Jump to content
Dogomania

Normy hematologiczne u psów?


MonikaP

Recommended Posts

Normy są inne niż u ludzi, ale terminologia i jednostki takie same ;)
Ja też kilka razy korzystałam z "ludzkiego" laboratorium i nie było problemów.
[quote]lekarze weci twierdza zre wszystko jest ok! ale czy napewno? [/quote]
Przecież na wynikach są podane konkretne liczby, a wet je porównuje do odpowiednich norm, nie wiem w czym widzisz problem? 8)

Link to comment
Share on other sites

dlatego widze problem gdyz bylam z swoim sheltie na badaniu krwi w katowicach i tam wyszlo mu w badaniu ze ma niedoczynnosc trzustki, natomist badanie robione u nas w lecznicy nie wykazlo takiej choroby.Mimo konsultacju lekarzy wtej sprawie jedni twierdzili ze ich wynik jest bardzo dobry bo maja specjalny sprzet do badan zwierzat (kotow i psow) a moja pani wet twoerdzila ze ona by sie tego wyniku nie przyczepila dla niej byl normalny.!Tylko robiony w laboratorium dla ludzi.Stad moje pytanie!w jednym stwierdzono chorobe, (w tym z aparatura specjalna dal zwierzat natomiast w tym dla ludzi nie!!!
dostosowalm sie do wskazowek lekarzy z katowic , podawalm mu leki i dieta jak dla chorych na trzustke i byla poprawa,natomist gdyby moze nie to badanie i ta aparatura i normy inne (juz wspomnialam o tym lekarze sie konsultowali0 nie wiem czy udalo by sie mu pomoc i wykryc wlasnie ta chorobe, a byly to wymioty!!!
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

:niewiem:
Mogę jeszcze odpowiedzieć, jak moja bratanica miała robione badania przed zabiegiem i lekarz stwierdził, że zabieg trzeba przesunąć bo wyniki są niedobre, kazał się rodzicom zgłosić do przychodni, żeby dziecko zbadać i wyleczyć. A pediatra w przychodni tylko się roześmiała, powiedziała, że wyniki są dobre, wszystko w normie. Na dowód swoich racji nawet książki medyczne wydobyła, żeby pokazać jakie są normy.

Nie wiem jak to jest z aparaturą, ale wiem, że z normami i ich znajomością różnie bywa... :roll: Może znajdzie się ktoś, kto pracuje w laboratorium i nam opowie czym się różni aparatura... 8)

Link to comment
Share on other sites

Ja powiem tylko ogólnie, bo szczegółowo nie wiem. Do niektórych badań używa się innych odczynników dla ludzi niż dla psów - nie wiem, dlaczego, ale tak na rozum, to jednak krew psa jest inna od ludzkiej, więc i odczynniki mogą być inne. W każdym razie, do badań, których nie przeprowadza się często, nie opłaca się do Polski importować tych psich odczynników, więc można je przeprowdzić tylko w ludzkim laboratorium i wtedy należy się spodziewać innych wyników (pewnie nie tak dokładnych :niewiem:).

Jeszcze jedna, nie do końca ta sama sytuacja, ale spokrewniona: jeśli wymaz na bakterie robi się w ludzkim laboratorium, to często wychodzi gronkowiec złocisty, podczas gdy naprawdę jest na psie gronkowiec zwany po łacinie "intermedius" (nie znam popularnej nazwy). Dzieje się tak dlatego, że ten intermedius jest jakby pod-gatunkiem złocistego, który u ludzi nie występuje, więc ludzkie laboratoria go nie rozpoznają, natomiast u psów jest częścią normalnej flory bakteryjnej skóry i zakażenia nim występują bardzo często. Tak mi wytłumaczył wet kilka dni temu.

Link to comment
Share on other sites

A,jednak sa rozniece.Tez tak myslalm i sama sie przekonalam.Moze podamy ,jak ktos wie ,gdzie sa kliniki weterynaryjne ,gdzie posiadaja specjalistyczna aparature i gdzie wykonuje np. nazwe to tak psie badanie krwii inne specjalistyczne badania.
jest to Lecznica Dla zwierzat w Katowicach-Brynow.Ul.Brynowska 25c
tel.0322051467
Ppozdrawiam.barbara.p :D

Link to comment
Share on other sites

Barbara P. moj przypadek byl identyczny.Zrobilam mojej suni badanie krwi i moczu w labolatorium olkuskiego szpitala i po konsultacji z wetem. stwierdzono uszkodzona watrobe.Malo tego badania powtorzylam za tydzien a normy diametralnie podskoczyly na niekorzysc.Skontaktowalam sie telefonicznie z wetem z Jaworzna,do ktorego takze z sunia jezdze.Wiedzac w jaki sposob ja zywie i ze z profilaktyka szczepien i odrobaczania jest jak najbardziej w porzadku stwierdzil,ze psiak jest za mlody na watrobowca.Takim sposobem znalazlam sie na Brynowie u dr.Joanny Czogały,w klinice ktora opisujesz w poscie,gdzie powtorzyli badania a normy okazaly sie calkowicie rozne od tych z ludzkiego labolatorium.

Pozdrawiam :wink:

Link to comment
Share on other sites

Witaj Liwa! :D wlasnie tak to jest z tymi badaniami i zastanawiam sie czy ma sens robic je w przychodniach wetetynaryjnych ktore bazuja na aparaturze naszej czyli ludziej niemajacej miarodajnych wynikow jedynie sluzace w przyblizeniu!!czasem pies zaczyna juz chorowac i dalo by sie szybciej,skuteczniej leczyc ,zaczac szybciej leczenie niz czasem gdy juz choroba jest zaawansowana .Mysle ze powinni lekarze informowac nas na jakim sprzecie wykonywane sa te badania!Przeciez my za to wszystko placimy!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...