Jump to content
Dogomania

Rutynow zabieg, czy tylko na receptę?


Grover

Recommended Posts

Chcę zaptać o kastrację psa. Dwie moje kotki są wysterlizowane, ale same wychodzą, więc to uzasadnione.
Groverowi, czasami zdarza się "gwałcić" kolegów:[ i rzadko mogę mu pozwolić na zwykłą zabawę. Kastracja rozwiązała by tan problem, ale...
I. czy jego charakter się zmieni?
I. czy to jest taki zwkły rutynowy zabieg, czy może zabieg wykonywany tylko z konkretnego powodu, wskazanego przez lekarza? czy może zdrowego psa nie należy operować?

Link to comment
Share on other sites

1. Charakter troszkę się zmieni. Piesek będzie spokojniejszy, nie będzie "gwałcił". Poza tym, trzeba będzie uważać z żywieniem, bo psy szybko po kastracji tyją. Ale poza tym, to nadal będzie radosny, przywiązany do właściciela pies.
2. Z tego, co wiem, jest to zabieg rutynowy. Oczywiście, jako że to jednak operacja zdarzają się powikłania, ale nie należy myśleć, że pies od razu umrze i w ogóle. Natomiast jak to z weterynarzem załatwić, nie wiem. Myślę, że najlepiej będzie, jak przejdziesz się do najbliższego weterynarza i zapytasz. Wtedy otrzymasz również wiele cennych informacji.

Link to comment
Share on other sites

Punkt 1 to racja (jak wyżej)
Punkt drugi...
Zabieg rutynowy u lekarza z doświadczeniem i dobrą praktyką (słyszałem o kastracji wykonanej w domu na podłodze...)
Jest to "chirurgia jednego dnia" W naszej przychodni psiaki stają świadomie na własne nogi najpóźniej po 3 h od zabiegu
Ranka jest jedna a zrost następuje (przy szyciu śródskórnym po ok 7 dniach)
Powikłania się zdarzają, ale nie przekraczają 1% i to najczęściej wynika z lizania rany.
Wszystko zależy od praktyki...polecam dobrego, a nie "najbliższego lekarza wet." :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, właśnie trochę sie obawiam tej zmiany charakteru:/ ale jescze nic nie postanowiłam.
(moje kotki różnie to znosiły, jedna była ruchliwa, a druga osowiała i dostawała zastrzyki wspomagające:/ ale jest ok)
T
No, ale np: w mojej książce pisze, ze psy kastruje się tylko w wyjątkowych wypadkach, choroba itd, na polecenie weta.

Link to comment
Share on other sites

Kastracja ze wskazań medycznych dotyczy wyłącznie przerostu prostaty. Wtedy kastruje się nawet stare psy bo ratuje się im życie. Zdrowego psa można kastrować , nie od razu przestanie "gwałcic", hormony przez jakiś czas będą krążyć we krwi ale z czasem pies sie wytonuje.Na pewno po pewnym czasie będzie bardziej skupiony na pracy , na zabawie,nie bedzie uciekać. To czy przytyje po kastracji zależy wyłącznie od Ciebie. Odpowiednio zbilansowana dieta i dawka ruchu to gwarancja właściwej wagi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...