Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Kati

klasa weteranów

Recommended Posts

W tym roku mój pies kończy 8 lat, więc może już być wystawiany w klasie weteranów. Skoro jeżdzę na większość wystaw w okolicy, więc pomyslałam, zeby jeszcze troche powystawiac Raptusa (przynajmniej nie będzie musiał siedzieć sam w domu jak ja jestem na wystawie).

Chciałabym dowiedzieć się jak sędziowie oceniają weterany, na co zwracają większą uwage, a na co przymykają oko?

sędziowie w weteranach poza tymi wszystkimi standardami, przywiązują zazwyczaj (szczególnie w finałach) dużą wage do stanu zdrowia psa, kondycji wystawowej.... Praktycznie zawsze w trakcie finałów pada pytanie o wiek każdego z weteranów

Dziękuje za odpowiedzi :)
Jeszcze zastanawia mnie czy sędziowie przywiązują dużą wagę do zębów. Raptus ma dosyć brzydko wyglądające zęby i najlepiej byłoby, gdyby ich wogóle nie oglądali. :evil_lol:

Jak wystawiałam w kl. weteranów sznaucery olbrzymy, to zęby mało kiedy były sprawdzane. No, ale to było kilka dobrych lat temu. Teraz nie wiem, jak to jest z zębami u weteranów. Wydaje mi się jednak, że nie jest to najistotniejsze, nawet w rasach, gdzie zęby mają być w komplecie.
Kondycja psa i poruszanie się jest chyba decydujące.
Pzdr.

ja w zeszlym roku prezentowalam Lancelota 8 razy w klasie weteranow - 4 x w Polsce i 4 x na Slowacji - jezeli wogole mu sprawdzali zeby to tylko zgryz od przodu, na boki nawet nie chcieli zagladac , jader tez ani razu mu nie sprawdzili

Jeszcze raz bardzo dziekuje za odpowiedzi. :)
W takim razie szykujemy się za wystawę do Raciborza i może jeszce gdzieś trochę dalej.
Co do zębów, to najwyżej wysłucham kilku uwag krytyki od sędziego. :eviltong:

Kamienia na szczęscie nie ma, ale zęby są żółte - jak będe systematycznie je czyścić to będze lepiej. Jednak największy problem jest z kłami, są dosyć mocno starte - mój pies uwielbia bawić się kamieniami :angryy: i nie zawsze jestem w stanie go powstrzymać, :mad: chociaż już na dzialce nie ma ani jednego kamyka.

[B]Kati[/B] - nie wydaje mi się, aby starte kły były jakimkolwiek problemem przy ocenie psa w kl. weteranów. Tam ma prawo być i już. Sędziowie też to wiedzą (a przynajmniej powinni), że w starszym wieku i oko jest lekko mętne i bieg już nie tak wydajny i zęby mogą być żółte i kły starte.
Uważam, że możesz spokojnie startować ze swoim psiakiem w kl. weteranów.
Dużo szczęścia!
pzdr.

Teraz to już wogóle nie mam wątpliwości i z przyjemnością bedziemy śmigać po ringach. :cool1:
Jeszcze tylko będę musiała przypomnieć Raptusowi zasady dobrego wychowania :mad: , zeby na ringu nie zachowywał się gorzej niż psy w klasie szczeniaków, :evil_lol: ale z tym nie będzie problemów. ;)

Kati jak najbardziej powinnaś wystawiać Raptusa w weteranach :)
Ja też uwielbiam widok siwiuteńskich staruszków w świetnej formie - sama cały czas wystawiam mojego 12-latka Elroya.
Jąderek raczej nie sprawdzają (zresztą w championach też tego nie robią), co do ząbków to rzezcywiście albo w ogóle nie sprawdzają, albo tylko zgryz, w paszczę "tam dalej" prawie nikt nie zagląda. Starte kły nawet w dorosłych klasach nie powinny być problemem - mój Tares połamał sobie kły z lewej strony i górny i dolny - oba są ułamane tak gdzieć po 3 mm każdy i nikt się tego nie czepia. Widać , że zęby są i o to chodzi. Tares też uwielbia nosić wszystko w pycholu (w końcu to aporter) i na czymś musiał sobie połamać ząbalki.
Tak a największą uwagę sędziowie rzeczywiście zwracają na kondycję, nie tylko fizyczną, ale też psychiczną ( ja nie mam z tym problemu bo mój "staruch" zdziecinniał na starość i bardzo lubi sobie pobrykać po ringu, czasami sobie szczeknie jak mam smakołyka i zawsze ma napisane że mimo wieku pies wesoły pełen temperamentu :))) Zawsze sędziowie się pytają co robimy że nasz Elciuch ma dalej tyle radości i życia w sobie. Nikt mi nie chce uwierzyć , że ma on już 12 lat. Poza jego siwiutką mordeczką w ogóle tego nie widać.
Wstawiam zdjęcie jego siwiuskiego pysia zrobione wczoraj na spacerku:
[IMG]http://img482.imageshack.us/img482/410/pole0064ny.jpg[/IMG]

i całej sylwetki w polu:
[IMG]http://img482.imageshack.us/img482/3812/pole0120ge.jpg[/IMG]

[B]Zeliika[/B] ja jestem w nim tak strasznie zakochana. Przez tą siwiznę jest niesamowicie słodki :)
No i jeszcze zachowuje się jak szczeniak, cały czas chce się bawić, brykać a jak zaczepia jak się na niego nie zwraca uwagi!!!
A w pracy w polu jest do teraz niezmordowany. Nawet po 3 godzinach wysiłku nie chce wracać do domu, tylko dalej polować.

Pozwolicie ,ze i ja sie dolacze do dyskusji.;)
Mam 8l.4m welsh terierke,malo mam jeszcze doswiadczenia w kl.weteranow,
bo zaledwie 3 razy w niej wystawialam.
Ale zgadzam sie z waszymi wnioskami:najwazniejsza
jest kondycja dla danego wieku ,no i czasem zgryz.

[B]Kati [/B]wystawiaj Raptusa puki jest w dobrej kondycji.

Mysle ze spoko, w tej klasie sadziowie patrza przez pryzmat czasu.

[B]Jagoodka[/B] Twoj Elroy wyglada super ,wcale nie widac tych 12 lat.

Poniewaz moja Gaja ma jeszcze bardzo dobra kondycje
i tez nie widac u niej tych 8 lat , to czasem wystawiam ja w kl.Ch
Wlasnie w lutym wybieramy sie do Leszczna na wystawe championow.
No i okaze sie jak wypadniemy. :shake: ????czy:multi: :Dog_run::Dog_run:

troszkę temat odświeżę:cool1:

mojego 11,5 letniego malamuta zaczęłam wystawiać w klasie weteranów w tym roku. byliśmy na 3 wystawach- w Opolu i dwóch we Wrocławiu(krajowa i międzynarodowa).

zastanawiałam się także nad pokazaniem go u naszych południowych sąsiadów- w Czechach:) będzie miał już 12 lat.
w Pl generalnie nie płaci się za pokazywanie weterana, wiecie może jak to wygląda w innych krajach(gł.w Czechach) ?
nie wiem jak tam nazywa się zk aby na ich stronach poszperać...
z góry dziękuję:)

[B]ames [/B]oprócz Polski nie znalazłam kraju gdzie weterany idą równiez za darmo...
A trochę się najeździłam, bo mój pies ma 16 championatów, w tym 3 właśnie championaty weteranów.
Jeżeli chodzi o Czechy to średnia cena na krajówce to 250 koron, a na CACIBie 400 koron i są to chyba najtańsze dla weteranów zagraniczne wystawy, np. w Niemczech weterany płaca 100% czyli ok 50-60 Euro...