Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
butelka_8

Odpowiednie kawałki dla starszego psa

Recommended Posts

Witam. Mam małą zagwostkę i mam nadzieję że otrzymam tu pomoc. Mój 9letni psiak (kundelek po kastracji) ma niedomykalność zastawki (jeszcze brak leków) + niedoczynność tarczycy. Do tego wiem że ma dość wrażliwy żołądek. Do tej pory był na mieszance mokrej i suchej. Dostawał EUKANUBA adult medium breed. Jednak doszłam do wniosku, że kawałki w jakich jest ta karma są za małe dla niego. Juz raz miał zdejmowany kamień nazębny, nie chcę żeby psuły mu sie ząbki, a karma która do tej pory przyjmował była za mała i Magus ją po porostu łykał(waży 15kg, jest średnim pieskiem). W internecie czesto nie ma informacji na produktach o wielkości chrupków. 

Chciałabym również wypróbować jakąś inną karmę ale w tym przedziale cenowym co Eukanuba (wychodzi ok. 10zł/kg).

Proszę, biorąc pod uwagę jego epikryzę, doradźcie jakąś dobrą karmę. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sucha karma NIE CZYŚCI zębów. Weź pod uwagę budowę psiej szczęki i sposób jedzenia - psy nie przeżuwają pokarmu, nie rozgniatają go dokładnie. Nawet jeśli nie łykają, a rozgryzają krokiety, drobne okruszki potrafią utknąć im w przestrzeniach międzyzębowych. Dodatkowo, suche karmy napakowane są węglowodanami, które przyczyniają się (tak u ludzi, jak i u zwierząt) do problemów z zębami. Robiono ostatnio badania porównawcze między psami karmionymi w różny sposób - u tych, które wcześniej jadły surowiznę lub gotowane, przejście na suchą karmę powodowało pojawienie się początków kamienia nazębnego juą po ok. 3 tygodniach.

 

Puszki, przynajmniej te, które nie zawierają prawie samego czystego mięsa - też są często 'oskarżane' o psucie psich zębów, nawet w większym stopniu od karm suchych. 

 

Jedyny pokarm, który realnie powoduje oczyczczanie zębów, to surowe kości z mięsem. Surowa kość działa ścierająco, dodatkowo, usiłując ją dokłądnie obgryźć z mięsa, pies musi ją sobie przekładać i gryźć pod różnym kątem. Samo surowe mięso zawiera enzymy pomagające zwalczać osad / kamień nazębny. Jedno i drugie nie ma w sobie cukrów, w które bogate są suche karmy (z uwagi na obecność wypełniacza - zbóż / ziemniaków / roślin strączkowych).

Share this post


Link to post
Share on other sites

O żeby psa można też dbać inaczej,nie tylko wybierając odpowiednią karmę,ale również podając specjalne smakołyki dentystyczne,nie te marketowe o znikomym działaniu. Co do suchej karmy to też przed kupnem sprawdź jej skład,nie sugeruj się tylko samą marką,firma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...