Jump to content
Dogomania

Kleszcze...


Dafne

Recommended Posts

Zauwazylam, ze moje psy (jeden juz niestety nie zyje :() i teraz mlody - przynosily i przynosza kleszcze w maju i we wrzesniu/ pazdzierniku. Zastanawia mnie fakt, ze mimo zabezpieczenia psa (Kiltix) widywalam kleszcze na skorze psa. Ale! W ten weekend, to swiezy przyklad - - mlody posial obroze, a wczesniej byl kapany, wiec zabezpieczenie "zniknelo", hasal po lesie po kilka godzin dziennie - i NIC!!! Stad takowe moje przypuszczenie, co do miesiecy atakow kleszczy.

Link to comment
Share on other sites

U mnie, niedaleko Warszawy, gdzie są łąki i łęgi nadrzeczne najwięcej kleszczy jest wczesną wiosną. W tym roku pojawiły się o swojej stałej porze, po czym zniknęły i od kilku miesięcy nie widziałam żadnego 8)
A psa mimo wszystko cały czas zabezpieczam Front-line'em, to bardzo skuteczny środek :)

Aga

Link to comment
Share on other sites

witam

moim zdaniem zalezy to od roku np.w zeszlym psy zaczely przynosic tak w maju a w tym roku byly juz przypadki ze w lutym i to nie tylko u mnie wiec nie ma reguly juz nie wspominam ze cale lato sa narazone.
kleszcze na dobre sie u nas zadopmowily sprzyja im nasz klimat :x

Link to comment
Share on other sites

Z tego co obserwuję od kilku lat (od kiedy mam psiaka :) ) największy "wysyp" wygłodniałych po zimie i krwiożerczych kleszczy :evil: następuje kiedy tylko trochę sie ociepli po zimie i mina mrozy. W zależności od roku- jest to czasami juz początek marca, a niekiedy dopiero maj. Co roku zabezpieczam mojego psiaka Frontlinem (ampułki wcierane w kark- wg mnie dosyć skuteczne), a w tym roku przeżyłam maly szok. Mimo iz jestem w miarę zapobiegliwa (co roku z powodu chorób przenoszonych przez kleszcze odchodzą za Tęczowy Most jakieś psy moich znajomych) w tym roku nie zdążyłam. Max złapał 6 kleszczy po dosłownie 5 minutach przebywania w wysokiej trawie pod koniec marca. Na szczęście w porę zauważyłam te bestie i je szybko wyciągnęłam, jak jeszcze nie były zbyt duże. Z tego co się orientuję właśnie takie kleszcze obudzone po zimie sa najgroźniejsze. Są bardzo "krwiożercze" i głodne i przenoszą mnóstwo chorób. Zreszta tak twierdzi także moja wetka. Sądze, że kolejny atak kleszczy czekam nas pewnie ok. września.
Pozdrawiam i sorry za tak dłuuuga wypowiedź, ale temat kleszczy to mój "ulubiony" :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...