Jump to content
Dogomania

Wypadnięcie zęba u dorosłego psa...


Gosia_i_Luka

Recommended Posts

Mojej białej (bolończyk) wypadł dziś ząb. :roll:
[img]http://www.naszepsy.pl/WeterynariaZdjecia/zęby1.gif[/img]
a dokładnie - górny, lewy [b]P3[/b]... Trzymał się tylko na 2 maleńkich korzeniach (na szczęście go znalazłam) - na środku od wewnętrznej strony miał małą dziurkę. Ale dlaczego wypadł?? :roll: Obejrzałam dziąsło - wydaje mi się, że nic nie zostało - jest czerwony ślad, ale nie krwawi, Luka odzyskała humor (początkowo bardzo się obśliniła)... Co mogło spowodować nagłe wypadnięcie całego zęba u dorosłego (4 lata) psa? Przyznaję, że ona lubi szarpaninę i konkretne, gumowe zabawki - czy może to być konsekwencja takich rozrywek?? A może ta dziurka?? Sama już nie wiem, macie jakieś pomysły? Może czyjemuś psu też się to przydarzyło?
Myślałam też, że może to z niedoboru wapnia? Ale dostaje regularnie biały twarożek i mielone skorupki od jajek (je gotowane jedzenie na przemian z puszkami cezara)... Teoretycznie powinna mieć wystarczająco wapnia, ale może za mało?? Częściej dawać nabiał??
Skontrolować to u weta dzisiaj, czy jeszcze poczekać i poobserwować??

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc, pierwszy raz słyszę, żeby dorosłemu, młodemu psu wypadł ząb... :roll:
[quote name='Gosia&Luka']Przyznaję, że ona lubi szarpaninę i konkretne, gumowe zabawki - czy może to być konsekwencja takich rozrywek?? A może ta dziurka?? [/quote]
Myślę, że raczej dziurka niż szarpanina. A moze połączenie, ząb był osłabiony i zabawa spowodowała obluzowanie? :hmmmm:
[quote]Skontrolować to u weta dzisiaj, czy jeszcze poczekać i poobserwować??[/quote]
Skoro była dziurka, to radziłabym dokładną kontrolę całego uzębienia. A przy okazji wet obejrzy też dziurę po zębie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia&Luka']

... na środku od wewnętrznej strony miał małą dziurkę. Ale dlaczego wypadł?? :roll:.... [b]Luka odzyskała humor [/b](początkowo bardzo się obśliniła)... A może ta dziurka??[/quote]

No właśnie, może ta dziurka :roll: , może ją ten ząb bolał i gryzła twarde zabawki w sposób celowy? Ja wczoraj usunęłam ząb :smhair2: i też odzyskałam dobry humor :lol: więc świetnie ją rozumiem :wink:

Link to comment
Share on other sites

Jedyne, co mnie teraz martwi to to, że na tym rysunku P3 ma wielkie korzenie, a to, co wypadło Luce, miało malutkie. :roll: Boję się, że reszta została w dziąśle... :roll: Bo czy możliwe, aby przedtrzonowiec (nawet u małego psa) miał minimalne korzenie?? Może był nie do końca wkształcony?? Bo ona na dodatek wogóle nie ma dolnych, lewych P3 i P4. :roll: Po prostu jej nie urosły. :roll:

Link to comment
Share on other sites

A moze to byl przetrwaly zab mleczny?Takie przypadki zdarzaja sie u ludzi .Tym bardziej ,ze sunia ma braki i innych zabkow,wiec moze i pod tym nie bylo zawiazka zeba stalego i dlatego tak dlugo trzymal sie mleczak.Przemawialo by za tym to ,ze sa krotkie korzenie(pewnie czesciowo zresorbowane),ata dziura pod dziaslowa to nie kamien nazebny czasem?

Link to comment
Share on other sites

A jesteś pewna , ze ząb "wypadł" a nie złamał sie . Mój psiak gdy go adoptowałam ze schroniska miał złamanego zęba , a ponieważ z dziąsła wystawało "cos" białego to myślałam , że ząb dopiero sie wyrzyna :oops: - dopiera lekarz (wet - stomatolog) wyprowadził mnie z błędu . Korzenie trzeba było w narkozie usunąć .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...