Jump to content
Dogomania

Wzorzec rasy


anutka

Recommended Posts

[b]FCI - standard nr 101 (z dnia 28.04.1995 roku)[/b]

[b]KRAJ POCHODZENIA RASY:[/b] Francja.

[b]PRZEZNACZENIE UŻYTKOWE:[/b]
Pies do towarzystwa, stróżowania i zabawy.

[b]KLASYFIKACJA FCI:[/b]
Grupa IX. Psy do zabawy i towarzystwa. Sekcja 11. Psy bojowe małego formatu, nie poddawane próbom pracy.

[b]RYS HISTORYCZNY:[/b]
Rasa ta najprawdopodobniej wywodzi się, jak wszystkie psy bojowe, od molosów z Epiru i Cesarstwa Rzymskiego, ma związki krwi z buldogami z Wielkiej Brytanii, średniowiecznymi alano, dogami i małymi dogowatymi rasami z Francji. Współczesny nam buldog francuski jest efektem wielu różnych krzyżówek dokonywanych przez hodowców-pasjonatów w pospolitych dzielnicach Paryża w latach 80. ubiegłego wieku. W tym okresie psy z przedmieść i hal targowych - psy rzeźników i woźniców - zdołały podbić sfery wyższe i świat artystów za sprawą swojego, tak szczególnego, wyglądu i charakteru. Bardzo szybko stawały się popularne i rosła ich liczebność. Pierwszy klub tej rasy powstał w 1880 roku w Paryżu. Pierwszego wpisu do rejestru dokonano w 1885 roku, a pierwszy standard został opracowany w 1898 roku. W tym samym roku Centralne Towrzystwo Kynologiczne uznało buldoga francuskiego za nową, odrębną rasę. Pierwszego psa wystawiono w 1887 roku. Standard ulegał modyfikacji w latach 1931-32 i w 1948 roku. Przeredagowany został w 1986 roku przez H. F. Reanta i R. Triqueta (ogłoszony w nowym brzmieniu przez FCI w 1987 roku), a następnie przez Komitet Klubu Buldoga Francuskiego we współpracy z R. Triquetem.

[b]WRAŻENIE OGÓLNE:[/b]
Typowy pies bojowy małego formatu. Potężny w swej małej postaci, proporcjonalnie krępy, o krótkiej sierści, krótkim psyku i płaskim nosie, stojących uszach i krótkim z natury ogonie. Musi mieć wygląd psa żywego, inteligentnego, bardzo muskularnego, o zwięzłej budowie i solidnym kośćcu.

[b]USPOSOBIENIE I CHARAKTER:[/b]
Towarzyski, wesoły, sprawny i aktywny. Szczególnie przywiązany do swoich właścicieli i dzieci.

[b]GŁOWA:[/b]
Powinna być znacząco duża, szeroka i graniasta. Pokrywająca ją skóra winna tworzyć prawie symetryczne fałdy i zmarszczki. Głowa buldoga francuskiego charakteryzuje się szczególnym cofnięciem partii szczękowo nosowej, wynikiem czego czaszka zyskała na szerokości tyle, ile straciła na długości.

[b]CZĘŚĆ MÓZGOWIOWA CZASZKI:[/b]
Szeroka, prawie płaska, czoło bardzo wypukłe. Łuki brwiowe wydatne, oddzielone bruzdą, szczególnie głęboką między oczami. Bruzda nie może przedłużać się na czoło. Guz potyliczny bardzo słabo rozwinięty.

[b]STOP:[/b]
Wyraźnie zaznaczony.

[b]CZĘŚĆ TWARZOWA CZASZKI:[/b]
NOS: szeroki, bardzo krótki, zadarty, nozdrza szeroko otwarte i symetryczne, ukośnie skierowane do tyłu. Jednak ich położenie, jak i zadarty nos muszą umożliwiać swobodne oddychanie.
KUFA: bardzo krótka, szeroka, pokryta symetrycznymi, symetrycznie schodzącymi na fafle fałdami (stanowi 1/6 całkowitej długości głowy).
SZCZĘKI: szerokie, kwadratowe, potężne. Żuchwa tworzy łagodny łuk zachodzący przez szczękę górną. Przy zamkniętym pysku wysunięcie żuchwy jest limitowane przez wygięcie jej ramion.
ZĘBY: siekacze żuchwy w żadnym przypadku nie mogą być cofnięte w stosunku do siekaczy szczęki górnej, tworzą łuk i nie mogą wykazywać jakichkolwiek bocznych skrzywień. Przesunięcia łuków szczęk względem siebie nie można ściśle określić. Konieczne jest, aby warga górna stykała się z dolną w taki sposób, by całkowicie przykrywać zęby.
FAFLE: grube, nieco luźne i czarne. Warga górna styka się z dolną na środku jej długości i zakrywa całkowicie zęby, które nie mogą być widoczne. Górna warga oglądana z profilu jest opadająca i zaokrąglona. Język nigdy nie może być widoczny.
POLICZKI: mięśnie policzkowe dobrze rozwinięte, ale nie wypukłe.
OCZY: o żywym wyrazie, osadzone nisko, daleko od nosa, a szczególnie od uszu, ciemne, dość duże, wyraźnie okrągłe, nieco wypukłe, bez jakiegokolwiek widocznego śladu bieli, kiedy zwierzę patrzy wprost. Brzegi powiek bezwzględnie czarne.
USZY: średniej wielkości, szerokie u nasady i zaokrąglone na końcu. Osadzone wysoko na głowie, lecz niezbyt blisko jedno drugiego i noszone prosto. Małżowina uszna skierowana do przodu, tak że widać wnętrze ucha. Skóra gładka i miękka w dotyku.

[b]SZYJA:[/b]
Krótka, lekko zakrzywiona, bez wiszącego podgardla.

[b]TUŁÓW:[/b]
LINIA GRZBIETU: wznosi się łagodnie ku górze aż do osiągnięcia lędźwi, by następnie opaść szybko w kierunku ogona. Tę najbardziej pożądaną linię warunkuje krótki odcinek krzyżowy.
GRZBIET: szeroki i muskularny.
KRZYŻ: krótki i szeroki.
ZAD: ścięty.
KLATKA PIERSIOWA: cylindryczna i głęboka. Boki klatki beczkowate, bardzo zaokrąglone.
PIERŚ: szeroka.
BRZUCH I BOKI: podciągnięte, ale nie podkasane.
OGON: krótki, osadzony nisko na zadzie, przyklejony do pośladków, gruby u nasady, zawęźlony lub naturalnie złamany i zwężający się ku końcowi. Nawet w akcji musi pozostawać poniżej linii poziomej wyznaczonej przez nasadę ogona. Ogon dłuższy (nie przekraczający końca stawu skokowego), złamany i cienki jest dopuszczalny, ale nie pożądany.

[b]KOŃCZYNY PRZEDNIE:[/b]
Ustawienie widziane z profilu i z przodu proste.
ŁOPATKA I RAMIONA: krótkie, grube i okazale muskularne. Ramię krótkie, łokieć ściśle przylegający do tułowia.
PRZEDRAMIĘ: krótkie, dobrze zaznaczone, proste i muskularne.
NADGARSTEK I ŚRÓDRĘCZE: solidne i krótkie.
ŁAPY: okrągłe, małe, zwane "kocimi", dobrze przylegające do podłoża, lekko skręcone na zewnątrz. Palce dobrze zwarte, pazury krótkie, grube i wyraźnie oddzielone. Poduszeczki twarde, grube i czarne. U osobników pręgowanych pazury powinny być czarne. U łaciatych i płowych pożądane ciemne, tolerowane jasne.

[b]KOŃCZYNY TYLNE:[/b]
Mocne i muskularne, nieco dłuższe od przednich, przez co zad jest nieco uniesiony. Postawa nóg pionowa z profilu i tyłu.
UDO: muskularne, lecz niezbyt zaokrąglone.
STAW SKOKOWY: nisko zlokalizowany o niezbyt ostrym kącie ani nazbyt stromy.
ŚRÓDSTOPIE: silne i krótkie, buldog francuski rodzi się bez wilczych pazurów.
ŁAPA: dobrze zwarta.
CHÓD: swobodny, naturalny, kończyny przemieszczają się równolegle do linii środkowej ciała.

[b]SZATA:[/b]
WŁOS: sierść krótka, gęsta, błyszcząca i gładka.
MAŚĆ: jednolita barwa płowa, pręgowana lub nie, znaczenia w niewielkiej ilości, płowy pręgowany lub nie, ze średnią lub przeważającą ilością znaczeń. Wszystkie odcienie koloru płowego są dopuszczalne, od czerwieni do kawy z mlekiem. Psy całkowicie białe są klasyfikowane jako "płowy pręgowany z dominującą ilością znaczeń". Jeżeli pies posiada bardzo ciemne nos i oczy, otoczone ciemnymi powiekami, to niewielkie braki w pigmentacji pyska mogą być wyjątkowo tolerowane u bardzo ładnych okazów.

[b]WZROST I WAGA:[/b]
Nie mniejsza niż 8 i nie większa niż 14 kilogramów, proporcjonalnie zbudowany buldog mieści się w tym przedziale wagowym.

[b]WADY:[/b]
Każde odchylenie od powyższego opisu musi być uznane jako wada w stopniu zależnym od jej istoty:
- nos wąski lub ściśnięty z chronicznie charczącym oddechem;
- nie schodzące się wargi;
- jasne oczy;
- podgardle;
- odstające łokcie;
- staw skokowy stromy lub poddany do przodu;
- ogon wzniesiony, zbyt długi lub nienormalnie krótki;
- szata cętkowana;
- włos nazbyt długi;
- odbarwienie warg;
- nieprawidłowy chód.

[b]WADY POWAŻNE:[/b]
- widoczne siekacze przy zamkniętym pysku;
- ukazujący się język przy zamkniętym pysku;
- pies "grający na bębnie" (sztywny ruch przednich kończyn);
- miejsca pozbawione pigmentu na głowie płowych osobników;
- nadmierna lub niedostateczna waga.

[b]WADY ELIMINUJĄCE:[/b]
- oczy niejednakowego koloru;
- nos o barwie innej niż czarna;
- zajęcza warga;
- pies, którego żuchwa układa się za szczęką górną;
- stale widoczne zęby przy zamkniętym pysku;
- uszy nie noszone prosto;
- okaleczenia uszu, ogona lub tylnych kończyn;
- ostrogi (wilcze pazury)
- szata koloru czarnego, podpalana, myszata, kasztanowata;
- brak ogona.

[b]UWAGA:[/b]
Samce muszą mieć oba jądra całkowicie opuszczone do moszny, wyraźnie w niej widoczne.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Draczyn']Jeśli chcecie wiedzieć, czy macie ładne pociechy, to przeczytajcie ten wzorzec i porównajcie swego psiaka z tym co jest w nim napisane[/quote]Tu masz Beatko wzorzec rasy. Najlepiej będzie, jak sobie go wydrukujesz i jak będziesz miała wątpliwości, co do jakiejś cechy Bajusia, to porównuj z tym właśnie wzorcem

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ZĘBY: siekacze żuchwy w żadnym przypadku nie mogą być cofnięte w stosunku do siekaczy szczęki górnej, tworzą łuk i nie mogą wykazywać jakichkolwiek bocznych skrzywień. Przesunięcia łuków szczęk względem siebie nie można ściśle określić. Konieczne jest, aby warga górna stykała się z dolną w taki sposób, by całkowicie przykrywać zęby.


Bardzo mnie zmartwilo to co przeczytalam , czy ktos moglby mi odpowiedziec czy dobrze zrozumialam??Ze gorna warga ma zakrywac zeby dolnej??? mamy sunie 4 miesieczna z rodowodem ze znanej hodowli i mielismy nadzieje iz kiedys otworzymy wlasna hodowle z jej udzialem ale ona ma wystajaca dolna szczeke gorna jest sporo krotsza ;(((czy dobrze zrozumialam ze to ja dyskwalifikuje???

Link to comment
Share on other sites

Przeczytaj sobie na spokojnie punkty WADY. Tam jest to bardziej po ludzku opisane niż w ogólnym wzorcu.

Chodzi o to że przy zamkniętym pysku nie mogą być widoczne zęby. No i zęby żuchwy muszą być na przodzie, a zęby górne za nimi. Czyli tak jak jest u Twojej suczki.


Z resztą przy 4 miesięcznej suni nawet jeśli byłoby coś nie tak to wszystko może się jeszcze wyrównać.

Link to comment
Share on other sites

ufff dzieki wielkie za uspokojenie mnie , bo juz sie zmartwilam ze mala ma wade genetyczna , ale faktycznie ma dopiero 4 miesiace wiec jeszcze sie rozwija, ale nie podobaja mi sie jej zabki gorne bo krzywo rosna a to juz nie sa raczej mleczaki bo dolne juz jej wyrosly nowe, wpierw rowniez byly powykrzywiane a teraz ma rowniotkie,no nic czas pokaze co z niej wyrosnie;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bladykwiatek']ufff dzieki wielkie za uspokojenie mnie , bo juz sie zmartwilam ze mala ma wade genetyczna , ale faktycznie ma dopiero 4 miesiace wiec jeszcze sie rozwija, ale nie podobaja mi sie jej zabki gorne bo krzywo rosna a to juz nie sa raczej mleczaki bo dolne juz jej wyrosly nowe, wpierw rowniez byly powykrzywiane a teraz ma rowniotkie,no nic czas pokaze co z niej wyrosnie;)[/quote]

Ja hodowcą nie jestem ale wydaje mi się, że krzywe ząbki (nie zgryz) nie powinien przeszkodzić w wystawach. Jedna z moich mopsic (świętej pamięci) miała nierówne ząbki i bez problemu wygrywała wystawy.:multi:

Z mojej obserwacji (przetestowane na shih tzaku) mogę powiedzieć, że dużo daje masowanie ząbków i dziąseł (jak to robić powie Ci wet, najlepiej jakiś obeznany z rasą).;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Viris']U buldożków ogólnie zęby są mało ważne. Niby na wystawie sędziowie oglądają, ale rzadko kiedy coś o zębach powiedzą.[/quote]


A ja wczoraj zaobserwowalam u malej cos wogole dziwacznego gorne zabki rosna jej doslownie jak ustawione w rzedzie i ktos by im powiedzial co drugi wystaw!ale to pol biedy , najgorsze ze roznie jej jakis zabek wogole tak jakby za tym pierwszym tzn jakby w miejscu gdzie powinien byc jeden roznie juz drugi zaraz za nim.....jakis kosmos jak dla mnie??? moze powinnam isc z nia do weterynarza na przeglad zebow ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bladykwiatek']A ja wczoraj zaobserwowalam u malej cos wogole dziwacznego gorne zabki rosna jej doslownie jak ustawione w rzedzie i ktos by im powiedzial co drugi wystaw!ale to pol biedy , najgorsze ze roznie jej jakis zabek wogole tak jakby za tym pierwszym tzn jakby w miejscu gdzie powinien byc jeden roznie juz drugi zaraz za nim.....jakis kosmos jak dla mnie??? moze powinnam isc z nia do weterynarza na przeglad zebow ??[/quote]

A czy to nie są przetrwałe mleczaki?:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

a czy może ktoś wie ile +/- powinien ważyć Buldożek w 4 miesiącu życia (pies). ponieważ karme podaje mu tyle ile w widełkach uwzględniono ale kiedy pies jest w fazie wzrostu i nabierania masy mięśniowej powinien być troszeczke grubszy ponieważ później i tak wszystko "zgubi" ale dla porównania chciałbym wiedzieć ile ważyły wasze pociechy. Pozdrawiam z Sopotu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...