Jump to content
Dogomania

Niedoczynność - brak efektów leczenia


movingpictures

Recommended Posts

Witam

Postanowiłem zwrócić się do Państwa o pomoc w sprawie mojego pieska.

W skrócie - w badaniach wychodzą bardzo niskie wskazania poziomów hormonów tarczycy, mimo podawanie leków.

Na przykład ostatnio na Forthyronie [dawka dzienna 300 (2x150)- pies 8kg] poziom T4 przed podaniem tabletki rano to 0,99, a 4 godziny po podaniu wynik to 1,66 (norma to 1,5 - 4,5). Lekarze próbują ustawić dawkę od ponad 1,5 roku, bez efektów. Czasami wynik wychodzi <0,5.

Brał też Euthyrox - wchłanianie podobne.

Jaki może być powód praktycznie braku pozytywnych wyników (mimo dużej jak dla wagi psa dawki leku)?

Z objawów - wypadanie sierści (ale nie łysienie). Pies bardzo wrażliwy, lękliwy, ze schroniska.

Dziękuję, pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Biodostępność lewotyroksyny moze być zróżnicowana u poszczególnych osobników.Dawka,którą dostaje Twoj pies nie jest wcale taka duża...

Przeważnie zaczyna się od 10 pg/kg masy ciała, doustnie co 12 godzin,potem się redukuje,lub zwiększa.

Na pewno warto zrobić usg tarczycy,ocenić jej stan i 'przydatność'.Dobranie odpowiedniej dawki dla psa - trwa w tym przypadku zdecydowanie za długo.

Zorientuj się,czy w Twojej okolicy jest może jakiś wet endokrynolog,żeby skonsultować psa.

Link to comment
Share on other sites

Też mam psa na Fothyronie (2x400/dziennie, pies ma 25 kg) i ustawienie dawki zajęło nam ok. 5 miesięcy. Zgadzam się z bou co do USG i endokrynologa, ale też należy zwrócić uwagę na same badania. Czy laboratorium jest wiarygodne? Czy pies na pewno połknął tabletkę? Niektóre psy potrafią ją trzymać w buzi i wypluwają gdy właściciel nie patrzy. Mój raz tak zrobił i wynik badań był dziwnie niski. Czy sierść psa się w ogóle poprawia?

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedzi.

Postaram się usystematyzować co nieco...Poprzednio pisałem na szybko.

Teraz wet zaleciła 2x200 (to jest 2x dawka wyjściowa) dlatego też trochę zaniepokoiła mnie wysokość dawki, szczególnie w kontekście braku pożądanych wyników. Nie wiem jak Euthyrox/Forthyron działa na wątrobę, ale domyślam się, że obojętny nie jest. Pies waży tylko 8kg, jest w typie terriera, zaraz dodam avatar ;) Jak pisałem wcześniej pies bardzo wrażliwy, lękliwy. Podejrzewam, że był bity :( Nie wiem jak można.....to strasznie kochany psiak.

Nie od początku zapisuję dawki w relacji z wynikami, ale od pewnego czasu tak, i podam kilka przykładów:

* grudzień 2015 - Euthyrox 2x100 - przed tabletką T4 całkowita to 1,57, po tabletce (około 4h) 1,84

* luty 2017 - Euthyrox 2x150 - przed tabletką T4 całkowita to <0,5, po tabletce (około 4h) 1,24

* kwiecień 2017 - Forthyron 2x100 - przed tabletką T4 całkowita to 0,8, po tabletce (około 4h) <0,5

* maj 2017 - Forthyron 2x150 - przed tabletką T4 całkowita to 0,99, po tabletce (około 4h) 1,16

Laboratorium to VETLAB w Warszawie. Tabletki na pewno zjedzone przez psa, sprawdzane. Jak nie zje to zawsze zostają w misce i dostaje wtedy z kawałkiem kiełbaski. Nigdy nie znaleźliśmy jakiejkolwiek wyplutej tabletki.

Od ostatniego badania, zalecenie jest Euthyrox 2x200.

Stan sierści można uznać, że jest bez zmian. Lekkie tylko nasilenia i poprawy. Brak łysienia.

Wezmę pod uwagę podpowiedzi o weterynarzu endokrynologu, poszukam takiego. Może tu na forum ktoś może takiego polecić w okolicach Warszawy? Oczywiście, gdy zleci USG,wykonam (pewnie taki wet będzie miał USG u siebie)

 

Link to comment
Share on other sites

"Może tu na forum ktoś może takiego polecić w okolicach Warszawy? "

W Warszawie jest znakomita wetka,dr Zygner-Gójska (endokrynolog),polecana przez wetów z całego kraju.Przejechałam ostatnio 500 km w obie strony,żeby skonsultować mojego psa (70 kg.patrz:avatar).

Jestem zachwycona wiedzą I postawą tej lekarki,a jestem...dość wymagająca z racji własnej profesji,choćby.:) Polecam Ci z całego serca.a właściwie - Twojemu psu.

http://www.olgazygner.pl/start/

A jak juz o W-wie mowa,to najlepszy jest dr Marciński -USG.Oboje przyjmują w Multivecie na Gagarina.Zapisz się,nie czekaj na skierowanie,tylko z wynikami badania USG idz do dr Gójskiej.USG ma ogromną wartość diagnostyczną przy chorobach tarczycy,dziwne,ze od roku zaden z Twoich wetów nie zazyczył sobie tego badania...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...