Jump to content
Dogomania

Codzienne ucieczki! Straszny problem


zielony_mol

Recommended Posts

Mam owczarka środkowoazjatyckiego, ma 1,5 roku, pies. Rasa jest stworzona do pilnowania. Hmm... niby tak. Ale mój pies wymyślił sobie idiotyczną zabawę. A mianowicie- ucieka z kojca(który jest zabezpieczony;dzisiaj np wystawił furtkę z zawiasów!!) i nie biega po podwórku, które jest ogromne, tylko wybiega za bramę i biega po okolicy strasząc ludzi swoją masą.Nie dośc, że ucieka to jeszcze nie wraca. Trzeba go gonic. A on na widok rodziny, ktora za nim biegnie ucieka jeszcze szybciej. Co robic? Podworko jest z kazdej strony zabezpieczone, w niektorych miejscach plot ma 2 metry. Oczywiście pies wyprowadzany na spacery również. Ratunku!

Link to comment
Share on other sites

To będą oczywiste rady;)
Wzmocnić kojec (nie wierzę by zniszczyć umiał każdą bez wyjątku zaporę;))
Zapinać psa na linkę ew. łańcuch gdy jest w kojcu.
Czy on ucieka by biegać za dziewczynkami, czy dlatego, że mu się w kojcu nudzi?
Jakoś spożytkować energię psa - szkolenie?, psi sport?
Ew. wykastrować - ale tu juz się powinien wet wypowiedzieć...

Link to comment
Share on other sites

Jesli ucieka z nudow, czy po prostu dlatego, ze taka ma ochote, bo woli 'wielki swiat' od kojca - ciachniecie nic nie da.

Jedyne, co bym radzil, poza wiekszym zmeczeniem psa, to poprawic zabezpieczenia. Solidna furtka na klucz, wysoki plot, zadnych obiektow, z ktorych moze skorzystac do wyskoczenia, podmurowka.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana][quote name='zielony_mol']Mam owczarka środkowoazjatyckiego, ma 1,5 roku, pies. Rasa jest stworzona do pilnowania. ... ucieka z kojca (który jest zabezpieczony;dzisiaj np wystawił furtkę z zawiasów!!) i nie biega po podwórku, które jest ogromne, tylko wybiega za bramę i biega po okolicy strasząc ludzi swoją masą.Nie dośc, że ucieka to jeszcze nie wraca. Trzeba go gonic. [/quote][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Nie biega po podwórku, bo chociaż ogromne nie zajmuje przecież paru hektarów. Azjaty podobnie jak kaukazy są rasą stworzoną do pilnowania stad lub dobytku na dużych przestrzeniach i uwielbiają mieć dużo terenu pod kontrolą. Najbardziej to widać, gdy wypuścimy takiego psa na teren pagórkowaty, psy innych ras biegają, bawią się, a azjata lub kaukaz z reguły od razu szuka najlepszego punktu obserwacyjnego pozwalającego na ogląd jak najszerszego terenu. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Zdecydowanie polecałabym kastrację, skoro nie jesteście w stanie upilnować psa. Co do oduczenia od ucieczek to może być to już dużym problemem, pies który nauczył sie włóczyć po okolicy, jest jak alkoholik, może nie pić ale alkoholikiem pozostanie do końca życia. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Natomiast problemem jest to, że juz wkrótce zacznie dorastać (w tej chwili to jeszcze dziecko - molosy długo dojrzewają), a wg niego terenem do pilnowania nie jest tylko podwórko, ale i teren który objął we władanie. Wystarczy, ze ktoś nawet ze strachu sięgnie po jakiś kij aby go odgonić i nieszczęście gotowe. Na razie mimo olbrzymiej postury prawdopodobnie nie zdaje sobie jeszcze sprawy z przewagi fizycznej nad ludźmi, ale juz wkrótce zacznie wchodzić w potyczki z innymi psami, co już będzie dużym problemem. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Co mogę polecić nie znając bliżej konkretnego psa. Dużo ruchu, zabawy, jeżeli macie jakieś zwierzęta gospodarskie, bliższe zaznajomienie psa z nimi. Pilnując stada nawet uwiązanych krów powinien starać się mieć na nie stale oko, a nie zwiedzać okolice, mój kaukaz pasał nawet koty, które robiły wszystko żeby umknąć mu przez siatkę do sąsiadów bo miały dosyć jego nadopiekuńczości. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]I jeszcze jedno, psa się nigdy nie goni, jeżeli ucieka trzeba obrócić się i uciekać w drugą stronę nagradzając, gdy pies nas dogoni. Można go zmęczyć rzucając ciężkie aporty z górki aby musiał je zaaportować pod górę lub do wody. Także powinno go to zmęczyć, choć już pogoda nie sprzyja takim zabawom. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Co do zabezpieczenia terenu. Psy te mimo swej masy są bardzo skoczne i 2 m ogrodzenie nie stanowi dla nich większej przeszkody, są także znakomitymi kopaczami. Można spróbować elektrycznego pastucha wokół ogrodzenia lub elektrycznej obroży, ale osobiście jestem za poświęceniem psu znacznie większej uwagi i czasu na spacerach. Wspominam jednak o takiej możliwości, gdyż wkrótce pies dorośnie i takie samowolki stwarzają nie tylko zagrożenie dla Waszego psa, ale i dla innych zwierząt i ludzi. [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Pies nie biega luzem, bo też by uciekal. Na spacery jest wyprowadzany na smyczy lub na długiej lince. Biega po podwórku, które może miec nawet z hektar(nie wiem ile dokładnie). Plot z każdej strony ma już po 2 m. Kojec i płot zostały wzmocnione i mam nadzieję, że to pomoże.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Belert']
3.Nie gon psa , tylko go sprowokuj zeby ciebie gonił.uciekaj , kucnij itp.Jak cie dogoni daj jakis smakołyk.[/QUOTE]
z wlasnego doswiadczenia wiem ,ze moze sie to skonczyc tak,ze ty biegniesz w jedna strone a pies w druga. Przede wszystkim spacery na lince i praca nad przywolaniem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...