Jump to content
Dogomania

Druga dawka Imizolu?


ewa29

Recommended Posts

Witam,

Nieco ponad tydzień temu mój roczny, nieduży kundelek przeszedł babeszjozę. Leczony był m.in. Imizolem i kroplówkami.  Pewnie dzięki szybkiej reakcji w kilka dni doszedł do siebie i w jego zachowaniu nie widać już najmniejszych śladów po chorobie.

Podczas ostatniej wizyty w przychodni doradzono jednak podanie jeszcze drugiej dawki Imizolu, ok. 2 tyg. po pierwszej, zaznaczając jednocześnie, że to silny, toksyczny lek (w ulotce producent odnotował nawet, że do jednokrotnego podania i zastrzyku nie należy powtarzać).

Piesek, jak wspomniałam, wygląda na wyleczonego, stąd nasz dylemat: Podać ponownie Imizol, by zmniejszyć ryzyko ewentualnego nawrotu choroby, czy lepiej oszczędzić zwierzakowi dawki substancji, która ma ponoć długą listę skutków ubocznych, śmiało przyjmując, że inwazja pierwotniaka została skutecznie powstrzymana jedną dawką?

Bardzo proszę, by osoby, które zetknęły się z tą chorobą u swoich podopiecznych, podzieliły się doświadczeniami i radą...

Link to comment
Share on other sites

Dnia 22.03.2022 o 22:46, bou napisał:

Skontaktuj się z innym wetem,zapytaj,powiedz,ze masz wątpliwości.To ważna sprawa.

 

Zasięgnęłam tel. kilku opinii spoza mojej przychodni i są biegunowo podzielone: Wet 1 podkreśliła, że Imizol to "silna trucizna" i podać można raz z konieczności, absolutnie bez powtarzania, gdy objawy wygasły. Wet 2 zaznaczył natomiast, że dodatkowa dawka pozwala zwalczyć to, co przetrwało pierwszą, a zwalczyć bezwzględnie trzeba, bo babeszjoza zabija, a nie spotkał się z przypadkiem, by pies padł po podaniu ww. leku. I jak tu podjąć decyzję..?

Link to comment
Share on other sites

Dnia 24.03.2022 o 20:43, ewa29 napisał:

jak tu podjąć decyzję..?

samodzielnie :]

Gdyby chodziło o mojego psa - poczekałabym,druga dawka nie musi być konieczna,a w razie czego,przy uważnej obserwacji psa,zawsze się zdąży.Ale to Ty sama musisz zadecydować.

Powtórzyłabym badania krwi,to podstawowa sprawa,trzeba patrzeć,czy morfologia sie poprawia,płytki wracają do normy etc.

A wet chyba z niewielkim doświadczeniam,bo komplikacje po Imizolu się zdarzają.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...