Jump to content
Dogomania

Pytanie o trzustkę


basia

Recommended Posts

Przepraszam, że znów poruszam ten temat. Przeczytałam chyba wszystko co było o trzustce na dgm. Jednak każdy przypadek jest inny, dlatego nowy temat.
Mam prawie trzyletnią suczkę owczarka podhalańskiego. Luna w przeciągu może roku schudła jakies 6 kg, pomimo dopisującego apetytu. Na początku grudnia zrobiliśmy badania krwi. Wyszła podwyższona amylaza (troche ponad 900 U/I). Wet zaleził dietę (wołowina + dodatki) i dziś powtórzyłam badanie. Okazało się, że amylaza jest jeszcze wyższa 1085,38 U/I . Wet dał nam Royala DIGESTIVE LOW FAT i po miesiącu znowu kontrola krwi.
Wszystko pięknie, ale zastanawiam się czy nie powinien dać jakiś leków. Wszędzie czytam, że stosujecie coś na trzustkę a nasz wet tylko ta dieta. Zapytałam go o to, ale on powiedział, że chce najpierw spróbować diety, bo leki mogą dodatkowo wpłynąć na wątrobe czy inne narządy wewnętrzne.
Czy powinna naciskać z tymi lekami jednak? Czy powinnam zrobić USG? Czy może ono coś wykazać? Czy mam czekać kolejny miesiąc? A jeśli wyniki sie pogorszą... :placz:

Link to comment
Share on other sites

USG trzustki raczej nic nie wykarze,no chyba,ze bylaby ona bardzo zniszczona ale uwazam, ze warto zrobic,poniewaz przy niewydolnosci trzustki nalezy zwrocic wieksza uwage na watrobe.Enzymy trawienne wspomagaja trawienie ale niektorzy lekarze weterynarii w poczatkowym etapie leczenia,to zalezy jeszcze od stanu pacjenta wola sie wstrzymac,poniewaz trzustka przyzwyczaja sie do wspomagania i sama wytwarza enzymy w mniejszych ilosciach.Co do Digestive to osobiscie nie polecam,chyba ze piesek nie toleruje zadnej innej diety.Z Royala calkiem niezla jest Skin&Digest z linii Vet Early Care ma wiecej tluszczu ale sprawdza sie w zywieniu trzustkowcow.


Pozdrawiam;)

Link to comment
Share on other sites

basia u nas wet zalecil najpierw leki - enzymy trzustkowe dodawne do chudego jedzonka gotowanego - jednak to nie pomoglo, wtedy wprowadzil wet karme wet. RC ale bez lekow juz. Pomoglo odrazu, jak reka odjal.
Znajomej suka ktora ma niewydolnosc trzustki od urodzenia praktycznie tez dostaje tylko suche RC bez lekow.
Dodam tylko ze chodzilam do weta naprawde dobrego z bardzo duzym doswiadczeniem - chociazby wskazuje na to wiek Pani wet ;)

Link to comment
Share on other sites

Moge tylko dorzucić od siebie karmę [B]Eukanuby Intenstinal Formula[/B]. Gdybym wiedziała, że ona pomoże mojemu psu, to nie męczył by sie prawie 3 lata :angryy: , na zasadzie metody prób i błędów. Odkąd je tą karme - tylko tą karmę (od 3 lat), bez dodatku żadnych leków (3 posiłki dziennie, aby nic nie przciążać), to (odpukać) skończyły się problemy z żołądkiem (i wszystkim co mu towarzyszy).

Link to comment
Share on other sites

Basiu, rozmawiałam dzisiaj z właścicielami dwóch psów chorych na trzustkę. Oba psy są na leczniczej karmie i mają się dobrze :lol:
Z tym, że na początku dostawały leki - ludzie nie pamiętali jakie, bo to było prawie dwa lata temu.

Może skonsultuj się jeszcze z innym lekarzem?


Będzie dobrze :lol:


Pozdrawiam Danka

Link to comment
Share on other sites

Na trzustkę leczyłam kota,poziom amy;azy był kilkakrotnie większy niż norma.Dostawała przez kilka lat po każdym posiłku PANZYTRAT Polski odpowiednik to KREON.Wszystko się uspokoiło i od kilku lat nie ma już potrzeby podawania leków,trzeba tylko uważać z dietą,mojej kotce najbardziej przypasował Hill's i bardzo dobrze się po nim czuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Czy ktoś mógłby mi pomóc w odczytaniu wyników,dostałam je dzisiaj,
a dopiero w poniedziałek będę mogła skonsultować z wet.

Czy one wskazują na chorobę trzustki,wątroby bądż nerek.
glukoza-82mg%
ACT-127
AST-73
GGT-31
mocznik-58
kreatyna-0,7
amylaza-467
kał na trawienie i pasożyty będzie w poniedziałek
Z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Na wynikach badań powinny być podane normy. Czemu akurat pytasz o nerki, wątrobę, bądź trzustkę? Czy akurat pod tym kątem były robione badania?
Jeśli chodzi o trzustkę, z objawów zewnętrznych można u pieska zaobserwować mdłości, wymioty, niechęć do jedzenia, rzadki stolec. Przy dość dużej bolesności piesek pręży się, robi tzw. "koci grzbiet".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mala_czarna']Na wynikach badań powinny być podane normy. Czemu akurat pytasz o nerki, wątrobę, bądź trzustkę? Czy akurat pod tym kątem były robione badania?
Jeśli chodzi o trzustkę, z objawów zewnętrznych można u pieska zaobserwować mdłości, wymioty, niechęć do jedzenia, rzadki stolec. Przy dość dużej bolesności piesek pręży się, robi tzw. "koci grzbiet".[/quote]
Wiem,że powinny być normy,dostałam tylko taką telefoniczną informację od rejestratorki z przychodni.
Jak już pisałam w poniedziałek jedziemy do wet.
Właśnie o choroby tych organów jest podejrzenie.
Objawy ma takie jak wymieniłaś plus stolec w otoczce śluzu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mala_czarna']U nas akurat było to zapalenie trzustki, ale nie ma się co sugerować. Trzeba czekać na to co powie wet.[/quote]
Tak,ale to dopiero w poniedziałek po południu.
Może jednak ktoś tu zajrzy i trochę mnie oświeci.
Dziękuje i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='EFMAN']Czy ktoś mógłby mi pomóc w odczytaniu wyników,dostałam je dzisiaj,
a dopiero w poniedziałek będę mogła skonsultować z wet.

Czy one wskazują na chorobę trzustki,wątroby bądż nerek.
glukoza-82mg%
ACT-127
AST-73
GGT-31
mocznik-58
kreatyna-0,7
amylaza-467
kał na trawienie i pasożyty będzie w poniedziałek
Z góry dziękuję[/quote]
Glukoze ma w normie -
[mg/dl].........................79 -126)
AST- to mi sie nie podoba :shake: norma -[B]1-37..[/B][U/l]
GGT-tu też lekko podwyższona NORMA [5-25
[U/l] ]
Mocznik też podwyższony Norma -
20 - 45 [mg/dl ]
Kreatyna -powidzmy w normie ...
Amylaza - Dobra :p

Jeżeli mogłam pomóc to sie ciesze :p I co dolega Psiakowi ze zdecydowałeś sie na badania i ile lat ma Psiak ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hawanka']Glukoze ma w normie -
[mg/dl].........................79 -126)
AST- to mi sie nie podoba :shake: norma -[B]1-37..[/B][U/l]
GGT-tu też lekko podwyższona NORMA [5-25
[U/l] ]
Mocznik też podwyższony Norma -
20 - 45 [mg/dl ]
Kreatyna -powidzmy w normie ...
Amylaza - Dobra :p

Jeżeli mogłam pomóc to sie ciesze :p I co dolega Psiakowi ze zdecydowałeś sie na badania i ile lat ma Psiak ??[/quote]
Dziękuję bardzo za odpowiedż.

Pies to 12 miesięczny pudel miniaturowy.
Zdecydowałam się na badania ponieważ od paru dni jest osowiały,nie ma apetytu,stolce ma sluzowate i miewa poranne wymioty,jeżeli zdecyduje się coś zjeść.przez te parę dni schudł 30 dkg,co jest nie mało przy 4-kg psie.
AST,GGT,mocznik podwyższone-o jakiej chorobie mogą świadczyć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='EFMAN']Dziękuję bardzo za odpowiedż.

Pies to 12 miesięczny pudel miniaturowy.
Zdecydowałam się na badania ponieważ od paru dni jest osowiały,nie ma apetytu,stolce ma sluzowate i miewa poranne wymioty,jeżeli zdecyduje się coś zjeść.przez te parę dni schudł 30 dkg,co jest nie mało przy 4-kg psie.
AST,GGT,mocznik podwyższone-o jakiej chorobie mogą świadczyć.[/quote]
Nie jestem weterynarzem wiec nie moge sugerować ale wgląda na schorzenie trzustki ....I lekki stan zapalny nerek a czy badanie moczu robiłeś ?? Warto było by ?? Jak bedzie wiadomo w 100% co dolega psu daj znać.

Trzymam kciuki bo to młody psiak

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hawanka']Nie jestem weterynarzem wiec nie moge sugerować ale wgląda na schorzenie trzustki ....I lekki stan zapalny nerek a czy badanie moczu robiłeś ?? Warto było by ?? Jak bedzie wiadomo w 100% co dolega psu daj znać.

Trzymam kciuki bo to młody psiak[/quote]
Dziękuję za kciuki,pomogło;)
Właśnie wróciliśmy od weterynarza
Wyniki owszem są podwyższone,ale okazuje się że po podaniu sterydów,
piesek ma naderwane wiązadło krzyżowe o czym Ci nie napisałam.
Powtórzenie badań zrobimy w przyszły tygodniu.
Zapisane leki to:kreon,hepatil,no-spa.ranigast i antybiotyk.
Trawienie dobre,robaków niet!:lol:
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='EFMAN']Dziękuję za kciuki,pomogło;)
Właśnie wróciliśmy od weterynarza
Wyniki owszem są podwyższone,ale okazuje się że po podaniu sterydów,
piesek ma naderwane wiązadło krzyżowe o czym Ci nie napisałam.
Powtórzenie badań zrobimy w przyszły tygodniu.
Zapisane leki to:kreon,hepatil,no-spa.ranigast i antybiotyk.
Trawienie dobre,robaków niet!:lol:
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie:p[/quote]
Naprawde nie ma za co . Wiem co to znaczy chory pies Fafik ma niewydolność serca i wątrobe powiekszoną :-(
To zmieni kwestie po sterydach mogą być takie objawy i wyniki powiekszone :shake: Miejmy nadzieje że bedzie dobrze tylko obserwuj psa bo po Ranigaście psy różnie sie zachowóją np Fafik nie toleruje ranigastu.Może u twojego psiaka bedzie wszystko oki:p jeżeli bedzie miał powtórzenie badań napisz wyniki.I zrób Badanie moczu . Polecam ci takie badanie kosztuje w granicach 20 złotych:roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...