Jump to content
Dogomania

System kontroli stawow Penn hip


Rocki

Recommended Posts

Mam takie pytanko, wie ktos cos moze o programie Penn Hip i OFA, zdaje sie sa to jakies badania stawow, niewiem tylko na jakiej zasadzie sa tam przyznawane "punkty" jaka jest ich maxymalna ilosc itp. zorietowalem sie ze zawsze pisane jest to w ten sposob: np. Penn-hip 50 X 46 No DJD
No DJD to brak dysplazji ale co znacza wartosci liczbowe niewiem, a angielskiego niestety nieznam, moze ktos ma jakies info? bylbym bardzo wdzieczny.

Link to comment
Share on other sites

DJD to nie tyle dysplazja ile degenerative joint disease lub inaczej osteoarthritis.
Brak DJD wg mnie nie musi oznaczac braku dysplazji, a jedynie swiadczy o tym, ze nie doszlo do zwyrodnienia stawu.

A jak sie przyznaje punkty w Penn Hip to niestety nie wiem :oops:

No i wydaje mi sie, ze OFA niewiele ma wspolnego z Penn Hip - OFA ocenia zdjecia rtg wykonane w "tradycyjnym" ulozeniu.
Penn Hip to raczej wynalazek University of Pennsylvania, alternatywa dla tradycyjnej metody oceniania stawow.

Link to comment
Share on other sites

Rocki skierował do pytanie również do mnie na priw, ale zajęło mi troszkę, zanim miałam okazję mu odpowiedzieć, więc jeszcze nie odczytał. W każdym razie tutaj kopiuję to, co mu odpisałam:

A więc tak. OFA i PennHip to dwa konkurujące ze sobą systemy oceniania stanu bioder u psów.

Zacznę od OFA, bo to łatwiejsze do wyłumaczenia. OFA przyznaje oceny stanu bioder podobne do tych, używanych w Polsce. Na ich stronie jest nawet tabelka odpowiedników:

OFA Excellent oraz OFA Good to nasze A
OFA Fair oraz OFA Borderline to nasze B
OFA Mild to nasze C
OFA Moderate to nasze D
OFA Severe to nasze E

PennHip jest o wiele bardziej skomplikowane do wytłumaczenia. Ich wyniki mierzą jak luźne jest biodro, oraz oceniają zmiany zwyrodnieniowe (artretyzm). Nie mają nic do powiedzenia na temat samej dysplazji, chociaż oczywiście zmiany artretyczne, szczególnie u młodego psa, często oznaczają obecność dysplazji. "No DJD" (czyli "No degenerative joint disease") oznacza właśnie brak zmian zywrodnieniowych stawu - ale nie oznacza braku dysplazji, ani nie znaczy, że ten pies dysplazji nie dostanie.

Teraz na temat tych numerków. Numerki są dwa, bo biodra są dwa - każdy z numerków odnosi się do jednago biodra. Z reguły idą z nimi literki: R (prawe) i L (lewe) biodro. Te numerki są pomiędzy 0 i 1 (czyli np. 55 to tak naprawdę 0,55). Im mniejszy numerek, tym lepiej.

Te numerki mierzą luz w biodrze. Badania wykazały, że im mniej luzu w biodrze, tym mniejsza szansa, że pies będzie miał dysplazję. Z ich badań wynika, że psy z biodrami poniżej 0,3 prawie nigdy nie dostają zwyrodnienia bioder, natomiast psy z biodrami powyżej 0,7 prawie zawsze je dostają. Wszystko to opiera się wyłącznie na statystyce i szansach rozwinięcia się stanu chorobowego, bo tak naprawdę, nic innego nie da się przewidzieć. (Wiele psów z kiepsko wyglądającymi zdjęciami nigdy nie ma problemów ze stawami - i na odwrót).

Problem w tym, że to wszystko również zależy od rasy. Tak więc np. Owczarek Niemiecki z oceną 0,5 (czyli dosyć luźnymi biodrami) ma 40% prawdopodobieństwa na chorobę zwyrodnieniową stawów, podczas gdy labrador z tą samą oceną (tak samo luźnymi biodrami) ma tylko 5% prawdopodobieństwa, że będzie chory. Dla większości ras nie ma jeszcze statystyk dotyczących tej konkretnej rasy, więc można się opierać tylko na statystykach "ogólno-rasowych", które, jak wynika z przykładu z ONem i labradorem, nie są specjalnie miarodajne.

W rasach, w których przebadali dostatecznie dużo psów, PennHip również podaje medianową (środkową) ocenę dla tej rasy - 50% przebadanych psów ma ocenę poniżej tej medianowej, a drugie 50% - powyżej. Niestety, chociaż tę medianę dostajesz z wynikiem badań, to nie publikują, jaka jest obecna mediana dla poszczególnych ras - no i oczywiście to się zmienia w miarę jak rośnie ich baza danych. Zgaduję, że dla ras, w których jest dużo dypslazji (a wszelkiego typu buldogi, w tym amerykańskie, należą do ras z największa ilościa dysplazji), medianowa ocena luzu w biodrze jest dosyć wysoka.

Ogólne zalecenia PennHip to żeby nie rozmnażać zwierząt z ocenami powyżej środkowej dla rasy - tylko w ten sposób, z czasem, uda się zmniejszyć częstotliwość występowania choroby zwyrodnieniowej stawów. Gdyby istniały statystyki dla poszczególnych ras tak dokładne, jak sa dla np. ONów czy labradorów, możnaby lepiej ocenić, które psy nalezy rozmnażać, a które nie - ale takich statystyk narazie nie ma. Najlepiej więc byłoby nie rozmnażać psów z ocenami powyżej 0,3 - ale to znaczyłoby, że w niektórych podatnych na dysplazję rasach (w tym, podejrzewam, buldog amerykański) brakłoby osobników do hodowli.

Mam nadzieję, że te wytłumaczenia pomogły.

Link to comment
Share on other sites

Flaire&All
Serdecznie dziekuje za info to po pierwsze.

Czyli rozumiem ze 50 (0,5) to bezwzgledne minimum dla duzego molosa. Masz racje chyba, ze gdyby rozmnazac psy np AB tylko z PH 30(0,3) to brakloby osobnikow,z tego cp zauwazylem a ostatnio duzo latam po stronach z US, jedne z lepszych wynikow to 0,33 X 0,35 usredniajac 0,45 to srednia, a psow z powyzej 0,5 praktycznie niema :) tylko pozazdroscic amerykanskim hodowcom, duzo hodowcow bada swoje psy w systemie PH, badania OFA sa mniej popularne.Mimo ze badania PH sa bardzo popularne cala masa hodowli niepublikuje wynikow... szkoda.

@Flaire
Czy uwazasz ktrores z tych badan za wiarygodniejsze? Czy te badania sa robione tak samo czyli RTG+opis lekaza, tylko ze w PH sa mierzone luzy w stawie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rocki']Czyli rozumiem ze 50 (0,5) to bezwzgledne minimum dla duzego molosa. [/quote]Nie, to na pewno nie. Ale nie ma statystyk, które dokumentują minimum dla danej rasy czy tez grupy.

[quote name='Rocki']psow z powyzej 0,5 praktycznie niema :) [/quote]Na pewno są, tylko nikt nie publikuje wyników badań takich psów, bo nie ma sie czym chwalić... :wink:

[quote name='Rocki']badania OFA sa mniej popularne.[/quote]No nie, w ogólnej populacji psów jeszcze na pewno nie są - może trafiłeś na jakąś PennHipową niszę w swojej rasie.

[quote name='"Rocki"']Mimo ze badania PH sa bardzo popularne cala masa hodowli niepublikuje wynikow... szkoda.[/qutoe]Albo badań nie robi (nie są wymagane), albo nie ma sie czym chwalić. :(

[quote name='Rocki']@Flaire
Czy uwazasz ktrores z tych badan za wiarygodniejsze? Czy te badania sa robione tak samo czyli RTG+opis lekaza, tylko ze w PH sa mierzone luzy w stawie?[/quote]Podczas gdy OFA wymaga jednego, standardowego zdjęcia RTG i ono jest podstawą opisu (jest odczytywane przez trzech wetów z uprawnieniami OFA - wynikiem jest przeciętna ich opinii), PennHip wymaga przesłania im do odczytu trzech zdjęć RTG w różnych pozycjach. Dwa umożliwiwają mierzenie tego luzu, a trzecie jest standardowe, takie samo, jak dla OFA, i jest robione w celu opisanie istniejącego już w tym momencie zwyrodnienia. I w jednym, i w drugim przypadku wynik dostajesz nie od lekarza, robiącego badanie, a od organizacji, do której przesyłasz klisze.

PennHip twierdzi, że ich badania są wiarygodniejsze, z kilku powodów. po pierwsze, twierdzą, że ich badania są bardziej subiektywne. Po drugie, że nimi można wykryć potencjalne problemy wcześniej (już w wieku 4 miesięcy). Po trzecie twierdzą, że luz w biodrze jest mocniej skorelowany z późniejszym rozwinięciem się dysplazji, niż opisy RTG z jednego ujęcia w systemie OFA. A po czwarte, że ich statystyki są (a właściwie będą, bo narazie praktycznie ich nie ma - ich baza danych wciąż jest znacznie mniejsza od bazy OFA) lepsze, bo w ich systemie przesyłane są do nich wyniki wszystkich wykonanych badań, podczas gdy w systemie OFA, właściciel może się zdecydować badań nie wysłać (jeśli np. na zdjęciu wyszła oczywista dysplazja).

Ale niewątpliwie wszystkie te punkty mogą być tematem do dyskusji i na pewno są tacy, którzy mają odmienne zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie w jakim wieku najwcześniej robi się te badania ?
Czy w Polsce już ktoś wykonuje takie badania ?
Ja kiedyś jeżdziłam z 4 miesięcznymi szczeniakami na prześwietlenie bioder ,ale było to robione w łupkach i nie wiem czy to jest to samo badanie .
Weterynarz sprawdzał lużność stawu i na tej podstawie diagnozował możlowość wystapienia dysplazji ,wiem że granica była 0,5 .
Powiem że te prognozy w 90 % sprawdziły się .
Pozdrawiam .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SAWA']Mam pytanie w jakim wieku najwcześniej robi się te badania ?[/quote]4 miesiące.
[quote name='SAWA']Czy w Polsce już ktoś wykonuje takie badania ?[/quote]Na stronie PennHip, wśród lekarzy z ich uprawnieniami, nikogo w Polsce nie ma.

A gdzie Ty robiłaś te badania?

Link to comment
Share on other sites

Myślę ,że to było eksperymentalnie w Warszawie ,ale ten lekarz nie ma uprawnień i tylko sam robił badania ,sprawdzając w dorosłym wieku stawy biodrowe .Jeszcze wtedy nie wiedziałam jak to badanie się nazywa i dopiero teraz myślę ,że wzorował się na Amerykańskim sposobie badania stawów biodrowych .
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno ,czy słyszeliście o takiej metodzie u małych szczeniaczków ?
W Warszawie jest jakaś Weterynarz ,która robi USG ,albo RTG małym szczeniakom w wieku 6 tygodni i na podstawie tego badania też przewiduje stan w bioder w przyszłości . Nigdy takiego badania nie robiłam swoim szczeniaczkom ,bo do tego stosuje narkozę ,ale słyszałam ,ze jest to wiarygodne badanie.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SAWA']Jeszcze jedno ,czy słyszeliście o takiej metodzie u małych szczeniaczków ?
W Warszawie jest jakaś Weterynarz ,która robi USG ,albo RTG małym szczeniakom w wieku 6 tygodni i na podstawie tego badania też przewiduje stan w bioder w przyszłości . Nigdy takiego badania nie robiłam swoim szczeniaczkom ,bo do tego stosuje narkozę ,ale słyszałam ,ze jest to wiarygodne badanie.
Pozdrawiam.[/quote]Ja tylko słyszałam, jakieś dwa lata temu, że jakaś pani weterynarz na SGGW szukała szczeniąt, aby sprawdzić, czy takie badania coś dadzą - zaczynała pracę naukową na ten temat. Mnie by się wydawało, że jeszcze trochę za wcześnie na jakieś miarodajne wyniki... Ale może warto się dowiedzieć jakichś konkretów - ja niewiele pamiętam, nawet jej nazwiska nie pamiętam. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...