Jump to content
Dogomania

Waruj na odległość


Guciek

Recommended Posts

Mam problem z moją 1.5 roku sunią. Umie komendę WARUJ ale jak jej mówie WARUJ z odległości to ona przychodzi do mnie siada przedemną albo sie kładzie :o :o :o :o A jak jest przy mnie i mówie WARUJ to normalnie :o Jak ją nauczyć warowania na odległość???

Link to comment
Share on other sites

Zacznij stopniowo wprowadzać odległość, od bardzo małej np. 1 kroku i jeżeli kładzie się poprawnie to powoli zwiększaj dystans. Nagradzaj tylko dobrze wykonane ćwiczenia.

Drugi sposób, to posadź suczę na podwyższeniu (ale tylko jezeli nie będzie miała dyskomfortu z przebywania na takim miejscu) i wtedy wydaj polecenie. Pies kładzie się wtedy w miejscu, bo ogranicza go krawędź podestu. Jednak w tym przypadku również zacznij z małą odległością.

Ja mojego psa uczyłam wyrzucając zabawkę za niego, bo go nagradzam piłeczką. On się szybko nauczył, że nie ma sensu podchodzić skoro nagroda bedzie za nim. Jednak w tej metodzie trzeba uważać na żywiołowe psiaki, ponieważ wyskakując za zabawką wyrzuconą nad nimi mogą uszkodzić sobie kręgosłup.

Generalnie trzeba metodę dobrać indywidualnie do psa, można też łączyć różne sposoby. Powodzenia w szkoleniu suczki!

Link to comment
Share on other sites

a ja uczylam swoja suke warowac najpierw na komende, potem na wyciagniecie lekko lewej nogi. Jak robila to perfekcyjnie kiedy stalam obok niej, zaczelam wychodzic przed nia - na smyczy najpierw. Tak samo - waruj, noga do przodu i ew palec pokazujacy na ziemie. jak tak zalapala to zaczelam coraz dalej odchodzic i tak doszlysmy do pewnej odleglosci:) Na poczatku tez podchodzila do mnie, ale wtedy jeszcze nie lapala o co chodzi, a ja zaczelam odrazu np od 5 metrow przed nia, a raczej powinno sie stopniowo - tuz przed nia stac i coraz dalej

Link to comment
Share on other sites

jako 1 należy psa nauczyć komendy zostań a potem dopiero zmiany pozycji no i oczywiście po dobrze wykonanej komendzie nie należy psa wołać do siebie tylko do niego podejść . zawołasz raz spartolisz wszystko co udało się wcześniej osiągnąć pies idzie na skróty i już jest koło ciebie

Link to comment
Share on other sites

po dobrze wykonanej komendzie nie należy psa wołać do siebie tylko do niego podejść . zawołasz raz spartolisz wszystko co udało się wcześniej osiągnąć
Tylko że w regulaminie PT jest teraz właśnie przywołanie "do mnie" po "waruj" w marszu, jak również po "siad" (nie w marszu). Tak że, aby zdać egzamin, psa trzeba nauczyć, żeby nie zmieniał pozycji aż nie usłyszy innej komendy, a czy to jest komenda "do mnie", czy komenda zwalniająca, czy jakakolwiek inna - nie powinno mieć dla psa znaczenia. Żeby tego porządnie nauczyć, należy właśnie za każdym razem gdy pies waruje używać innej następnej komendy - czasami "do mnie", czasami wracać do psa i "stój", czasami zwalniać na odległość, czasami wracać do psa i dopiero potem zwalniać, itd. - chodzi o to, żeby pies nigdy nie wiedział, co będzie dalej i właśnie to uniemożliwi mu "skróty".
Link to comment
Share on other sites

zaczelam uczyć "zostań". i na odległość standard smyczy zostaje(smycz w reku). potem daje komende "gotowe" i klepie sie w udo i ona przytchodzi i dostaje smakołyk, albo do niej podchodze i mówie "gotowe" i daje żarełko. Który jest lepszy?? CZy może lepiej robić na przemian??

Link to comment
Share on other sites

Witam :D

Zastrzegam, że nie mam pojęcia o wymaganiach egzaminów i innych psich dyplomów. :oops:

Jako ambitny właściciel psa postanowiłam jednak nauczyć moja sunie warowania na odległość.

Zresztą nie tylko tego.

Wydaje jej komendę "siad" albo "leżeć" i mówię zostań.

Wtedy odwracam się do niej plecami i idę przed siebie.

Oczywiście pierwsze proby odbywaly się w ten sposób, ze oddalałam się od niej idac tylem, żeby obserwowac jej zachowanie.

Od początku okazywałam swe niezadowolenie gdy próbowała za mną podążać. Jeśli to zrobiła, bez komendy "do mnie", nagrodę w postaci czegoś co i ja konsumuje sama bezczelnie na jej oczach zjadałam. :oops:

Kilka takich lekcji wystarczyło.

Sunia pojęła, ze jeśli się nie ruszy, to smakołyk dostanie ona, w przeciwnym przypadku obejdzie się smakiem. :roll:

Jeśli lekcja odbywa się tuz przed godzina posiłku, efekty nie każą długo na siebie czekać.

Zastanawiam się co pies w takiej chwili myśli widząc nagrodę zjadana przez pańcię. :lol:

Moja komenda żeby sunia do mnie przybiegła brzmi "Allez".

Aby reagowała na nią prawidłowo, często wymawiałam tylko "A" i jeśli "wystartowała" nici z nagrody.

Potem wymawiałam inne sylaby na "A". Podnosiła już zadek żeby lecieć i widać było wyraźnie, ze coś jej nie pasuje - wolała więc się nie ruszać.

Czytałam i całkowicie się z tym zgadzam, ze każda komenda powinna mieć przydzielone określone słowo, zwrot, gest i nie należy w tym względzie fantazjować.

Tzn jeśli zdecydujemy, ze komende "do mnie" pies ma wykonać po słowach np. "biegiem do mnie" to ten zwrot powinien być zarezerwowany tylko na taka okoliczność. Nie powinno się go przeinaczać na np. "chodź do mnie".

Daje to psu swoisty komfort. :D

Link to comment
Share on other sites

Gucio nie bardzo rozumiem co u Ciebie oznacza slowo "gotowe" To o czym piszesz to dwie rozne rzeczy. Po komendzie np siad zostan oddalamy sie i albo wolamy psa "do mnie" (prawidlowo jak pies siada przed nami), albo "do nogi". Ale nie musimy psa wolac tylko do niego wrocic - wtedy nic nie mowimy:) tylko wracamy omijajac psa, stojac z prawej strony i musimy pilnowac, zeby pies nie wstal...jak sie ciagle siedzi to smakolyk i pochwala

Link to comment
Share on other sites

Gucio nie bardzo rozumiem co u Ciebie oznacza slowo "gotowe"
Agnes, z opisu wynika, że to komenda zwalniająca - znaczy, że pies może przestać robić to, co kazano mu robić poprzednią komendą. Czyli w tym konkretnym przypdaku, gdzie poprzednią komendą było "waruj", Gucia "gotowe" znaczy, że pies nie musi już warować.

Oczywiście pies nie wie tego sam z siebie, nawet komendy zwlaniającej trzeba go nauczyć i można to robić właśnie zachęcając go do wstania np. klepiąc po udach, pod warunkiem, że to klepanie nie ma dla niego powiązania z inną komendą, taką jak "do mnie".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...