Jump to content
Dogomania

Jak nauczyć psa łapac frisbee??


funia19

Recommended Posts

Kupiłam wczoraj frisbee z trixie takie dośc małe i miękkie,gumowe dla yorka .Piesek jest bardzo zainteresowany,ale chodzi mi o to jak go nauczyć biec w tym samym momencie co rzucam dysk bo on stoi i patrzy aż spadnie dopiero podbiega lub biegnie ale truchcikiem i czeka aż spadnie. Jak nauczyć go łapac w locie??To 7 miesięczny yorkshire z ADHD :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Funia, tak, jak pisze Vini, psy w tym wieku nie powinny skakać, gdyż ich stawy nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Ze skokami musisz jeszcze poczekać kilka miesięcy. Przy najmniej do momentu aż pies skończy 10 m-cy.

Jednak nie rezygnuj z frisbee. Nawet teraz można ćwiczyć...

Na początek polecam przeciąganie się z psem dyskiem. Ty trzymasz z jednej strony, szurasz po ziemi, pies zainteresowamy podbiega i chwyta z drugiej strony i przeciągacie. Bardzo ważne jest też na tym etapie nauczenie psa komendy puść, co później bardzo ci się przyda.
Dzięki takim ćwiczeniom pies nakręci się na frisbee.
Jednak takie ćwiczenia nie powinny trwać długo, 1-2 minutki dziennie. Potem chowasz frisbee i nie pokazujesz psu.

Jak już pies będzie bardzo nakręcony możesz zacząć rzucać rollery, czyli dysk toczy się po ziemi. Pies powinien za nim pobiec i go złapać. [url]http://www.youtube.com/watch?v=bl11FlgwUvg[/url]
Dodatkowo ćwicz, aby pies za każdym razem przynosił ci dysk i oddawał. Gdy przyniesie, poprzeciągaj się z nim trochę i rzuć ponownie.
Takie rollerki też nie powinny trwać długo, najwyżej kilka minut i kończ zabawę, gdy jest najfajniej dla psa.

Te wszystkie zabiegi sprawią, że pies pokocha frisbee i da się za nie "pokroić".

Oczywiście, w międzyczasie możesz ćwiczyć rzuty, ale bez psa. Zresztą dopiero, gdy pies przejdzie okres dojrzewania, a ty nauczysz się dobrze i powtarzalnie rzucać, możesz zacząć ćwiczyć z psem.
Tu polecam dysk nylonowy, jest lżejszy i moim zdaniem łatwiej nim rzucać i lepiej lata.

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Do wstępnego nakręcania masz idealne frisbee . Ale powinnaś kupić sobie do pierwszej nauki bardziej profesjonalne. Ja polecam softy są dosyc miękkie a przy okazji naucz się nimi rzucać bo to nie takie proste . Ja zaczym oddałam pierwszy rzut w obecności psa długo chodziłam sama do parku i się uczyłam . Teraz naucz psa obiegania bo to niezbędna umiejętność . Możesz zacząć już puszczać pierwsze rolery. Możesz też zachęcic psa dołapania frisbee z ręki (przeciągasz się kiedy psiak puści to cofasz się trzymasz frisbee na takiej wysokości aby psiak mósiał lekko skoczyć i puszczasz kiedy czujesz że złapał) Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Do pierwszych rzutów polecam Competition Standart Pup- to mały dysk dla szczeniąt i niewielkich psów. Dostępny na daktari.pl w dziale "małe" za jedyne 10 zł, lepiej zamówić kilka bo teraz są w dobrej cenie. Te dyski są miękkie, świetnie latają-gorzej tylko przy wietrze bo są lekkie.
Możesz się wybrać na zawody lub z kimś kto już psom rzuca dyski. Trzymasz swojego na smyczy i dajesz mu obserwować. Psy się uczą od siebie no i taka obserwacja bez czynnego uczestnictwa nakręca psa.
Mój pierwszy pies sam się nauczył łapać z wyskoków i bez rollerów ale przygodę z frisbee zaczął po ukończeniu roku, drugi właśnie dorasta do skoków-nauczył się łapać rollery, obiegać i robić sztuczki z bliskich pozycji. Ma półtora roku i zaczynamy uczyć skoków-klękam na jednym kolanie, drugie zgięte tworzące tak jakby przeszkodę, trzymam dysk nad zgiętym i prowokuję psa do skoku, gdy skacze podaję mu frisbee do pyska i pozwalam z nim odbiec. Po chwili pies wraca z dyskiem bo wie, że nigdy nie podejmuję za niego talerza z ziemi (jak zostawi to koniec zabawy). W nagrodę dostaje jednego rollera.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Cześć, bardzo się cieszę, że ten wątek powstał bo sporo się z Waszych postów dowiedziałam. :) Mam beagla, ponad 4 letniego i chcę na wiosnę zacząć uczyć go frisbee. Trochę późno się za to zabieram, ale przecież psa można uczyć w każdym wieku. I mam takie pytanie, chcę kupić za około miesiąc dwa takie same dyski, żeby mieć drugi na wymianę itp. Czy te dyski są dobre na rozpoczęcie nauki?
[URL]http://www.whippy.pl/sonic-xtra-rigid-fioletowy-p-154.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim - nie rzucać, jeżeli pies nie łapie frisbee, żeby nie wyrabiać złych nawyków.
To co mi teraz przychodzi na myśl:
1) Nauczyć psa take'ów z ręki - czyli pies chwyta dysk, kiedy go trzymamy i uciekać psu, trzymając dysk, tak, żeby musiał się wybić i złapać dysk z naszej ręki - tutaj właśnie poręcznie byłoby poszarpać się z psem w nagrodę za oderwanie się od ziemi.
a) Uczymy psa take'ów.
b) Uczymy psa łapać skakać do dysku, który ucieka w naszej ręce.
c) Kiedy pies już ładnie kuma i biega za dyskiem powoli rzucać mu floatery - ważne żeby były to floatery, a nie zwykłe puszczenie dysku - bo taki puszczony szybko spada i chybocze się, więc będzie trudny do złapania dla psa.
d) Pies ładnie łapie floatery - zwiększamy odległość aż dojdziemy do normalnych rzutów.
2) Rzucamy psu floatery do pyska, przy sobie.
a) Najpierw rzucamy prosto do pyska.
b) Potem kawałek w bok.
c) Potem zwiększamy odległość, rzucamy raz w jedną raz w drugą.

Ja uczyłam od overów, żeby wyrobić fajną technikę skoku, bardzo podobnie jak tutaj, tyle że oczywiście nie przechodzisz od razu do długich rzutów:

[video=youtube;tLqSV8z0FjU]http://www.youtube.com/watch?v=tLqSV8z0FjU&feature=related[/video]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania&Zefir']Raczej nie ma. :) Umie się szarpać, aportować i podejmować różne zabawki.[/QUOTE]

To możesz szukać plastikowych, ale raczej ten dysk który podałaś się nie nadaje - Sonicy mają to do siebie, że są szybkie, i bardzo wychodzą na nich błędy przy rzucaniu - łatwiej jej ładnie rzucić i zawiesić mniej płaski dysk - np. Air, Xtra.
Na początek możesz kupić np. dwa Xtra Distance - są delikatnie pokryte gumą, u moich psów są bardzo lubiane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulix']To możesz szukać plastikowych, ale raczej ten dysk który podałaś się nie nadaje - Sonicy mają to do siebie, że są szybkie, i bardzo wychodzą na nich błędy przy rzucaniu - łatwiej jej ładnie rzucić i zawiesić mniej płaski dysk - np. Air, Xtra.
Na początek możesz kupić np. dwa Xtra Distance - są delikatnie pokryte gumą, u moich psów są bardzo lubiane.[/QUOTE]

Ok, dzięki. Poszperam jeszcze na stronie. :)

Link to comment
Share on other sites

Hej, mój dzisiaj pierwszy raz coś złapał. Trzymałam dysk powyżej bioder i tak nakręsiłam, że chciał skakać, więc to wykorzystywałam. Więc mówiłam łap i on po to skakał. Jak dla mnie nie taka zła metoda. Tylko nie wiem, czy teraz robić coraz wyżej, czy próbować rzucać floatery...

A teraz pisałaś coś o szybszym wybieganiu. Neska nauczyła się tego przez przypadek. Kiedy rzucałam jest "coś" krzyczałam "biegnij, przód !" i takim sposobem wpoiła sobie, że jak tak mówię, znaczy, że ma iść do przodu :D Niestety teraz jej się trochę zapomniało, musimy sobie przypomnieć niedługo :)

Link to comment
Share on other sites

Czy wyżej - oceń możliwości swojego psa - generalnie dysk powinien być na takiej wysokości, żeby pies mógł się wybić i bez większego problemu łapać. Nie powinien skakać "pionowo".
Stałaś w miejscu i mówiłaś łap? Teraz uciekaj z dyskiem, ja póki co cały czas trzymałabym w ręce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulix']Czy wyżej - oceń możliwości swojego psa - generalnie dysk powinien być na takiej wysokości, żeby pies mógł się wybić i bez większego problemu łapać. Nie powinien skakać "pionowo".
Stałaś w miejscu i mówiłaś łap? Teraz uciekaj z dyskiem, ja póki co cały czas trzymałabym w ręce.[/QUOTE]

Boję się czasem uciekać a nawet szrapać (chociaż wiem, że nie powinnam pokazywać i tego nie robię) bo pies ma czasem dzikie zapędy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...