Jump to content
Dogomania

Pieniny i Słowacja na wakacje


majagd

Recommended Posts

Cześć, mam młodego psa i chciałabym z nim w wakacje wyjechać w Pieniny(Krościenko, Szczawnica)i na Słowację(Zdiar). Jak tam jest z wprowadzaniem psów w góry? No i oczywiście z przepisami na granicy. Z moim starym psem(niestety już odszedł) byłam w Czechach i na Słowacji ze zwykłym świadectwem wystawionym przez weta wojew.A teraz coś się pozmieniało. Uświadomcie mnie bo nie wyobrażam sobie urlopu bez gór i bez psa. To jest jamnik. Jak byłam 2 lata temu na Śnieżniku jamnik znajomych zdobywał szczt śpiewająco i nikt się ich nie czepiał. Teraz po przeczytaniu kilku postów zgłupiałam i nie wiem -mogę z psem w góry czy nie. Będzie na smyczy ale kagańca nie widział na oczy.A może ktoś ma namiary na fajną kwaterę w tych okolicach. Czy znacie pensjonat Strachan i Viktoria w Zdiarze?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='majagd']Cześć, mam młodego psa i chciałabym z nim w wakacje wyjechać w Pieniny(Krościenko, Szczawnica)i na Słowację(Zdiar). Jak tam jest z wprowadzaniem psów w góry? No i oczywiście z przepisami na granicy. Z moim starym psem(niestety już odszedł) byłam w Czechach i na Słowacji ze zwykłym świadectwem wystawionym przez weta wojew.A teraz coś się pozmieniało. Uświadomcie mnie bo nie wyobrażam sobie urlopu bez gór i bez psa. To jest jamnik. Jak byłam 2 lata temu na Śnieżniku jamnik znajomych zdobywał szczt śpiewająco i nikt się ich nie czepiał. Teraz po przeczytaniu kilku postów zgłupiałam i nie wiem -mogę z psem w góry czy nie. Będzie na smyczy ale kagańca nie widział na oczy.A może ktoś ma namiary na fajną kwaterę w tych okolicach. Czy znacie pensjonat Strachan i Viktoria w Zdiarze?[/quote]
[URL="http://www.pieninypn.pl/?id=30296&location=f&msg=1&PHPSESSID=72ebc0ca68c9fb8ffa5b239cd30dfff5"]http://www.pieninypn.pl/?id=30296&location=f&msg=1&PHPSESSID=72ebc0ca68c9fb8ffa5b239cd30dfff5[/URL]
[COLOR=#000000][B][FONT=Verdana]Wydany na podstawie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody[/FONT][/B][FONT=Verdana] [B][FONT=Verdana](Dz.U. Nr 92 poz.880)[/FONT][/B][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]1. Podstawowym zadaniem Pienińskiego Parku Narodowego jest zachowanie i przywracanie swoistego krajobrazu Pienin oraz udostępnienie go do badań naukowych, zwiedzania i wypoczynku.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]2. Przebywających na terenie Parku obowiązują przepisy ujęte w Ustawie i rozporządzeniu oraz niniejszym regulaminie, a także stosowanie się do poleceń pracowników Parku i Straży Parku.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]3. Zwiedzanie może odbywać się tylko wzdłuż wyznaczonych szlaków turystycznych. Zatrzymywanie się i odpoczynek powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]4. Wycieczki zbiorowe powinny zwiedzać park wyłącznie pod kierownictwem przewodników górskich. Ilość uczestników wycieczki obsługiwanej przez jednego przewodnika nie może przekraczać 40 osób.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]5. Spływ turystyczny przez przełom Dunajca w Pieninach może odbywać się za pośrednictwem upoważnionego przez dyrektora Parku organizatora, na czółnach regionalnych, obsługiwanych przez kwalifikowanych flisaków zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich - zgodnie z regulaminem spływu. Dopuszczany jest również spływ kajakami zgodnie z obowiązującymi na rzece granicznej przepisami. Dobijanie do brzegu na terenie przełomu Dunajca jest niedozwolone z wyjątkiem przypadków losowych.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]6. Używanie pojazdów mechanicznych i konnych dozwolone jest jedynie na drogach publicznych. Na odcinkach dróg przebiegających przez teren Parku zabrania się używania sygnałów dźwiękowych.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]7. Używanie rowerów dozwolone jest, oprócz dróg publicznych, na Drodze Pienińskiej w Szczawnicy i drodze do Krasu w Krościenku n/D. Jazda na rowerze po szlakach pieszych jest zabroniona.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]8. Ruch narciarski może się odbywać tylko na otwartych niezalesionych zboczach i polanach z wyłączeniem terenów objętych ochroną ścisłą.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]9. Na terenie Parku zabronione jest uprawianie wspinaczki skalnej.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]10. Organizowanie imprez sportowych i turystycznych może odbywać się wyłącznie po uzyskaniu zgody Dyrektora Parku.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana][B]11. Na obszarze Parku zabrania się:[/B][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]a) zaśmiecania i zanieczyszczania wód, powietrza i gleby,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]b) polowania, wędkowania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]c) pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana][B]d) wprowadzania psów[/B][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]e) zbioru dziko rosnących roślin albo ich części, w szczególności owoców i grzybów,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]f) niszczenia i uszkadzania zabytków kulturowych,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]g) zakłócania ciszy, obozowania i wzniecania ognia,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]g) prowadzenia działalności handlowej, umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków bez zgody Dyrektora Parku,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]i) używania lotni i motolotni oraz łodzi motorowych.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]12. Funkcjonariusze Straży Parku mają prawo do legitymowania osób przebywających na terenie Parku oraz nakładania mandatów karnych.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000066][FONT=Verdana]13. Przebywającym w Pienińskim Parku Narodowym powierza się pieczę nad zachowaniem w stanie nienaruszonym jego przyrody[/FONT][/COLOR]

i jeszcze
[URL="http://www.pieninypn.pl/index.html?id=wiadomosci&nrwiad=36857"]http://www.pieninypn.pl/index.html?id=wiadomosci&nrwiad=36857[/URL]


Regulamin jest ściśle przestrzegany. Chodzą strażnicy.

Możesz jednak chodzić nie tylko po Pieninach - masz przecież jeszcze do dyspozycji Beskid Sądecki (i w Szczawnicy i w Krościenku) i Gorce(to bardziej z Krościenka). Sporo pensjonatów ma swoje strony www - można dowiedzieć się czy przyjmują z psem.
A na granicy jak wszędzie o ile wiem pies oznakowany + psi paszport.

a jako ciekawostkę znalazłam:
[I][B]W niedzielę (4.12.05) pracownicy Pienińskiego PN podczas rutynowych patroli w terenie ponownie zaobserwowali tropy niedźwiedzia. [/B][/I]
[I][B]Bardzo wyraźne, świeże tropy , ok. 19 cm długości widziano w kilku miejscach Parku, m.in. na polanie Pieniny pod Trzema Koronami. Niedźwiedź wędrował ze wschodu na zachód.[/B][/I]
[I][B]Nie wiadomo czy odnalezione tropy należą do tego samego osobnika, o którym informowaliśmy przed miesiącem, czy to kolejny miś odwiedził Pieniny.[/B][/I]
[I][B]Turystów prosimy o rozwagę.[/B][/I]
[I][B]W razie spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój i jak najszybciej się oddalić. .... [/B][/I]
[RIGHT]ppn [/RIGHT]

Link to comment
Share on other sites

Ja byłam ze swoją Suknią w Słowackim Raju w Tatrach Niskich (chyba :P) rok temu. Teoretycznie obowiązuje tam zakaz wprowadzania psów na niektóre szlaki - ale w praktyce jeżeli trzymasz psa na smyczy nikt Ci nic nie powie :) Wydało mi się, że Słowacy mają bardziej zdroworozsądkowe podejście do prawa niż my, i w ogóle wydają się być bardziej otwarci. Również słowackie niedźwiedzie są bardziej otwarte... na czeskich turystów (zdarza się konsumpcja)
Jedynie mogą się dziwić, że chcesz psa trzymać na kwaterze w pokoju, zamiast jak przystało - na podwórku ;) ale zazwyczaj bardziej zależy im na koronach niż na takim szczególe jak pies w mieszkaniu (o ile nie brudzi i nie hałasuje)
Pies żeby przekroczyć granicę w obrębie Unii potrzebuje być zaczipowany i posiadać paszport (razem circa 120 złotych) z ważnym szczepieniem na wściekliznę, a jadąc samochodem musi zapiąć pasy :D - można kupić szory, które posiadają wpięcie do pasów.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli pies posiada tatuaż to nie musi być zaczipowany. Musisz mieć paszport dla psa z aktualnym świadectwem zdrowia - taki wpis jest ważny ok. 2 tygodni. My kilka razy przekraczalismy granicę i nikt niczego nie sprawdzał ale lepiej sie przygotować - w razie gdyby komuś się zachciało. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam,

wybieramy się w tym roku w Tatry i w Pieniny. W Zakopanem nocleg z psami (2 yorki) mamy juz zaklepany, natomiast poszukuję nadal noclegu w Pieninach- interesuje mnie konkretnie Szczawnica (ewentualnie w grę wchodzi jeszcze Krościenko n/Dunajcem oraz Sromowce Niżne ).Oczywiście szukam noclegu na własną rękę, ale gdyby ktoś miał coś do polecenia, to będę wdzięczna ;)

Link to comment
Share on other sites

W tamtym roku w lipcu byłam w Szczawnicy w pensjonacie LALA.Nie wiem czy się coś nie zmieniło ale pies za darmo, nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją 65 zl.Pokój z łazienką i TV, do centrum 10 min, wyżywienie dużo i super, dostęp do internetu, bar z piwem ale cicho i spokojnie. Za domem Park Górny-nie ma problemu z wyprowadzaniem na spacer. Jeżeli chodzi o szlaki jest extra. Po Beskidach bez problemu, po Pieninach właściwie też -nawet na Trzy Korony udaje się wejść z psem.
Wejdź na stronę Szczawnicy. Tam jest dużo noclegów nawet z psami ale trzeba się kontaktować bo nieraz piszą, że można z psiakami a okazuje się że już w tym roku nie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...