Jump to content
Dogomania

Pomoc i pytania dotyczące szczeniaka


Entschuldigung

Recommended Posts

Hej, poczytałam trochę forum i wiem jakie jest Wasze stanowisko co do niektórych rzeczy, jednak stresują mnie pewne pytania, na które potrzebuję odpowiedzi. 

Zapytacie o weterynarza - jutro jadę z psiakami na odrobaczanie i chcę mu zadać te same pytania, jednak jestem pewna że zapomnę 3/4 z nich, dlatego też sięgam tutaj o pomoc. 

1. Piesek zostaje u mnie - czy to dobrze? Jak na to zareaguje suka? Bo ona też oczywiście zostaje. 

2. Relacje - suka przychodzi na karmienie, ale raczej szybko chce uciekać i muszę ją powstrzymywać. Szczeniaka liże rzadko, mocz często, brzuszek za krótko. Nawet jeśli suka się położy i nie ucieka to szczeniak nie śpi przy niej, a po karmieniu odpełzuje na 10 cm i śpi. Czy to normalne ze w wieku 3 tygodni szczeniak już tak nie interesuje matki? Czy powinni spać razem? 

3. Brak rodzeństwa - jestem zdruzgotana faktem, ze szczeniak nie ma możliwości zabawy czy nauki gryzienia, ponieważ nie ma rodzeństwa. Jak mu to zastąpić, czy może normalnie wyrosnąć nie mając wsparcia od mamy i rodzeństwa? Jakie rozrywki mu zapewnić? Póki co zaczyna podgryzać posłanie. Jak zastąpić mu rodzeństwo? Zaprowadzić do psa znajomych? Pomysł dość dziwny... Kiedy go przedstawić innym psom? 

4. Kupki - wcześniej załatwiał się normalnie, ale wczoraj w ogóle nie zrobił kupy, zrobił ją dopiero dzisiaj rano. Czy to zatwardzenie? Jakie są objawy? Piesek się stara wycisnąć kiedy masuje mu brzuszek (ręczniczek namoczony ciepłą wodą: przecieram plecki, boczki brzuszka, brzuszek, odcinek między odbytem a jądrami oraz odbyt) po każdym karmieniu jednak nie bardzo długo. Jednak pies nie piszczy nieprzerwanie, podczas masowania trochę bardziej dycha, raczej protestuje. Nie ma naprężonego brzucha cały czas. Robi ledwie jedną kupę dziennie - trochę pomarańczowa, mokra, nie sucha, zwarta. Dodam, że pies bardzo często wydala mocz, leciutko słomkowy. 

5. Jedzenie - póki co pije mleko, ale czy powyższy problem jest spowodowany częstotliwością i ilością jedzenia? Je co 3-4 godziny dopóki nie puści sutka i pójdzie spać, wtedy na moich rękach wraca do swojego wyrka. Trzymać się godzin czy jego skomlenia? Skomlenie działa w nocy, ale też wtedy mijają mniej więcej 4 godziny. 

5.5 Pies w 4 tygodniu może już jeść pokarm stały? Ale nadal na przemian z mlekiem? Czy może później?

6. Rozrywka - Co pies może robić? Czy może wychodzić na dwór? Łażą po działce psy, czasem nawet lisy, więc pewnie lepiej nie, ale z kolei po domu chodzimy w butach. Więc teraz pytanie gdzie pies może chodzić?  Jak mu pomóc się rozwijać? Czy dać mu po prostu spać? 

7. Temperatura - w domu jest około 21.5 stopnia najmniej, dlatego pies ma kołderkę w postaci polara, jednak po przykryciu zaczyna się wiercić i się odkrywa - przykrywać go czy on wie lepiej? Czy mój prowizoryczny termofor go nie przegrzewa? 

8. Piesek ma otwarte oczy jednak jeszcze delikatnie niebieskie - czy to dobrze? 

 

To chyba tyle, jak coś mi się przypomni to nie omieszkam zapytać, tymczasem bardzo proszę o odpowiedzi. Nawet jeśli nie chcecie odpowiadać na wszystkie to odpowiedzcie chociaż na jedno, może ktoś inny odpowie na kolejne. 

 

Edited by Entschuldigung
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Entschuldigung napisał:

Co robić kiedy warczy? Bawić się z nim? Głaskać go? Uciszać? Ignorować? 

Chyba nie oczekujesz,że dostaniesz tu poradnik dot.połogu suki i wychowania szczeniąt??? Idz do porządnego weta,wypytaj o wszystko,(spisz sobie te pytania na kartce),zapamietaj odpowiedzi,poza tym  szukaj informacji w necie.Jest mnóstwo materiałów dotyczących tego tematu.

Na razie jesteś zielona jak szczypiorek...a pytania o "warczącego" 3 tyg.szczeniaka stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność całego problemu.

 

eot.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Entschuldigung napisał:

Owszem jestem zielona jak szczypiorek bo jestem w takiej a nie innej sytuacji. Pytanie z walczenie było na poważnie - skąd mam wiedzieć o co małemu chodzi? 

I rzeczywiście nie oczekiwałam poradnika, to by było dziwne, ale chociaż pomocy w zaistniałej sytuacji

Pomoc w zaistniałej sytuacji wymaga specjalistycznych porad,szczeniaki umierały..cos się złego działo.(choroba,niedorozwój?)Portal inetrnetowy nie jest miejscem dedykowanym do specjalistycznej pomocy w trudnej,wręcz dramatycznej sytuacji.Sunia była w ciąży nie dwa dni,dlaczego nie nauczyłas sie przynajmniej podstawowych rzeczy?? (opieka przy porodzie,w połogu etc,postępowanie ze szczenietami - których nie należy np.brać na ręce?)

http://slavinja.pl/artykuly/zdrowie/opieka-nad-suka-i-szczenietami/

https://weterynarianews.pl/odchow-szczeniat-zywienie-rozwoj-behawioralny/

https://zaklinaczpsow.pl/2016/02/24/opieka-nad-szczenietami/

https://fajnyzwierzak.pl/porady/kiedy-szczeniaki-otwieraja-oczy-przedstawiamy-rozwoj-szczeniat/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...