczej sensu w pracy bez człowieka. Moje psy zostają nawet i 12 godzin same; 8 - prawie codziennie. Nigdy nie miałam przypadku zniszczenia czegokolwiek podczas nieobecności, co zdarzyło sie podczas mojej obecności ;).

Link to comment
Share on other sites

[U][url]http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.pyristamo.pl/Image12004038.jpg&imgrefurl=http://www.pyristamo.pl/O_rasie.html&usg=__d4iN-egLb_1O-c_GTQh-v8VvpkY=&h=320&w=338&sz=44&hl=pl&start=8&sig2=ahzzvhRoQV-9yChi6n_TxA&um=1&itbs=1&tbnid=DCfqzDJ2wyQWuM:&tbnh=113&tbnw=119&prev=/images%3Fq%3Dpirenejski%2Bpies%2Bg%25C3%25B3rski%26um%3D1%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26tbs%3Disch:1&ei=jhTSS_3rF5LEngOe2IWoDw[/url][/U]

całkowicie sie zgadzam z tym co tam pisze:)

PS. z tego co pamietam to mówiłaś ze nie chcesz mieć dużego psa:)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie po przeczytaniu tej strony zaczęłam czytać więcejo tej rasie. Tylko zastanawiam się, czy nadaje się do mieszkania. Mimo, że jest tam napisane, że nie, to myślę, że pies na pewno będzie miał zapewniony wysiłek psychiczny i fizyczny. To za mało dla Pirenejczyka? ;)

Link to comment
Share on other sites

nie znam się za bardzo na pirenejczykach, lecz z opisu przypominają tybetańczyka - a tego, choć sama przez prawie dwa pierwsze lata miałam w mieszkaniu, to jednak polecałabym tylko do domu z ogrodem. Ewentualnie zakup takiego psa, jeżeli przeprowadzka była by tylko kwestią czasu ( tak jak u mnie). Myślę, że z pirenejczykami może byc podobnie, ale trzeba by zapytać właścicieli. To nie chodzi o to czy pies ma ruch, lecz o swobodę, instynkt stróżujący, charakter. Choć mój pies wydawał się być zadowolony w mieszkaniu, miał dużo spacerów, jednak dopiero odkąd ma swój kawałek terenu do pilnowania widać jak szczęśliwy jest mogąc w nocy leżeć w ogrodzie, obserwować co dzieje się za płotem, robić obchód , czy leżeć w zimnie w śniegu ;) nie wyobrażam sobie go z powrotem w mieszkaniu

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem ;)
Niufciak, nie rezygnuję, po prostu mam jeszcze trochę czasu, zanim wybiorę się w ogóle do hodowli zobaczyć co i jak. Aktualnie z powodu nadmiaru wolnego czasu przeglądam po kolei wszystkie rasy, szukając czegoś interesującego :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='Gabryjella']A ja bym nie polecała dobermana na pierwszego psa. To jednak jest trudny do ułożenia pies, do tego bardzo inteligentny i "pamiętliwy", jeżeli coś zrobimy nie tak trudno będzie to odkręcić. Na pewno nie jest to pies dla każdego.

[FONT=Century Gothic][SIZE=5][B]Moim 1 psem został doberman i jestem bardziej niz zadowolony, na spacerach nie musi byc zapiety sam sie pilnuje ;) biegamy razem tzn. ja rower aa on biega ;) itd itp
jak narazie poza "dziurawym" pyskiem (po wypiciu wody 1/2 tego laduje na podlodze) nie zauwazylem innych wad hehehe :P ,nie da sie go nie kochac i co jak co dalby ci poczucie bezpieczenstwa xD
[SIZE=6]nie ma zlych psow za tylko zli wlasciciele !!!!!!!!![/SIZE]

POZDRAWIAM ;][/B][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fmm a zastanawialaś sie może nad psem typu Letriwer ??? Golden albo Labrador, moja niedowidzaca sasiadka ma takiego psa kiedy ma ochote na całodzienny spacer pies wiernie jej toważyszy a kiedy czuje sie gorzej pies wiernie lezy, z tego co sie orientuje te psy sa bardzo oddane wierne grzeczne i cierpliwie oczekuja powrotu wlasciciela po wielu godzinach pracy potrafia sie swietnie dostosowac do kazdej aktywnosci wlasciciela

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...