Jump to content
Dogomania

Krycie dwoma psami


TristaNeo

Recommended Posts

Moim zdaniem pomysl jest naprawde ciekawy, naprawdę. Pozwala on, jak już to zostalo zauważone, mniej eksploatować sukę, a zdrowie suki jest dla mnie najbardziej istotne. Zgadzam się ze zdaniem Cathedral- w przypadku krycia dwoma psami,istniala by pewność, że określony pies jest ojcem danego szczenięcia, a przecież nawiązując do tego, co zostało w tym wątku napisane, takiej pewności nie możemy mieć obecnie w przypadku 100 % miotów.

Zdaje sie, że taki rodzaj krycia dopuszcza AKC.

Link to comment
Share on other sites

Mnie się ten pomysł bardzo podoba. Czemu mamy wybierać między dwoma podobającymi się nam psami, gdy możemy mieć szczenięta po dwóch psach. Suczka tak naprawdę ma niewiele miotów w swoim życiu, więc dla mnie pomysł do przyjęcia.
Szkoda tylko, że pewnie dłuuuuugo się to w naszym konserwatywnym Zk nie przyjmie .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='dorota marzycka']Jeśli chodzi o badania genetyzne 1 kosztuje 60 pln. np. w Poznaniu , więc koszt niewielki . Ja osobiście chciała bym by u nas była taka możliwość .[/quote]

Ja tak z ciekawości się zapytam, czy ktoś się orientuje gdzie jeszcze w Polsce przeprowadzają takie badania? Jak to wygląda od strony formalnej tzn. jeśli chcemy żeby o tym był powiadomiony ZKwP - czy takie badania muszą być zlecone przez ZKwP czy można je wykonać na własną rękę? Jak to jest w przypadku kiedy oboje bądź jedno z rodziców szczeniaka przebywa na obczyźnie?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]No właśnie, gdzie u nas robić takie badania ? Wczoraj byłam w swoim oddziale i babki wspominały miot, który miał przegląd tydzień temu i ewidentnie szczylki wygladały jak od dwu ojców. No i co jak badań DNA nie zrobisz, za rączkę nie złapiesz, to jeden reproduktor ma je wszystkie przypisane.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Tego typu krycia (2 lub wieksza liczba samcow) sa praktykowane np w Finlandii. Sama widzialam taki miot. Oczywiscie badania zostaly wykonane, bylo to dosyc drogie.
Na razie argumentem "za" bylo "efektywniejsze" wykorzystanie suki...ale jest jeszcze jeden argument:
Chcac pokryc suke bardzo starym psem, ktory (wiemy o tym) ma juz slabe nasienie mozemy sie spodziewac malej liczby szczenit - co jak wiemy moze dac komplikacje porodowe lub wrecz spowodowac, ze ciaza nie zostanie donoszona. Czyli wyjsciem jest dokrycie suki po jakims czasie jeszcze jednym mlodszym psem ( lub takim , ktory ma lepsze nasienie) tak aby suka miala "pelny" miot.
Wydaje mi sie, ze jest to gra warta swieczki w wielu przypadkach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]No właśnie, gdzie u nas robić takie badania ? [/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]

Chyba w Opolu jest klinika (filia jakiejś kliniki z Niemiec, która specjalizuje się w badaniach genetycznych u psów. Niestety dzisiaj ich strona nie działa ([URL="http://www.wet.pl"]www.wet.pl[/URL]).

Badania genetyczne psów wykonuje się na własną rękę i własny koszt. Kiedyś znajoma po powrocie do domu zastała rozwaloną klatkę, w której była zamknięta suczka z rują i dwa biegajace z nią psy (rasowy reproduktor i kundel). Po narodzinach szczeniąt, chcąc zarejestrować miot, musiała zrobić badania genetyczne w celu ustalenia ojcowstwa (było to kilka lat temu - muszę zapytać, gdzie robiła takie badania). Na szczęście ojcem wszystkich szczeniąt był zarejestrowany reproduktor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

W związku z tym że pod koniec czerwca będę miała miot po 2 reproduktorach i dużo osób pyta o badania genetyczne. Napiszę krótko to co wiem.
Najtańsze badania genetyczne znalazłam w Babicach- koszt 120 -110 zł w zależności od liczby badanych psów. Materiał pobiera pobiera lekarz weterynarii, który musi potwierdzić identyfikacje psa. Badanie wykonuje się z krwi bądź wymazu z śliny i trzeba go pobrać od wszystkich szczeniąt, matki i obu ojców. Więc jeżeli komuś urodzą się 4 szczeniaki , to koszt takich badań wynosi 770 zł. Przed pobraniem materiału najlepiej upewnić się w swoim oddziale ZK jakie oni mają dodatkowe wymagania. Np czego wymagają do identyfikacji.

Podaje adres strony do Balic:
[URL]http://dc.izoo.krakow.pl/u_pochodzenie_p.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miniaga']W związku z tym że pod koniec czerwca będę miała miot po 2 reproduktorach i dużo osób pyta o badania genetyczne. Napiszę krótko to co wiem.
Najtańsze badania genetyczne znalazłam w Babicach- koszt 120 -110 zł w zależności od liczby badanych psów. Materiał pobiera pobiera lekarz weterynarii, który musi potwierdzić identyfikacje psa. Badanie wykonuje się z krwi bądź wymazu z śliny i trzeba go pobrać od wszystkich szczeniąt, matki i obu ojców. Więc jeżeli komuś urodzą się 4 szczeniaki , to koszt takich badań wynosi 770 zł. Przed pobraniem materiału najlepiej upewnić się w swoim oddziale ZK jakie oni mają dodatkowe wymagania. Np czego wymagają do identyfikacji.

Podaje adres strony do Balic:
[URL]http://dc.izoo.krakow.pl/u_pochodzenie_p.html[/URL][/QUOTE]

Balice? Podkrakowskie Balice? Ale jaja, to niedaleko od nas :)
Czyli najpierw trzeba sie zwrócić o zgodę do ZK, potem poczekać na miot, udokumentować pochodzenie każdego malucha, i to przedstawić w ZK?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Toller']Balice? Podkrakowskie Balice? Ale jaja, to niedaleko od nas :)
Czyli najpierw trzeba sie zwrócić o zgodę do ZK, potem poczekać na miot, udokumentować pochodzenie każdego malucha, i to przedstawić w ZK?[/QUOTE]

bardzo ciekawy temat :)) równiez przygladam sie warunkom wykonania takiego krycia i czekam na rozwinięcie tematu .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Toller']Balice? Podkrakowskie Balice? Ale jaja, to niedaleko od nas :)
Czyli najpierw trzeba sie zwrócić o zgodę do ZK, potem poczekać na miot, udokumentować pochodzenie każdego malucha, i to przedstawić w ZK?[/QUOTE]

Można oczywiście wysłać krew czy wymazy z dowolnego miejsca w Polsce.
Tak jak pisałam w innym temacie u mnie zgoda Komisji Hodowlanej była konieczna, ponieważ mój pies samowolnie dokrył mi sukę. Myślę jednak, że Komisja Hodowlana musi wydać zgodę i chyba dobrze, żeby miała nadzór nad takimi kryciami. Po urodzeniu miotu badania genetyczne, ale hodowca musi być świadomy tego, że Zk do identyfikacji wymaga tatuażu lub chipu, więc badanie DNA nie będzie można wykonać tuż po porodzie a zapewne dopiero około 3-4 tygodnia. Na wynik czeka się do 4 tygodni. Ja będę czekać na wynik krócej, ponieważ Sting i Tonic nie są spokrewnieni.

Jeżeli wszystko dobrze zrozumiałam.... jeżeli szczeniaki będą po obu ojcach to będę zarejestrowane jako 2 osobne mioty.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Adsum'] ale jest jeszcze jeden argument:
Chcac pokryc suke bardzo starym psem, ktory (wiemy o tym) ma juz slabe nasienie mozemy sie spodziewac malej liczby szczenit - co jak wiemy moze dac komplikacje porodowe lub wrecz spowodowac, ze ciaza nie zostanie donoszona. Czyli wyjsciem jest dokrycie suki po jakims czasie jeszcze jednym mlodszym psem ( lub takim , ktory ma lepsze nasienie) tak aby suka miala "pelny" miot.
Wydaje mi sie, ze jest to gra warta swieczki w wielu przypadkach.[/QUOTE]
Tak uważam, że to bardzo słuszny argument .Znam dosyć ciekawe reproduktory które mają słuszny wiek lub niewiele miotów i krycie takimi może nie przynieść efektów. Jak krycie będzie puste to suka traci rok i jest coraz starsza . Gdyby u nas była możliwość podwójnego krycia znalazło by się znacznie więcej chętnych na niesprawdzone dokładnie (młode czy stare) reproduktory które mogą przecież dać wartościowe potomstwo. Naprawdę wielu hodowców najbardziej obawia się pustego krycia! To mogłoby przyśpieszyć postęp hodowlany.
[quote name='miniaga']
Jeżeli wszystko dobrze zrozumiałam.... jeżeli szczeniaki będą po obu ojcach to będę zarejestrowane jako 2 osobne mioty.[/QUOTE]

No tak... a suka może mieć jeden miot w roku - to taka ma już wykorzystany przydział na rok do przodu ;-)
Ciekawa jestem jak to wpiszą w papierach...

Nie wiem jak ktoś może twierdzić, że to "[COLOR=blue][FONT=&quot]wspaniałe pole do nadużyć, których i tak dosyć"[/FONT][/COLOR] przecież obowiązek potwierdzenia DNA - całkowicie wyklucza możliwość matactwa. Zaznaczam dla osób mniej zorientowanych, że próbki materiału genetycznego pobiera weterynarz który sprawdza tożsamość psów.
Jest to ciekawa możliwość ale w naszym ZKwP słyszałam jedynie o badaniach DNA dla szczeniąt których matka miała przygodę na boku.
Badanie DNA podniesie koszty a jeśli chodzi o koszty za usługę reproduktorów to trzeba zaznaczyć w umowie krycia, że będzie płatne w zależności od ilości urodzonych szczeniąt [FONT=Wingdings]:-)[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorota marzycka']Unas w zk są robione badania genetyczne jeśli coś jest podejzane w tym roku były 2 razy dlatego jestem zoriętowana w tym temacie ,nasz oddzał wysyła właśnie do Poznania , koszt 1 badania to 60 zł.
Co do przekrętów - były , są , będą i niestety narazie tak zostnie , tylko dlaczego mają cierpieć wszyscy ? pomysł naal uważam za dobry .[/QUOTE]

dla mnie pomysł ok ale cena badan genetycznych nei jest taka jak piszesz, sama robiłam w 2008 roku i jest inaczej. Oddajesz krew suki oraz psa i szczeniąt a za każdy egzemplarz płacisz 250 zł czyli suka plus 2 psy oraz np 4 szczeniaki to koszt ustalenia ojcostwa 1750 zł to nie 60 zł jak piszesz:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...