Jump to content
Dogomania

kiedy kryć malutką suczkę??


pa-ttti

Recommended Posts

no tak, podstawowe pytanie...:)

ma rodowód. urodziła się u nas w hodowli. jej mama nigdy nie ma problemów z porodem. oczywiście suczka przed kryciem będzie miała zrobione wystawy, przynajmniej na krycie warunkowe narazie.

Link to comment
Share on other sites

jeśli ja oszalałam to oszalały też wszystkie osoby układające regulamin zkwp gdzie jest napisane że rasy wielkogłowe można kryć warunkowo po skończeniu 12 miesięcy.
ja się tylko zastanawiam czy to naprawdę lepiej jest kryć takiego malucha tak wcześnie, czy lepiej zaczekać?? chodzi mi o to żeby miała jak najmniejsze problemy z porodem, bo jeśli chodzi o jej wagę, to Lili urośnie najwyżej do 1,7-1,8kg.

Link to comment
Share on other sites

Tak , masz rację oszaleli ci od regulaminu. Tylko to WARUNKOWE KRYCIE to twoja decyzja, Mnie osobiście żal tych maleństw., i dla mnie to są niestety psie dzieci, które są "uszczęśliwiane na siłę. Wybór zawsze należy do właściciela psa.

Link to comment
Share on other sites

wiem, moja decyzja. dlatego chcac jak najlepiej dla suni pytam o rade:) nie bede jej kryła na siłę. jeśli lepiej dla jej zdrowia byłoby pokryć sunię później to tak zrobie. ale podobno chihuahua mają w młodym wieku jeszcze nieskostniałą macicę i łatwiej im rodzić, i potem nie mają z tym problemów. a jak sie kryje później to są cesarki. może ktoś z was ma jakieś doświadczenie z tym? są u nas suczki chihuahua w domu ale nie tak maleńkie dlatego nie było nigdy wcześniej takiego problemu..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pa-ttti wiesz pytałam wczoraj o to hodowcy u ktorego byłam powiedziła dokładnie top samo ,ze własnie z tego wzgledu te psy mozna wczesniej kryc ,bo onie nieraz maja cieczke raz w roku i druga moze wypaśc jak pies skonczy 2 lata i wtedy moga byc trudnosci przy porodzie.Na ile to prawda to nie wiem ,ale skoro Zwiazek zezwala na to wałsnie z tego powodu to moze lepiej wczesniej.A byłas już z Lili na wystawie ,bo by mozna ja warunkowo dopuscić musi wczesniej dostac conajmniej 3 oceny bardzo dobre.

Link to comment
Share on other sites

zastanawiam się właśnie czy zdąrzę te wystawy zrobić. byliśmy na jednej z nią ale to w klasie szczeniąt to się nie liczy. moja znajoma też mi ostatnio powiedziała że najlepiej pokryć wcześniej, ona też się zajmuje tą rasą. to moja pierwsza chihuahua, mam yorki ale w tej rasie już nie ma kryć warunkowych zresztą rodzą ładnie. moja mama ma chihuahuay i niestety często potrzebna jest pomoc weterynarza lub wręcz cesarka przy porodzie.
trzeba się pozapisywać na wystawy:)

Link to comment
Share on other sites

hodowczyni mi dokładnie tłumaczyła dlaczego wczesniej mozna je dopuszczac ,ale z przejcia nie wszystko zapamietałam .Napewno chodzi o narzady rodne nie pamietam dokładnie o co ,ale do 2 lat ja elastyczne i przy porodzie sie rozejda ,a potem juz sie sklepiają i moga byc wtedy choc nie musza trudnosci przy porodzie.Wczoraj byłam z moja u weterynarza na ostanim szczepieniu i ona miał tam takie tabele wieku psa ,ale według wielkosci.I tak małe pieski do 5 kg gdy maja 1rok to odpowida tylu co 20 lat u człowieka,im wiekszy był pies tym pózniej dojrzewał,bo z tego co pamietam z tych najwiekszych 1 rok równal sie tlye co 16 lat u człowieka.Teraz idzie lato wiec wystaw bedzie duzo ,tylko bedziesz musiała sie troszke najezdzic w dosc krótkim czasie ,kiedy spodziwewacie sie cieszki u malutkiej?

Link to comment
Share on other sites

pod koniec sierpnia, czyli wychodzi 1 wystawa na miesiąc. pojadę z nią do warszawy, radomia, i jeszcze gdzieś trzeba będzie. ale przekonałam się chyba do krycia jej jednak właśnie wcześniej. nie chcę żeby mała miała cesarkę.

Link to comment
Share on other sites

pod koniec miesiąca kończy rok. mam kilka piesków na oku, wszystkie krótkowłose. ciekawe mają kolory, bardzo dobre osiągnięcia(championaty kilku krajów), takim reproduktorem chciałabym ją kryć:) jeden mieszka aż w krakowei, ale znalazłam też jednego kilka kilometrów od siebie.
mam szczęście bo mam też yoreczkę i chcę ją kryć dobrym psem, a jeden z najlepszych reproduktorów tej rasy mieszka w moim miasteczku(piesek jest w rankingu 5 na świecie:):)

Link to comment
Share on other sites

Fajnie masz ,ze tak blisko masz slawnych reproduktorów.wiem ,ze niedaleko mnie jest jeden sławny ,ale to juz tatus mojej to odpada ,a tak narazie jestem nie w temacie reproduktorów ,mam jeszcze duzo czasu,ale też ,bym chiala jakiegos utytułowanego ,by były sliczne szczeniaczki.

Link to comment
Share on other sites

ja coprawda też dosyć wcześnie zaczęłam się interesować szukaniem pieska dla mojej Lili, ale muszę Ci powiedzieć że to jednak wcale nie było za wcześnie. trudno jest znaleźć odpowiedniego kandydata, niektóre hodowle wogóle nie mają stron internetowych, w niektórych są naprawdę ładne psy tyle że nie "reklamowane", jeszcze szukać nie skończyłam, ale mam nadzieję że na wystawach coś znajdę dla mojego malucha:)

Link to comment
Share on other sites

tak, na wystawie zawsze lepiej szukać, można zobaczyć psa na żywo, a to się czasem różni od zdjęć. zwracam uwagę na wagę:) dlatego tak trudno mi znaleźć. idealny byłby piesek o wadze 2kg, jest natomiast dużo takich 2,5-3kg. są sędziowie którzy takie maluchy jak moja od razu skreślają, ale są też tacy którzy nie uznają dużych chihuahua, w końcu to najmniejsza rasa świata:). Do takich będę musiała jeździć

Link to comment
Share on other sites

Bez przesady 2,5 - 2,9 kg to nadal jest najmniejszy pies świata :)

I ja bym osobiście pieknie anatomicznie pieska o tej wyższej wadze nie skreślała od razu - bo waga tu nie gra tak wielkiej roli jak cała reszta, temperament, anatomia - poza tym, 2,8 - 2,9 to nadal waga mieszcząca się we wzorcu więc jest Idealna...

inną sprawą jest... żeby jednak nie dawać tak dużego pieska do malusiej suczki... ale też należy się zastanowić czy warto kryć taką maliznę
prawidłowa sunia do rozrodu waży 2 kg - 2,7 poniżej 2,kg to warto się zastanowić czy się nie krzywdzi suni... kryjąc.. ją tak wcześnie...

Link to comment
Share on other sites

oczywiście, zgadzam się z tym że ta waga 2,5kg jest idealna:) ja nawet chciałabym żeby moja suczka tyle ważyła, ale nie mam wpływu na jej wagę, ona jest malutka, ale do tego jest jeszcze niejadkiem, myślę że gdyby miała dobrą mocną budowę to przy jej wzroście ważyłaby te 1,8-2kg. karmię ją royalem dla anorektyków, ona je tak mało jak jakaś mysz:)

Link to comment
Share on other sites

Ja mysle ,ze Lili nie jest za malutka ,by zostac mamą z tego co pamiętam wazy 1,g kg?Tyle wazyłam mama mojej suni i urodziła sama czworo zdrowych maluchów .Podobno z porodem poradzia sobie nadzwyczaj dobrze wszystko przeszło bez komplikacji.Karmili ja jak byla w cizy taka specjalna kiełbasą dla ciezarnych wtedy duzo jadła i duzo piła.

pa-ttti a czy musiałas zglaszac w zwiazku krynologicznym ,ze planujesz warunkowe krycie,badali suczke ,wydaja jakies zaewolenie czy jak to sie odbywa?

Link to comment
Share on other sites

nic nie zglaszalam, z tego co wiem to nie trzeba tego zglaszac , ale moge sie mylic. w kazdym razie krycie warunkowe jest normalnie dozwolone, moja znajoma kryla suczke chihuahua warunkowo i zglosila to jak suczka byla juz w ciazy, zeby w zk mieli czas pozalatwiac formalnosci

Link to comment
Share on other sites

Ja tez nie mam pojecia jak wkoncu dojade do zwiazku to sie wypytam.A przydomek hodowlany załtwia sie opiero jak sie ma suczke juz z wyrobionymi urpawnieniami czy wczesniej?Ja myslałam ,ze moze badaja wszystkie suczki przed tym jak maja zostać dopuszczone nie tylko przy warunkowym krciu ,doswiadczenia nie mam ,bo to moja pierwsza sunia:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...