Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
OrokanaTaitan

Lękliwość szpica wilczego

Recommended Posts

Szpic wilczy w naszym domu - Raksha - od dwóch lat ma pewien problem, a mianowicie lękliwość i nadmierna nieufność/agresja.
Pies pochodzi z hodowli, ma dobre warunki w domu i spacery. Nigdy nie wyszczerzyła zębów na domowników czy osoby jej znane, pozwala zabierać własne jedzenie i dotykać się w takie miejsca jak poduszki łap, pysk, wnętrze pyska i brzuch. Ogólnie, dla takich osób jest super milutka i tylko czasami szczeknie, gdy czegoś chce (np. gdy przestaniesz ją głaskać, zaczyna piszczeć i burczeć, abyś wznowił pieszczoty). Reaguje na przywołania i dzieli dom z drugim, starszym psem, ale jemu akurat przestaje pozwalać jeść. Jeśli położy się dwie miski jedzenia, a Raksha od nich odejdzie, bardzo szybko przybiegnie, gdy Fiona spróbuje coś zjeść. Raz ją powaliła, bo próbowała zjeść karmę na podłodze, ale to chyba zrozumiałe zachowanie - zwierzę broni swojego.
Przejdźmy do tego, jak pies zachowuje się przy obcych. Jeśli przechodzimy lub stoimy koło drogi, albo zacznie się bać, albo będzie próbować gonić za jakimś. Na obcych ludzi warczy, jeśli po prostu przechodzą obok niej, a gdy powiedzą coś do niej - zaczyna się rzucać. Oczywiście nie pozwalamy jej na zrobienie krzywdy drugiemu psu, zwierzęciu czy osobie, ale nikt nie wie, skąd to się wzięło. Fakt, Raksha pilnuje swojego ogrodu, ale raczej nie powinna przenosić czujności na spacery. Tragedia jest wtedy, gdy do domu przyjdą goście - zacznie ich mocno obszczekiwać i dopiero po chwili przestanie, ale nie pozwoli podejść do siebie albo dotknąć rodziny. Tak powinno być, czy może to objaw agresji? I jak sobie z tym poradzić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przeszłości wypadł na nią owczarek Niemiecki przez nieuważność właściciela (zostawił otwartą bramę z psem na zewnątrz), kiedyś chciała się bawić z innymi psami i była spokojna do ludzi. Najlepsze jest to, że właściciel psa nie ma żadnych problemów, a my być może przez to mamy lękliwego psa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na już powinniście rozdzielić psy przy jedzeniu jeżeli jeden atakuje drugiego - to się może źle skończyć.

A jak Wy się zachowujecie podczas omijania ludzi/psów? Zdenerwowani? Skracana nerwowo smycz na sztywno? Jeżeli tak, to powinniście zacząć przestawiać jej uwagę z otoczenia na Was w takich sytuacjach. Nerwowym zachowaniem nakręcacie ją jeszcze bardziej.

Jeżeli ona atakuje ze strachu to najlepiej pokazać jej, że Ty panujesz nad sytuacją i ona nie musi się bać i groźnie wyglądać.

A w ogóle najlepiej to jakby ktoś z Wami na miejscu popracował - agresja u psa to chyba nie jest spawa na porady online, żeby jeszcze tego problemu nie pogłębić. Pierwsze co, to trzeba określić podłoże takiego zachowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×