Jump to content
Dogomania

szczepionki dla lisow


golden_owner

Recommended Posts

W moim wojewodztwie (malopolskie) w dniach 04.05-18.05 beda zrzucane szczepionki dla lisow.
W zwiazku z tym zaleca sie niewchodzenie na tereny lesne i wyprowadzanie psow wylacznie na smyczy i w kagancu w czasie zrzucania szczepionek i dwa tygodnie pozniej.
Gdzies wyczytalam, ze szczepionki te nie sa szkodliwe dla zwierzat domowych, ale dwie linijki nizej bylo napisane, ze w razie kontaktu zwierzecia ze szczepionka nalezy niezwlocznie udac sie do weta w celu przeprowadzenia obserwacji...
Czy ktos z Was orientuje sie moze czy taka szczepionka jest rzeczywiscie szkodliwa dla psow? Co sie moze stac? Czy pies moze zachorowac na wscieklizne (na to wskazywalaby ta obserwacja)?
I co sie stanie po dwoch tygodniach? Szczepionka wyparuje? 1.06 juz jej nie bedzie, a 30.05 jeszcze bedzie? Bo nie wiem czy te ostrzezenia sa tak raczej "sobie a muzom" czy rzeczywiscie mam przez miesiac dreptac z psem po osiedlu...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']Czy pies moze zachorowac na wscieklizne (na to wskazywalaby ta obserwacja)?[/quote]Od zjedzenia szczepionki dla lisów??? Na pewno nie! Pomyśl tylko, jaki sens miałoby rozrzucanie środków zakarzających wścieklizną! Kto upilnowałby, żeby psy bezdomne jej nie zjadły i nie spowodowały epidemii wścieklizny?

Obserwacja jest zalecana zawsze, gdy pies zje coś, co może być dla niego niezdrowe lub szkodliwe. Dokładnie jaki składnik tej szczepionki może mieć takie skutki i jakie to moga być skutki - nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ale to jest obserwacja u weta - przyznasz, ze nie z kazdym zjedzonym paskudztwem obserwuje sie psa u weta...
W kazdym razie, dzwonilam do inspektoratu i tam nikt nie byl w stanie udzielic mi informacji nt. tego jakie dzialanie moze miec ta szczepionka po zjedzeniu jej przez psa. Dowiedzialam sie jedynie, ze mieli zgloszone dwa przypadki zjedzenia przez psa (ile zjadlo i nikt nie wiedzial to juz inna sprawa) tej szczepionki, psy byly na obserwacji, nic im sie nie stalo.

Powiedziano mi rowniez, ze wirus w szczepionce dla psow jest "zabity", natomiast ta dla lisow dziala na innej zasadzie.
Oczywiscie, nie moze byc szkodliwa w jakis znaczacy sposob, bo mijaloby sie z celem szczepienie lisow gdyby zagrazalo to innym gatunkom. Szkoda jednak, ze u zrodla nie mozna uzyskac rzetelnych informacji... pan powiedzial jedynie, ze moze jak sie ta szczepionka wchlonie gdzies blizej mozgu to moze byc niebezpieczna :o a jak gdzies w jelitach to nie powinno byc problemow.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']pan powiedzial jedynie, ze moze jak sie ta szczepionka wchlonie gdzies blizej mozgu to moze byc niebezpieczna :o a jak gdzies w jelitach to nie powinno byc problemow.[/quote]

Czyli najbezpieczniej byłoby, gdyby miala postac czopków, bo odbyt jest znacznie bliżej jelit, niż mózgu, a paszcza na odwrót :wink:

[size=2]Przepraszam za Off, ale nie mogłam się powstrzymać[/size] :oops: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Na każdy kilometr lasu weterynarze przeznaczyli 35 dawek szczepionki. Są to kostki wielkości pudełka zapałek o charakterystycznym rybim zapachu. Na teren całego województwa w ciągu tygodnia zrzuconych zostanie 791 tys. szczepionek. Jeśli, chodząc po lesie znajdziemy taką kostkę, nie powinniśmy jej brać w ręce. Jeśli jej dotkniemy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szczepionki zawierają m.in. wirusy, które wzmacniają odporność immunologiczną lisów przeciw wściekliźnie. Ale dla ludzi mogą być niebezpieczne.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie prowadzone są od 2002 roku. Dzięki nim zahamowany został rozwój choroby wśród drapieżników. Lisy mają się dobrze, ale inne leśne stworzenia są zagrożone. Niepewny jest na przykład los głuszców, na które lisy zawzięcie polują. Między innymi z tego powodu szczepienia mają coraz więcej przeciwników.
– Akcję oceniam negatywnie – twierdzi Bogusław Gorzkowski, nadleśniczy w Nadleśnictwie Zwierzyniec. – Populacja lisów wzrosła i dlatego drastycznie ubywa w lasach kuropatw, bażantów i zajęcy. Szczególnie niepokoi nas jednak los głuszców. Są one wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Ginących. Zagraża im dalsze niekontrolowane rozmnażanie się lisów. Nie wolno do tego dopuścić.

Zdaniem nadleśniczego wścieklizna w sposób naturalny reguluje liczebność lisów. Dlatego, zwłaszcza na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie prowadzony jest program ochrony głuszca, szczepienia lisów są niepotrzebne.
Także myśliwi nie są jednomyślni w tej kwestii. – Trudno przewidzieć, jakie straty mogą powodować lisy – mówi Karol Cichowski, łowczy Okręgowego Związku Łowieckiego w Lublinie. – Jeżeli zacznie ich jeszcze przybywać, jedynym sposobem na utrzymanie równowagi ekologicznej będzie odstrzał .

Weterynarze są przekonani, że szczepienia nie mogą być zaniechane. W 2002 roku wściekliznę wykryto u 540 zwierząt, w tym kilkudziesięciu domowych. Rok później było już tylko 39 przypadków zachorowań na tę chorobę.
– Wścieklizna jest zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi – mówi Jacek Sak, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Zamościu. – Przenosi się na zwierzęta gospodarskie, głównie koty, a potem na człowieka. Leśnicy nie powinni o tym zapominać. Inne sprawy są w tym wypadku drugorzędne.

oto jeden z artykulow na ktory natrafilam w sieci ,

oto kolejny:

Nagonka na lisy
i szczepienia przeciw wściekliźnie
O kilku lat w prasie myśliwskiej trwa nagonka na lisy. Martwią się amatorzy krwawych rozrywek, że rośnie populacja tego ssaka. Ale tu, jeśli nie wiadomo o co chodzi to bądźmy pewni, że li tylko o krwawy relaks, bo cała polityka myśliwych jest podporządkowana krwiożerczym zapędom, ich pasji.


Lis jest ssakiem drapieżnym regulującym liczebność populacji przede wszystkim drobnych ssaków roślinożernych, które nie są lubiane przez rolników i sadowników z uwagi na wyrządzane szkody na polach i w gromadzonych płodach rolnych.

Kiedyś zimą spotkałem na rżysku pozostałym po jęczmieniu tropy lisie i towarzyszące im - mysie i innych gryzoni. Tu - oczywiście - było miejsce uczty wymienionych ssaków, to był "ślad" fragmentu łańcucha pokarmowego: gryzonie zjadały pozostawione na polu ziarna, a mięsożercy polowały na roślinożerców.

Badania dowiodły, że lisy są bardzo mocno uzależnione od tych właśnie drobnych ssaków. Ich liczebność zależy wprost proporcjonalnie od liczebności gryzoni. Lisy mają bardzo dobry węch i słuch i reagują z daleka na zapach i głosy myszy. Masowe pojawienie się gryzoni jest sygnałem dla samicy lisa do zwiększonego rozmnażania się i jajniki zaczynają wytwarzać więcej jaj. Taki jest sposób regulacji liczebności potomstwa u lisów. Domyślam się, że myśliwi o tym nie wiedzą i sami zadają sobie "trud" regulowania populacji tych istot pożytecznych dla mieszkańców wsi. Oczywiście, myśliwi zabijają lisy z taką wściekłością, bo mają na myśli swój interes (dobro przyroda ich raczej nie interesuje). Lisy żywią się również i znalezionymi przypadkowo jajami i pisklętami ptaków gnieżdżących się na ziemi. Wśród tych zwierząt, których lęgi zjadane są przez lisy myśliwi mają swoje "obiekty" zainteresowań. I pod płaszczykiem rzekomej ochrony przyrody rozkręcają kampanię anty lisią. Podając się za przyjaciół przyrody, w chwilach masowego pojawienia się wścieklizny rozkładali lisom przynęty ze szczepionkami, natomiast jak piszą o polowaniach to uparcie twierdzą, że "lis jest szkodnikiem" i należy go zabijać. Więc o co tu chodzi, kiedy wścieklizna nie jest tak powszechną chorobą nękającą człowieka? Wiedzieć należy, że informacje o rzekomej epidemii wścieklizny są wytworem propagandy myśliwskiej, bo ich silne lobby zasiada w Sejmie RP.

Jednak, jak się okazało, szczepionki te wprowadziły zakłócenia w regulacji liczebności populacji tych drapieżników; lisy zaczęły intensywniej rozmnażać się. Korzystają na tym producenci szczepionek, Przyroda - nie. Dobrze, że Natura potrafi goić rany zadane jej przez nieroztropnego człowieka, bo "Mechanizmy kontrolne działają tak, aby wszystkie biorące w tej próbie sił organizmy mogły przeżyć. Dopiero udział człowieka zakłóca systemy regulacyjne. Fałszywe są twierdzenia, że przyroda nie jest zdolna do samoregulacji i człowiek musi doprowadzić ją do stanu równowagi, którą sam kiedyś zakłócił." (biolog dr Josef Reichholf). Tylko Natura zrobi to bezbłędnie, a nie wy - panowie ze sztucerami. U was dobrze wychodzi wprowadzanie zakłóceń w funkcjonowaniu przyrody, czego jesteśmy świadkami.

Krzysztof Pawłowski
wiecej informacji nie udalo sie znalezc co do skladu szczepionek.

pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Trochę to pomieszane :roll:
Pan Krzysztof pawłowski twierdzi, że to myśliwi lobbują za szczepieniem lisów, a w pierwszym artykule można przeczytać, że jest wręcz na odwrót... :roll: Chyba się trochę autor drugiego artykułu zacietrzewił :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Trochę to pomieszane :roll:
Pan Krzysztof pawłowski twierdzi, że to myśliwi lobbują za szczepieniem lisów, a w pierwszym artykule można przeczytać, że jest wręcz na odwrót... :roll: Chyba się trochę autor drugiego artykułu zacietrzewił :wink:[/quote]''

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Wedlug mnie szczepienia jak najbardziej sa potrzebne, populacje lisow mozna regulowac przez kontrolowany odstrzal, a nie przez pozwalanie na rozprzestrzenianie sie tak groznej choroby jaka jest wscieklizna.
Mnie jedynie niepokoi to, ze nikt nie potrafi udzielic mi odpowiedzi na pytanie czy i w jaki sposob ta szczepionka jest szkodliwa dla psow - powiatowy lekarz wet. powinien takie rzeczy wiedziec...
Kolejna sprawa to to, ze nie moglam sie dowiedziec kiedy dokladnie nad moim powiatem bedzie rozrzucana szczepionka - w tym celu musze zadzwonic do aeroklubu, ktory przeprowadza akcje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']Wedlug mnie szczepienia jak najbardziej sa potrzebne, populacje lisow mozna regulowac przez kontrolowany odstrzal, a nie przez pozwalanie na rozprzestrzenianie sie tak groznej choroby jaka jest wscieklizna.
Mnie jedynie niepokoi to, ze nikt nie potrafi udzielic mi odpowiedzi na pytanie czy i w jaki sposob ta szczepionka jest szkodliwa dla psow - powiatowy lekarz wet. powinien takie rzeczy wiedziec...
Kolejna sprawa to to, ze nie moglam sie dowiedziec kiedy dokladnie nad moim powiatem bedzie rozrzucana szczepionka - w tym celu musze zadzwonic do aeroklubu, ktory przeprowadza akcje.[/quote]

zgadzam sie calkowicie i mnie to tez zaczelo dziwic ze wlasciwie nigdzie nie mozna znalezc odpowiedzi na Twoje pytania, za trudno znalezc informacje, do zbyt wielu miejsc sie udac czy zadzwonic... sporo zachodu ...a nie ma odpowiedzi.. napisalam mejla z prosba o podanie sladu szczepionki i jak najasniejsze wytlumaczenie czym grozi polkniecie szczepionki przez psa...zobaczymy co odpowiedza.
pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[b]goldi[/b] znalazlam troszke informacji o skladzie szczepionki moze cie to zainteresuje... jesli juz cos o tym wiesz to napisz.... nie bede dalej szukac :wink:


ŻYWA SZCZEPIONKA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE DO STOSOWANIA U LISÓW
WOLNOŻYJĄCYCH.

SKŁAD
Dawka szczepionki (1,5 ml wodnej zawiesiny w blistrze) zawiera conajmniej 1,5 x 106 FFU
/jednostek fluoroscencyjnych/ atenuowanego wirusa wścieklizny szczep SAD B 19
namnożonego na linii BHK w zawiesinie ze stabilizatorem i resztkami penicyliny
i streptomycyny. Blister otoczony jest w masie składającej się z mączki rybnej, tłuszczu
kokosowego, wosku oraz jako markera tetracykliny / ok. 150 mg/.

WSKAZANIA
Czynne szczepienie lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie przez wykładanie
przynęt.

PRZECIWWSKAZANIA
W zimie przy temp. poniżej 0º C nie należy prowadzić akcji rozrzucania przynęt, gdyż
zmrożona szczepionka po rozgryzieniu nie wydostaje się z blistra i nie dociera do miejsca
oddziaływania.

DZIAŁANIA UBOCZNE
Nie znane.

STOSOWANIE I DAWKOWANIE
Akcję zwalczania wścieklizny metodą wykładania przynęt lub rozrzucania z samolotu
u zwierząt dzikożyjących powinno się prowadzić co najmniej dwukrotnie w roku aż do ustąpienia przypadków wścieklizny.
W tym celu należy wprowadzić na teren o powierzchni 100 ha = 1 km2 15 sztuk przynęt
przy wykładaniu ręcznym lub 20 sztuk przynęt przy rozrzucaniu z samolotu.
Akcję szczepień prowadzi się zgodnie z Zarzadzeniem Min. Rol. i Gosp. Żywnościowej
z dnia 17.IX.1992 r.
Odtajałe szczepionki należy jak najszybciej wyłożyć ze względu na konieczność
zachowania swoistego zapachu przynęt, przy ich wykładaniu zalecane jest używanie
rękawic jednorazowego użytku. Nie należy lekkomyślnie uszkadzać ani otwierać przynęt
ze szczepionką. Zużyte rękawiczki i opakowania można usuwać razem z domowymi
odpadkami. Przez 2 tygodnie od wyłożenia przynęt w regionach, w których stosuje się szczepionkę, należy w miarę możliwości trzymać przy domu koty i psy, ponieważ
zwierzęta te stają się dodatkowymi konkurentami w spożywaniu przynęt.

OSTRZEŻENIE
W przypadku dostania sie płynnej szczepionki na błony śluzowe człowieka, względnie
na uszkodzony naskórek należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. W razie
zetknięcia się płynnej szczepionki z nieuszkodzonym naskórkiem zagrożone partie
naskórka należy umyć letnią wodą z mydłem, w przypadkach wątpliwych należy
zasięgnąć porady lekarza.
Należy conajmniej na przeciąg 14 dni od daty wyłożenia przynęt zakazać odstrzeliwania
wolnożyjących psów i kotów.

PRZECHOWYWANIE
Szczepionkę należy przechowywać w temperaturze co najmniej - 20º C.
Niedopuszczalne jest ponowne jej mrożenie.
Szczepionkę po odtajeniu natychmiast zużyć.
Preparat należy strzec przed dostępem dzieci.
Nr Certyfikatu rejestracyjnego 6/94
Wydaje się z przepisu lekarza weterynarii.

INFORMACJE DODATKOWE
Celem szczepień jest ochrona lisów przed zarażeniem się wścieklizną. Lisy wolnożyjące
są głównym wektorem choroby w środowisku. Działanie szczepionki polega na tym, że po
przyjęciu przynęty przez lisa i po jej rozgryzieniu przedziurawiona zostaje kapsułka,
a zawarta w niej szczepionka spryskuje błonę śluzową jamy ustnej i gardło.

BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA I MARKERY GENETYCZNE
Szczep wirusowy SAD jest awirulentny i stosowany /i.m., s.c., per os/
w immunoprofilaktyce wścieklizny zwierząt domowych. W ciągu wieloletnich prób
terenowych w stosowaniu doustnego szczepienia lisów szczepionka SAD B 19 została
dobrze przetestowana i jednoznacznie wykazując swoją nieszkodliwość dla innych
gatunków zwierząt domowych oraz dzikich.
Przyjęcie szczepionki przez lisy zakażone wścieklizną nie zapobiega wystąpieniu
objawów choroby u tych zwierząt.
Wirus szczepionkowy SAD B 19 odróżnia się od szczepu ulicznego wirusa wścieklizny
przy pomocy przeciwciał monoklonalnych / W 239.17/ W 187.5. 10 / W 187. 6. 1 / WHO -
- Centrum badania wścieklizny BFAV Tübingen /.

OPAKOWANIE
Karton zawierający 800 szt. przynęt /4x200 szt./

WYŁĄCZNIE DLA ZWIERZĄT

WYDAJE SIĘ Z PRZEPISU LEKARZA WETERYNARII

Link to comment
Share on other sites

No i to jest juz jakas informacja! Dzieki :D

I wynika z tego, ze zwierzeta domowe moga stanowic konkurencje :roll: dla lisow w spozywaniu szczepionki...
Ten "wet" przez telefon wlasnie wyjasnial mi, ze w szczepionce dla lisow jest wirus atenuowany, ale nie potrafil blizej wyjasnic co z tego wynika.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']No i to jest juz jakas informacja! Dzieki :D

I wynika z tego, ze zwierzeta domowe moga stanowic konkurencje :roll: dla lisow w spozywaniu szczepionki...
Ten "wet" przez telefon wlasnie wyjasnial mi, ze w szczepionce dla lisow jest wirus atenuowany, ale nie potrafil blizej wyjasnic co z tego wynika.[/quote]

do uslug :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...