Jump to content
Dogomania

Papuga znosla jajko, co robic?


ewa32

Recommended Posts

Oj nie przesadzajcie, mieszanki ziaren dla ptaków są odpowiednio wyważone i zdrowe, wcale nie jest konieczne podawanie papuga świeżych roślin, warzyw i owoców (nie jest to zakazane, ale i nie konieczne)
Jeśli chodzi o jajka, podaje się je głównie dla wapna (białko zawierają ziarna w mieszankach), wapno jest potrzebne zwłaszcza dla samiczek w ciąży, w których rozwija się płód (zniesienie jajka to dla samiczki ogromny wysiłek, oddaje ona bowiem ogromne ilości wapna, do utworzenia jajeczek, dlatego wapno musi być stale dostępne, żeby miała skąd je czerpać) ale równie dobrze można kupić je w kamieniu czy sproszkowane.
Są dostępne specjalne mieszanki (nie te w zoolicznych za parę groszy w kartonowych pudełkach, bo tu miałabym wątpliwości czy są odpowiednio zbilansowane ) które możesz śmiało podawać przez cały czas. Warto się przejechać na giełdy czy wystawy ptaków i popytać hodowców, cześto w takich miejscach sprzedają też pokarm.

Mój wujek posiada hodowle papug (nimf ma 40, i ok. 60 falistych) wszystkie żywione są ziarnami i mają się naprawdę dobrze, wyglądają zdrowo i tak też się zachowują. Mieszkają w wolierze, rozmnażają się naturalnie, nie są specjalnie separowane itd., po prostu pary dobierają się same.
Jajka zazwyczaj papugi składają w budkach, ale wujkowi zdarzały się przypadki że jajka były w "zrobionych"" domkach :) czyli wygryzionych dziurach ze styropianu którym wolier jest ocieplony, po prostu ptasia mama stwierdziła że jej tam wygodniej. Wuj nie wkłada nic do budek, ptaki same sobie radzą, czyli zbierają i wyścielają sobie budkę same, wiórkami i wyściółką zebraną z ziemi.
Jeśli chodzi o macierzyństwo to się nie przejmuj, ptaki sobie świetnie z tym radzą same, fakt zdarzają się przypadki kiedy para wyrzuca pisklę z gniazda i skazuje go tym samym na śmierć, ale jest to wtedy gdy wie że pisklę jest np. chore (ona lepiej wie czy jej potomstwo jest zdrowe czy nie :)) bądź ma za dużo piskląt i nie jest ich w stanie sama wyżywić, ale generalnie nie ma się co martwić, twoja parka sobie poradzi :)

Link to comment
Share on other sites

jeden poradzi sobe a drugi ptak padnie...Nie wyobrazam sobie trzymam papug na samym ziarnie,w naturze ptaki jedza praktycznie sama zielenine i tak sa przystosowane....
Nie popieram takej hodowli...Porozmawiaj z ludzmi co maja ptaki z pasji,i zobacz jak je karmia...Ja mam w czestochowie hodowle papug pani Justyny Blachowicz,chciala bym zeby kazdy hodowca tak dbal o ptaki.. ..

Link to comment
Share on other sites

A psy kiedyś same polowały, dziś jedzą suchą karmę i co? umierają z tego powodu? mają się źle? Mój pies przestawił się wyłącznie na suchą i żyje, jest w świetnej formie i myślę że nie jest to jedyny przypadek na świecie ...

Hodowla z pasją? nie wydaje mi się żebym gdziekolwiek pisała że mój wuj prowadzi hodowlę w celach zarobkowych :roll: on papug nie sprzedaje, jeszcze za ani jedną nie wziął pieniędzy, a innego sensu hodowli jak zarobkowe (nie twierdzę że popieram) czy te z pasji nie widzę. On zajmuje się swoimi ptakami od kilku lat, skoro widzę że ptaki mają się naprawdę świetnie, a jestem w stanie rozpoznać ptaka szczęśliwego i zdrowego od ptaka z depresją czy chorego.

Sama ptaków nei hoduję to fakt, mieszkanie w bloku daje pewne ograniczenia, aczkolwiek często jeździłam po różnych hodowlach i wiem jak one wyglądają, mam porównanie, więc proszę nie wnioskuj że papugi wujka cierpią, bo właśnie takie wnioski wyniosłam z twojej wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Smallpati, co Ty bredzisz?
Jajko podaje się ze względu na białko i aminokwasy, wapn jest w skorupkach, nie podaje się skorupek, podaje się sepię...

Wujek hoduje od kilku lat? No to jeszcze za wcześnie na wnioski, papugi żyją kilkanaście lat, rozmaite niedobory objawiają się z biegiem czasu. Papugi to nie ziarnojady, mieszanka ziaren im nie wystarczy, zresztą typowym ziarnojadom też podaje się zieleniny i wystarczy popatrzeć, z jaką radością się na nie rzucają, żeby wiedzieć, czy ich potrzebują. Podaje się też jajko (ew. mieszankę jajeczną ze sklepu) i suszone robaczki.

Co do psów i suchej karmy... no cóż, dla lenistwa człowiek zawsze znajdzie usprawiedliwienie, ale wiadomo, że naturalne karmienie jest STO RAZY lepsze. Moje psy zakończyły wszelkie problemy z wątrobą od kiedy wróciłam do gotowania.
.

Link to comment
Share on other sites

Dokladnie sadze to samo co rozi...:p
Nie wyobrazam sobie papug na samym ziarnie-przyklad?Ma trafic do mnie teraz samiec nimfy z awitaminoza...Ptak nie widzial zieleniny na oczy:mad::-(:placz:
Wujek robil badania papuga?Skad wie ze nie maja niedoborow? Ciekawe zreszta ile takie ptaki pozyja-srednio nimfa zyje ponad 20 lat na odpowiedniej diecie...:roll:Wiec teoretycznie wujek powienien miec ptaki w tym wieku skoro hoduje kilkanascie lat ...
A psy to miesozercy...to czlowiek wymyslil preparowane suche karmy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...