Jump to content
Dogomania

Szkolenie psów dla osób niewidomych, psów policyjnych i psów ratowników


Patos

Recommended Posts

Witam,
od dłuższego czasu przeglądam internet w poszukiwaniu jakichkolwiek informacji na temat specjalistycznego szkolenia psów. Jest trochę informacji na temat samych szkół, ale nigdzie nie mogę znaleźć nic o tym, jakie szkoły, bądź kursy trzeba skończyć, by móc szkolić psy do konkretnych zawodów. Szczególnie interesują mnie psy policyjne (jakie kursy i czy trzeba mieć skończoną szkołę policyjną), psy dla niewidomych i psy ratownicy. Chciałabym też dowiedzieć się, co muszę zrobić, by szkolić psy do towarzystwa w zwyczajnym ośrodku szkoleniowym.
Pozdrawiam ciepło :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patos'] Szczególnie interesują mnie psy policyjne (jakie kursy i czy trzeba mieć skończoną szkołę policyjną), psy dla niewidomych i psy ratownicy. Chciałabym też dowiedzieć się, co muszę zrobić, by szkolić psy do towarzystwa w zwyczajnym ośrodku szkoleniowym.[/QUOTE]

Chyba powinienes się zdecydować co chcesz robić, bo takie wash and go to dobre tylko w szamponie i odżywce do włosów.
No ale cóż, jeżeli szczytem kariery jest dla Ciebie szkolenie psów w polskiej policji, to można tylko złożyc wyrazy współczucia.
P.S. Co dotąd sam ułożyłes i na jakim poziomie ? To pozwoli nam wskazać Ci w jakim kierunku powinienes pójść, bo do szkolenia specjalistycznego to droga daleka.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze radzę nauczyć się rozpoznawania zaimków osobowych. Jakoś nie czuję się mężczyzną.
Po drugie nie rozumiem wyrazów współczucia. Według mnie praca z psami, która przynosi korzyść społeczeństwu, to nie jest coś, czego należy współczuć. Swoją drogą uważałam, że te forum jest na nieco wyższym poziomie (choć może chodzi tu tylko o poziom poszczególnych użytkowników).
Sorry, ale nie zależy mi na tym, żeby ktoś z takim nastawieniem jak ty miał mi wskazywać kierunek mojej kariery. Nie o to zresztą prosiłam. Chciałam tylko poznać jakie są wymagania do wykonywania tych zawodów. Kierunek obiorę sama, bez twojej pomocy. Nie proszę o rady, a o informacje.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patos'] Po drugie nie rozumiem wyrazów współczucia. Według mnie praca z psami, która przynosi korzyść społeczeństwu, to nie jest coś, czego należy współczuć. Swoją drogą uważałam, że te forum jest na nieco wyższym poziomie (choć może chodzi tu tylko o poziom poszczególnych użytkowników). [/QUOTE]

Nie chodzi mi o szczytne idee, ale smutną rzeczywistość. Widać, ze nie masz zielonego pojęcia o metodach szkolenia w Policji (poziom lat 60-tych), na początek radzę udać się na akcję skupu psów do Policji wtedy zrozumiesz o co mi chodziło z tymi wyrazami współczucia. Możesz tez wejść na forum policyjne i przejrzeć linki dot.przewodników psów.
A metodyka szkolenia psów dla policji, dla ratownictwa i dla psów asystujących to zupełnie inne bajki - inne są także metody dotarcia do interesujacego Cię celu. No ale cóż, nie chcesz pomocy, to nie. Nie bedę się narzucać, bo gdybyś choć ułożyła psa do PT, to nie zadawałabyś dziecinnych pytań, co trzeba zrobić aby pracować (prowadzić ośrodek szkoleniowy).

Link to comment
Share on other sites

Nie mówię, że nie chcę pomocy. Potrzebuję informacji od ludzi, którzy mają doświadczenie. Jestem w tej chwili na poszukiwaniu tego, co chcę w życiu robić. Nie, nie ułożyłam w życiu żadnego psa (nie licząc mojego), ale od czegoś trzeba zacząć. Wiem w tej chwili co potrzeba aby założyć ośrodek szkoleniowy (nie potrzeba żadnych uprawnień do szkolenia, co jest niestety smutne). Chciałabym w przyszłości pracować z psami, dlatego staram się zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Każdy kiedyś zaczynał, a wiadomo, że na początku nikt nie ma doświadczenia. Chcę się dowiedzieć jak najwięcej na temat szkolenia psów do różnych zawodów, by móc wybrać taką ścieżkę, która najbardziej mi odpowiada.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patos'] Chcę się dowiedzieć jak najwięcej na temat szkolenia psów do różnych zawodów, by móc wybrać taką ścieżkę, która najbardziej mi odpowiada.[/QUOTE]

No tak, tyle tylko, ze na poczatek musisz zobaczyć czy masz do tego "talent". Naprawdę niezbędne jest wyszkolenie kilku psów, najlepiej róznych ras, postartowanie w zawodach i dopiero wtedy mozna się zdecydować w jakim kierunku pójść.
Informacje o psach ratowniczych znajdziesz głównie w OSP, przy których działaja grupy poszukiwawcze - [URL="http://www.gopr-podhale.pl/strona.php?menu=psy&sub=artykuly"]Grupa Podhalańska GOPR[/URL] , [URL="http://www.psyratownicze.net/?id=87"]OSP w Gdańsku | Pies ratowniczy a zapach człowieka[/URL] , [URL="http://mix.pl/strazgpr/index.galery.html"]Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty / Psy Ratownicze Search&Rescue Poland[/URL] - jeżeli masz psa, który się nadaje do takiej pracy, mozesz zacząć staż w takiej jednostce, ale zdaje przez psa egzaminu nawet na najnizszy stopień nie jest łatwe.

Jeżeli chodzi o kursy trenerskie w obi, agility, PT - to dzisiejszy rynek oferuje ich wiele, choć nie są najtańsze - osobiscie radzę szukać w dwóch miejscach: Psiej Wachcie [URL="http://www.psiawachta.pl/S/"]Fundacja Psia Wachta - dowiedz sie wiecej o psach![/URL] i na portalu [URL="http://dog-sport.pl/"]STRONA GŁÓWNA - POLSKI PORTAL SPORTÓW KYNOLOGICZNYCH[/URL] gdzie na forum z reguły omawia się każdy nowy kurs, seminarium dot. szkolenia psów.

Co do uprawnień związkowych - [URL]http://www.zkwp-szkolenie.pl/o_komisji/regulamin_powolywania_instruktorow_szkolenia.pdf[/URL]

Szkolenie psów przewodników obecnie prowadzą raczej fundacje - [URL="http://alteri.pl/Czip/Kursy_instruktorskie/index.html"]Alteri[/URL]

O Policji nie chcę się wypowiadać, bo mi się nóż w kieszeni otwiera, lepiej wygląda to w służbie celnej. Aby tam zostać przewodnikiem, trzeba najpierw zdać egzamin na celnika i dopiero potem złożyć podanie o przeniesienie na stanowisko przewodnika psa.

Ale powrócę do najważniejszego - będziesz miała osiągnięcia z własnym psem lub psami ułożonymi przez siebie, masz większe szanse na zdobycie uprawnień. Teoretycznie to sobie można zrobić studia podyplomowe lub kursy, np: kynologia w Szczecinie [URL="http://biotechnologia.zut.edu.pl/?id_strony=827"]Kynologia[/URL] czy pies i jego rola w społeczeństwie na SGGW [URL="http://pieswspoleczenstwie.sggw.pl/"]Studia podyplomowe "Pies i jego rola w społeczeństwie"[/URL] , szkolenie psów to jednak czysta praktyka, albo masz ten talent albo nie, choć nie ukrywam, że wiedza teoretyczna jest bardzo ważna. Ale to nie ona decyduje czy jesteś dobrym treserem, czy nie.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję, za te informacje, a zwłaszcza za załączone linki :) Dużo mi to wyjaśniło i na razie pójdę w stronę nauki jak szkolić psy w zakresie PT, aglility i obi. Szczególnie podobają mi się te studia podyplomowe w Warszawie.
A powiedz jeszcze, jak to wygląda prawnie w Polsce? Na innych forach spotykałam się z opinią, że aby założyć ośrodek szkoleniowy i uczyć psy, nie potrzeba żadnych uprawnień, że biorą się za to ludzie, którzy często nie zrobili nawet żadnego kursu. Trochę mnie to przeraziło...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patos'] Na innych forach spotykałam się z opinią, że aby założyć ośrodek szkoleniowy i uczyć psy, nie potrzeba żadnych uprawnień, że biorą się za to ludzie, którzy często nie zrobili nawet żadnego kursu. Trochę mnie to przeraziło...[/QUOTE]

Jest to niestety prawda, wystarczy otwarcie działalności gospodarczej, szczególnie szkolenie PT i szkolenie obronne często są robione przez fachowców z minionej epoki. Znacznie lepiej wyglada sprawa "nowych" sportów: obi, agility, frisbee [URL]http://www.dogfrisbee.pl/[/URL]
tu mniej pseudofachowców, bo trzeba bardziej się wykazać wiedzą i znajomością psiej psychiki.
Nie ma się co przejmować wystarczy pójść popatrzeć jak, ktoś prowadzi zajęcia i po paru minutach wiesz wszystko.
A zresztą do 0 w obi można się przygotować samemu, z agility trudniej trzeba poszukać toru, ale po skończeniu kursu mozna przejść do grupy zawodników, a tam opłaty są juz znacznie niższe. Ogólnie szukaj klubów, gdzie jest grupa sportowa i staraj się tam dostać.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...