Jump to content
Dogomania

Chihuahua merle


pa-ttti

Recommended Posts

To polecam się szybko odkochać
i wcześniej przestudiować nowy wzorzec rasy i dowiedzieć się, że kolor merle jest definitywnie zabroniony
w hodowli na terenie Polski - mało tego większa cześć krajów Europy wycofała się z hodowania tej odmiany.

Na wystawie kolor merle jest nie dopuszczany do oceny, a nawet jeśli zatwierdzą przyjęcie psa/suki- to gwarantowana dyskwalifikacja od sędziego.

Link to comment
Share on other sites

a gdzie można przeczytać o tym nowym wzorcu? bo na stronie zkwp nic na ten temat nie ma napisane. jeśli mam sunię która ma ten kolor w genach to może dawać szczenięta merle nieważne jakim psem ją pokryję- czy wtedy to będzie wada u szczeniąt? w każdym razie wada czy nie, wszystkie muszą dostać rodowód przecież.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Z tego co ja się orientuję i tyle merle ile widziałam, to wszystkie miały błękitne, lub jasne (inny kolor) oczy (prócz mojej Desi, ale to zupełnie inna sprawa, bo ona jest niby-merle).
Generalnie chihuahua powinna mieć oczy koloru ciemnobrązowego, dlatego moze to też się składa na to, że merle są bee?
Merle niedopuszczalne są również w dogach.
Wiem, że mają coś nie tak z genem koloru (czy może nie tyle, że jest on 'zepsuty' tylko że cośtam później z nim wyłazi w praniu), nie pamiętam dokładnie o co to chodzi, ale merle to taki 'wybryk' trochę, można powiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To ja tak dopytam prawie w temacie - wiadomo, że zgenem merle "coś jest nie tak" = nie mozna kojarzyć merle między sobą, wychodzą szczeniaki z dużą ilością bieli, często głuche, część umiera.
W takim razie dlaczego ta maść jest dopuszczalna u takich ras jak collie czy sheltie tylko z zastrzeżeniem, by nie kojarzyć jej między sobą, a u innych ras, u któych występuje dość "naturalnie" (np. dogi) jest niedopuszczalna?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cytat z jakiegoś psiego forum:

[Quote]A skąd biorą się jamniki czy collie białe ? To zwykła genetyka. Występuje w wielu rasach - u doga niemieckiego maść merle nosi nazwę "szary arlekin" - psy z tą "wadą" nie są rozmnażane.
Natomiast psy o maści merle mogą być rozmnażane w takich rasach jak: aussie, border collie, collie długowłosy i krótkowłosy (akurat w tej ostatniej rasie był to kolor wyjściowy w hodowli).

BC blue merle - [URL]http://www.colliecorner.com/bm_a.htm[/URL]
BC red merle - [URL]http://www.colliecorner.com/rm_a.htm[/URL]
BC tri-merle - [URL]http://www.colliecorner.com/tm_a.htm[/URL]

W przypadku jamników i beauceronów rozmnaża się psy tylko w specyficznych zestawach kolorystycznych, tzn. merle tylko i wyłącznie z czarnym.

Gen merle jest genem letalnym czyli niesie ze sobą: śmierć (niedorozwój noworodków) i kalectwo (psy ślepe i głuche).[/quote]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...