Jump to content
Dogomania

Genetyka


MAf55

Recommended Posts

Witam czy mógłby mi ktoś wyliczyć wskażnik Inbredu. I powiedzieć mi czy inbred który wystąpił jest nieszkodliwy dla następnego potomstwa.

Ponieważ kompletnie nie znam się na genetyce a chciałabym kupic suczkę do swojej hodowli i nie ciałabym zeby potomstwo tej suczki było obciążone wadami genetycznymi proszę was o pomoc. W załączeniu przeyłam szkic  rodowodów ojciec zaznaczony na czerwono jest elementem który się powtarza . Z góry dziękuję za pomoc.

                                                                                     Moja suczka

                                                                 Ojciec                                          matka

                                                      Ojciec                   matka                 ojciec        matka

                                      Ojciec           matka       Ojciec       matka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
Dnia 2.12.2021 o 21:20, MAf55 napisał:

Witam czy mógłby mi ktoś wyliczyć wskażnik Inbredu. I powiedzieć mi czy inbred który wystąpił jest nieszkodliwy dla następnego potomstwa.

Ponieważ kompletnie nie znam się na genetyce a chciałabym kupic suczkę do swojej hodowli i nie ciałabym zeby potomstwo tej suczki było obciążone wadami genetycznymi proszę was o pomoc. W załączeniu przeyłam szkic  rodowodów ojciec zaznaczony na czerwono jest elementem który się powtarza . Z góry dziękuję za pomoc.

                                                                                     Moja suczka

                                                                 Ojciec                                          matka

                                                      Ojciec                   matka                 ojciec        matka

                                      Ojciec           matka       Ojciec       matka

Wsk. Inbredu - 6,25%.  Co do szkodliwości to można mówić jedynie w kategoriach prawdopodobieństwa/ryzyka. Jeżeli ten zaznaczony ojciec jest nosicielem genu recesywnego z jakąś wadą to istnieje 6,25% prawdopodobieństwo, że wystąpi ona w tym miocie i 6,25% *1/4 = 1,56%, że u twojej suczki.  1/4 ponieważ jeśli już wiadomo, że obydwoje rodzice są nosicielami genu recesywnego, to statystycznie  jako ten gen podwójnie recesywny dziedziczy 1/4 potomstwa,  1/4 w ogóle nie dziedziczy, a połowa tak ja rodzice, pozostaje  nosicielami.

Jeżeli to jest rasa popularna, to nie polecam, hodowca nie powinien dopuszczać do takich skojarzeń, najczęściej to jest związane z tym, że ktoś ma manię by mieć w nowych miotach więcej przodków z własnej hodowli, albo po prostu bierze najbliższego dostępnego. Jeżeli to jest rzadka rasa, to taki inbred  może być koniecznością na skutek braku innego materiału do hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...