Jump to content
Dogomania

trzustka - TRYPSYNA 10%


Katarzyna_Wilk

Recommended Posts

u nas co prawda trypsyna pracowala w 30%, ale u znajomej jest 0:( i ja i ona podawala sucha karme weterynaryjna Royal Canina - ja jlitowa (Intestinal), ona chyba trzustkowa (Digestive Low Fat). Psy jedza/jadly karme i nie ma zadnych problemow - oprocz tego, ze u niej pies jest straszliwie chudy.

Mozna tez samemu gotowac jedzonko (nic tlustego) i dodawac tabletki, jednak u mnie to nie dzialalo

Link to comment
Share on other sites

aktywnosc trypsyny bada sie przez oddanie probki kalu, ale kal taki musi zostac zbadany w ciagu GODZINY maksymalnie - im szybciej, tym lepiej. Objawy? Luzne stolce, ze sluzem, biegunki, niedowaga psa - po takich objawach powinno sie zbadac kal czy z trzustka wszystko jest ok.

BarbeSale czy piszac o stole operacyjnym chodzilo Ci o trzutke? jesli tak, to trzustki sie nie operuje. Z tym pies normalnie zyje, no prawie - wazna jest scisla dieta i tabletki pomagajace trawic, albo specjalna sucha karma - to nie jest az takie straszne:)

Link to comment
Share on other sites

Katarzyna, oczywiscie, ze nie...tak mialam sunke z chora trzustka - uspilismy ja w kwietniu br, miala 7 latek :cry: ona byla w ogole bardzo chorowita - powodem smierci byly przede wszystkim 2 guzy mozgu, do tego padaczka, potem doszla trzustka i watroba - tak widocznie musialo byc. Gdyby byla chora tylko na trzustke, zylaby nadal...

Jak juz pisalam - znajoma ma suke ON - teraz ma 5 lat. Od poczatku ma niedywolnosc trzustki i oprocz tego, ze jest chuda nic jej nie dolega - ale od poczatku musi jesc Royala trzustkowego

Link to comment
Share on other sites

Kasiu,

jesli pies ma zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki, tzn jego trzustka nie produkuje enzymów trawiennych, wtedy po pierwsze musi być na specjalnej diecie - są różnych firm, np. Eukanuba Intestinal, Digestive Low Fat Walthama i parę innych - i koniecznie przy kazdym posiłku podawać lek o nazwie Kreon (Kreon 10 000 albo Kreon 20 000) - to są po prostu te własnie enzymy, których brakuje. Kreon pomaga więc trawić, działa wyłącznie w jelicie, dla reszty organizmu jest zupełnie obojętny, nie szkodzi. Dawke najczęściej ustala się metodą prób i błędów. To ludzki lek, kupuje się w aptekach bez recepty. Niestety jest dość drogi.

Link to comment
Share on other sites

basiaap, pies ktory je taka karme nie musi juz brac kreonu. Albo to albo to...co do karm to tylko Eukanuba, Royal Canin - nie wiem czy Hills ma tez taka karme, ale wiecej niestety nie ma

Sa tez inne leki niz Kreon - ja podawalam cos tanszego, nazwy niestety nie pamietam.

Katarzyna nie wiem czy jest szansa - suka mojej znajomej od samego poczatku jest na takiej karmie, bo trzustka w ogole nie pracuje i tak jest do dzis - przez 5 lat niewiele sie zmienilo:(

Link to comment
Share on other sites

Agnes,

niestety różnie to bywa. Ja i u poznanskiego gastroenterologa, i we Wrocławiu w klinice AR usłyszałam wyraźnie, że i karma, i enzymy. Zresztą - w początkowym, ok. trzyletnim u suni mojej mamy, i kilkumiesięcznym u mojego psa okresie sama karma nie pomagała. Kiedy próbowałam Kreonu nie podawać, reakcja była natychmiastowa - przez mojego psa wszystko przelatywało, dosłownie przelatywało. Niczego nie przyswajał. Spadek wagi był dramatyczny. Przy kreonie sprawa natychmiast się ustawiała.

Chodzi o to, że ta karma jest tak dobrana, żeby składniki jak najmniej obciążały organizm, który takich to takich enzymów nie produkuje. Tak czy siak enzymy jednak być muszą, i dlatego się podaje.

Może to zależy od tego, jak duźy jest niedobór tych enzymów trzustkowych. Jesli mały, to pewnie sama dieta wystarczy.

Nota bene u ludzi to działa tak samo - przy chorobach trzustki tego typu dieta plus enzymy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mam trzy sunie. Dwie to chow-chowy jedna to samoyed. Mam problem z jedną chowką, najstarszą. Właściwie od jakiegoś czasu, komkretnie od lata masuper apetyt. Niestety nie widać tego po niej . Jest bardzo chuda - jak rękawiczka :).

Weterynarz stwierdził, że to juz taki typ. Bedzie jeść i nie bbędzie przybierać na wadze.

Nie jeżdżę z nią na wystawy ( jeździłam i ma uprawnienia hodowlane), ponieważ wygląda jak zabiedzona - jest po prostu chuda. nie wygląda jak chow.

Niedawno miała robione badania i nic nie wykazały.

Czy powinnam zrobic jej jakieś specjalne badania?

Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Moli ma wydolność trzustki w kierunku trypsyny 0,01%. Miała robione dwa rodzaje badań morfologia oraz kału w kierunku lambi i pasozytów.

Miała lambie.

Przyczyną niewydolności trzustki moga byc min lambie lub "uszkodzenie" genetyczne.

Moj pies (lab) miał "wilczy" apetyt i nie wygladał ani na chudzielca raczej normalnie - to co mnie niepokoiło, to ze byla mniejsza (choc po bardzo dobrych rodzicach) od rowieśników....

przy nikim braku wydajności trzustki moze wystarczyc sama karma ale tylko moze...

AGNES: to, ze ktos biega z psem do weterynarza na SGGW o niczym nie świadczy. (nie chce zaczynać polemiki o lekarzach!)

Serdecznie wszystkich pozdrawiam

Marzena

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...