Jump to content
Dogomania

Terier tybetański (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


Nata

Recommended Posts

Co prawda to prawda , o TT powinien wypowiadać się ten kto je posiada - ja mam dwa TT .Dlatego bardzo bolą mnie słowa ,, drobne , bezwłose, tragiczna górna linia,,, słowa wypowiadane przez osoby nie mające zielonego pojęcia o TT.Lhasa apso ,PON-y czy w tych rasach nie ma psów do których opis tego typu świetnie by pasował - ja z wystaw znam takich wiele.A co do braku świeżej krwi , importów - ci którzy naprawdę interesują sie ta rasą znajdą takie psy i u nas - ja sama mam psy importowane i znam osoby które TT importowały. A wygląd naszych TT -

uważam że mamy się czy chwalić ( choć w każej rasie znajdą się mniej lub bardziej udane egzemplarze psiaków ) W opisach z wystaw mojego psa P.Jakubowski , Boryczko..... używali jedynie słów: idealny , doskonały , piękny a nie dobry czy dostateczny i nie dlatego że moje psy stanowiły na wystawie pojedyńcze egzemplarze ale dlatego że na to zasługiwały.TT nie są rasą popularną i daleka jest droga tej rasy w naszym kraju do doskonałości ale są osoby którym dobro tej rasy leży na sercu - i nie produkują masówki a na stwierdzenie ,,jakie zwierzeta po robiły Championaty.... wierzcie mi w innym kraju nie dostało by "to" więcej niż bdb... a i z tym byłby problem... szczególnie suki...,,odpowiem jedno - spotkamy się na wystawie w grupie!!! NIGDY NIE NALEŻY BYĆ TAK PEWNYM SIEBIE NAWET MAJĄC PSY IMPORTOWANE Z USA BO KTOŚ MOŻE MIEĆ LEPSZE.....

a jakie to sukcesy wystawowe czy hodowlane mają polskie TT (albo chociaz w Polskich rękach)??? oczywiscie poza Polską bo tu nie problem wygrać w stawce 1, chociaz nawet w Polsce czy jakiś TT w Polkich rękach zrobił furorę w finałach ???

to nie pewność siebie a oko pozwala mi na stwierdzenie, że rasa w Polsce jest na BAAAARDZO NISKIM POZIOMIE jeśli sie mylę proszę o przykłady.... niestety ja moge podać masę...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Widzę , że poruszyła Panią moja wypowiedz.Mam nadzieję , że w żaden sposób nie uraziłam Pani - bo nie o to chodzi w tej dyskusji o TT.Moja wypowiedź w przeciwieństwie do Pani ( choć może się mylę)- nie ma na celu atakowania kogokolwiek.Nie twierdzę , że wszystkie TT w Polsce to chodzące cuda - bo też potrafię patrzeć krytycznie i widzę jakie psy wystawiane są na naszych ringach , dlatego napisałam-iż ,,daleka jest droga tej rasy w naszym kraju do doskonałości,, i wpełni zgadzam się z P.Anetą która z całą słusznością stwierdzila że,,trudno aby rasa się rozwijała gdy rasą zajmują się 2osoby w kraju.Hodowle w Zabrzu i Opolu znane są posiadaczom TT- ale mało są widoczne i nie mówię tu o internecie - ale o wystawach.

Ilu polskich właścicieli TT tak naprawdę wystawia swoje psy? Z przykrością muszę stwierdzić ,że bardzo niewielu . Na wystawach w Polsce pojawiają się jedynie pojedyńcze egzemplarze- i to prawda!Sukcesy wystawowe ? Kto ma je osiągać , jak naszych tybetańczyków nie ma u nas na wystawach a co tu dopiero mówić o wystawach zagranicznych.Ale to wcale nie oznacza ,że nasze psy zasługują aby określać je mianem ,,TO,,- bo ,,to,, coś w naszym kraju ,to również wspaniałe psy i dlatego bardzo trudno jest mi się z Panią zgodzić że w Polsce w TT,, jak było tak jest,,-bo pojawiły się świeże wartościowe psy- Przykłady ? Proszę bardzo:Mindoling Sengge -pies po Ch.U Batang Lamleh von Nama-schu i Ch.San Tserei Laika- mający w rodowodzie psy z lini ang., amerykańskiej.Mający za przodków tak utytułowane psy jak Multichamopion Man-dara Lamleh von Nama-schu , czy Multichampion Khados Union Jack.

Inny przykład bardziej rodzimy -miot po Ch.PL Eturii z Reksiowej Komajdówki (wywodzącej się z tak znanych hodowli jak Nama-schu, Karamain, Araki , Bodjul) i po Ch.HE-RU-KA Tashi Bodjul- też mającym świetne pochodzenie.

Jeszcze jeden przykład A Karu Kipu Khyim po ojcu Multichampionie Araki Chief-Krazy-Quilt pochodzącym z angielskiej hodowli Araki , a mającym w rodowodzie psy pochodzące również i z lini amerykańskiej .

Suki - mamy i takie wprawdzie importowane z czeskich i słowackich hodowli ale jak to Pani ładnie określiła po ambitniejszych kryciach F Yin-pa Byams od Vilzonky po CH.Pam-Zamirin Ibex-Ifii z Finlandii czy suczka z hodowli Masinial ( w Polsce są równiez dwa pieski z tego miotu) po INT.CH. Dendrobates Elaine i INT.CH. Tashi Bodjul H Aran Horpa już nie będę tak dokładnie wnikać jakie znakomite TT odnajdziemy w rodowodach tych psów .

To tylko kilka przykładów - są to nowe psy i kariera ringowa dopiero przed nimi ale wierzę w to, że są one dobrym ,,zaczynem,, do tego aby zmienić panującą opinię o polskich TT.Sędziowie już to dostrzegli ! Sukcesy- to prawda jeszcze nie ma ich wiele , a nawet powiem,że jest ich żałośnie mało. Niski poziom?-może i był niski - ale uważam że i to już się zmieniło.Należy dać szanse i czas nowemu pokoleniu TT które już niebawem rozpocznie swoją karierę na naszych i nie tylko naszych ringach.

Nie posiadam jeszcze własnego komputera i mam ograniczone możliwości kontaktu , wysyłania zdjęć ...ale mam nadzieję , że kiedyś spotkamy się osobiście na wystawie - i może wówczas zmieni Pani zdanie o NASZYCH TT ( tym bardziej że ma Pani oko do psów to przyznam)

.Przykre jest jedynie to ,że ta dyskusja nabrała takiego smutnego klimatu - a przecież te psy to sama radość i szczęście

Link to comment
Share on other sites

To prawda, że Teriery Tybetańskie są w Polsce bardzo mało popularne, ale czy ktoś próbował dociec dlaczego? Ja myślę, że polscy hodowcy są zbyt ... (przepraszam za określenie)... leniwi. Nie mam co ukrywać, że długi włos Teriera Tybetańskiego wymaga trochę pracy. Żaden pies nie jest piękny sam z siebie. Uważam, że nawet z kiepskiego psa przy odrobinie umiejętności można zrobić gwiazdę (znam kilka przykładów). Ale działa to również w drugą stronę - świetnie zapowiadającego się psiaka, po utytułowanych rodzicach można totalnie "zapuścić".

Mnie boli np., że bardzo często tytuł BIS zdobywają mopsy. Psy, nie ukrywajmy, potrzebujące o wiele mniej pielęgnacji niz np. tt. Ale czy ktoś docenia wkład i poniesione koszty hodowców różnych ras??

Link to comment
Share on other sites

Mnie boli np., że bardzo często tytuł BIS zdobywają mopsy. Psy, nie ukrywajmy, potrzebujące o wiele mniej pielęgnacji niz np. tt.

:o :o :o

bardzo nowatorskie podejscie

jak dla mnie moze zbyt nowatorskie

co w tym dziwnego, ze mopsy zdobywaja BISy skoro sa pieknymi przedstawicielami rasy

Mam rozumiec, ze BISy naleza się tt, bobka, yorka itp bo wymagaja wiecej pielegnacji od innych ras :o

Link to comment
Share on other sites

Nata, BIS należy się psu, który jest najpiękniejszy i nie mówię, czy ma to być york, west, mops, chichuachua, on czy chiński grzywacz. Ale czy uważasz, że przygotowanie psa do wysatwy zajmuje ci tyle samo czasu co np. posiadaczowi bearded collie?

Link to comment
Share on other sites

Nie zajmuje mi tyle czasu

ale nikt nikomu nie kazal kupowac tt

skad te wyrzuty, nie rozumiem tego

ja mam rase, ktora kocham i koniec

gdybym sie zakochala w tt, to bym miala tt i nie przyszlo by mi nawet do glowy, zeby miec pretensje o to, ze mopsy wygrywaja, a nie potrzebuja tylu zabiegow pielegnacyjnych :-?

Link to comment
Share on other sites

Użycie mopsów jako przykładu nie było najszczęśliwsze- bo nikt nikogo tu obrażać nie ma i nie miał zamiaru -sama oprócz TT posiadam jeszcze SYBERIANY HASKIE i proszę mi wierzyć -te psy są dużżżżo większe od TT a jednak ich przygotowanie do wystawy to w porównaniu zTT i innymi rasami długowłosymi PESTKA - York czy West dobrze przygotowany to dla mnie mistrzostwo i podziwiam takich ludzi potrafiących to dobrze zrobić - czy nie zasługują na to? Ja bym się nie odważyła porównć pracy nad np. Westem i np.HASKIM.

Link to comment
Share on other sites

sama tez mam husky :lol:

ale ja absolutnie nie spieram sie z faktem, ze te rasy wymagaja wiecej pielegnacji

ja nie potrafie zrozumiec, dlaczego BIS mialby sie nalezec tt a nie mopsowi tylko dlatego, ze sedzia powinien uwzglednic ile ta rasa wymaga pielegnacji :-?

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że masz w tym względzie racje BIS-y należą się każemu psu bez wzg na rasę - i to nie nam oceniać jaki pies jest naj... od tego mamy sędziego . Jest mi przykro że tak to wyszło , tym bardziej że to TOBIE zawdzięczamy że tu na dogomanii pojawiły się TT

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...