Jump to content
Dogomania

Różne "szkoły" dotyczące żywienia psów


agrafka111

Recommended Posts

[quote name='Martens']
Stały dostęp do jedzenia, cackanie się powoduje grymasy :)

[/QUOTE]

No tak, ale z czym jak z czym, ale z moim psem nie ma takich problemów, bo tak jak napisałam wszystko je i wszystko mu smakuję. ;) Najgorsze tylko jest to, że jak jest głodny w ciągu dnia ( Jak dostaję rano i wieczorem ) To idze do "podwórkowego" śmietnika i obierki i takie rzeczy sobie znajduję i je...
Tz. Mam dać pełną michę i za kwadrans zabrać, Ile zje to zje?

Link to comment
Share on other sites

u mnie w domu karma sucha leży cały dzien, ale wydzielam tak, jak jest na opakowaniu podane. po pracy, jak wracam, psiaki dostają gotowane. i tu daję naprawdę różnie: ryż + mięso wołowe/kurczach/czasem serduszka kurze itd, zamiast marchewki albo dodatkowo daję groszek, kalafior, szpinak, zamiast ryżu makaron albo kaszę... tak naprawdę co mi do glowy przyjdzie, żeby psiaki miały zróżnicowane pożywienie. karmienie psa tylko gotowanym to trudna sztuka, ponieważ trzeba tak urozmaicac pożywienie żeby psiak dostawał wszystkie potrzebne wartości odżywcze, więc często trzeba podawac dodatkowo suplementy diet np. witaminy. Karmy Brit nie znam i sama nie używam, ale na opakowaniu patrz ile jest % mięsa. w Pedigree jest ok. 4%, w dobrych karmach - nawet 70 - 90%... i takie trzeba wybierac :)
ja nie zabieram psu jedzenia ponieważ nie mam problemów z tym, ze ono sobie stoi. psiaki albo zjadają od razu albo później sobie podjedzą. nie mam problemów z grymasami, bo tez są wszystkożerne.
a co do ilości to patrzysz, jaką dzienną dawkę karmy powinnaś dawac psu, dajesz mniej - a zamiast tego podajesz gotowane. 14 kg psa to chyba niewiele więc nie może to byc jakas wielka porcja, żeby się nie przejadał :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Modlishka.']No tak, ale z czym jak z czym, ale z moim psem nie ma takich problemów, bo tak jak napisałam wszystko je i wszystko mu smakuję. ;) Najgorsze tylko jest to, że jak jest głodny w ciągu dnia ( Jak dostaję rano i wieczorem ) To idze do "podwórkowego" śmietnika i obierki i takie rzeczy sobie znajduję i je...
Tz. Mam dać pełną michę i za kwadrans zabrać, Ile zje to zje?[/QUOTE]

Ile zje, to zje, szybko się przyzwyczai. Dla dorslego psa dwa posiłki dziennie w zupełności wystarczą. Nie da rady jakoś zabezpieczyć śmietnika? Pokrywa na łańcuch albo wstawić go gdzieś... Pewnie rodzicom też nie za fajnie jak Wasz pies czy np bezdomne koty rozwlekają śmieci po podwórku ;)

[quote name='Modlishka.']A to w końcu ta mielonka z korpusów może być?[/QUOTE]

Może, jeśli surowe oczwiście. Nie gotuj tego, bo może się skończyć zatwardzeniem ;)
P.S. Fajnie że masz możliwość kupić mielonkę z korpusów, ja dla szczeniaka musiała w maszynce do mięsa w domu orać, bo nigdzie nie mogę dostać takich frykasów ;)

Link to comment
Share on other sites

A jeszcze jedno...Ilu godzinne mają być te przerwy między suchym a gotowanym?
Zaczęłam psa karmić gotowanym, tak jak radziliście: Rano ( ok 7 zanim wyjdę do szkoły) stawiam michę suchego, pies je ile chce jak odejdzie to zabieram miskę i tak samo z gotowanym ok 19...I powiem szczerze że nie spodziewałam się tego ale pies odchodzi od miski, bo myślałam że będzie jadł dopóki nie pęknie, ale jak już zaspokoi pierwszy głód to zabieram, bo mój pies poczekał by chwilę aż mu się ułoży i jadłby dalej...A czy ten olej jest konieczny? Czy coś jeszcze mam dawać?( W sęsie do diety)
Tylko jak mroże to czasem pies je więcej czasem mniej i chciałabym się zapytać czy od razu po gotowanym mogę dać trochę suchego? Żeby mieć pewność, że się najadł, bo jak nie je suchego to znaczy, że nie jest bardzo głodny, bo czasem wyliże michę i wydaję mi się że jeszcze by zjadł...
I co z tym surowym? Moge dać w środku dnia między suchym, a gotowanym co jakiś czas kość z surowym mięsem?

Link to comment
Share on other sites

Olej jest konieczny - bez niego mogą być zatwardzenia, pies nie dostaje wszystkich potrzebnych składników, pogarsza się stan skóry i sierści... Tłuszcze to jeden z podstawowych składników pokarmowych są konieczne w diecie. Może4sz dawać nawet zwykły olej rzepakowy, około łyżki dziennie.
Do gotowanego pokarmu powinnaś dodawać jakiś preparat witaminowo mineralny, jeśli pies je mało kości. Możesz dodac raz w tygodniu trochę wątróbki.
Ale czemu z uporem maniaka to suche... Daj psu tyle gotowanego, żeby najadł się do syta, nie dopychaj go suchą karmą.
Mieszanie typu a to gotowane, a to karma, a to znowu surowa kość nic dobrego nie przyniesie moim zdaniem. Ja bym przede wszytskim wywaliła z jadłospisu suchą karmę. Jeśli chcesz, żeby pies miał zajęcie, rano dawaj mu przykładowo dużą surową kość, albo te korpusy, żeby miał co gryźć kiedy nie ma cię w domu, a wieczorem gotowane. Odstęp między surową kością a gotowanym czy karmą to powinno być przynajmniej 7-9 godzin.
Najgorsze co można zrobić, to dać psu surową kość po gotowanym czy karmie - wszystko wymiecie doszczętnie i pies guzik skorzysta z posiłku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Ale czemu z uporem maniaka to suche...
Bo nie mam czasu itp. gotować psu tak żeby miał wszystkie potrzebna składniki...To nie jest jakiś rasowy, wystawowy pies...Nic mu nie szkodzi, wszystko zje i jest zdrowy ;) Mam 13 lat- Nie wymagajmy za wiele...Samo to, że już się wzięłam za gotowanie ( Bo lubię gotować) to chyba dobrze.

Mieszanie typu a to gotowane, a to karma, a to znowu surowa kość nic dobrego nie przyniesie moim zdaniem. Ja bym przede wszytskim wywaliła z jadłospisu suchą karmę. Jeśli chcesz, żeby pies miał zajęcie, rano dawaj mu przykładowo dużą surową kość, albo te korpusy, żeby miał co gryźć kiedy nie ma cię w domu, a wieczorem gotowane.
.[/QUOTE]

"Ale czemu z uporem maniaka to suche... "
Bo nie mam czasu itp. gotować psu tak żeby miał wszystkie potrzebna składniki...To nie jest jakiś rasowy, wystawowy pies...Nic mu nie szkodzi, wszystko zje i jest zdrowy ;) Mam 13 lat- Nie wymagajmy za wiele...Samo to, że już się wzięłam za gotowanie ( Bo lubię gotować) to chyba dobrze.
Staram się to suche zastępować, właśnie kośćmi rano itp. Mój pies nie jest z tych co demolują dom gdy nie ma nikogo...Jest nuczony, ma tylko przedpokój do pokoju nie wejdzie do kuchni też ( Pomomo, że drzwi są otwarte;) ...
Daję suche, bo nie mam czasu...Szkoła i inne zajęcia, a pies nie jest moim jedyny zwierzęciem na głowie-O wszystkie staram się "równo" dbać...Nie będzie chyba tak źle- do tej pory żywił się "śmieciami" i zawsze był zdrowy, będę starac dawać się mniej suchego, ale raczej nie usunę go z diety...W takim razie będę dawać rano suche lub kość co jakiś czas na zmianę, a wieczorem gotowane.

Link to comment
Share on other sites

Ale skoro tak czy siak gotujesz, to jaki problem ugotować od razu więcej i zamrozić kilka porcji?
To nie jest nie wiadomo jaka filozofia - gotujesz jakies mięso obrane z kości albo dajesz surowe mielone korpusy, do tego ryż czy makaron, trochę warzyw, nawet z zupy, dorzucasz witaminy np. Can-Vit, bardzo tani i dobry, i łyżkę oleju, i masz pełnowartościowy posiłek dla psa, o niebo lepszy od jakiejkolwiek karmy ;) Ludzie żyją na gotowanym, nie trzeba robić magistra z dietetyki, żeby jeść tak, żeby być zdrowym.
Pytasz co jest najlepsze - moim zdaniem tania sucha karma jest gorsza niż tzw. "śmieci z obiadu", i nie ma nic wspólnego z jakąś odżywką, co niby zawiera wszystkie potrzebne psu składniki.
Dziwi mnie podejście - że nie rasowy, że nie wystawowy... To co, gorszy, dbać nie trzeba? Mam staruszkę kundla, i szczeniaka rasowca, na wystawy - traktuję je tak samo, bo mają takie same potrzeby, pies to pies :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Ale skoro tak czy siak gotujesz, to jaki problem ugotować od razu więcej i zamrozić kilka porcji?
To nie jest nie wiadomo jaka filozofia - gotujesz jakies mięso obrane z kości albo dajesz surowe mielone korpusy, do tego ryż czy makaron, trochę warzyw, nawet z zupy, dorzucasz witaminy np. Can-Vit, bardzo tani i dobry, i łyżkę oleju, i masz pełnowartościowy posiłek dla psa, o niebo lepszy od jakiejkolwiek karmy ;) Ludzie żyją na gotowanym, nie trzeba robić magistra z dietetyki, żeby jeść tak, żeby być zdrowym.
Pytasz co jest najlepsze - moim zdaniem tania sucha karma jest gorsza niż tzw. "śmieci z obiadu", i nie ma nic wspólnego z jakąś odżywką, co niby zawiera wszystkie potrzebne psu składniki.
Dziwi mnie podejście - że nie rasowy, że nie wystawowy... To co, gorszy, dbać nie trzeba? Mam staruszkę kundla, i szczeniaka rasowca, na wystawy - traktuję je tak samo, bo mają takie same potrzeby, pies to pies :roll:[/QUOTE]


A który ten Canvit mam dawać? Bo widziałam kilka. Mój pies to prawie 5 letni, średni, ok 14kg trochę jamniowaty, ale krótszy i wyższy ( Matką był pinczerek miniaturka, ojcem jakiś 1 lepszy "uliczny" kundel)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Więc, odpowiadając na Twoje pytanie - ja jestem zwolennikiem karmy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta; jeśli ktoś kupuje karmę dobrej jakości, w [URL="http://www.e-karma.pl"]dobrym sklepie [/URL]to na pewno dostanie produkt dobrej jakości, który zawiera wszystko to, czego pies potrzebuje. Z całym szacunkiem - ale nikt z nas nie jest dietetykiem zwierzęcym, więc lepiej zaufać specjalistom.

Link to comment
Share on other sites

Takim specjalistom, którzy dodają niezliczoną ilość konserwantów i barwnikó by karma była zachęcająca dla psa, z resztą jak ludzkie żarcie.....a zamiast pieknego mięska z uboju używają padliny zbierane z drogi :( Sorki za tak drastyczny opis ale taka prawda....nie powiem bo ja też karmię suchym i jest to większy i podstawowy posiłek mojego małego, zdolnego do alergi białasa. Tyle że on nie jest wszystko żerny i z rana suche kłuje w ząbki więc dostaje cosik dobrego :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Też karmię mieszanym.
Rano bezzbożowa Acana, do niedawna Nutra Gold, zmieniam często smaki i wypróbowuję różne rodzaje karm, bo pies zbyt długo nie chce jeść tej samej. (posiłek około 6-7 rano).
Później, ok. 16-17 dostaje gotowane na parze. Mięsa najczęściej wołowe i indyka, rzadziej kurczak, wątróbka drobiowa. Czasami ryba. Najrzadziej wieprzowina (wtedy już porządnie wygotowana w wodzie). Z warzywami jest różnie. Zimą najczęściej z mrożonek, wtedy mieszanki: marchewka, groszek, kukurydza, dorzucam brokuły albo brukselkę. Czasem zmieniam (zwłaszcza na wiosnę i lato) na utartą surową marchewkę, jabłko, rzodkiewkę, ogórka (wrzucam dosłownie wszystkie warzywa jakie mam pod ręką, prócz szparagów i cebuli). Wypełniacze też zmieniam: najczęściej brązowy ryż, kasze: gryczaną i jęczmienną, płatki owsiane i jęczmienne, makaron, ostatnio również biały ryż.

Przekąski: przy mięsie wołowym (żeberku) przed wrzuceniem do garnka odkrawam kość i jest do szamania wraz z pozostałym na niej mięskiem, 1-2 razy w tygodniu. Jeśli nie podam kości, daję Denta Stix. Poza tym zdarzają się upieczone przeze mnie ciasteczka. No i pies uwielbia pogryzać sobie głąba z kapusty, albo rzodkiewki :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DzikiAli']Z całym szacunkiem - ale nikt z nas nie jest dietetykiem zwierzęcym, więc lepiej zaufać specjalistom.[/QUOTE]

Ciekawe w takim razie, jak psi gatunek w ogóle dotrwał do czasów wymyślenia dietetyków zwierzęcych i gotowej karmy :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A ja skorzystam jeszcze z okazji i zapytam o coś ;) czy przy moim sposobie żywienia (#40) powinnam podawać jakieś witaminy? Z tą modyfikacją, że obecnie jak mam większą ilość czasu, są wakacje - zrezygnowałam w ogóle z suchego, podaję oba posiłki gotowane na parze bądź surowe. Witaminy, które mam na stanie otrzymaliśmy od weta, gdy mój pies był w nie najlepszej kondycji po poprzednim właścicielu - Mikrosan M (Biofaktor).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...