Jump to content
Dogomania

Jaka rasa psa do mieszkania gdzie jest już pies?


sdoo

Recommended Posts

Witam,

Piszę do Was jako że na tym forum na pewno znacie się lepiej na psach niż ja :) 

Otóż, aktualnie w domu mamy mieszańca owczarka niemieckiego z jakąś małą rasą, co w ogólnym rozrachunku sprawiło że pies jest bardziej w typie jamnika, tj. masywny(~20kg) ale z bardzo krótkimi łapami co spowodowało zwyrodnienia w stawach, można powiedzieć że nie wygrał na loterii genetycznej.

Z tego też powodu kolejnego psa chciałbym wziąć rasowego, średniej wielkości, żeby w razie problemów wiedzieć czego się spodziewać, dodatkowo móc jeździć z nim na wystawy (dlatego FCI obowiązkowe dla mnie).

 

Problemem jest jednak wybranie rasy, jako że z powodu pracy psy musiałyby być same w domu ok. 8h (po pracy oczywiście czas dla psa zarezerwowany), dlatego psy myśliwskie czyli wszelkie terriery, beagle itd. byłyby tutaj problemem (chyba że się mylę?). Dodatkowo myślałem także nad labradorem jednak są to psy dość mocno obciążone genetycznie, a nie chciałbym patrzeć jak mój pies cierpi na różnego rodzaju zwyrodnienia - jeden z tego typu problemami w domu wystarczy ;) 

Wiadomo, nie da się przewidzieć wszystkiego, każdy pies może mieć problemy rasy, jednak może znacie rasę która +/- wpasowuje się w to co napisałem wcześniej?

Ostatnich kilka tygodni siedzę na necie i zainteresowało mnie kilka ras, ale z w/w powodów nie znalazłem rasy która by się idealnie wpasowała, a na forach danych ras ludzie pisali skrajne opinie, albo że by idealnie się nadawał bądź też nie pasowałby w ogóle. Rozumiem to, bo każdy pies jest inny, jednak liczę na merytoryczną dyskusję jako że na pewno nie jestem jedyną osobą z tego typu rozterkami.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

PS. Nie znalazłem działu z tego typu pytaniami, jeśli jednak pominąłem z jakiegoś powodu oczywiście przeniosę :)

Link to comment
Share on other sites

Zostawanie samemu przez 8h nie jest problemem dla żadnego wychowanego, dorosłego psa. Gorzej ze szczeniakami, tutaj musisz wiedziec, że początkowo wymagają wychodzenia co 2-3h na spacery i stopniowej nauki zostawania samemu, zaczynając od 5min, potem stopniowo przechodząc do 15-30min itd... Dopiero psi podlotek jest w stanie wytrzymać 8h samemu, początkowo więc rozważałabym zatrudnienie psiego pettsitera albo zaangażowanie znajomych do pomocy w opiece nad szczeniakiem.
Niby napisałeś długi post, a jednak nadal nie znam Twoich oczekiwań wobec psa oraz co w zamian jesteś w stanie psu zaoferować. Jaki ma mieć temperament? jaki charakter? ile spacerów i jakich jesteś w stanie psu zapewnić? jakie masz doświadczenie z psami? czy jesteś zainteresowany psimi sportami - jak tak, to jakimi i na jakim poziomie? Czy pies ma być długo-, krótko-, czy szorstkowłosy? Duży, mały czy średni? Co jesteś w stanie psu dać na co dzień?

Każda rasa ma swoje problemy zdrowotne, więc wybór hodowli, jak i rodziców szczeniaka powinien być świadomy - polecam wziąc pod rozwagę jedynie psy po przebadanych przodkach (z aktualnymi badaniami). Jednak to jedynie zwiększa prawdopodobieństwo braku obciążenia genetycznego, a nie że pies w ogóle nie zachoruje. Bo gwarancji na 100% szczeniaka nikt Ci nie da.
Jeżeli już znajdziesz jakąś rasę, która Cię interesuje, jedź na wystawy, wejdź na grupy miłośników ras, umów się z wlaścicielami psów na spacery albo pojedź na zawody. Poszukaj hodowli i porozmawiaj z hodowcami, odwiedź ich kilkakrotnie. dopiero jak poznasz kilkanaście albo kilkadziesiąt przedstawicieli danej rasy, spędzisz długie godziny na rozmowach z hodowcami i właścicielami, możesz stwierdzić czy rasa jest dla Ciebie - a pewnie i tak Twoj pies Cię czymś zaskoczy ;)
A taki temat już jest, dział "Wszystko o psach" -> temat "Jaka rasa dla mnie?"

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za zainteresowanie tematem :)

Jeśli chodzi o wychowanie szczeniaka to wiadomo, nie od razu zostawałby na 8h, pisałem tu bardziej w kontekście dorosłego życia.

Nie pisałem tu konkretów bo zdaję sobie sprawę że nie będzie rasy która w 100% to spełni, dlatego moim najważniejszym kryterium jest:

- średni,

- nie obciążony genetycznine,

- jest w stanie wytrzymać w domu 8h

 

Ale może nie będę się tu odnosił do reszty pytań tylko napiszę jeszcze raz uwzględniając to, tym razem w poprawnym dziale

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...