Jump to content
Dogomania

Czy York to pies dla mnie ?


Axela_

Recommended Posts

Cześć ;d

Mam pytanie: Czy York to pies dla mnie ?

Mam 13 lat. Mieszkam w bloku. W tygodniu pies byłby sam 2 dni przez 6 godzin. Na spacery mogę psu poświęcać ok. 2 godziny każdego dnia, a w weekendy nawet 3 godziny. Nie mam innych zwierząt ani rodzeństwa.
Do domu czasem przychodzą dzieci mniejsze niż 10 lat. Wychowanie psa nie powinno być bardzo trudne np. pies powinien dać się nauczyć załatwiania na dworze i nie gryzienia mebli. Utrzymanie miesięczne (oprócz weta i wyprawki na początku) do 130 zł.

Zastanawiałam się też nad rasami Cocker Spaniel Angielski i Beagle.

Która z wymienionych ras byłaby dla mnie najlepsza ?

Pomóżcie !!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axela_']Wychowanie psa nie powinno być bardzo trudne np. pies powinien dać się nauczyć załatwiania na dworze i nie gryzienia mebli.
[/QUOTE]
Wychowanie psa [U]nie[/U] ogranicza sie wyłacznie do nauki siusiania na dworze i nie niszczenia w domu. Pamietaj o tym.

Jeśli nie chcesz aby wychowanie psa bylo trudne, to nie wybieraj teriera- a takim terierem jest również york.



[quote name='Axela_']Zastanawiałam się też nad rasami Cocker Spaniel Angielski i Beagle.[/QUOTE]
Psy myśliwskie odradzam.


[quote name='Cudak']Będzie to pies z rodowodem, czy bez? Dlaczego akurat te rasy? Spaniel i beagle (psy myśliwskie) potrzebują dużo więcej ruchu (i pracy) [B]niż york (pies raczej do towarzystwa).[/B]
[/QUOTE]
Yorkshire terrier nie jest psem do towarzystwa. Nalezy do 3 grupy FCI, jest upartym i trudnym w wychowaniu psem- jak kazdy terier.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cudak']Wg wikipedii: [I]"Psy tej rasy to głównie psy towarzyszące i reprezentacyjne."[/I][/QUOTE]
Bo nie są psami strożującymi, pasterskimi, zaprzegowymi...itd. Okreslono je tak ze wzgledu na użytkowosc.
Ale psy ozdobne i do towarzystwa naleza do grupy 9 FCI. A yorki naleza do terierów ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madziasto4']Ale psy ozdobne i do towarzystwa naleza do grupy 9 FCI. A yorki naleza do terierów ;-)[/QUOTE]

Prawie masz rację.
Dla FCI york to 3 grupa - teriery, ale już dla AKC to ozdóbki - Toy
choć u nich jest inna odrobinę klasyfikacja i jest tam tylko 7 grup.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] Napisał [B]Cudak[/B][I]Wg wikipedii: [I]"Psy tej rasy to głównie psy towarzyszące i reprezentacyjne."[/I][/I][/QUOTE][quote name='madziasto4']Bo nie są psami strożującymi, pasterskimi, zaprzegowymi...itd. Okreslono je tak ze wzgledu na użytkowosc.
Ale psy ozdobne i do towarzystwa naleza do grupy 9 FCI. A yorki naleza do terierów ;-)[/QUOTE]

[B]Cudak - [/B]widać że nie masz w domu yorka:lol:
York to terier i niestety tak samo dużo pracy wymaga jak "typowo" psy myśliwskie.
York ma niesamowity temperament i choć jest małym psiakiem to jest psiakiem pełnym energii którą musi w jakiś sposób rozładować.
Dla moich małych godzinna zabawa - aportowanie piłeczki to za mało:evil_lol: - im już języki wiszą do ziemi a jeszcze przynoszą piłeczkę i wręcz są obrażone jak mówię że koniec zabawy..... bo, to ja mam po prostu już dość a nie one.

Pogląd, że yorki to psiaki na "kolanka", "ozdóbki" itp ..... niestety prowadzi do wielu rozczarowań. Te psiaki to teriery i o tym nie można zapomnieć - one potrzebują ruchu, pracy i [U]wychowania.
[/U]
Moda na yorki ...... to jest coś strasznego - nie dość, że rozmnaża się je na potęgę to większość ludzi myśli, że to są psiaki "do torebki":-( .....

Link to comment
Share on other sites

To przykre, że 'sprowadzacie' yorki wyłącznie do ozdóbek... Nie żebym miała coś do tej grupy ale jednak yorki to nadal są teriery !!! i są to trudniejsze psy niż IX grupa...
Chociaż hodowla zrobiła z nimi co zrobiła i spotyka się yorki wyprane z popędów to jednak chyba nie tak to powinno wyglądać :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axela_']Cześć ;d

Mam pytanie: Czy York to pies dla mnie ?

Mam 13 lat. Mieszkam w bloku. W tygodniu pies byłby sam 2 dni przez 6 godzin. Na spacery mogę psu poświęcać ok. 2 godziny każdego dnia, a w weekendy nawet 3 godziny. Nie mam innych zwierząt ani rodzeństwa.
Do domu czasem przychodzą dzieci mniejsze niż 10 lat. Wychowanie psa nie powinno być bardzo trudne np. pies powinien dać się nauczyć załatwiania na dworze i nie gryzienia mebli. Utrzymanie miesięczne (oprócz weta i wyprawki na początku) do 130 zł.

Zastanawiałam się też nad rasami Cocker Spaniel Angielski i Beagle.

Która z wymienionych ras byłaby dla mnie najlepsza ?

Pomóżcie !!![/QUOTE]

1. Psy myśliwskie Ci odradzam
2. Na spacery 3 godz - ok ale wiesz ze do yorka potrzebna tez jest bardzo długa pielęgnacja? Musisz go codziennie czesać, raz w tyg kąpać itp a jeśli chcesz aby miał długą szate to jeszcze wiecej czasu na pielęgnacje musisz mu poswięcić
3. Chcesz yorka na wystawy czy nie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vikiii'][B]Cudak - [/B]widać że nie masz w domu yorka:lol:
York to terier i niestety tak samo dużo pracy wymaga jak "typowo" psy myśliwskie.[/QUOTE]

Yorka nie miałam i nie zamierzam mieć, ale nie porównywałabym go do typowego psa myśliwskiego (jakim jest np cocker spaniel ang) :evil_lol:
Pies do towarzystwa, jakim ze względu na użytkowość jest york, jak [U]każdy[/U] pies potrzebuje zabawy, spacerków i wychowania.

Yorków jest teraz mnóstwo i jakoś ludzie radzą sobie z ich wychowaniem, więc nie wiem, w czym problem?
Spójrzcie za to, ile jest spanielków do adopcji, agresywnych, demolujących mieszkanie itp, z którymi ludzie ewidentnie sobie nie radzą.


[quote name='vikiii']Pogląd, że yorki to psiaki na "kolanka", "ozdóbki" itp ..... niestety prowadzi do wielu rozczarowań. Te psiaki to teriery i o tym nie można zapomnieć - one potrzebują ruchu, pracy i [U]wychowania. [/U][/QUOTE]

Który pies nie potrzebuje ruchu, pracy i wychowania? :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cudak']Yorka nie miałam i nie zamierzam mieć, ale nie porównywałabym go do psa myśliwskiego :evil_lol:
Pies do towarzystwa, jakim ze względu na użytkowość jest york, jak [U]każdy[/U] pies potrzebuje zabawy, spacerków i wychowania.

Yorków jest teraz mnóstwo i jakoś ludzie radzą sobie z ich wychowaniem, więc nie wiem, w czym problem?
Spójrzcie za to, ile jest spanielków do adopcji, agresywnych, demolujących mieszkanie itp, z którymi ludzie ewidentnie sobie nie radzą.




Który pies nie potrzebuje ruchu, pracy i wychowania? :diabloti:[/QUOTE]

Jakoś ja nie zauważyłam zeby ludzie jakoś specjalnie sobie radzili z wychowaniem yorka, wrecz przeciwnie:cool1:
Każdy pies potrzebuje ruchu i wychowania ale nie każdy pies potrzebuje tyle samo:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='...::Basia::...']Jakoś ja nie zauważyłam zeby ludzie jakoś specjalnie sobie radzili z wychowaniem yorka, wrecz przeciwnie:cool1:
Każdy pies potrzebuje ruchu i wychowania ale nie każdy pies potrzebuje tyle samo:p[/QUOTE]

Zaglądając do działu wychowanie można zauważyć, że największym problemem jest nauka czystości :evil_lol:

Znam kilka yorków, może nie są najlepiej wychowane, ale swoją rolę psa do towarzystwa, mimo wszystko dobrze pełnią.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cudak']Y
Pies do towarzystwa, jakim ze względu na użytkowość jest york, jak [U]każdy[/U] pies potrzebuje zabawy, spacerków i wychowania.
[/quote]
I dlatego, york jako tzw. pies do towarzystwa, spędza czas na kanapie, a jedyną rozrywką jest wyjscie na siku na 10 minut dookoła bloku.
Ja oczywiście uogólniam, ale tak sie dzieje w zdecydowanej większości.


[quote name='Cudak']Yorków jest teraz mnóstwo i jakoś ludzie radzą sobie z ich wychowaniem, więc nie wiem, w czym problem?[/QUOTE]
Problem jest właśnie w tym, że sobie [U]nie[/U] radzą :lol:
No chyba, że wychowanie ogranicza się wyłącznie do wspomnianej juz nauki czystosci i nie gryzienia mebli. To może faktycznie sobie radzą- bo na tym się kończy wychowanie psa.


Jeśli ktos świadomie szuka małego, energicznego pieska, z którym chciałby aktywnie spedzac czas, i ma juz jakieś doswiadczenie w wychowaniu psów, to super.

Nowych nabywcow trzeba uświadamiac, na co się piszą, decydując się na yorka. Teriery nie sa dobre na początek przygody z psem, nie są łatwe w wychowaniu i to trzeba brac pod uwagę.
A nie sugerowac się śliczną kokardką.

Link to comment
Share on other sites

Cześć ;d

Mam pytanie: Czy York to pies dla mnie ?

Mam 13 lat. Mieszkam w bloku. W tygodniu pies byłby sam 2 dni przez 6 godzin. Na spacery mogę psu poświęcać ok. 2 godziny każdego dnia, a w weekendy nawet 3 godziny. Nie mam innych zwierząt ani rodzeństwa.
Do domu czasem przychodzą dzieci mniejsze niż 10 lat. Wychowanie psa nie powinno być bardzo trudne np. pies powinien dać się nauczyć załatwiania na dworze i nie gryzienia mebli. Utrzymanie miesięczne (oprócz weta i wyprawki na początku) do 130 zł.

Zastanawiałam się też nad rasami Cocker Spaniel Angielski i Beagle.

Która z wymienionych ras byłaby dla mnie najlepsza ?

Pomóżcie !!!

Sprostowanie:
Jeśli chodzi o wychowanie to pies powinien mieć uległy lub średni charakter (nie powinien być dominujący)

Czego oczekuje od psa:
Jestem osobą, która nie potrafi żyć bez sportu. Uwielbiam biegać, grać w siatkówkę, pływać i wiele innych rzeczy związanych ze sportem. Pies powinien być żywy (czyli nie taki, który będzie ciągle leżał na kanapie)

Link to comment
Share on other sites

kurcze jak tak piszecie zaczynam się bać. też chciałabym kupić sobie yorka. tak jak Axela mieszka w bloku. Często bywam u babci która mam domek z ogródkiem więc pies mógłby się tam wyszaleć.
Baaardzo lubię spacery, i często spaceruje.[mogłabym zabierać psa]
Czy na prawdę nauczenie yorka czystości jest tak trudne ?

Oczywiście nie myślę że na tym skończyłaby się nasza nauka ! ; ))

Pozdrawiam ^^

Link to comment
Share on other sites

Od kiedy Wikipedia jest nieomylnym źródłem wiedzy? Zgroza! :-o

Ja tylko powiem, że york jest małym psem ważącym 3 kg, więc nawet dla 13-latki ciągniecie go na smyczy (a w razie większego oporu można wziąć na ręce) i przetrzymywanie w domu nie jest problemem :diabloti: Szkoda tylko psa.

[B]Connected,[/B] jeśli nie ulegniesz slodkiemu yoreczkowi w kokardce... Konsekwencja przede wszystkim.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axela_']Czego oczekuje od psa:
Jestem osobą, która nie potrafi żyć bez sportu. Uwielbiam biegać, grać w siatkówkę, pływać i wiele innych rzeczy związanych ze sportem. Pies powinien być żywy (czyli nie taki, który będzie ciągle leżał na kanapie)[/QUOTE]

No york raczej z tobą w siatkówke nie pogra:cool1: ale ogólnie to on jest terierem wiec ma energie i jest chętny do różnych zabaw;) i mogłabys sprubować z nim uprawiać aglity;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Connected']kurcze jak tak piszecie zaczynam się bać. też chciałabym kupić sobie yorka. tak jak Axela mieszka w bloku. Często bywam u babci która mam domek z ogródkiem więc pies mógłby się tam wyszaleć.
Baaardzo lubię spacery, i często spaceruje.[mogłabym zabierać psa]
[B]Czy na prawdę nauczenie yorka czystości jest tak trudne ? [/B]

Oczywiście nie myślę że na tym skończyłaby się nasza nauka ! ; ))

Pozdrawiam ^^[/QUOTE]

Dla chcącego nic trudnego:eviltong:
A co do yorków w blokach to moim zdaniem nic złego;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madziasto4']A co ma piernik do wiatraka :hmmmm:
Jeśli nie chce yorka na wystawy, to znaczy to jedynie to, że nie planuje psa wystawiać.
A strzyc może, ale nie musi.[/QUOTE]

Wiem ale napisała ze nie chce yorka na wystawy ponieważ za duzo roboty i ja to odniosłam wrazenie ze za dużo roboty z pielęgnacją włosa.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...