Jump to content
Dogomania

Moja prawie 10letnia sunia ma prawdopodobnie epilepsje :(


Aga K

Recommended Posts

Pewnego dnia wróciłam do domu z pracy i zobaczyłam bardzo dużo narozwalanego pieża oraz odchody.Moja sunia odrazu wiedziała o co chodzi,podeszła do mnie z podkulonym ogonem i ze śnupką przy samej ziemi na znak skruchy.Po posprzątaniu bałaganu wróciła mama.Powiedziała mi co Pusia dziś narozrabiała.Mama była bardzo zdenerwowana bo Pusia potarmosiła jej ulubioną poduszke.Krzyczała na psa pomimo moich interwencji(to jest formalnie jej pies).Około godziny 19tej wszystko wróciło do "normy" Po spacerku około 21 było ok,ale potem zaczął sie koszmar:Było już po 22 kiedy nagle Pusia na swoim posłaniu zaczęła sie "trzepać".Myślałam,że sie poprostu drapie,albo że zahaczyła pazurkiem o coś.Po wyjęciu z posłania jej ukochanego swetra zayważyłam,że to nie pomogło.Zawołałam mamę,która jest pielęgniarką i która od razu stwierdziła,że Pusia ma padaczke. :( Dzwoniąc do weta dużo sie nie dowiedziałam(może też dlatego,że nie byłam w stanie wydusić z siebie nic konkretnego),Atak trwał około 5minut i był bardzo silny.Bałam sie,że serce Pusi poprostu tego nie wytrzyma.Kiedy sie zakończył sunia bardzo ziajała,nie chciała sie położyć,łapy sie jej rozjerzdzały,powłuczyła nimi,a jeszcze w trakcie ataku dostała ślinotoku-czyli wszystkie objawy padaczki u ludzi-ślinotok,osłabienie mięśni,Mama podała psu pyralgine-tak jak zalecił wet oraz relanium-przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe.To wszystko miało miejsce w czwartek 12 stycznia.W piątek po przebudzeniu sie Pusia znów dostała atak-tym razem krócej trwał,ale pies bardziej skomlał.Cały tydzień-do piątki 19 pies dostawał 2razy dziennie relanium.Dziś dostaje już tylko jeden raz i od tamtego poranka w piątek nie miała-dzięki Bogu ataków.Czy ktoś z was miał doczynienia z takim przypadkiem ??? Jak z tym żyć,jak funkcjonować na codzień?Nikomu tego nie życze,ale jeśli ktoś wie jak żyć jak pogodzić sie z nieuchronnym przekroczeniem przez śnupke tęczowego mostu to prosze o podzielenie się doświadczeniami.

Dziś sunia czuje sie w miarę dobrze,nie chce wychodzić na spacerki.Wczoraj po załatwieniu tego co zwykle i wrtakcie powrotu do domu położyła mi sie na śniegu,cichutko skomlała i nie chciała sie ruszyć z miejsca,po nakłonieniu jej do wstania ruszyłyśmy a gdy byłyśmy na drodze znów zaczęła sie załatwiać.Nie wiem o co chodzi zupełnie ??? Potem wracała zadowolona do domu machając radośnie ogonem.

Chce jej sie bawić,szczeka,zachowuje sie tak,jak przed chorobą,ale wiem,że tego nie można tak zostawić i spuścić choroby z oka.Nie możemy iść do weta bo Pusia zaraz po wyjściu na dwór szybko chce zmykać do klatki.Temat może sie powtórzył,ale ja prosze o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mam sunie rottke , która od 4 lat ma epilepsje . Ataki miała duże takie jak twoja. Podaje jej Luminal 100 mg na dobe jest to w tej chwili dolna dwaka,ale od roku nie ma ataków. Sunia w tej chwili ma 7 lat i 5 miesięcy.
Ataki miała co miesiąc , w tej chwili sie wszystko ustabilizowało.
Idź do weterynarza , musi zrobić badania suni . Z psem który ma epilepsje mozna żyć. Kwestia ustalenia leczenia. Trzymam kciuki za sunie.

Link to comment
Share on other sites

[B]Aga K[/B], przeszukaj forum, nie jeden pies już tu był z padaczką, może znajdziesz coś, co Ci pomoże.
Uważam, ze powinnaś koniecznie iść do weta, jak sunia nie chce iść to jedź samochodem, taksówką... trzeba zrobić badania, o ile się da- znaleźć przyczynę tych ataków, ustalić leczenie...

Link to comment
Share on other sites

Dzięki piękne za odpowiedzi.Tak myślałam,że ten topik sie powtarza,ale ja jestem tu nowa i jeszcze nie bardzo zorientowana gdzie czego szukać.,Na bokser forum napisali mi,że musze iść do weta,ale chciałam sie właśnie dowiedzieć jak z tym żyć.Wielkie dzięki.Pozdrawiam,acha,sunia ma sie dobrze ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja byłam u weta całkiem niedawno.Znam go dosyć długo i on stwierdził,że sunia wygląda na zdrową.Pusia ma guza sutka,wet nie chciał tego ruszać,bał sie,że to poprostu nic nie pomoże,a jeszcze pogorszy sprawe :(
Pusia dostaje dziennie 15-30mg luminalu na dobę i od prawie dwóch tygodni Bogu dzięki nie wystąpiły żadne obiawy padaczki.:)
Ja mam jeszcze jednoi pytanko: czy mając sunie z obiawami padaczkowymi moge "mieć" drugiego psa i to w dodatku szczeniaka ???

Link to comment
Share on other sites

matko jedyna...jak to ma guza sutka i wet nie chce ruszac?! Ty pedz do innego weta - takie guzy sie wycina, a nie czeka az bedzie ich wiecej :(
Poczytaj o guzach tutaj tez na weterynarii np wypowiedzi asher ktora duzo juz przeszla ze swoja sunia :(
A wet stwierdzil, ze Twoja suczka jest zdrowa na podstawie badan jakis czy zerknal na psa i powiedzial "jest zdrowa"?
My dawalismy duzo silniejsze leki niz luminal.
Jednak jesli juz zdecydowaliscie sie podawac leki koniecznie poczytaj moje wypowiedzi. To jest dosc istotne, szczegolnie jesli wet nie ma zbyt duzych doswiadczen z leczeniem atakow padaczkowych.
Juz sie pogubilam - robiliscie badania jakies? Krew np? Poczytaj na stronie vetserwisu - link powinien byc w linkowni tutaj na wet. - tam jest tez powiedziane ladnie o tych atakach. Ataki moga byc np powodowane przez chore nerki, cukrzyce itp - powodow jest bardzo duzo, ale zeby wyeliminowac trzeba robic badania.
My sie w koncu zdecydowalismy na tomografie glowy - i to nam dalo odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

"Pusia ma guza sutka,wet nie chciał tego ruszać,bał sie,że to poprostu nic nie pomoże,a jeszcze pogorszy sprawe :-( "

[COLOR=black]Dziwny ten weterynarz możliwe, że Pusia ma przerzuty do układu nerwowego ( mam jednak nadzieje ze jej guz jest niezłośliwy)[/COLOR]
[COLOR=black]Topik Asher polecam przeczytałam go w całości.[/COLOR]

[COLOR=black]"Ja mam jeszcze jedno pytanko: czy mając sunie z objawami padaczkowymi mogę "mieć" drugiego psa i to w dodatku szczeniaka???”[/COLOR]


[COLOR=black]Padaczka nie jest choroba zakaźna więc szczeniaczka czy innego psa mieć możesz ( raczej odradzam po Pusi). Jedynie podczas napadu padaczkowego należy izolować drugiego psa, ponieważ wtedy jest potrzebny spokój psiakowi. To tak w skrócie.[/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Times New Roman]Życzę zdrówka dla psiaków.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

i uwazac w czasie ataku i po. Tak u ludzi tak i psy nie panuja nad soba, nie wiedza co sie z nimi dzieje. Podczas ataku nie wolno dotykac psa, nalezy tylko usunac rzeczy ktore sa wkolo, zeby nie bylo tragedii. Moja suczka podczas pierwszych atakow mnie dziabnela, bo ja glaskalam, staralm sie "uspokoic" - wiadomo, ze to tylko moze pogorszyc sprawe, napewno nie pomoc.
Beta miala czesto ataki w nocy, nad ranem - praktycznie jak w zegarku. Rowno co miesiac i o tej samej godzinie. Jej poslanie bylo obok kanapy gdzie rodzice spia. Miedzy poslaniem a kanapa stal wielki kwietnik - od podlogi do sufitu. Nie stal tuz obok poslania, ale za blisko. Podczas ataku kwetnik polecial na meble z kwiatami, a to ciezar dosc spory. Cale szczescie, ze nie polecial na lozko rodzicow...

Link to comment
Share on other sites

N9io tak,dokładnie,wet nie chciał tego ruszać bo sie bał.Ale tamten wet to już przeszłość.Moja mama zaraz po tych atakach poszła do tamtego co nie chciał ruszać guza bez suni-bo nie chciała nawet śnupy z klatki wystawić-tak poprostu dowiedzieć sie co w takich sytuacjach sie robi,a on jej zx WIEEEEEELKĄ buzią,że jej nic nie powie,że musi zobaczyć psa,że to i owo-już nie będę cytować.Ja byłam u innego weta-również bez psa,tak żeby sie przekonać co mi powie.I wyobraźcie sobie,powiedziałam to samo co mama,on mi powiedział co trzeba robić,dał leki-syrop przeciiwpadaczkowy zadarmo,przyj ął mnie bez kolejki-nbie wiem czemu,ja go do tej pory nie znałam osobiście,powiedział ile co kosztuje i zaprosił mnie kiedy leków nie starczy nio i oczywiście wcześniej.Kurde jaka różnica ???!!!??? Sunia nie ma już ataków,dostaje jedną tabletke luminalu dziennie-too jest piesek ważący do n10kg,więc nie potrzebuje dużo.To jej pomaga

Link to comment
Share on other sites

Tak,nie wolno przytrzymywać ani psa ani człowieka podczas ataku,należy zabezpieczyć chorego przed urazami i włożyć coś nie do przegryzienia między zęby trzonowe i przedtrzonowe,najlepiej coś gumowego.Podczas pierwszego ataku usunęłam wszysko co było możliwe,ona dostała atak na swoim posłaniu,siedziałyśmy przy niej z mamą,mama poprostu trzymała ją za bok tzn miała ręke na jej boku,dawając oznake,że nie jest sama.Boże jak ona skomlała.Nie wiem tylko co z tymi zębami u psów,bo na pewno trzeba zabezpieczyć język przed przygryzieniem,nawet mamy fumową kość,ale nie włożyłyśmy jej do pyszczka bo właściwie było to nie możliwe.Studiuje kierunek pokrewny,zawierający ogólną medycyne.

Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiem tego : dlaczego "odradzam po Pusi" ???????????????
Mam jeszcze jedno pytanie,jak usunąć ten napis z szybkiej wiadomości tak,żebym mogła odpisywać używając tego okna pod postami ???
Ten napis to "prosze kliknąć na jedną z ikon szybkiej wiadomości............."
o co chodzi bo klikałam na ikonki a nic mi nie działą ?????
Przepraszam za pytanie nie związane z weterynarią,pozdrawiam i dziękuje

Link to comment
Share on other sites

"Nie rozumiem tego : dlaczego "odradzam po Pusi" ???????????????"

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]Zaleca się, by nie rozmnażać psów cierpiących na epilepsję i ich rodzeństwa, a także nie powtarzać skojarzeń, które dawały epileptyczne szczenięta.[/COLOR][/FONT]


[FONT=Comic Sans MS]"[/FONT][FONT=Verdana]Tak,nie wolno przytrzymywać ani psa ani człowieka podczas ataku,należy zabezpieczyć chorego przed urazami i włożyć coś nie do przegryzienia między zęby trzonowe i przedtrzonowe,najlepiej coś gumowego."[/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]Podczas ataku nie następuje [B]POŁYKANIE JĘZYKA[/B]! Pies z reguły zaciska szczęki, więc jeśli spróbujesz wyciągnąć język na zewnątrz, ty albo język zostaniecie pogryzieni. TRZYMAJ RĘCE Z DALA OD PYSKA PSA.-[/COLOR] [B]to u psów[/B] [/FONT]

[FONT=Comic Sans MS][B]u ludzi[/B] [/FONT][FONT=Times New Roman][B][COLOR=#ffaa25]-[/COLOR][/B][FONT=Times New Roman][COLOR=red] Nie wolno niczego wkładać choremu do ust. Rozwieranie ust choremu nie ma sensu a może nawet spowodować obrażenia jamy ustnej [/COLOR][COLOR=black]( znam osobę która przez takie otwieranie na siłę i wkładanie do ust czegoś straciła dwa zęby)[/COLOR][/FONT][/FONT]

[FONT=Comic Sans MS]Wiecej na [URL="http://www.malamuty.om.pl/IndexPl/Rasa/Zdrowie/Epilepsja/body_epilepsja.html"]http://www.malamuty.om.pl/IndexPl/Rasa/Zdrowie/Epilepsja/body_epilepsja.html[/URL][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

BeataSabra skąd wzięłaś wiadomości na temat padaczki ????? Nio u psów to już sie dowiedziałam,a u ludzi? Mam rozumieć kurcze,że mnie źle nauczyli??? Nawet moja mama pielęgniarka potwierdziła moją wiedzę z teorii.Niooo już sama zgupiałam ???
Mama powiedziała,że tak może być,że ktoś traci zęby,ale piljnuje się tego,że by nie doszło do zapadnięcia języka i chyba język jest ważniejszy ? Ja już nie wiem

Link to comment
Share on other sites

Wiesz czy Cie dobrze nauczyli czy źle to nie powiem .
Wiadomość tą uzyskałam od neurologa ktory głównie zajmuje się osobami chorymi na epilepsje.
To samo możesz przeczytać tutaj :[URL="http://www.padaczka.net/por.html#12"]http://www.padaczka.net/por.html#12[/URL]
Z tego co wiem teraz się nie stosuje wkładanie niczego między zęby.

Link to comment
Share on other sites

Tak,tak,domyślam się,że nie możesz mi powiedzieć czy mnie dobrze nauczyli,ale sama rozumiesz,da ło mi to do myślenia nad zmianą szkoły-eeeeeeeeeeeeeee yam-za 4miesiące ją kończe,wytrzymam.Dzięki za info z pierwszej ręki.Hehe,ale swoją drogą jak ja bym powiedziała takie teorie mojej wykładowczyni to na pewnobym nie zaliczyła :cool3:

Link to comment
Share on other sites

"BeataSabra czy ja mogę prosić link do tego topika Asher??? Nie mogę go znaleźć.
Z góry bardzo dziękuje :smile:"
proszę oto ten link wypowiedzi Asher zaczynają się na stronie 5
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=8756"]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=8756[/URL]

"Mówiłyście,któraś z was,że nie wolno rozmnażać piesków z objawami epilepsji.Pusia ma 6 dzieci,wtedy jeszcze nie była chora,ale pewnie w genach zostanie to przekazane,mam nadzieje,że niekoniecznie akurat to "

Jeżeli do tej pory dzieci są zdrowe to miejmy nadzieję że tak pozostanie.
Akurat to ja o tym napisałam. Słyszałam to od kilku weterynarzy oraz od mojej koleżanki która ma suczkę z rodowodem - suczka ma epilepsję więc została wysterylizowana z tego powodu.
Wet. mi powiedział że nie jest do końca poznany gen odpowiadający za dziedziczenie epilepsji u psów i należy dmuchać na zimne sterylizując chore psy.

Link to comment
Share on other sites

Pisałam pracę mgr dotyczącą epilepsji i na pewno nie należy wkładać niczego między zęby u ludzi. Można tylko wyłamać szczękę komuś w ten sposób.
Jedynie co to zabezpieczyć głowę aby nie rozbił
Jeżeli epi pojawiło się u Twojej Pusi w tak zaawansowanym wieku to może być na skutek zmian w układzie nerwowym.A w zaawansowanym wieku zmiany w układzie nerwowym mogą być na różnym tle
Co do dziedziczenia epi to nic nie wiadomo. U ludzi są różne tezy. Niektóre źródła podaja, że być może dziedziczy się epilepsję ale nie stuprocentowo (nie każde dziecko matki epileptyczki będzie też chore), część twierdzi, że prawdopodobieństwo jest minimalne, a inni,że dziedziczy się tylko skłonność do epilepsji.
U psów też przyczyna nieznana. Moja Norcia zmarła w wyniku ataku epilepsji. Później się okazało, ze była to prawdopodobnie konsekwencja przerzutu do mózgu. Że epi bywa objawem czegoś takiego.
Możliwe także - nie dało się tego stwierdzić - że miała zespół mózgowo - wątrobowy, przy czym epi bywa objawem.
Taki typ epilepsji nie może się dziedziczyć bo jest wynikiem uszkodzenia UN
Ewa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...