Jump to content
Dogomania

Seniorka Bella z niedoczynnością tarczycy.


MetafizycznaKanalia

Recommended Posts

     Nie jestem pewna czy pojawił się podobny wątek, nie mniej jednak zaryzykuję. Bella: suczka rasy beagle, 12 lat na psim karku. Walczy z niedoczynnością tarczycy i wagą ( opiekunowie tej rasy wiedzą doskonale jakimi łasuchami bywają psiaki tej rasy). Postanowiłam zapytać na forum o żywienie mojej podopiecznej by pomóc a nie szkodzić. Oczywiście znajduje się pod opieką weterynaryjną, dostaje leki (musi przyjmować je już do końca życia). Mam problem z wprowadzeniem zmian w żywieniu i jednocześnie uświadomić resztę domowników jak ważne jest teraz zwrócenie uwagi na jakość posiłków. Lekarz zalecił podawanie jednego posiłku w formie posiłku mokrego/gotowanych. Niestety, nie podoba mi się do końca to, co uparcie domownicy serwują do michy. Tym bardziej,że wiek i problemy zdrowotne wymagają czegoś więcej, niż uparte podawanie non-stop podrobów drobiowych ( na przemian: serca drobiowe gotowane z ryżem/ makaronem, czasem żołądki drobiowe/pierś z kurczaka, dodając do tego gotowane warzywka: najczęściej marchewka, seler). Obecnie nie dostaje żadnych suplementów ani witamin. Ostatnio zauważyłam u niej również łupież( ponoć często występujący przy niedoczynności tarczycy). 

    W związku z powyższym mam pytanie: co podawać by urozmaicić michę ? Słyszałam,że ryby są dobre dla psa (tym istotniejsze,że mogą być idealnym źródłem OMEGA3, pytanie tylko jak i w jakich ilościach w skali tygodniowej podawać?). Kupiłam dzisiaj olej lniany i zamierzam wprowadzić do od jutra. Myślę również by przy najbliższej okazji nabyć zestaw witaminowy (nie pamiętam dokładnie nazwy zestawu, którego mama nabywała dla Belli). Jeśli macie ciekawe przepisy, porady co i jak będę wdzięczna a ty, bardziej Bella. 

 

Link to comment
Share on other sites

Polecam następujące dodatki:

-łyżkę oleju z łososia, czarnuszki albo lnianego na dzień

-spirulina, np.firmy Dolfos

-suplement witaminowy z L-karnityną, która wspomaga odchudzanie

-algi brunatne (dobre na sierść i tarczycę), owoc dzikiej róży,co jakiś czas ostropest (np. firmy Vetfood)

-sproszkowane suszone małże (na stawy)

Podroby istotnie są dosyć tłuste i powinny stanowić jedynie 10% pożywienia. Osobiście rozdzieliłabym też psu jedzenie na dwa małe posiłki zamiast jednego dużego...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ryby gotowane oczywiście można podawać. Natomiast niektóre surowe zawierają substancje szkodliwe dla psów: https://zdrowecraziness.wordpress.com/2016/01/26/jakie-ryby-moze-jesc-pies/

Pies może jeść każde mięso o ile nie ma na niego alergii. Można suni zmieniać podawane mięso, np. raz rybę, raz kurczak i raz gotowaną wieprzowinę czy wołowinę (oczywiście bez soli). Jeżeli domownicy dorzucają suni jedzenie do miski to radzę zabrać jej miskę tuż po posiłku. 

Link to comment
Share on other sites

Tarczyca "lubi" węglowodany, więc warzywa jak najbardziej. Tylko trzeba uważać na wagę, bo mogą tuczyć. Łupież to też oznaka alergii, co przy monotonnej diecie jest możliwe. Myślę, że trzeba koniecznie dodać inne rodzaje mięs. Podrobów jest za dużo, tak jak napisała amartyno. Trzeba dorzucić mięso mięśniowe.

I zdrowia dla seniorki :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...