Jump to content
Dogomania

Umaszczenia -szpice niemieckie


deptusie

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[FONT=&quot][SIZE=3]No to trochę o genetyce umaszczenia CREAM – nie jestem ekspertem, i wiele rzeczy jest dla mnie „czarną magią”, ale postaram się napisać to co prezentują mądre głowy m.in. sędzia Junikiewicz, oraz Sari Brewster Tietjen .[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Przyjmuje się, że umaszczenie kremowe ma hipotetyczny genotyp: (jest to wielkie uproszczenie bo w rzeczywistości jesy tak wielka różnorodność kombinacji , że nie starczyłoby miejsca). [/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][FONT=&quot]Umaszczenie kremowe[/FONT][/B][/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]
(AA/Aay/Aat/Aaw/ayay/ayat/ayaw/awaw/awat)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(ee)(SS/Ssp)

[B]Kremowe (parti) czyli łaciato – kremowe[/B]
(AA/Aay/Aat/Aaw/ayay/ayat/ayaw/awaw/awat)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(ee)(spsp)

[B]Kremowo - sobolowe[/B]
(ayay/ayat/ayaw)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(EE/Ee)(SS/Ssp)

[B]Kremowo – sobolowy łaciaty (parti)[/B]
(ayay/ayat/ayaw)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(EE/Ee)(spsp)[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Aby zrozumieć te ciągi liter należy pamiętać, że :[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[B][FONT=&quot]Locus A[/FONT][/B]

[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel A – odpowiada za rozprowadzenie ciemnego barwnika po całym ciele[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel ay – ogranicza ciemny barwnik (ma właśnie m.in. wplyw na kolor kremowy) Daje kolor sable, a rozjaśniony daje barwę płową lub pomarańczową,[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel at – daje umaszczenie dwukolorowe” black and tan”, czekoladowo – podpalane, [/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel aw – daje umaszczenie wilcze[/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=&quot][SIZE=3]One nie działają same ale z innymi genami pływają na dany kolor [/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Np. [B]AA[/B] – pies jednolicie umaszczony [B]AA, BB[/B] – pies jednolicie czarny, [B]A ay, BB[/B] - pies jednolicie czarny, ale niosący gen ograniczenia ciemnego barwnika, [B]ayay [/B]– powiedzmy , że będzie pies pomarańczowy (ale to duże uroszczenie w myśleniu), [B]A at[/B] - to pies jednolicie czarno umaszczony ale posiadajacy gen „black and tan”, [B]atat [/B]– black and tan, [B]at aw[/B] – piec black and tan – ale niosący kolor wilczasty, [B]aw aw[/B] – pies o umaszczeniu wilczastym.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Czyli pies black and tan ( np. Groovy) może mieć w skrócie genotyp: albo at at, albo at aw ,[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Jeżeli pies taki pokrył sukę i urodziło się szczenię black nad tan i wilczate – oznacza to, że suka ( np. Atka) z pewnością niesie gen warunkujący wilcze umaszczenie tj. aw, oraz posiada gen at - black and tan. Czyli prawdopodobnym jest, że pokryta psem, który sam nie jest black and tan, ani wilczy (np pomaranczowy), ale który niesie te dwa geny to również istnieje prawdopodobieństwo, że będą black and tan lub wilcze. [/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[B][FONT=&quot]Locus B[/FONT][/B]
[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel B – wytwarza czarny barwnik[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel b – wytwarza brązowy barwnik [/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=&quot][SIZE=3](np. BB – będzie psem czarnym, Bb – również będzie czarny, ale będzie niósł ze kolor brązowy, bb – będzie psem brązowym)[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][FONT=&quot]Locus C[/FONT][/B]
[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allec C - daje głęboki kolor (soczysta barwa)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel cch – umaszczenie typu szynszyla – redukuje kolor (m.in. wpływa na kolor kremowy). Znacząco redukuje kolor rudo-żółty we włosie. [/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]Allel cw – daje białe pomeraniany, nie jest do końca genem recesywnym, dlatego np. z połączenia pomeraniana białego i red/Orange – może dawać u potomstwa rozmyty kolor pomarańczy czy rudości. Natomiast krzyżowanie psów białych z czarnymi może powodować, ze szczenięta z takie skojarzenia może mieć białą stopę lub palce.[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]cs (czasami spotyka się ca) - albinizm (białe futro różowe oczy)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Pies , w którego genotypie będzie :[B]AA BB CC[/B] – będzie czarnym psem, [B]AA Bb CC[/B] – będzie czarnym psem ale niosącym kolor brązowy, [B]AA BB CC[/B] – pies brązowy, [B]AA BB C cch[/B] – pies czarny ale niosący gen rozjaśnienia, [B]AA BB cch cch[/B] – pies czarny ale może mieć przejaśnienia[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][FONT=&quot]Locus D[/FONT][/B]

[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel D – intensywne umaszczenie[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel d – rozmywa kolor np. pomeraniany błękitne (często występuje u blue merle)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=&quot][SIZE=3]AA, BB, CC, DD – czarny pomeranian, AA Bb CC dd – błękitny pomeranian[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][FONT=&quot]Locus E [/FONT][/B]

[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel E – rozciąga czarna/ brązową barwę na całym ciele[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel em – daje czarną maskę[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel ebr – daję umaszczenie pręgowane (ale tylko z ay lub at) [/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel e - ogranicza czarny barwnik jedynie do warg, nosa i oczu, a nie ma czarnego pigmentu we włosie, nie ma wpływu na barwnik czerwony. Jako ciekawostkę podam, że pomeraniany posiadające ten gen w kombinacji z genem A krzyżowane z pomeranianem pomarańczowym lub czerwonym (ale bez nie sobolowymi) mogą dać czasami czarne egzemplarze. [/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=&quot][SIZE=3][B]AA BB CC DD EE[/B] – czarny pies,[B] ay ay BBCCDD ee [/B]– rudy z czarnym nosem etc., [B]ay ay BB CC DD ebr ebr[/B] – pręgowany (bridnle nigdy nie będą AA, ani A x)[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][FONT=&quot]Locus M[/FONT][/B]

[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel M – gen merle dający marmurkowość (w w.w schematach nie pojawia się)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel m – nie daje marmurka[/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=&quot][SIZE=3]Czyli bez względu na to co jest w genotypie – jeśli pojawi się gen M – będzie pies merlakiem. Ale kurde skrotow myslowych uzywam – genetycy mnie zlinczują jak to przeczyztaja :P[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][FONT=&quot]Locus S[/FONT][/B]

[/SIZE]
[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel S - jednolite umaszczenie bez łat (choć nie do końca to prawda bo ogą być plamki na łapkac i piersi a też pies będzie „S”)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]allel si – umaszczenie irlandzkie (biała strzałka na czole, biały kolniezyk , białe łapy biały koniec ogona)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]sp – umaszcznie łaciate (łaty ciemne na bialym tle)[/SIZE][/FONT]
[/LIST]

[LIST]
[*][FONT=Symbol][SIZE=3]·[/SIZE][/FONT][FONT=&quot][SIZE=3]sw – skrajna łaciatość - czyli praktycznie biały[/SIZE][/FONT]
[/LIST]
[FONT=&quot][SIZE=3]U pomeranianów teoretycznie występuje S i Sp .[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Locus K, T, R, P – pomijam.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Powracając do kremowych:[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[B][U][FONT=&quot]Umaszczenie kremowe[/FONT][/U][/B][B][FONT=&quot]
(AA/Aay/Aat/Aaw/ayay/ayat/ayaw/awaw/awat)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(ee)(SS/Ssp)[/FONT][/B]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Pies pomarańczowy / rudy, czarny brązowy, black and tan, wilczasty, blue – może teoretycznie nieść ze sobą kolor kremowy. Jednak, żeby urodziło się szczenie kremowe to oboje rodzice muszą nieść gen „ cch” – czyli ten gen rozjaśnienia.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Osłabienie genu „ee” – powoduje, że kremowe psy mają często rozjaśnione nosy. Prawdopodobnie na „ee” wpływa ten „cch”[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[B][U][FONT=&quot]Kremowe (parti) czyli łaciato – kremowe[/FONT][/U][/B][B][FONT=&quot]
(AA/Aay/Aat/Aaw/ayay/ayat/ayaw/awaw/awat)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(ee)(spsp)[/FONT][/B][/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]
Uwagi jak wyżej są aktualne ale zwrócić trzeba uwagę, że każdy rodzić musi nieść gen „spsp”. Nie oznacza to ze musi być part – wystarczy , że niesie ten gen czyli może nie być łaciaty np. „S sp”

[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[B][U][FONT=&quot]Kremowo - sobolowe[/FONT][/U][/B][B][FONT=&quot]
(ayay/ayat/ayaw)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(EE/Ee)(SS/Ssp)[/FONT][/B]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Czyli tak jak wyżej – musi być gen rozjaśnienia. Ale psy takie nie mogą być „A” czyli muszą być pozbawione genu który rozprowadza barwnik po całym ciele. Żeby doszło do powstania umaszczenia sobolowego to muszą współistnieć ay + E . Sobolowe mogą nieść umaszczenia wilczaste i black and tan.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]
[B][U]Kremowo – sobolowy łaciaty (parti)[/U]
(ayay/ayat/ayaw)(BB/Bb)(cchcch/cchce)(DD/Dd)(EE/Ee)(spsp)[/B][/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Tutaj chyb już nic nie wymaga tłumaczenia – aktualne są uwagi powyższe.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Teraz, tylko uwaga – łącząc nawet dwa psy, które wiadomo, że mają „cch, cch”, wcale nie oznacza, że wyjdzie nam kremówka. Genetyka bowiem dowolnie sobie losuje i klei dowolne kombinacje. Dlatego, może ono od jednego rodzica zabrać cch i od drugiego rodzica zabrać C (choć będzie miał również cch). [/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]To moje opowiadanie to raczej prezentuje poziom podstawówkowy, ale powiem wam, że jak ja to pierwszy raz poznawałam to siedziałam jak na tureckim kazaniu z buzią szeroko otworzoną jak gapa i słuchałam tego jak opowieści fantasmagorii.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[I][B][FONT=&quot]Reasumując:[/FONT][/B][/I]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Przyjmuje się, że większość kremowych pomeranianów to de facto rozjaśnione psy o umaszczeniu Orange lub Orange - Sable, gdzie zostało osłabione działanie genu ay i/oraz E bądź gen A został osłabiony poprzez kombinację z genem „e”.[/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Również długotrwałe krycie pomeranianów brązowych może przynieść ostatecznie szczenięta o rozjaśnionym kolorze brązowym z wiekiem rozjaśniającym się do kremowego (z brązowym nosem wargami, powiekami).[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filonek_bezogonek']Mam kilka pytań:
1. czyli na umaszczenie szpiców wilczych (kees) winno się prawidłowo mówic - umaszczenie "szaro-wilczaste" ?, a nie wilczaste ?
2. jak po niemiecku jest umaszczenie wilczasto - sobolowe (wolf - sable) ?
4. skąd się wzięła pobłażliwość w stosunku do tego ( tj. grey - wolf) koloru u pomeranianów, tzn dlaczego nie muszą one mieć tych czarnych kuf, etc ?
5. dlaczego na tym zdjęciu, umieszczonym przez Ciebie dla zobrazowania przykładu mamy do czynienia z wolf - grey ?
[URL]http://s003.radikal.ru/i202/1001/e2/8d6c632e3567.jpg[/URL]

Pies ma ewidentnie kremowy podszerstek, a zgodnie ze wzorcem ten gry-wolf winien mieć odcienie szarości stali i czarnego (a nie beżu i kremu).
6. skąd wzięło się tak rozbieżne rozumienie koloru wolf - sable, od grey-wolf ? (mówie o rozumieniu wolf - sable przez niemców i wolf - sable przez amerykanów)
Na poniższym zdjęciu zamieszonym przez Ciebie:
[URL]http://s005.radikal.ru/i212/1001/99/1841bb305bf0.jpg[/URL]
suczka w kolorze wolf - sable z ewidentnie kremowymi kończynami i rysunkiem oka.
A dokładnie czy wiesz dlaczego amerykanie rozumieją wolf - sable jako odcienie szarości bez kremów ? a Niemcy już te kremy i beże dopuszczają w wolf - sable ?
czyli:
Kolor wilczasto - sobolowy charakteryzuje się jasnoszarym podszerskiem i ciemniejszy cieniowanym kolorem szarości włosów okrywowych, które kończą się czarnymi końcówkami. Nie może być koloru kremowego ani pomarańczowego. Powieki, nos, wargi i poduszeczki łap są czarne.

WYdaje się, że to co nazwałaś grey-wolf - amerykanie nazywają wolf- sable - czy dobrze to rozumiem ? Czy masz może jakieś opracowania, które by wyjaśniały skąd biorą się takie rozbieżności ? Czy myślisz, że to dlatego, że keesy wg wzorca amerykanskiego mogą mieć odcienie kremu ? Ale jeśli[/QUOTE]

Jestem już obecna ciałem i duchem -wypiłam dobrą zieloną herbatkę i mogę działać.
Odp.1 -Określenia sa różne -jedni mówią szaro- wilczaste inni wilczaste a Wzorzec RASY(FCI) - SZARE -lub jak kto woli srebrno-szary z czarnymi czubkami włosów -ciekawe-ha ha ha.

Odp.2 Nie ma odpowiednika w języku niemieckim,ktorym posługują się hodowcy z Niemiec w stosunku do umaszczenia wolf-sableale o tym wspomniala juz we wczesniejszym poście -najczęściej piszą wolf-sable,creme-sable bądz andersfarbig(inaczej umaszczony,inne umaszczenie).

Odp.3 Niestety nie mogę Marto odpowiedzieć Ci na 3 pytanie-gdyż sama nie znam odpowiedzi-zaczerpnęłam to z własnych obserwacji na niemieckich ringach i wieloletnich kontaktów z innymi hodowcami.Myślę jednak,że jeżeli WZORZEC FCI przewiduje SZPICE INNEJ MAŚCI: tzn. pod okresleniem róznej maści znajdują się wszystkie odcienie itd.Daje to Sędziemu duze pole manewru w momencie sędziowania takiego pieska,inaczej nie potrafię tego sobie wytłumaczyć.
To tak ,tak jak np . u Akit Japońskich-jeden Sędzia okresli pieska -jako czerwony a drugi jako czerwony z typowym dla akity UJAIRO.

Odp.5 Myślę ,iż powodem jest również światło jakie oświetla pieska plus dość drastyczne cięcie wlosa -chciałabym zobaczyć tego samego pieska przed cięciem wlosa-pewna jestem,iz wiecej byloby tego ciemnego wlosa i kryza byłaby również ciemniejsza -do tego niestety nie wiemy jeszcze czy jest to piesek w wieku np 15 miesięcy (lub mlodszy) czy piesek jest w ieku 3 lat ,a jest to wielka różnica w zmianie wybarwiania się -mówię o tym z autopsji sugerujac się wybarwianiem mojej DEEP PURPLE i GRINGA-zaskakiwały mnie w każdym wieku.
A jak określiłabyś umaszczenie SZPICA NIEMIECKIEGO ale w typie czy też odmianie KEESHOND-A -patrząc obiektywnie i widząc wiele jasnych piesków z ledwo co musniętymi ciemnymi maskami z beżowymi bądz nawet kremowymi łapami z beżowym wlosem z delikatnymi czarnymi czubkami wlosów-bo bywaja takie-ja nigdy nie nazwałabym ich SZARYMI-(JAK PRZEWIDUJE WZORZEC MAJAC JE PRZED OCZAMI) a jednak musimy gdyż niestety WZORZEC DLA SZPICÓW WILCZYCH przewidział tylko to jedno umaszczenie-SZARE(lub stosując inne nazewnictwo -srebrno-szare z czarnymi czubkami wlosów).

Odp.6 Sama zastanawiam się nad tym problemem do tej pory i nie potrafię go zgłębić,może w USA pierwszego Pomka w takim umaszczeniu nazwali wolf-sable,a w Niemczech graugewolkt -niestety może gdybym przez wiele lat zajmowała się hodowlą POMERANIANA w USA,Kanadzie bacząc na ich wzorce potrafiłabym Ci opowiedzieć na to pytanie i to samo tyczy się hodowli Szpica Miniaturowego w Niemczech.
Może kiedyś to zrozumiem -bardzo żałuję,że nie wydano w Niemczech do tej pory publikacji dotyczącej tych konkretnych umaszczeń.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deptusie']No i znowu zniknął mi następny post-mam bardzo słaby sygnał-nie mam już siły pisać go drugi raz-może jutro.[/QUOTE]

Ja się już "przejechałam " na tym forum i pare złotych myśli mi już uciekło. Teraz dłuższe wypowiedzi pisze w Wordzie i potem wklejam, je na forum ....
Polecam - pewna metoda, ze jak coś zniknie to drugi raz będzie można wkleić.

Link to comment
Share on other sites

Ciemne kufy wymagane są u SZPICÓW WILCZYCH.
U Zwergspitz juz w tej chwili nie zwracają uwagi i nie oczekują ciemnej maski (róznorodność odcieni-odmian wilczastego umaszczenia) ale o tym juz pisalam.Ale... jeżeli jest to jota w jotę szpicek umaszczony -jak klon SZPICA WILCZEGO -to umieszczają taki wpis w karcie ocen,że piesek posiada ciemną maskę i moze jako ciekawostkę podam fakt,że jeżeli w ringu staną dwa tak samo umaszczone ZWERGSPITZE w typowym odcieniu umaszczenia dla SZPICA WILCZEGO- o zblizonym względem siebie eksterierze, poprawne w ruchu-ale jeden z ciemna maską a drugi bez ciemnej maski -gwarantuję,że ten drugi postawiony zostanie na wyższej lokacie.

Ciemna maska nie może wystepować u SZPICKA:
dużego,sredniego,małego,miniaturowego- w umaszczeniu białym,
średniego,małego.miniaturowego - w umaszczeniu brąz
średniego,małego,miniaturowego-w umaszczeniu typowo kremowym bez żadnych ciemnych znaczeń(tzn bez koncówek ciemnych np na grzbiecie-jezeli ten ciemny nalot wystepuje to już jest to creme- sable z ciemną maską,bądz bez niej) .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deptusie']Ciemne kufy wymagane są u SZPICÓW WILCZYCH.
U Zwergspitz juz w tej chwili nie zwracają uwagi i nie oczekują ciemnej maski (róznorodność odcieni-odmian wilczastego umaszczenia) ale o tym juz pisalam.Ale... jeżeli jest to jota w jotę szpicek umaszczony -jak klon SZPICA WILCZEGO -to umieszczają taki wpis w karcie ocen,że piesek posiada ciemną maskę i moze jako ciekawostkę podam fakt,że jeżeli w ringu staną dwa tak samo umaszczone ZWERGSPITZE w typowym odcieniu umaszczenia dla SZPICA WILCZEGO- o zblizonym względem siebie eksterierze, poprawne w ruchu-ale jeden z ciemna maską a drugi bez ciemnej maski -gwarantuję,że ten drugi postawiony zostanie na wyższej lokacie.

Ciemna maska nie może wystepować u SZPICKA:
dużego,sredniego,małego,miniaturowego- w umaszczeniu białym,
średniego,małego.miniaturowego - w umaszczeniu brąz
średniego,małego,miniaturowego-w umaszczeniu typowo kremowym bez żadnych ciemnych znaczeń(tzn bez koncówek ciemnych np na grzbiecie-jezeli ten ciemny nalot wystepuje to już jest to creme- sable z ciemną maską,bądz bez niej) .[/QUOTE]
na zdjęciach jakie wstawiłaś właśnie zauważyłam informacje o "braku maski" etc.Stąd moje zainteresowanie, czy może w Niemczech kwestie te są uregulowane w odniesieniu do innych kolorów w taki sposób w jaki byśmy się tego nie spodziewali.

Postaram się napisać coś na ten temat w wolnej chwili jeżeli chodzi o AKC i CKC

Senjku :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filonek_bezogonek']już gdzieś Wiola podawała link do tej strony ...
Genialna jest - nieprawdaż ?[/QUOTE]
Oj przepraszam przeoczyłem może dla tego że co innego napisała Wioletta,a co innego jest napisane na tej genialnej stronie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='J.G']Oj przepraszam przeoczyłem może dla tego że co innego napisała Wioletta,a co innego jest napisane na tej genialnej stronie...[/QUOTE]
no ja też widzę, że w kwestii kolorów podejście różnych wzorców (AKC, FCI etc) bardzo się różni...
Nawet nie przypuszczałam,że w Niemczech może być tak osobliwe podejście do umaszczeń :)

Link to comment
Share on other sites

Filonku i Jacku, Okazuje się, że ponowne podanie tego samego adresu nie było żadnym błędem - przegapiłam adres tej ciekawej strony w e-mailu Wioli , a z zainteresowaniem przeczytałam ją przed chwilą.chwaląc w myśli Jacka, że też zaczął wyszukiwać ciekawe informacje. Przepraszam Wiolu za gapiostwo i niedostrzeżenie tej informacji.!

Oprócz umaszczeń są tam też ciekawe uwagi/sugestie dla hodowców i sędziów aby nie koncentrować się na tylko
niektórych częściach psa lecz rozważać go jako całość. Więc nie trzeba skupiać się tylko na umaszczeniu które
tyle czasu maglujemy!!!

.

Link to comment
Share on other sites

Od dawna powtarzam,iż nastał czas aby FCI poważnie zastanowiło się nad skorygowaniem WZORCÓW RAS(mówię o różnych rasach psów) nie mówię o ocenianiu w ringu z podziałem na odmiany badz typy,bo tak radykalnych zmian ( z podziałem na typy bądz odmiany np. SZPICA MINIATUROWEGO-POMERANIANA,SZPICA WILCZEGO-KEESHONDA) zapewne za naszej egzystencji jeszcze się nie doczekamy.

Co do strony ,ktorą podałam i WZORCA POMERANIANA według AKC-jest to faktycznie bardzo wartosciowa strona-z ciekawymi sugestiami i uwagami o których wczesniej wspomniala Neutralka. Jacku w swoich wczesniejszych postach wypowiadałam się na temat umaszczeń obowiazujacych nas względem WZORCA FCI a nie AKC oraz z własnych obserwacji na niemieckich ringach bądz kontaktach z niemieckimi hodowcami -na podstawie bezposrednich ICH uwag i sugestii.

Bardzo interesującym byłby fakt gdyby kiedyś KTOŚ wpadł na fantastyczny pomysł i wprowadziłby w życie jeden WZORZEC RASY np; SZPICA MINIATUROWEGO-jako tzw. użyję brzydkiego slowa "zlepek" satysfakcjonujacych nas wszystkich- zapisków zaczerpniętych ze WZORCÓW-EUROPEJSKIEGO,AMERYKANSKIEGO,ANGIELSKIEGO ale to utopia w chwili obecnej-może gdyby było lepsze porozumienie między europejskim -amerykanskim-kanadyjskim-angielskim światem kynologicznym-więcej dobrej woli z obydwu stron np. uznanie przez FCI -rasy AMERICAN ESKIMO-jest to przecież bardzo bliski kuzyn SZPICA NIEMIECKIEGO,VOLPINO,SZPICA JAPONSKIEGO- tak jak MOLOSY względem siebie.

Pamiętam ,jak uparcie Japończycy walczyli o swoja rodzimą rasę AKITA INU aby rozdzielić ja na dwie odrębne rasy Akita Amerykańska i Akita Japońska-ocenianie tych 2 różnych typów psów -jako jedna rasę mialo koszmarny wpływ na rozwój rasy,na psychikę na eksterier,ktory był bardzo różniacy się od siebie -Sędziowie musieli mieć wielki dylemat wcześniej oceniając tak różne psy w typie i do tego w jednej klasie.

Jestem jednak dobrej myśli,że często jeszcze przy bardzo restrykcjnym podejsciu Sędziów np: niemieckich do oceny mówię o szpicach-są już wśród nich Sędziowie,którzy na dzień dzisiejszy z szerszej perspektywy potrafią patrzeć na psa podczas oceny w ringu.Otrzymalam maila do znajomej z Niemiec,która zajmuje się hodowlą Sredniego Szpica Niemieckiego(schwarz-braun) i ponformowała mnie,że do Niemiec przybył z USA do hodowli piesek American Eskimo zapewne po wczesniejszym zatwierdzeniu odpowiednich procedur za zgodą VDS i VDH -do ulepszenia i odbudowania o ile dobrze pamiętam rasy GROSSSPITZE WEISS(DUŻY SZPIC BIAŁY)-sprawdzę jeszcze dokladnie w mailu.
Myślę,że jest to oznaka "topnienia" lodów i otwierania się na świeży powiew tego co nowe ale jeszcze z wielka dozą ostrożności.
Warto również pamiętać o tym,że nie WSZYSTKO co trafia do nas zza OCEANU jest piękne,najlepsze i najwartościowsze.

Link to comment
Share on other sites

powiem, ci WIolu, ze mnie mocno zaraziłaś tymi kolorami i chociaż ja sama w hodowli raczej nie poszerzę tęczy umaszczeń, to rozpoczęłam batalię, żeby ogarnąć to w jedną całość bo co kraj to obyczaj, a co wzorzec to rozbieżności....

Jak zbiorę wszystkie moje wypociny w przysłowiową "kupę" to wstawię :)

Swoją drogą, moim zdaniem o ile już raczej nie możemy liczyć na zmianę wzorca (wiadomo dlaczego) o tyle myślę, że wypadałoby do standardu stworzyć porządne omówienie ( interpretację), coś na kształt tego co zrobili Amerykanie i Kanadyjczycy.

Link to comment
Share on other sites

powiem, ci WIolu, ze mnie mocno zaraziłaś tymi kolorami i chociaż ja sama w hodowli raczej nie poszerzę tęczy umaszczeń, to rozpoczęłam batalię, żeby ogarnąć to w jedną całość bo co kraj to obyczaj, a co wzorzec to rozbieżności....

Jak zbiorę wszystkie moje wypociny w przysłowiową "kupę" to wstawię :)

Swoją drogą, moim zdaniem o ile już raczej nie możemy liczyć na zmianę wzorca (wiadomo dlaczego) o tyle myślę, że wypadałoby do standardu stworzyć porządne omówienie ( interpretację), coś na kształt tego co zrobili Amerykanie i Kanadyjczycy.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawym byloby -doczekanie się takiej interpretacji do standardu -moooooże to kiedyś nastąpi ale jeszcze wiele wody upłynie i myślę jednak patrząc na sposób oceny w ringu naszej ukochanej rasy na ringach europejskich(w tym rosyjskich) przez sędziów niemieckich,czeskich,austrackich ale i rownież polskich itd.
będzie wiele problemów z interpretacją standardu (zapewne najwiekszym problemem będą typ-odmiana w jakim jest oceniany piesek no i kolosalny problem związany z cięciem włosa).

Smiałyśmy się z Magi w zeszłym roku na wystawie w Berlinie,na którą Małgosia zglosiła śliczną swoja sunię w Sobotę do Berlina ,a na następny dzień do Luxemburga,iż dobrze że te dwie wystawy nie sa ustawione w odwrotnej kolejności.
Na Berlin do Pani Gamalski -warto jechać z pieskiem w pełnym włosie bez cięcia,a do Luxemburga Małgosia sunię podcięła, gdyby jednak wystawy byłyby ustawione na odwrót, no to każdy z nas mialby wielki problem w ciagu jednego dnia niestety wlos nie odrośnie-ha ha ha.

Myślę,że hodowcy rodem z Ameryki,Canady nie borykają się z problemem typów Pomków-gdyż pieski te ktore chodzą na ringach za OCEANEM są w określonym już typie bardzo zbliżonym do siebie i Sędzia nie ma problemu co do wyboru względem typu -odmiany -jednak wielkim problemem dla ichniejszych Sędziów myślę,że jest wybrać z często bardzo wyrównanej stawki np;CHAMPIONÓW-tego NAJLEPSZEGO.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deptusie']
Myślę,że hodowcy rodem z Ameryki,Canady nie borykają się z problemem typów Pomków-gdyż pieski te ktore chodzą na ringach za OCEANEM są w określonym już typie bardzo zbliżonym do siebie i Sędzia nie ma problemu co do wyboru względem typu .[/QUOTE]

No nie wiem , nie była bym tego tak pewna....
Wystarczy poobserwować hodowle, owszem te najstarsze i najbardziej znane hodowle mają już jeden wyrównany typ, choc im tez zdarzają się szczenięta "takie zbliżone do tych naszych szpiców niemieckich". Tylko ze taki pies jest od razy sterylizowany/kastrowany i znajduje mu się piękny dom z ogródkiem, a nie wciska się ludziom, że to "ezgemplarz wystawowy". Tam hodowcy mogą sobie pozwolić na to, żeby cały miot jeśli wg założeń hodowlanych nie pasuje do całości - był odsprzedany (po wykstrowniu/wysteylizowaniu) jako pety. A czasami te PETY to takie egzemplarze, że u nas w Polsce by nie jeden tytuł powygrywały.

Jeśli poobsewuje się mniesze hodowle a w stanach i kanadzie jest ich bez liku to wiadać, że pojawiają się czasami egzemplarze "inne" takie duże ucho, dłuższa kufa , delikatniejsza buda "cuś" 'a la zwerspitz / klein spitz - ale te psy nie mają taich spektakularnych osiągnięć jak te psy o których czytuje się na POM REVIEW, POM READER etc i które pojawiają się na najbardziej prestiżowych wystawach.

Nawet na Filipinach pojawiają się 'zagadkowe" ( jak dla nich) egzemplarze i co raz to jakis hodowca jest podejżewany ze robi jakieś mieszanki międzyrasowe. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zamieszczam, infromacje odnośnie umaszczenia wilczastego (wilczasto - sobolowego, lub szarocieniowanego - jak kto woli), z pkt widzenia Amerykańskich hodowców (wg standardu pomeraniana AKC).

(klikając na miniaturkę obrazka - powiększy się on do normalnych rozmiarów)

[URL="http://img36.imageshack.us/i/collage2te.jpg/"][IMG]http://img36.imageshack.us/img36/3397/collage2te.th.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pomeraniany jednak są jak kameleony :)

A już kolor wilczasty potrafi płatać figle ;)

Ciekawostka - jak potrafi zmieniać się umaszczenie pomeraniana na przestrzeni wieku w przypadku umaszczenia "potencjalnie" wilczastego.


7 tydzien
[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/IMG_5130.jpg[/IMG]

9,5 tygodnia
[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Wezens%201st%20Dog%20Show/IMG_5988.jpg[/IMG]

12 tydzien (nie wiem czy to wina zdjęcia ale moim zdaniem juz widać jak kolor "szary" podszerstka zaczyna przybierać odcień pomarańczy czy kremu)

[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Wezens%201st%20Dog%20Show/IMG_6582.jpg[/IMG]

13 tydzień (tutaj chyba kremowy się robi - ale trzeba brać poprawkę na przekłamania koloru w obiektywie)

[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Wezens%201st%20Dog%20Show/IMG_6682.jpg[/IMG]

20 tydzień (no tutaj to już chyba nikt nie odgadnie w jakim umaszczeniu jest piesek :cool3::cool3::cool3:) Na głowie już ewidentnie zanika kolor szary, a pojawia się umaszczenie pomarańczowe czy kremowe, co pozwala przypuszczać, że pies jednak będzie rudo - sobolowy lub kremowo - sobolowy (Wilczaste umaszczenie nie przewiduje odcieni kremu ani pomaranczy !!!!!)

[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Wezens%201st%20Dog%20Show/IMG_7303.jpg[/IMG]
[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Wezens%201st%20Dog%20Show/IMG_7307.jpg[/IMG]

23 tydzien ( jak dla mnie kompletne zaskoczenie jak zobaczylam to zdjęcie i porównałam je z umaszczeniem w 7,5 tygodniu) No tutaj już kremowe umaszczenie z ciemnym nalotem obstawiałam.

[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Wezens%201st%20Dog%20Show/IMG_7549.jpg[/IMG]

i na sam koniec - ta da ...
Jedak umaszczenie kremowo - sobolowe .... A tak się ładnie zapowiadał na wilczastego.

[IMG]http://images.koniginpoms.multiply.com/image/2/photos/6/600x600/4/IMG-9620.JPG?et=1z06zVRjH9GL41shgEjA0A&nmid=327658590[/IMG]

[IMG]http://images.koniginpoms.multiply.com/image/2/photos/6/600x600/1/IMG-9666.JPG?et=bg%2BJRTJELTsIYWCWwJx9%2Bw&nmid=327658590[/IMG]

[IMG]http://images.koniginpoms.multiply.com/image/2/photos/6/600x600/5/IMG-0056.JPG?et=ODC86lwTwk0s61IjUrDLoA&nmid=327658590[/IMG]

[IMG]http://images.koniginpoms.multiply.com/image/2/photos/6/600x600/9/IMG-0121.JPG?et=cjDU7OEyzW%2Cn2EvPGF1cmA&nmid=327658590[/IMG]

[IMG]http://images.koniginpoms.multiply.com/image/2/photos/6/600x600/10/IMG-0135.JPG?et=xIDYqcfc5iNQ80CGPfp44Q&nmid=327658590[/IMG]

Piesek na zdjęciach to Ph CH Koning Star Wezen


a tutaj mamusia tego gagatka :) Moim zdaniem w umaszczeniu orange - sable (nawet bym powiedziała heavy orange sable)

[IMG]http://i54.photobucket.com/albums/g97/mge_photos/Reyna%20Photos/IMG_3943.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...