Jump to content
Dogomania

Proszę o pomoc!!!!!


dex1

Recommended Posts

Witam wszystkich,
mam 12-letnią suczkę, kundelka. Jakiś czas temu pies zaczął kaszleć i weterynarz zdiagnozował to jako bronchit. Po 5 zastrzykach i kuracji tabletkami pobudzającymi odprowadzanie moczu (ponoć pomaga to oczyścić organizm psa) pojawiły się inne objawy. Pies osłabł, trochę schudł (od jakiegoś czasu karmię ją karmą niskobiałkową), już nawet nie chodzi o powracający od czasu do czasu kaszel, bo przy bronchitowych zmianach to podobno normalne. Problem w tym, że początkowo myśleliśmy że to stawy (upadał podczas spacerów), później że niewydolność krążeniowo- oddechowa (przy większym wysiłku lub radości przyspieszone bicie serca i omdlenia) i lekarstwa niby pomogły, ale...

No własnie, pies w dalszym ciągu jest słaby, zatacza się, liże ziemię, traci apetyt, do tego szybszy oddech choć mam wrażenie, że tu chodzi nie tyle o układ oddechowy co pokarmowy (widać to po brzuchu, tak jakby pies właśnie brzuchem oddychał, może to skurcze?). Po badaniu krwi okazało się, że jest anemia i lekko podwyższony cukier. Wenerynarz polecił podawanie preparatu który ma w składzie żelazo (Dolfos) i kontrolę krwi za dwa tygodnie. Muszę jeszcze dodać, że pies nie był chyba rok odrobaczany. Czy to wszystko układa się Wam w jakąś całość? Bardzo proszę o pomoc, jakiekolwiek porady, już nie wiem jak sobie z tym poradzić :(

Link to comment
Share on other sites

Kaszel (szczególnie w połaczeniu z anemią przy właściwym żywieniu)może być spowodowany zarobaczeniem. Jednak zachwiania równowagi i utrata przytomności wskazują raczej na problemy krążeniowo-oddechowe. Piszesz,że pies był leczony w tym kierunku. Czy miał wykonane badanie EKG i jeśli tak to jak była ocena. Jeśli pies bierze leki nasercowe(po postawieniu prawidłowej diagnozy) to raczej bierze je do końca życia. Po prostu pewne objawy wad (lub chorób )serca można leczyć farmakologicznie - ale jest to leczenie objawowe. Skutki są przy braniu leków, po zaprzestaniu podawania sytuacja wraca do pkt. wyjscia lub ulega pogorszeniu.
Pozdrawiam, Niufa

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niufa']Kaszel (szczególnie w połaczeniu z anemią przy właściwym żywieniu)może być spowodowany zarobaczeniem. Jednak zachwiania równowagi i utrata przytomności wskazują raczej na problemy krążeniowo-oddechowe. Piszesz,że pies był leczony w tym kierunku. Czy miał wykonane badanie EKG i jeśli tak to jak była ocena. Jeśli pies bierze leki nasercowe(po postawieniu prawidłowej diagnozy) to raczej bierze je do końca życia. Po prostu pewne objawy wad (lub chorób )serca można leczyć farmakologicznie - ale jest to leczenie objawowe. Skutki są przy braniu leków, po zaprzestaniu podawania sytuacja wraca do pkt. wyjscia lub ulega pogorszeniu.
Pozdrawiam, Niufa[/quote]

Początkowo przy tych omdleniach weterynarz podejrzewał padaczke, ale objawy nie powracały (przy padaczce nawroty są regularne) więc to nie to. EKG niestety nie miałem okazji wykonać, pies był osłuchiwany i wyszło, że poza małymi szmerami serce bije regularnie i mocno. Inna sprawa, że pies był w ciągu ostatniego miesiąca narażony na stres (przyjazd rodziny) i to na pewno miało swój wpływ. Zwłaszcza, że dokładnie rok temu, w tych samych okolicznościach miałem z nim ten sam "sercowy" problem. Teraz leków nie bierze, bo sytuacja z sercem się ustabilizowała. Myślę, że także dzięki temu, że pies ma więcej spokoju. Podobnie było rok temu.

Bardziej jednak niepokoi mnie związek anemii i robaków. Jak powiedziałem, pies nie był rok odrobaczany, w kale nic nie widać, ale ponoć nawet nie musi być widać. Osłabienie i zawroty też pewnie mają związek z anemią? Czy przy takiej sytuacji występują jakieś inne objawy? Bo u mojego psiaka wymioty są rzadkością, biegunki raczej też. Czy wobec tego, można podejrzewać robaczycę i jej wpływ na wyniki badania krwi?

Link to comment
Share on other sites

Anemia- ale jaka- jakie są wartości HB, Erytr. Ht., Fe, TibC czyli zdolność wiązania żelaza..?
Anemia nie musi się wiązać z niedoborem żelaza.
Co oznacza " nieco podwyższony cukier " ?

Moim zdaniem pies powinien mieć zrobioną całą biochemię + EKG i RTG płuc ( i ewentualnie ECHO ) . Może warto byłoby zasięgnąć porady kardiologa.
Co do zarobaczenia- wystarczy zbadać kał na pasożyty + lamblie i będzie wiadomo.
Dostawał leki moczopędne - podaje się je przy niewydolności krążenia.
Przede wszystkim zajęłabym się diagnostyką układu krążenia.
Zastój krwi w płucach daje zapalenia oskrzeli bądż przewlekły kaszel.
Omdlenia też są typowe przy zaburzeniach ukrwienia OUN przy nieprawidłowej pracy serca..
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Anemia- ale jaka- jakie są wartości HB, Erytr. Ht., Fe, TibC czyli zdolność wiązania żelaza..?
Anemia nie musi się wiązać z niedoborem żelaza.
Co oznacza " nieco podwyższony cukier " ?

Moim zdaniem pies powinien mieć zrobioną całą biochemię + EKG i RTG płuc ( i ewentualnie ECHO ) . Może warto byłoby zasięgnąć porady kardiologa.
Co do zarobaczenia- wystarczy zbadać kał na pasożyty + lamblie i będzie wiadomo.
Dostawał leki moczopędne - podaje się je przy niewydolności krążenia.
Przede wszystkim zajęłabym się diagnostyką układu krążenia.
Zastój krwi w płucach daje zapalenia oskrzeli bądż przewlekły kaszel.
Omdlenia też są typowe przy zaburzeniach ukrwienia OUN przy nieprawidłowej pracy serca..
Pozdrawiam[/quote]

Niedobór żelaza stwierdził weterynarz na podstawie RDW: 24.0 H % (14.0- 17.0). Cukier 116 (80-110). Podaję preparat mineralno- witaminowy Dolfos i jeszcze jutro mam zrobić zastrzyk z witaminą B12 na poprawienie rozwoju hemoglobiny. Następnie za tydzień do kontroli.

Omdlenia teraz nie występują, kaszel bardzo rzadko, czasem wcale, czasem raz, dwa razy dziennie zakasła. Obecne objawy to cuchnący oddech, osłabienie, mniejszy apetyt i nieco nierówny oddech, dłuższy wdech, krótki wydech. zwłaszcza po jakimś, niezbyt nawet duzym wysiłku

Link to comment
Share on other sites

[quote]Początkowo przy tych omdleniach weterynarz podejrzewał padaczke, ale objawy nie powracały (przy padaczce nawroty są regularne)[/quote]

padaczka jako choroba to sie zgadza, natomiast ataki nie musza byc regularnie ba nawet moga wystapic przez zarobaczenie - choc to raczej u mlodych psow - przez podwyzszony poziom cukru we krwi - a i to i to wystepuje/wystepowalo u Twojego psa. Poczytaj o atakach padaczki w necie, jest duzo informacji - a przyczyn takich atakow jest mnostwo

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes'][quote]Początkowo przy tych omdleniach weterynarz podejrzewał padaczke, ale objawy nie powracały (przy padaczce nawroty są regularne)[/quote]

padaczka jako choroba to sie zgadza, natomiast ataki nie musza byc regularnie ba nawet moga wystapic przez zarobaczenie - choc to raczej u mlodych psow - przez podwyzszony poziom cukru we krwi - a i to i to wystepuje/wystepowalo u Twojego psa. Poczytaj o atakach padaczki w necie, jest duzo informacji - a przyczyn takich atakow jest mnostwo[/quote]

tak, tylko te ataki zdarzyły się w chwilach silnych emocji i nie towarzyszyło im nic, żadne drgawki czy pienienie z pyska. pies się po prostu przewrócił i przez chwilę nie mógł złapać powietrza. wete stwierdził, że to wynik problemów z układem oddechowo- krwionośnym (przepraszam z góry, jeśli te pojęcia nie są fachowe)

Link to comment
Share on other sites

dex ale atak nie musi wygladac tak jak piszesz - drgawki i slinienie, to moze byc np nagle zatrzymanie sie psa i przez chwile nie ma z nim kontaktu, cos mi sie wydaje ze to co u Was jest/bylo tez moglobybyc atakiem - nie chce pisac ze tak jest, ale proponuje poszperac w necie - po prostu wiem z doswiadczenia ze ataki nie zawsze wygladaja jak klasyczne ataki, ze moez byc tysiace przyczyn ktore prowadza do ataku...wlasnie podwyzszony poziom cukru we krwi - moze byc na tle nerwowym to moze i na tyle emocjonalnym?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Taki poziom cukru - nie jest znamiennie podwyższony, do powtórzenia przy następnym badaniu-na czczo. Czy badanie było na czczo ?
Nie napisała(e)ś wartości Hb, żelaza...
Dalej jestem za diagnostyką układu krążenia.[/quote]

Tak, badanie było na czczo.

W takim razie co powinienem zrobić w ramach tej diagnostyki układu krążenia, tj. jakie badania? No i dziwi mnie ta anemia. Pies od jakiegoś czasu był karmiony karmą dietetyczną, ponieważ był grubawy a nóżki ma chude, co już powoli odbijało się na stawach. Wiem, że powodów anemii jest cała masa, ale...

Dziś dostanie pierwszy zastrzyk Catosal 10 % (witamina B12), za tydzien kolejny.

Co do tych wartości Hb, żelaza, nie bardzo potrafię to odczytać. Na wynikach widzę jakieś RBC, HGB, MCV i inne. O którą chodzi?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']HGB=hemoglobina-jaka jest wartość ?
RBC=erytrocyty-------?
MCV=średnia objętość krwinki----?
Fe=żelazo pewnie nie było robione

Pisałam już o badaniach, które warto byłoby zrobić.[/quote]

A więc tak:

WBC 13.4 (6.0-16.5)
RBC 1,95 L (5.50-8.00)
HGB 4,3 L (12.0- 18.0)
HTC 12.9 L (37.0- 55.0)
PLT 361 (200-580)
MCV 66 (60-77)
MCH 22.2 (19.0-24.0)
MCHC 33.5 (32.0-36.0)
RDW 24.0 H (14.0-17.0)
MPV 10.6 (6.7-11.1)

to są jakieś PLT Flags, mam jeszcze wyniki WBC Flags

Link to comment
Share on other sites

Według tego co podała(e)ś -bardzo niskie wartości hemoglobiny i krwinek czerwonych ! Hb =4,3 ? Warto zbadać czynniki krzepnięcia i profil wątrobowy oraz czynność nerek. Kał na krew utajoną bo chyba nie było epizodów krwawienia z przewodu pokarmowego ?
Trzeba szukać przyczyny tak silnej anemii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...