Jump to content
Dogomania

obroża, szelki, kantarek ???


marcin_k

Recommended Posts

Witam. Jestem wlaścicielem 4-miesięcznego psa rasy parson russell terrier. Od wiosny zaczynamy szkolenie. Pies jak to szczeniak ma problemy z chodzeniem na smyczy, zatrzymuje sie szarpie. Używamy szelek, wydawalo mi się najodpowiedniejsze, ale zastanawiam sie czy jest to dobry wybór. Czy zastosowanie obroży czy nawet kantarka spowodowalo by że pies bylby posłuszniejszy gdyby czuł odrobine dyskomfortu szarpiąc za smycz. Proszę o opinie.

Link to comment
Share on other sites

zostaw szelki i pracuj nad ładnym chodzeniem na smyczy. Bez pracy i konsekwencji nic nie osiągniesz. Weź smaczki i zacznij z nim pracowac ;)

podaję parę linków:
[URL]http://www.youtube.com/watch?v=RSrdTpb2xSU[/URL] - pracuj właśnie w ten sposó, skupiak jego uwagę na sobie, wzmacniaj pożądane zachowania
[URL]http://psy-szkolenie.fotolog.pl/komenda-noga,1813007,komentarze.html[/URL] - nauka chodznie przy nodze
[URL]http://psy-szkolenie.fotolog.pl/centernauka-przywolaniacenter,1810221,komentarze.html[/URL] - przywołanie

zapewnij mu również odpowiednią dawkę ruchu, jakieś wspólne zabawy itd. Spacer ma byc aktywny, w momencie kiedy będziesz utrzymywał stały kontakt z psem ,np. przywołujac go co jakiś czas, wołajac, go i 'uciekając' tak by pobiegł za tobą, czy np. zabawa patykiem, spacer stanie asię dla was o wiele przyjemniejszy. Nie chodzi o to, aby zapewnic szczylowi godzinny spacer po osiedlu, lepiej wybrac się na 20 min. [B]aktywny[/B] spacer

Link to comment
Share on other sites

Neo, nie pakuj az tak niezbyt madrych porad niby szkoleniowca, bo potem ludzie uwierza, ze magiczny kubraczek, smycz 'behawioralna' itp. wynalazki wypracuja pozadane zachowanie psa.
Puli podala sensowny link do podstaw pracy z psem, 4-mczny szczylek to nauka wspolpracy z czlowiekiem na pozytywach, na nagrody, zamiast upierania sie przy rozwiazaniach silowych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Melisa89']dla 4 mies szczeniaka szelki?
zrezygnuj z nich i kup obroże, teraz szczeniak jest w rafie rozwoju a szelkami mozesz tylko doprowadzić do deformacji klatki piersiowej.[/QUOTE]

Mój szczeniak zaczął chodzić w szelkach jak miał 2,5 miesiąca. Oczywiście po konsultacji z weterynarzem, który stwierdził, że w takich szelkach jakie kupiłam (Ferplast) absolutnie nic sobie nie zdeformuje. Oczywiście pilnowałam, aby rozmiar szelek był dobry. Po dwóch miesiącach wymieniłam je na nowe - większe. Dziś Tośka ma prawie 6 miesięcy i chodzimy raz w szelkach, raz w obroży :razz:

Link to comment
Share on other sites

Dużo ludzi chce zaoszczędzić i kupuje szczeniakowi za duże szelki, bo szczeniak szybko rośnie to żeby na dłużej były.
I tym właśnie można doprowadzić do deformacji.
Oczywiście można kupić maluchowi szelki ale powinny być one dobrze dobrane, dużo osób sie na tym nie zna i kupuja pierwsze lepsze jakie zobacza w zoologicznym. Dlatego lepiej kupić obroże i nie martwić sie że mozemy zaszkodzić szczeniakowi.

Karilka, tak znam takie przypadki.

Mili_25, nie wierz we wszystko co CI wet powie. Oni czasem nie maja zielonego pojęcia na pewien temat a żeby nie wyjść na idiote to gadają różne pierdoły. Oczywiście nie mówie że Twój wet taki jest bo go nie znam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Melisa89']Dużo ludzi chce zaoszczędzić i kupuje szczeniakowi za duże szelki, bo szczeniak szybko rośnie to żeby na dłużej były.
I tym właśnie można doprowadzić do deformacji.
Oczywiście można kupić maluchowi szelki ale powinny być one dobrze dobrane, dużo osób sie na tym nie zna i kupuja pierwsze lepsze jakie zobacza w zoologicznym. Dlatego lepiej kupić obroże i nie martwić sie że mozemy zaszkodzić szczeniakowi.

Karilka, tak znam takie przypadki.

Mili_25, nie wierz we wszystko co CI wet powie. Oni czasem nie maja zielonego pojęcia na pewien temat a żeby nie wyjść na idiote to gadają różne pierdoły. Oczywiście nie mówie że Twój wet taki jest bo go nie znam.[/QUOTE]

Oszczędzanie na szelkach nie ma sensu. To prawda, że początkowo pies szybko rośnie i pierwsze starczają na bardzo krótko. A swoją drogą - nieumiejętnym korzystaniem z obroży także możemy szczeniakowi zaszkodzić ;-) Gdy ktoś szarpie szczeniakiem w obroży (co zdarza się, że jest zalecane przy nauce równego chodzenia nawet w psich przedszkolach) to można mu uszkodzić tchawicę.

Co do weterynarza. Wybranie lekarza dla mojego psa nie było łatwe. Sprawdziłam wielu lekarzy i wybrałam naprawdę bardzo dobrego. Sprawdził się już nie raz. I nie tylko przy moim psie. Dlatego mam 100% zaufanie do tego co mówi :) Według mnie głupotą jest leczenie psa u lekarza, do którego nie ma się 100% zaufania. Ale to tylko moje zdanie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...