Jump to content
Dogomania

Witam wszystkich


mistwalker1006

Recommended Posts

witajcie, jestem nowym czlonkiem forum, chialbym powitac wszystkich wlascicieli husky i innych zwierzakow:)

cos o mnie.... wiec ja posiadam a wlasciwie to mnie "posiada" moj piesek, jest nim Yuka, 22 miesieczny czrno-bialo-brazowy :lol: alaskan husky,( jest ze man juz rok)
mieszkam w Kanadzie od 1989 roku i husky zafascynowaly mnie od pierwszego razu kiedy zobaczylem je na ulicach:)Moj pies jest ze schroniska, zanim go wziolem to spedzilem prawie trzy miesiace szukajac inforamcji o rasie o zachowaniu o potrzebach, poprostu czy bede wstanie zapewnic husky warunki jakich potrzebuje i czy to bedzie rasa dla mnie:)
w USA i Kanadzie jest tyle tych psow ze schroniska sa przepelnione wiec zdecydowalismy sie z zona wziasc ze schroniska a nie z chodowli i tak wlasnie man sie trafil Yuka:)

tyle o nas, wiec z tym co ja sie dowiedzialem z internetu i z rozmow z hodowcami i mushers, bardzo mnie dziwa niektore zachowania ludzi ktorzy maja husky
w kanadzie psy te sa hodowane prawie 100 lat wiec wszyscy hodowcy i mushers mowia to samo ze husky nie sa psami ktore moga byc bez smyczy w terenach otwartych bo ich instynkt do "ucieczek" jest taki ze wystarczy moment i gdzies moga poleciec, huski potrafi przebiec 60 mil w ciagu dnia i bedac tak daleko myslisz ze sam wroci?? albo moze jacys 'pomocni ludzie sie nim zaopiekuja ? albo wpadnie pod samochod/tramwaj/pociag?
wiec naprawde mnie zadziwiaja wypowiedzi ludzi ze oni prowadza swoje psy bez smyczy... a potem coraz wiecej ogloszen ze zaginol husky:shake:
druga zecza ktora mnie przeraza jest to ze ludzie nie maja pojecia nic o rasie i kupuja psy a potem pytaja sie na forum o podstawe zeczy... czy Ci "hodowcy " ktorzy sprzedaja psa nie upewniaja sie i ucza o rasie???
a potem takie psy albo sie dostaja do schroniska albo uciekaja i gina:shake:

sorry to takie moje "pet peve" musialem to powiedziec bo czasami az mnie dolowalo jak czytalem niektore wypowiedzi:eviltong:

ale nie zarejstrowalem sie tutaj zeby krytykowac tylko zeby pokazac mojego husky i podzielis sie przygowami , itp:), itp, itp>
wiem ze nie wszyscy sie zgodza z moimi pogladami i opiniami ale ja uwazam ze lepiej na zimne dmuchac niz potem plakac jak cos sie stanie,

wiec jeszcze raz wszystkich witam, i man nadzieje ze poznam tutaj ciekawych ludzi i ich huskys

Greg

Link to comment
Share on other sites

Siemasz Greg!

Spokojnie, nie taki diabeł straszny... jak mu dać w łapę :) Naucz swojego huskiego, że ZAWSZE jak go zawołasz, to coś od Ciebie dostaje. Powinno to pomóc w sytuacji awaryjnej, kiedy Ci się gdzieś urwie ze smyczki.

Mam nadzieję, że podzielisz się z nami relacjami z jakiegoś wyścigu, jeżeli byś coś oglądał z bliska. A jakbyś się wybrał na Yukon Quest... zrób kilka zdjęć Karen Ramsteed, tej, która startuje na husky.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

[php]Spokojnie, nie taki diabeł straszny... jak mu dać w łapę :smile: Naucz swojego huskiego, że ZAWSZE jak go zawołasz, to coś od Ciebie dostaje[/php]wlasnie z tym problem, ze husky NIEZAWSZE wraca:( wystarczy ze jeden raz nie wroci:(... i to nie tylko moje opinie ale jeden z mushers z US opowiadal ze mial psa , leader, latami w zaprzegu, pies madry sluchal sie zawsze i task dalej...ale na szczes i jak juz pies nie biegal to zawsze chodzi przy nodze bez smyczy i pwenego razu idac jak zwykle nagle przebiegl na druga strone drogi.. i nie pomogly wolania nie zatrzymal sie ... na szczescie nie pobiegl daleko i nic mu sie nie stalo ale po prostu husky nie moze byc bez smyczy na terenach otwartych ...

[php]Mam nadzieję, że podzielisz się z nami relacjami z jakiegoś wyścigu, jeżeli byś coś oglądał z bliska. A jakbyś się wybrał na Yukon Quest... zrób kilka zdjęć Karen Ramsteed, tej, która startuje na husky.
[/php]
oh i wlasnie wczoraj ogladalem film dokumentalny z ostatniego Iditarod Sled Dog, cos niesamowitego:)

Link to comment
Share on other sites

Witam
Nie mogę zgodzić się z tobą że haskich nie można prowadzać bez smyczy jest to kwestia wychowania i ćwiczeń już od szczeniaka . Każdego psa da się wyszkolić Ja mam Wilczaki czechosłowackie one też maja problem z przychodzeniem jednak moje psy chodzą bez smyczy i wielu wielu hodowców spuszcza swoje psy na spacerach i nie ma problemu z przywołaniem wystarczy tylko szkolić i jeszcze raz szkolić ;) od małego

Link to comment
Share on other sites

Witaj na Dogomanii Greg, mój Argis tez nie jest spuszczany ze smyczy, chodzi na 10m lince... ;) byl szkolony od malego zeby wracac na "do mnie"... niestety po kilku probach odwraca glowe nawet jak macham smakolykami! :shake: ... bedziemy probowac od nowa z gwizdkiem, moze to bedzie zbawienie... ehh Pies uciekl kilka razy z podworka przez nieostroznosc gosci... ale nie oddalal sie daleko wiec udalo sie go zlapac... a ostatnio przytrafila sie dziwna sytuacja... moja ciocia niechcacy otworzyla brame pilotem po czym zobaczyla ze pies jest juz za bramą...i zaczela "prosic" go zeby przyszedl do niej... i tu szok wrocil!!:crazyeye: zdziwilo mnie to bardzo bo pies jest wieku przslowiowego "psiego buntu" 9miesiecy! hmm jak rozumiec taka sytuacje, zaufac psu i spuszczac ze smyczy czy nie?:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta1']Witam
Nie mogę zgodzić się z tobą że haskich nie można prowadzać bez smyczy jest to kwestia wychowania i ćwiczeń już od szczeniaka . Każdego psa da się wyszkolić [/quote]

wiem ze nie wszyscy sie zgodza za mna :) ale to psy pociagowe jak husky , malamut etc... nie maja w tego w NATURZE i CHARAKTERZE, i to nie jest moje zdanie ale powiedzmy w Polsce chodowla Husky jest od 1988 ( pierwsze oficjalne szczenieta) a tutaj od 1908... wiec chyba opinie i doswiadczenia ludzi ktorzy tym sie zajmuja ma jakies znaczenie:p, i oczywiscie zdarzy sie wyjatkowy husky co bedzie chodzil bez smyczy ale czy majac husky chciala bys podjac takie ryzyko??? Husky wykonuje komendy nie dlatego ze go nauczylas ale dlatego ze chce:)jak myslisz dlaczego husky nie pracuje w policji?? czy jako pies ratowniczy?? albo do polowan? ma wspanialy wech, lubi polowac, tropic, ale nie da sie tak naprawde do konca kontrolowac,

The most important part of training a husky is bonding. You need to spend the entire first year with your husky on a leash wherever you go. The instinct to want to be with you does not exist right away with a husky. It will develop, but it takes a long time.
The best husky owner understands boundaries. They know in order to succeed with a husky, problems must be dealt with immediately. A good husky owner always pay attention because they know one distraction can lead them to posting [I]lost dog[/I] signs all over town. They are people who enjoy dogs, but do not have to be worshipped by them. Husky owners have patience because they know sharing their lives with a husky is a life long training process.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARGIS']Witaj na Dogomanii Greg, mój Argis tez nie jest spuszczany ze smyczy, chodzi na 10m lince... ;) byl szkolony od malego zeby wracac na "do mnie"... niestety po kilku probach odwraca glowe nawet jak macham smakolykami! :shake: ... bedziemy probowac od nowa z gwizdkiem, moze to bedzie zbawienie... ehh Pies uciekl kilka razy z podworka przez nieostroznosc gosci... ale nie oddalal sie daleko wiec udalo sie go zlapac... hmm jak rozumiec taka sytuacje, zaufac psu i spuszczac ze smyczy czy nie?:roll:[/quote]

bardzo ladny twoj Argis:)... a wiec na poczadku o mnie, nie jestem trenerem psow, ale mialem psy przez ostatnie 15 lat i to czym sie dziele to moje wlasne doswiadczenie i tez rozmowy i porady innych wlascicieli, hodowcow i mushers, a wiec prawie kazdy mi mowil "The most important part of training a husky is bonding. You need to spend the entire first year with your husky on a leash wherever you go. The instinct to want to be with you does not exist right away with a husky. It will develop, but it takes a long time." nie wiem jak to dokladnie po polsku powiedziec ( sorry ale dla mnie latwiej po angielsku( jestem tutaj juz 20 lat ;)) i czasami mnie brakuje slow i znaczen, albo nie potrafie po polsku powiedziec dokladnie co chce)
nastepnie cwicz go na dlugiej lince zeby przychodzzil jak go zawolasz, i nawet jak przychodzi za kazdym razem, to i tak bym mu doo konca nie ufal:cool3:
moj Yuka ma 23 miesiace jest ze mna od roku i jak jest nie na smyczy, na 10 razy jak go zawolam to przyjdzie 9 a ten 10 raz to musze albo isc za nim albo czekac dlugo jak mu sie znudzi to podejdzie:):multi:, ale zawsze tylko jest bez smyczy w leash free parks only:), wiec jak mu ufac???:eviltong:

a czy twoj husky bawi sie z innymi psami?? czy ma jakies ulubione albo nie lubi jaiegos psa??

Link to comment
Share on other sites

...Argis tez tak robi, jak mu sie chce to słucha... :diabloti:
On kocha wszystkie psy, macha ogonem nawet do tych które sa tak agresywne ze ja sama sie boje... ehh , Kiedys byla taka sytuacja ze podszedl zeby powachac sie z takim Huskim ktory szczeka i jest negatywnie nastawiony do psow jak broni terytotium... no i Argis mial dobre zamiary a ten ugryzł go w nos... :shake: teraz jak przechodzimy kolo niego to Argis przechodzi na druga strone, zeby byc jak najdalej...

..ale jest tez w naszej miejscowosci duzo piesków z którymi z checia by sie pobawił no ale one nie chca sie bawic... za stare chyba :eviltong:
kiedys bawił sie z labkiem zblizonym do niego wiekiem wiec sie dogadywały... no ale po 10 min labek odpadał bo nie mial siły bawic sie z moim wulkanem energii...:roll: zabawa konczyla sie tym ze labek lezal a Argis po nim skakał ...ehh...w rezultacie bawimy sie sami ...mam duze podworko i staw w ktorym Argis plywa latem... jest co robic...:evil_lol:

pozdrawiam Greg!

Link to comment
Share on other sites

Czesc Mistwalker ! Przyzwyczaisz sie, to taka polska przypadlosc, ze pieseczek tak ma, ze ucieka, ze poluje, ze sie nie da wychowac. A wielu wlascicieli uwaza za zniewage, ze pies powinien biegac na lince, byc ulozony, nie podchodzic do innych psow bez zgody ich wlascicieli.
szczegolnie dotyczy to szpicow, bo ponoc taka ich "pierwotna" natura :evil_lol:.
Tylko pozniej konczy sie to dramatycznymi postami o odstrzelonym, zadzganym widlami, zaginionym itd. psie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Czesc Mistwalker ! Przyzwyczaisz sie, to taka polska przypadlosc, ze pieseczek tak ma, ze ucieka, ze poluje, ze sie nie da wychowac. A wielu wlascicieli uwaza za zniewage, ze pies powinien biegac na lince, byc ulozony, nie podchodzic do innych psow bez zgody ich wlascicieli.
szczegolnie dotyczy to szpicow, bo ponoc taka ich "pierwotna" natura :evil_lol:.
Tylko pozniej konczy sie to dramatycznymi postami o odstrzelonym, zadzganym widlami, zaginionym itd. psie.[/quote]

czesc karjo2 wlasnie :shake: o tym mowie, spedzamy tyle wysilku, gotujemy "specjalne potrawy" dla pieska zeby nie daj Boze mial do jedzenia cos co mu smakuje a nie "kupiona sucha pasza" bo on taki specjalny i takich pospolitych zeczy nie jada a jedmoczesnie nie dbamy o naszego pupila na spacerze..... dla mnie to niepojete, ludzie nie maja wyobrazni:shake:,

"pierwotna" natura szpicow?? to raczej wygodnictwo i lenistwo nieodpowiednich wlascicieli, nic wiecej.... wiem ale to nie tylko w polsce sie tak dzieje tutaj tez tak jest, tez sa tacy ludzie, z tym ze bez smyczy nie mozna psa miec na ulicy bo odrazu mandaty policja wlepia, ale za to sa specjalne parki ogrodzone , podwojnymi furtkami, koszami na kupki, gdzie mozna psy bez smyczy wybiegac i gdzie sie z innymi psami gonia, i co ciekawsze fundusze na sprzatanie i utrzymanie parkow nie jest dotowane z miasta ale z datek wlascicieli psow, z imprez zorganizowanych w parku, a miasto czasami troszeczke doklada, a co do czystosci to kazdy sie stara zbierac po wlasnym psie, a ludzie co nie podnosza sa wypraszani z parku, wiec jest troszke latwiej miec psa bez smyczy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARGIS']...Argis tez tak robi, jak mu sie chce to słucha... :diabloti:
On kocha wszystkie psy, macha ogonem nawet do tych które sa tak agresywne ze ja sama sie boje... ehh , Kiedys byla taka sytuacja ze podszedl zeby powachac sie z takim Huskim ktory szczeka i jest negatywnie nastawiony do psow jak broni terytotium... no i Argis mial dobre zamiary a ten ugryzł go w nos... :shake: teraz jak przechodzimy kolo niego to Argis przechodzi na druga strone, zeby byc jak najdalej...![/quote]

ale to jak kazdy mlody husky,bardzo towarzyskie i ciekawskie,:lol:, a ze inny pies jego ugryzl to swiadczy ze ten pies nie ma tzw "social skills" czyli nie umie i nie wie jak sie zachowac z innymi psami:shake:, a to tylko wina wlasciciela,,


[quote name='ARGIS']
..ale jest tez w naszej miejscowosci duzo piesków z którymi z checia by sie pobawił no ale one nie chca sie bawic... za stare chyba :eviltong:
kiedys bawił sie z labkiem zblizonym do niego wiekiem wiec sie dogadywały... no ale po 10 min labek odpadał bo nie mial siły bawic sie z moim wulkanem energii...:roll: zabawa konczyla sie tym ze labek lezal a Argis po nim skakał ...ehh...w rezultacie bawimy sie sami ...mam duze podworko i staw w ktorym Argis plywa latem... jest co robic...:evil_lol:

[/quote]

moj yuka nie lubi labowi zadnych zoltych psow:) a bawi sie z kazdym psem co tylko chce sie bawic z nim:), ale jak masz podworka i staw to masz fajnie, ja mieszkam w bloku, a do basenu go nie wolno wpuszczac:eviltong: a pozatym jak ty nauczylas Argisa plywania?? Moj Yuka nie wejdzie glebiej niz do piersi a dalej ani rusz:)

Link to comment
Share on other sites

co do tego "social skills" to trzebaby widziec ta sytuacje.... on wiedzial ze tan jest agresywnie nastawiony... ale poszedl powachac go no i doskoczl i go ugryzl :angryy:...

Argis sam wszedl do stawu przeplynal i wyszedl... i pozniej znow to samo i znow... on kocha wode :loveu: z tym sie urodzil :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...