Jump to content
Dogomania

Do czego mozna wykorzystac sznaucera?


puzzle

Recommended Posts

Zaczelam sie rozgladac "za czyms jeszcze" oprocz wystaw. Oko zawiesilam na obiedience i agility, czy macie jeszcze jakies propozycje? Obecnie rozpatruje to pod katem sznupa sredniego, ale w przyszlosci pewnie i w innych wielkosciach tej wspanialej rasy. Coraz czesciej tylko biegam z psami, a ich nauka posluszenstwa ogranicza sie do siadania za kielbaske(:diabloti:), trzeba cos ze soba zrobic i w ramah nowego roku nabrac jakis nowych doswiadczen:razz:. Co polecacie, jakie sa wasze doswiadczenia, w czym sznupy sprawdzaja sie dobrze, a czego lepiej unikac?

Czekam na opinie i sugestie;)

Link to comment
Share on other sites

Moje sredniaczki sprawdzaja sie ( czy tez lubia sie bawic ) w prawie wszystkich dziedzinach psich sportow .
Zuzia ( starsza sredniaczka) fajnie sobie radzila na treningach agility, zaluje ,ze z nia nie moglam tego pociagnac dalej (wtedy mialam male dzieci i brak czasu).
Obie suki Zuzia i Bianka nadaja sie od Obi czy PT .Moze nie kazdy sredniak bedzie cwiczyl z taka sama dokladnoscia /doskonaloscia ale napewno entuzjazmu im nie brak.
A jeszcze jak sie ma odpowiedni motywator ( czytaj kielbaske -zabawke) to moga cwiczyc godzinami siad czy rownaj bez oznak zmeczenia materialu ;-)
Nigdy nie pytaja "dlaczego siad po raz setny ?" za to pytaja" czy jak usiade setny raz to dostane jeszcze tej pysznej paroweczki " :evil_lol:

Bardzo fajnie sprawdzaja sie moje sredniaczki jako psy zaprzegowe :-)Sa dostatecznie wytrzymale i silne oraz pelne energi zeby biec umiarkowanym tempie z rowerzysta przez wiele kilometrow.Wiem ,ze mozna je nauczyc zeby ciagnely rower,ja osobiscie tego nie chce ale gdybym im pozwolila to czemu nie :-)
W kazdym razie do turystyki rowerowej idealne psy .I w sezonie z zapalem biegaja przy rowerze.

Zuzia lubi biegac za freesby ,gdyby byla mlodsza to moze bym cwiczyla to powazniej.Bianka tego nie lubi a ja nie umiem jej nauczyc ,woli aportowanie pilki( w nieskonczonosc )
Bianka nie sprawdzila sie w agility, moze mi zabraklo wytrwalosci ,odnosze jednak wrazenie ,ze skoki przez przeszkody nie sa tym co ona lubi najbardziej.

Ogolnie sredniak nadaje sie do roznych sportow .One beda robic chetnie wszystko to co przynosi im pozadane wyladowanie energi i co cieszy wlasciciel.
Chyba nie ma sportu ktorego trzeba by unikac ze sredniakiem :-)

Link to comment
Share on other sites

Romas dostrzegam podobienstwo:cool3:, Hebe jezeli pada slowo rownaj to na poczatku, az cala chodzi, czeka na zadania trudne, jakby na nia nie patrzec to jest masochistka:evil_lol:, bo uwielbia zadania nowe ktorych nie umie wykonac. Czasami zauwazam, ze to co zarowno ja irytuje to zaraz coraz bardziej nakreca, jezeli cos jest proste wykonuje to czasto niechlujnie, jezeli cos jest trudne, to widze, ze skupia na tym cala swoja uwage i robi jak umie, jezeli tylko pokaze po sobie, ze mi sie podobalo to jest juz tak nakrecona, ze moglaby cwiczyc, od rana do nocy.

Co do agillity nadaje sie bardziej moj mix, jego to tak jara, ze czasami sciagam go z toru dla koni, bo mam wrazenie, ze sie wykonczy, a ja ducha wyzione. Hebe jest w stanie wykonac wiekszosc ewolucji, ale ona jest z tego zadowolona bo widzi, ze mi sie podoba.

Natomiast przeciwskazanie, ktore ewidentnie zauwazlam u mojej suki to np obrona. Mam wrazenie, ze skrzywdzilabym ja tym, skrzywilabym jej psychike i wyrzadzila zamieszanie w uczuciach. Jak to jest z olbrzymami? Podchodza do tego jak do zabawy/pracy? Maja opory, czesto zdarzaja sie "egzemplarze", ktorym nie podoba sie taka praca? Znam sporo psow, ktore uwielbiaja zajecia z obrozny i sprawia im to niesamowita przyjemnosc, co prawda prym wioda glownie rasy stworzone do obrozny, ale i tym wcale do tego nie przeznaczonym zdarza sie niesamowite zaciecie.

Jeszcze jedna rzecz, mojego wujka miniatura, ma pociagi do owiec:-?, a najlepsze jest to, ze w sumie dosyc dobrze sie do tego zabiera:evil_lol:. Moj mix boi sie wszelakich zwierzat wiejskich, natomiast Hebe uwielbia towarzyszyc przy koniu (no, ale to jest dla tej rasy dosc oczywiste).

Rowery, rolki, plywanie i bieganie mamy porzetestowane i sprawdza sie dobrze. Scooby w koszyku(:diabloti:), Hebe przy rowerze, biegaja oba na dlugie dystanse, zarowno na "pieszo" jak i przy rolkach, Hebe nie plywa, chociaz widzi, ze Scooby'emu sprawia to przyjemnosc i frajde, ale nic na sile, ona woli kopac dziury w piasku plazowym (nie bede opisywala jak wyglada jej siersc po zmoczeniu i zasypaniu plazowym pisakiem:evil_lol:).

Link to comment
Share on other sites

Ano wlasnie praca na sladzie ,jak pisze Elitesse , o tym zapomnialam.
Obie moje suki bardzo lubia tropienie ,chodzilam nawet na profesjonalnie prowadzone zajecia z tropienia.Moze nie odnosilismy oszalamiajacych sukcesow :-) ale ta praca sredniakom sie podoba .
Co do obrony .Matka moje Bianki byla szkolona w kiernku obrony,IPO .
Nowoczesne szkolenie IPO nie ma nic wspolnego z gryzieniem czlowieka.Tak wiec sredniaki swietnie sie tu nadaja ,poniewaz ten sport bazuje ,szczegolnie w poczatkowej fazie ,na zabawie ,szarpaniu i dostarcza psom wiele radochy.
Mysle Puzzle ,ze gdybys poszla do dobrego szkoleniowca i pokazalby Ci trening IPO ,taki z prawdziwego zdarzenia ,to przestalabys sie bac ,ze to sredniakom nie sluzy :-) To naprawde nie rozwija w psie agresji ,ten sport , chyba ,ze myslimy tu o szkoleniu cywilno-obronnym a to zupelnie inna para kaloszy .
Sredniaki troche male sa do IPO ale mysle ,ze niejeden by sie sprawdzil gdyby wlascicelom sie chcialo cwiczyc.

U mnie jeszcze plywanie jest na topie.Az dziwne ,ze Twoj piesek nie chce sie moczyc.Moje to, mam wrazenie ,nie sa sznaucerami tylko wydrami.Kazda kaluza , kazdy zbiornik wodny musi byc zbadany .A najgorzej jak sie zimno robi ,trzeba potem grzac do domu coby psy sie nie zaziebily :-)
A juz siersc pelna mokrego piachu to faktycznie poezja ;-)

Generalnie kazde szkolenie i kazda forma ruchu bedzie dobra, byle regularnie prowadzona:-) Nie ma nic gorszego niz znudzony sredniak :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zamiar wykorzystywać mojego potworka do agility. Taki prawdziwy kurs zaczniemy od wiosny, a do tego czasu chodzimy sobie do przedszkola i tam co tydzień Cujo ma okazję pokonywać tor -i idzie mu to naprawdę super. Pokonuje bez strachu wszystkie przeszkody, tylko slalomu uparciuch nie chce zrobić :mad:. Początki nasze były okropne, Cujo zaparł się i przez każdą przeszkodę był przeciągany siłą, a teraz poprostu nie ten sam pies. Po każdych zajęciach jest tak zmachany że nie wie jak się nazywa, ale jest też przeszczęśliwy. Tym bardziej że w wykonywaniu innych komend to jest nieuk ostatni :eviltong:, a jak wchodzi na tor to pokazuje na co go stać. Mam nadzieję że za parę miesięcy wystartujemy w jakichś zawodach i wtedy wszyscy zobaczą na co stać mini sznaucera ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Pytał ktos o obrone u olbrzymów. Ano mam jakieś doświadczenie. Zrobiłem mojemu niestety nieżyjącemu już Olbrzymowi kurs prywatnie u kolegi policjanta. Przez chyba 6 lekcji nic, po prostu prawie 0 reakcji, jakby czuł że to ściema. Jaki wstyd jak 50 kilowy pies nie potrafi obronić swojego Pana!!! Poprosiłem żeby raz pojechała żona. Trener/pozorant położył go fizycznie na siebie i zdenerwował. Pies zmienił się o 180 stopni. Atakował, gonił, pilnował jakby uczył się tego od lat. Jak przyjeżdżaliśmy na komende ( wew. plac ) to policjanci z popołudniowych zmian przychodzili i oglądali "prawdziwego" psa. Zrobiliśmy mu test w pomieszczeniu i zachowywał się jakby był trenowany od lat! Znalazł ubranie obcego, znalazł schowanego pozoranta, obszczekał, a pózniej gdy ten próbował uciec zaatakował.
Olbrzym po prostu zna swą siłę a na dodoatek jest bardzo inteligentny. Dopiero gdy zmieliśmy warunki "gry" stwierdził że Pani się nie obroni sama. Do tego doszło zdominowanie pozoranta co mu się spodobało i tyle.
Ważne jest moim zdaniem żeby pies wygrywał. Zdejmowanie rekawa lub przewracanie pozoranta ( mój Bellar bez problemu przewracał 105 kg chłopa ) podobało mu się najbardziej. Jak potem do niego doszło że dodatkowo broni nas.... Poza tym sznaucer jest psem stworzonym do pracy. I jak jej ma za mało to sobie znajdzie np. zacznie polować, gonić koty itp.
"Spalić" psa jest łatwo na początku. Więc trzeba dać psu wygrywać, cofać się a nie iść na psa, nie bić ( mój dostawał po plecach aż siadał ). Potem mozna ostrzej, a więc iść na psa, szarpać się z nim itd.

Link to comment
Share on other sites

Romas napisalas cos dla mnie bardzo istotnego, bo na IPO to ja sie znam jak wilk na gwiazdach, moj wujek szkolil boksera jak ja bylam mala, pies byl ostry i nie pozwalano mi sie z nim bawic. Mojego drugiego wujka czarna olbrzymka byla szkolona do obrony przez policje, pilnowala terenu, byla ostra i agresywna, ale tylko dla obcych, jak moj wujek dawal komende "swoj" to robila sie z niej przytulanka, juz nie bylo tego szczerzacego sie psa, ktory warczal tak, ze az ciarki po plecach przechodzily. Moja srednia jest odwazna, kiedy uzna cos za zagrozenie dla mnie, stoi przede mna i bulgocze, nigdy nie szczeka bez powodu, jest generalnie, cicha, ale kiedy widzi jakas zagrazajaca mi sytuacje zaraz stawia sie na pierwszym planie. Natomiast sek jest w tym, ze ona srednio lubi zabawy w wskakiwanie na kogos, przeciaganie, szczegolnie kiedy chce wyegzekwowac to od niej ktos obcy, zazwyczaj staje sie strachliwa i nie ma ochoty. Nie ma w niej zadnej agresji i trudno jest ja w tym kierunku nakrecic, widac, ze jest nieswoja i ja to nieintersuje. Tylko, ze jest wlasnie to jedno "ale", kiedy sama uzna sytuacje za niebezpieczna. No i tak sie ciagle zastanawiam, zaczelam ja szkolic w kierunku poslusenstwa i pokonywac tory a'la aglity, jedno jej sie podoba bardziej, drugie mniej, zalezy od jej i mojego nastawienia, stopnia nagrod, dnia i humoru. Poniewaz za co sie nie wezmiemy idzie jej dobrze, to ciagle IPO mnie meczy, bo gdzies tam w srodku mysle sobie, zeby sprobowac bo jest odwazna, z drugiej strony mysle, ze to moze pojsc w zlym kierunku, bo po co rozbudzac u psa instynkty obronne, skoro w sumie sa niepotrzebne, a jak sie cos faktycznie zlego dzieje, to ona potrafi przestraszyc swoim wygladem. Jak to jest z IPO? Czy psy sie wyostrzaja, czy poznajac swoje atuty i sile nie probuja wykorzystac ich samemu, bez przewodnika i komend? Wiem, ze to sa pytania na watek o IPO, ale tam wiekszosc odpowiedzi padnie od osob posiadajacych boksery, ON'y itp. a jednak sznaucer ma wiele cech zupelnie odmiennych od tych ras, dlatego czekam na odpowiedzi zasznaucerzonych:razz:.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie uczylam moich sznaucerow IPO ale mysle ,ze na tyle obcowalam z ludzmi szkolacymi do IPO ,ze moge cos powiedziec.
Prawidlowo szkolony /prowadzony pies nie nabiera z powodu treningu IPO agresji .
Poniewaz wspolczesny trening IPO odbywa sie na zasadzie ( poczatkowo) zabawy ,budowania pewnosci w psie , umiejetnosci zabawy gryzakiem ,szmata z pozorantem - to nie wplywa to zle na charakter psa .Wrecz przeciwnie.
Caly problem w tym zeby znalezc dobrego pozoranta ,dobrego nowoczesnego szkoleniowca.
W wielu szkolkach stosuje sie jakies pomylenie z poplataniem ,uczenia psa ataku na rekaw na zasadzie szczucia ktore niewiele ma wspolnego z IPO.
Prawdziwe IPO to trzy dyscypiliny posluszenstwo , tropienie i obrona z czego kazda dyscypilina tak samo wazna.
Nie mozna wiec rozwazac nauki IPO jako ataku na rekaw lub co gorsza ataku na czlowieka .Taka nauka jest nic nie warta i w oczywisty sposob dla psow niepewnych szkodliwa.

Gdybym miala cos Ci doradzac Puzzle to zacznij od zabawy w posluszenstwo czy to bedzie PT czy Obedience ale az do egzaminu /zawodow.Wtedy poznasz mozliwosci swojego psa .
Ja bym nie budowala jakichkolwiek nadzieji w zwiazku z samoistnie wystepujaca u psa agresja w momentach zagrozenia.Od tego do prawdziwej obrony jeszcze bardzo daleko a zreszta w dzisiejszych czasach jesli chodzi o cywili tylko frustraci potrzebuja psow obronnych .
Rozejrzyj sie w swojej okolicy kto oferuje jakies fajne spotkania treningowe i zobacz czy to Cie interesuje.Jak nie sprobujesz to nie bedziesz wiedziec :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...