Jump to content
Dogomania

ucieczka samochodowa


jarxon

Recommended Posts

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum pragnę pozdrowić Was serdecznie!!
A więc POZDRAWIAM!!

Sprawa ma się następująco.
Mamy psiaka o imieniu Yoko, jest to pięciomiesięczny JRT. Poświęcamy jej dużo czasu, udało się nam nauczyć ją podstawowych komend.
Jednak od pewnego czasu miała miejsce sytuacja, która nas zaniepokoiła. Yoko wybiega za samochodami, które wyjeżdzają z podwórza.
Opiszę Wam ostatnie wydarzenie. Psiak bawi sie na podwórzu wraz z innymi czworonożnymi toważyszami, jenak kiedy ktoś odjeżdza autem ta podąża jego tropem tuż za zderzakiem. Niestety ja byłem w domu i nie wdziałem tego zajścia. Po chwili dostaję telefon, że Yoko biegnie razem z autem. Natychmiast wyskoczyłem na podwórze i z daleka zacząłem ją przywoływać. Pies przybiegł bardzo szybko, a ja zastanawiałem się czy skarcić go za to, że wybiegł z posesji czy wynagrodzić za to, że przybiegł na zawołanie.
Co będzie jeśli ktoś nie zadzwoni??:placz:
Dodam, że psiak bardzo lubi z nami jeżdzić samochodem i zabieramy ja za każdym razem kiedy wyjeżdzamy w dłuższą trasę.

Co zrobić by nie biegła za autami i nie opuzczała posesji? Co zrobić by wiedziała, że takie zachowanie jest niedopuszczalne??

Bardzo Was proszę o porady!

Pozdrówki czworonożne

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Zamykac bramke od podworza, nie zostawiac psa samego na dworzu. Pies nie moze wybiegac poza posesje, rola wlasciciela jest tak zabezpieczyc teren, by sie to nie zdarzalo.[/QUOTE]

Amen :)

Jestem przewrażliwona na punkcie właścicieli posesji, którzy niefrasobliwie rozdziawiają bramę na oścież i zostawiają psa na zewnątrz.

Link to comment
Share on other sites

Drzwi od posesji są otwarte (są trzy furtki), bo oprócz Yoko po podwórzu biegają inne psy, które potrafią sobie te drzwi otworzyć.
I choćby nie wie co nie jesteśmy w stanie jej całkowicie upilnować. Pomimo chęci nie ma takiej możliwości by nadzorwać ja 24h/7 dni w tygodniu.
Pozostałe psiaki są również psami stróżującymi, chodzą po gospodarstwie, ale i muszą mieć dostęp do podwórza, bo tam śpią, jedzą i się bawią. Więc zamykanie furtek na kłódkę jest niemożliwe.

Link to comment
Share on other sites

Raczej nikt nie wymyśli Ci cudownej recepty, po której pies przestanie gonić samochody i wybiegać z podwórza, jak za naciśnięciem cudownego guzika na pilocie. Oduczanie takiego zachowania polega na nauce komend, skupianiu na sobie uwagi psa gdy wyjeżdża samochód i nagradzaniu go za brak reakcji na to zabawą i smakołykami. I jest to długa, żmudna praca nad psem, poprzecinana licznymi niepowodzeniami na ogół. Ale podstawa to uniemożliwienie mu tego zachowania, kontrola nad psem... Każda kolejna gonitwa utrwala to zachowanie i cofa was 10 kroków wstecz przy jakichkolwiek próbach oduczania.

Gonienie samochodów to zachowanie silnie samonagradzające się i jeśli nie ma możliwości kontrolowania zachowania psa, uniemożliwienia mu tego gdy nie ma czasu akurat z nim pracować, to całą naukę można sobie o kant szafki potłuc.

Mówisz że poświęcacie mu dużo czasu - jednak masz specyficzną rase. To co dla przeciętnego psa jest wyczerpującą dawką ruchu i pracy, dla JRT to zaledwie chwilowa rozrywka w ciągu długiego dnia. Zapytaj [B]WŁADCZYNI[/B] ;) Ten pies jest niezmordowany i przy najmniejszej chwili nudy wynajduje sobie zajęcie. W Twoim przypadku akurat spodobało się ganianie samochodów.

Skup się na zabezpieczeniu posesji... Może po prostu trzymaj psa w domu, wypuszczaj go do innych psów tylko gdy jesteś w stanie zareagować w razie potrzeby? Jeśli rozwiązanie takie lub podobne jest niemożliwe to chyba pozostaje mi tylko życzyć Twojemu psu refleksu w unikaniu kół samochodów i dużo szczęścia :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja nie oczekuję cudownych recept, tylko fachowych porad od bardziej doświadczonych właścicieli psów ode mnie.
Bardzo chcę spędzać z nią jak najwięcej czasu i tresować w każdej możliwej chwili. Bieganie z nią i jazda na rowerze sprawia mi bardzo dużo radości. Yoko dostaje dużo ruchu, czasami myśle, że może trochę pzesadzam:lol:
Jednak są momenty, że nie jesteśmy w stanie jej upilnować.

Mam wrażenie, że ona nie biega za tymi samochodami by je dogonić i sobie poszczekać przy okazji, tylko tak jakby chciała do niego wsiąść.
Teraz sobie też przypominam,że kiedy wjeżdżałem na podwórze i otwierałem drzwi ona wpadała do auta jak perszing, poskakała po siedzeniach i szybko wybiegała. Wygląda na to, że psiak jest mocno nakręcony na auta.

Najpierw zacznę od [QUOTE]Oduczanie takiego zachowania polega na nauce komend, skupianiu na sobie uwagi psa gdy wyjeżdża samochód i nagradzaniu go za brak reakcji na to zabawą i smakołykami.[/QUOTE]

Jeśli możesz napisać jakie są metody skupiania na sobie uwagi psa. Będę wdzięczny i czym prędzej zacznę naukę.

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Tak czy inaczej, podworze musi byc tak zabezpieczone, by psy nie mogly sie wydostac poza posesje. Poza tym, jesli ktos manewruje pojazdem na podworzu, psy musza byc zamkniete, by nic sie nie stalo.
Wrzuc w szukajke "skupianie uwagi" i bedzie tego duzo.
Zreszta, problem niby inny ale zasady nauki te same:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/f30/prosze-odwolac-43601/[/url]

Link to comment
Share on other sites

Odwracanie uwagi to zabawa, aportowanie, wykonywanie wcześniej ćwiczonych komend w sytuacji, gdy psa kusi pobiegnięcie za samochodem, i wylewne nagradzanie posłuszeństwa/zignorowania samochodu.

Kopalnia wiedzy na temat pracy z psem, o takim właśnie oduczaniu pogoni też coś było:
[url]http://www.dogs.gd.pl/kliker/[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...