Jump to content
Dogomania

Nos labradora


Water

Recommended Posts

Ale prosze pamietajcie wszyscy, ze zdarzają sie także biszkoptowe laby z genem czekoladowym, u których nos, owbódki oczu i fafle są koloru brązowego - i nie jest to uznawane przez sędziów za wadę - przynajmniej w przypadku suk. Słyszałam jednak, że w przypadku piesków, niektóre mogą mieć wpisane w metryczce "niehodowlany". I jeszcze jedno - te psy są takie same jak pozostałe! Charakterologicznie nie różnią sie niczym od tych z czarnym pigmentem!

Link to comment
Share on other sites

O, dzieki. :) To byl rzeczywiscie dobry pomysl, zeby zajrzec do wzorca. :P

(Ja bede szukac biszkoptowego labka.)

edit

Maryglu, czyli teoretycznie nie powinno sie laczyc biszkoptow z czekoladami? Nie widzialam co prawda takich skojarzen, ale za to widzialam czarne z biszkoptowymi i wtedy chyba wszystko jest normalnie?

Link to comment
Share on other sites

niekoniecznie, bo np. mój pies (biszkopt) powstał ze skojarzenia biszkoptowej suki z czarnym psem, który był "nosicielem" genu czekoladowego i właśnie ten gen został przekazany mojej suni. A pozostałe psiaki z miotu były biszkoptowe z czarnym nosem i caluśkie czarne - więc taka opcja jak widzisz też jest możliwa. Przy czym np. mój pies ma zielono szmaragdowe oczy!

Link to comment
Share on other sites

Wzorzec nie mowi nic na temat koloru nosa a juz na pewno zolty labrador nie ma miec zoltego nosa ARGO!

generalnie im mocniejszy pigment czyli im bardziej czarny nos tym lepiej. U biszkoptow czesto nos jasnieje na zime tzw zimowy nos labradora po czym w lecie wraca do swojego naturalnego czarnego koloru.

Sa szczenieta biszkoptowego koloru bez pigmentu tzw NBP ktore maja jasne oko, jasne ( rozowe lub brazowe) poduszki, fafle. Obwodki wokol oczu. Szczenieta takie rodza sie po rodzicach ktorzy jednoczesnie posiadaja zarowno gen biszkoptowy jak i czekoladowy (n niezaleznie od tego jakiego sami sa koloru. W pierwszym miocie mialam takiego szczeniaczka

http://www.labradory.pl/img/miotn/32dni_neckar_s.jpg

Nie jest to choroba a jedynie specyficzny rozklad genow odpowiadajacy za kolor. Raczej takie zwierzeta nie sa na wystawach mile widziane choc tez to roznie bywa w roznych krajach i z roznymi sedziami.

Pokrycie takiej suki czekoladowym psem da 100% czekolad

Link to comment
Share on other sites

Wzorzec nie mowi nic na temat koloru nosa a juz na pewno zolty labrador nie ma miec zoltego nosa ARGO!

generalnie im mocniejszy pigment czyli im bardziej czarny nos tym lepiej. U biszkoptow czesto nos jasnieje na zime tzw zimowy nos labradora po czym w lecie wraca do swojego naturalnego czarnego koloru.

A zatem tak to wyglada. Tak wlasnie czytalam, ale myslalam z poczatku, ze dotyczy tylko goldenow. Czyli wiem już, że trzeba szukac zawsze z jak najczarniejszym noskiem. :)

A w Waszej hodowli nie przewidujecie na razie biszkoptowych miotow, prawda?

Link to comment
Share on other sites

ARGO!

Specjalnie dla Ciebie wzorzec FCI labradora bo jakies dziwaczne i bzdurne opisy rasy Ty znajdujesz ;-)

WYGLĄD OGÓLNY: mocnej, zwartej budowy, bardzo aktywny; szeroka czaszka; szeroka i głęboka klatka piersiowa; żebra dobrze wysklepione; lędźwie szerokie; kończyny tylne mocne

CHARAKTER/TEMPERAMENT: łagodnego usposobienia, żywiołowy. Doskonały węch; delikatny uścisk szczęk; posiada ogromną pasję do wody. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków; oddany towarzysz. Inteligentny, pełen zapału i posłuszny, skłonny do ciągłej zabawy. Przyjazny z natury, bez śladu agresji czy przesadnej lękliwości

GŁOWA

Czaszka: duża, dobrze zarysowana, bez mięsistych policzków

Stop: zaznaczony

Nos: szeroki o dobrze rozwiniętych nozdrzach

Kufa: mocna; wargi nie obwisłe, ściśle przylegające

Szczęki/zęby: szczęki średniej długości; szczęki i zęby mocne w idealnym, regularnym i kompletnym zgryzie nożycowym, tj. zęby górne zachodzą na dolne i są prostopadłe do szczęk

Oczy: średniej wielkości, wyrażające inteligencje i dobry charakter. Kolor brązowy od ciemnokasztanowego do orzechowego

Uszy: Nie duże ani ciężkie, zwisające blisko głowy, osadzone nieco z tylu głowy

SZYJA: wyraźna, mocna i solidna, dobrze osadzona na prawidłowo ustawionych skośnych łopatkach

CIAŁO

Grzbiet: górna linia tułowia pozioma

Lędźwie: szerokie, zwarte i mocne

Klatka piersiowa: odpowiednio głęboka i szeroka; mocno wysklepione żebra

OGON: cecha charakterystyczna rasy; bardzo gruby u nasady stopniowo zwężający się ku końcowi; średniej długości, bez pióra, ale całkowicie pokryty krótką, gęstą sierścią, dającą wrażenie okrągłości tego ogona, określanego jako ogon wydry. Może być noszony wesoło, ale nie powinien być zakręcony ponad linię grzbietu

KOŃCZYNY

KOŃCZYNY PRZEDNIE: mocna kość; proste od łokcia do ziemi widziane z przodu i z boku

Łopatki: długie i skośne

KOŃCZYNY TYLNE I ZAD: zad dobrze rozwinięty i nie pochylony w stronę ogona. Kończyny dobrze kątowane, staw kolanowy nisko osadzony. Postawia krowia jest niepożądana

STOPY: okrągłe, zwarte; palce dobrze wysklepione, a opuszki palców dobrze rozwinięte

CHÓD/RUCH: swobodny; pies pokrywa dużo ziemi, porusza się prosto widziany od przodu i od tyłu

SZATA

WŁOS: cecha charakterystyczna rasy; krótki, gesty, bez falistości i pióra, lekko szorstki w dotyku; z chroniącym przed zimnem podszerstkiem.

UMASZCZENIE: Całkowicie czarny, żółty lub wątrobiany/czekoladowy. Żółty może być od jasnokremowego po lisio-rudy. Dopuszczalna mała biała plama na przedpiersiu

WYMIARY

Idealna wysokość w kłębie:

pies 56-57 cm (22 - 22,5 ins)

suka 54-56 cm (21,5 - 22 ins)

WADY

Każde odstępstwo od wzorca traktowane jest jako wada, której wpływ na ocenę zależy od stopnia jej nasilenia.

UWAGA

Samce powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, wyraźnie wyczuwalne w worku mosznowym.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio to niestety odbieram bardzo duzo telefonow z zapytaniem "Czy ma pani takie labradory jak Otylia? No wie Pani takie jak z reklamy velvetu" co wskazywaloby ze raczej biszkoptami sie ludzie interesuja.

W takiej sytuacji bardzo sie ciesze ze biszkoptow nie mam bo nie bede musiala odmawiac sprzedazy ludziom ktorzy chca takiego slotkiego pieseczka jak w reklamie a o rasie i jej potrzebach pojecia nie maja.

Link to comment
Share on other sites

ARGO!

Specjalnie dla Ciebie wzorzec FCI labradora bo jakies dziwaczne i bzdurne opisy rasy Ty znajdujesz :wink:

Zdaje się, że w trosce o prawdę i tylko prawdę nie ominie Ciebie wymiana postów i PW z naszą Administracją.

Opis rasy przytoczyłem bowiem z Dogomanii.

Powodzenia. :lol:

Menu główne

- Kontakt

- Reklama u nas

- Prywatność

- Wiadomości

- Newsletter

- Wyróżnienia

Rasy

- Rasy polskie

- Opisy ras

- Hodowcy

- Galeria

- Wzorce

Imiona

- 25000 psich imion

- Dodaj imię

Wystawy

- Spis wystaw

- Dodaj wystawę

- Wyniki

- Reportaże

- Adresy

- Zgłoszenia

- Tytuły

Biblioteka

- Książki

- Czasopisma Nowe!

- Regulaminy

- Artykuły

- Historie

- Humor Nowe!

- Poezja

Forum

- Czytaj Nowe!

- Nowy temat

- Szukaj

Różności

- Sztuka

- Grafiki

- Windows themes

- Wygaszacze ekranu

- Programy

Top 100

- Spis stron

- Dodaj stronę

- Logowanie

Psy w

potrzebie

- Schroniska

- Szukam domu!

- Szukam psa

- Znalezione

- Zaginione

- Dodaj ogłoszenie

Market

- Karusek

- Książki

- Ogłoszenia

Webmasterzy

- Dodaj stronę

- Dodaj zdjęcie

- Dodaj newsa

- Search box

- Linkuj do nas

- Mini-strony

Największa w Polsce wyszukiwarka poświęcona psom.

Dodaj stronę - Dodaj zdjęcie swojego psa

Wzorce ras : Retriwer labradorski / Labrador Retriever

:roll: http://www.dogomania.pl/wzorce/rasa286/

A dalej, pisze, po prostu tak :

Labrador retriever: HISTORIA:

Przodkiem Labrador Retrievera był Labrador w. Jana, mniejsza odmiana nowofunlandczyka. Psy te zostały sprowadzone do Europy najprawdopodobniej na łodziach rybackich. Leśnicy krzyżowali te kanadyjskie psy z rożnymi rasami psów myśliwskich, zawsze jednak starając się zwiększyć cechy myśliwskie oraz instynkty aportujące. W połowie XIX wieku bardzo widoczne stały się cechy wyróżniające tę rasę, takie jak: zabezpieczające przed wodą owłosienie oraz wydrzy ogon. W pónych latach 80-tych XIX wieku rasa ta została wydzielona jako osobna, pod nazwą Labrador Retriever. Początkowo psy te miały oryginalny czarny kolor, natomiast w póniejszych latach pojawiły się też psy koloru żółtego a także czekoladowego. Pierwszy żółty labrador został zarejestrowany w 1899 roku. Czekoladowe labradory pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie, ale nigdy nie cieszyły się takim samym uznaniem jak psy o pozostałych dwóch kolorach. Początkowo rasa ta była hodowana do aportowania z wody. Nowoczesne labradory dowiodły jednak tego, iż są jedną z najbardziej wszechstronnych ras, celującą w testach myśliwskich, zadaniach w polu oraz konkurencjach zdolnościowych. Są one również świetnie predysponowane do służenia człowiekowi, przy pracy w ratownictwie, jako psy tropiące a także spełniające wiele innych zadań. Labrador Retriever został uznany przez United Kennel Club w 1947 roku.

WYGLAD OGÓLNY:

Labrador Retriever jest psem średniego rozmiaru, o zwartej budowie ciała, silnie i mocno zbudowanym psem, z krótkim, gęstym, wodoodpornym owłosieniem. Ma małe, spuszczone uszy, krótki, gruby, wydrzy ogon, noszony poziomo z tyłu lub z lekko zakrzywionym ku górze. Długość ciała jest równa lub ewentualnie nieco dłuższa niż wysokość w kłębie, a odległość od łokci do ziemi jest równa połowie wysokości w kłębie. Labrador Retriever to pies pozbawiony cech przesadzonych, wysoki lecz nie długonogi, nie jest zbyt długi, czy też zbyt niski, nie jest również psem, który musi być karcony. Labrador Retriever powinien być oceniany jako pracujący pies myśliwski, więc jego błędy czy tez złe zachowania powinny być karcone proporcjonalnie do tego jak bardzo przeszkadzają one w zdolności do pracy.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

Labrador Retriever jest wyśmienitym myśliwym, obdarzonym doskonałym węchem oraz delikatnym uściskiem szczęk. Są to psy doskonałe we wszystkich rodzajach aktywności. Kolejna niezbędną cecha charakterystyczną labradorów jest krótkie, gęste, podwójne owłosienie chroniące psa przed woda w czasie aportowania (służenia). Krotki, wydrzy ogon jest inna równie ważną co owłosienie i charakter cechą labradora. Labradory mają wyśmienity temperament. Jest to rasa przyjacielska, otwarta oraz gorliwa do służenia człowiekowi. Są wybitnie inteligentne i łatwe w szkoleniu do wykonywania póniejszych zróżnicowanych kompleksowych zadań. Poważny błąd: jakikolwiek ślad nieśmiałości w zachowaniu. Dyskwalifikacja: agresja w stosunku do ludzi lub innych psów.

GŁOWA:

Głowa jest proporcjonalna do wielkości psa, ładnie ukształtowana, pozbawiona jakichkolwiek skaz. Patrząc z boku czaszka i pysk są w przybliżeniu równej długości i połączone łagodnym przejściem, które jest określane po części przez dobrze wykształcony, położony wysoko łuk ponad oczami.

Błędy: długa, wąska, masywna, bezczelna, klino-kształtna głowa.

CZASZKA

Czaszka jest szeroka, pozbawiona nieregularności, może występować lekki pas zmarszczek na czole między oczami. Kość ciemieniowa nie rzuca się w oczy. Policzki są gładkie.

PYSK

Patrząc z profilu, pysk jest silny. Most pysku, znajdujący się na tym samym planie ze szczytem linii czaszki, jest prosty. Patrząc z góry lub z boku pysk jest głębszy i szerszy w miejscu załamania niż na czubku. Usta opadają łukiem w kierunku gardła. Usunięcie wąsów jest dozwolone ale le widziane. Błędy: ucięty pysk, zbyt długi i wąski lub zbyt krótki i gruby pysk.

ZĘBY

Labrador Retriever posiada pełne uzębienie, równomiernie rozmieszczone, białe zęby. Błędy: poziomy zgryz. Poważne błędy: błąd zgryzu polegający na wystawaniu górnej szczęki przed dolną i odwrotnie, nie pasowanie do siebie zębów, mijanie się ich, brak zębów trzonowych lub przedtrzonowych.

NOS

Skóra na nosie labradora jest czarna u czarnych psów, żółta u żółtych i ciemnobrązowa dla czekoladowych. Lekkie blaknięcie pigmentu na nosie nie jest uznawane za błąd. Nozdrza muszą być duże i otwarte. Dyskwalifikacja: nos bez pigmentu.

OCZY

Oczy labradora są średniego rozmiaru, w pewnym stopniu trójkątne w wyglądzie ale nigdy tak bardzo żeby dawało to trwały efekt. Kolor oczu zależy od umaszczenia i tak dla czarnych i żółtych psów jest on brązowy, natomiast dla czekoladowych może być brązowy lub piwny. Powieki ciasno pasują. Kolor tęczówki pasuje do koloru nosa. Oczy tych psów sprawiają wrażenie inteligentnych i przyjacielskich. Błędy: żółte oczy, oczy zbyt ciemne, zbyt małe, zbyt okrągłe i widoczne, oczy zbyt blisko siebie położone, zbyt wystające lub położone zbyt głęboko, sprawiające inne wrażenie niż opisane (inne niż to, które jest właściwe dla usposobienia labradorów). Dyskwalifikacje: nieobecność pigmentu w tęczówce oczu.

USZY

Uszy labradorów są spuszczone, trójkątne w kształcie, raczek krótkie z przednią krawędzią dobrze przytwierdzoną z tyłu, tuz ponad oczami. W momencie popchnięcia ich do przodu czubki uszu powinny zakryć oczy. Skóra uszu jest giętka. W momencie pobudzenia uszy przesuwają się do przodu i do góry, podnoszą się, natomiast zewnętrzna krawęd uszu zbliża się do policzków. Błędy: duże, ciężkie uszy.

SZYJA

Szyja jest wystarczająco długa aby pozwolić psu na aportowanie bez żadnych problemów. Jest silna, ale nie gardłowa (?). Jest gładka oraz wtapia się delikatnie w dobrze rozwinięte ramiona.

PRZÓD

Ramiona są gładko umięśnione, łopatki są długie i dobrze ułożone razem z górnym czubkiem dość blisko siebie przy kłębie. Górne części ramion wydają się być równej długości. Łokcie są blisko ciała i leżą dokładnie pod kłębem. Przednie nogi są proste, silne, o mocnym kośćcu. Błędy: zbyt duże lub zbyt małe kości. Poważny błąd: zbyt krótkie nogi, zbyt ciężkie kości.

CIAŁO

Odpowiednio i proporcjonalnie zbudowany Labrador Retriever jest kwadratowy lub lekko tylko dłuższy niż wyższy. Długość przedniej nogi (mierzonej od łokcia do ziemi) jest w przybliżeniu równa połowie wysokości psa. Gdy pies stoi lub biegnie linia tyłu jest silna i pozioma poczynając od kłębu a na lekko opadającym zadzie. Lędwie u dojrzałego psa są krótkie, muskularne i głębokie. Żebra przedłużają ciało oraz będąc dobrze wykształconymi z kręgosłupa tworzą szerokie silne masywne ciało. Patrząc z przodu na klatkę piersiową widzimy, ze pomiędzy przednimi nogami jest ona dobrze wypełniona i niezbyt szeroka. Pozwala to na lepsze i bardziej efektowne poruszanie się psa. Patrząc z boku przednia część klatki piersiowej jest dobrze rozwinięta i rozbudowana. Błędy: patrząc z boku widać jeden zwarta część ciała bez wyodrębnionej, dobrze rozbudowanej klatki piersiowej, baryłkowato ukształtowane żebra, klatka piersiowa zbyt wąska lub zbyt szeroka.

ZAD

Zad jest szeroki i umięśniony. Patrząc z profilu lekko opadający. Kształt zadu jest w równowadze z kształtem przodu. Uda są dobrze zgięte a stawy skokowe obniżone. Kiedy pies stoi tylnie palce są tuż za linią jaką tworzą pośladki. Patrząc z boku łydki są prostopadłe do ziemi a patrząc z tyłu są one położone równolegle względem siebie. Błędy: krowie stawy skokowe, rozchodzące się stawy skokowe, sierpowate stawy skokowe, kanciastość (?) stawów skokowych powoduje opadanie linii grzbietu.

STOPY

Dobre Stopy to podstawa dla pracującego Retrievera. Stopy są średniej wielkości, okrągłe o pełnych, dobrze sklepionych palcach i grubych, elastycznych poduszkach. Pazury mogą być usunięte. Błędy: platfusowate stopy, zającowate stopy, przekostkowienie stóp, skręcanie stóp do wewnątrz lub na zewnątrz.

OGON

Ogon to cecha wyróżniająca Labradora Retrievera. Jest naturalnym przedłużeniem linii grzbietu, bardzo gruby i umięśniony przy podstawie i zwężający się ku końcowi. Ogon o poprawnej długości powinien sięgać nie dalej niż do stawów skokowych. Ogon jest pokryty takim samym, grubym, gęstym owłosieniem jak ciało ale nigdy nie sprawia wrażenia puchowego. To właśnie ciężkie owłosienie sprawia wrażenie, iż przypomina on swoim wyglądem ogon wydry. Kiedy pies jest spokojny, ogon spuszczony jest w dół w sposób naturalny, swobodny. Kiedy pies porusza się lub jest podekscytowany ogon może być noszony poziomo z tyłu lub lekko podniesiony. Ogon nigdy nie powinien skręcać się lub być noszony pomiędzy nogami. Psy z przetrąconym ogonem lub ogonem dłuższym niż powinien lub z ogonem noszonym inaczej niż powinien on być noszony powinny być surowo karane. Poważny błąd: ogon zbyt krótki lub zbyt cienki. Dyskwalifikacja: Ogon przetrącony, zmiany w naturalnej długości lub sposobie noszenia. Psy z przetrąconym ogonem lub też takie, których ogony mają nieprzepisową długość lub noszone w nieodpowiedni sposób, które zraniły się podczas pokazu powinny mieć prawo do zarejestrowania i przedstawienia ale nie mają prawa do potwierdzenia.

SZATA

Labrador Retriever posiada krótkie, gęste, chroniące przed wodą, podwójne owłosienie. Zewnętrzne leży blisko ciała, jest proste, chociaż lekko pofalowane przy podstawie jest dozwolone. Tekstura owłosienia jest twarda i sprężysta, nie jest szorstka, ani jedwabista. Wewnętrzna warstwa pod owłosieniem jest delikatna i gęsta. Poważny błąd: bawełniano podobne owłosienie, jedwabiste, rzadkie, brak warstwy wewnętrznej.

KOLOR

Kolor labradorów jest jednolity. Jednolite czarne, żółte (począwszy od jasnego kremowego aż do czerwonego), czy tez czekoladowe. Żółte psy mogą mieć zróżnicowania w kolorze na uszach, z boku oraz na brzuchu. Dozwolone są małe, białe plamki na klatce piersiowej ale nie są one dobrze widziane. Białe włosy powstałe ze starości lub też na skutek przestraszenia się czegoś nie powinny być karane. Dyskwalifikacja: jakikolwiek kolor powstały jako kombinacja innych niż opisane wcześniej kolory, albinizm.

ROZMIAR I WAGA

Standardowa wysokość dorosłego psa zawiera się w przedziale od 22,5 do 24,5 cala, natomiast wysokość dorosłej suki zawiera się w przedziale od 21,5 do 23,5 cala. Poprawnie zbudowany labrador (pies), który pracuje powinien ważyć od 65 do 80 funtów, natomiast suka od 55 do 70 funtów. Błąd: pół cala lub więcej powyżej lub poniżej standardowych wymiarów.

SPOSÓB CHODZENIA

W czasie truchtu, sposób poruszania się psa jest lekki, nie wymagający wysiłku, delikatny, płynny, mocny i skoordynowany, wyglądający dobrze ale nie przesadzony. Podczas ruchu, głowa psa porusza się do przodu, a więc razem z linią grzbietu i ogonem tworzy prawie równa linię. Bez względu na to, z której strony patrzymy nogi psa nie skręcają się ani do wewnątrz ani na zewnątrz, nie krzyżują się i nie przeszkadzają sobie wzajemnie. W miarę wzrostu prędkości stopy zbliżają się do linii centralnej w celu lepszego balansowania i utrzymania lepszej równowagi. Zalecane jest aby psy były pokazywane w różny sposób, przy różnych prędkościach biegu w celu jak najlepszego zaprezentowania jego prawdziwego sposobu poruszania się. Zły sposób poruszania się powinien być karcony w takim stopniu w jakim przeszkadza on psu w wykonywaniu zadań do jakich jest on przeznaczony.

DYSKWALIFIKACJE

Nienawiść lub skrajna nieśmiałość. Agresywne zachowani w stosunku do ludzi i innych psów. Nos pozbawiony pigmentu. Brak pigmentu w tęczówce. Przetrącony ogon. Zmiany w naturalnej długości lub sposobie noszenia ogona. Albinizm lub jakakolwiek zmiana w kolorze sierści poza opisanymi wcześniej.

Powodzenia. Trzymam kciuki. :lol:

:D

BTW.

Całe szczęście, że kolor nosa nie decyduje o charakterze SUPERLABA :roll:

:hand:

Link to comment
Share on other sites

Ponieważ sporo tutaj o kolorach labków, więc postanowiłam i ja wtrącić swoje trzy grosze :wink: .

We wrześniowym numerze Mojego psa przeczytałam coś co - przynajmniej mnie - zdziwiło, a mianowicie, że czekoladowe labradory są słabsze eksterierowo od biszkoptowych i czarnych :o . A co Wy o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

ARGO!

Z calym szacunkiem ale ten opis nie najlepiej swiadczy o wiedzy jego autora oraz o tym kto go umiescil przed sprawdzeniem czy jest on zgodny ze wzorcem. I nie widze powodu by o tym nie napisac. Jakos strasznej Administracji sie nie boje, wrecz przeciwnie uwazam ze wyciagnie ona z tego co pisze jakies wnioski.

I rowniez z calym szacunkiem ale wzorzec FCI jest dla mnie jako kynologa "biblia" a nie czyjas radosna tworczosc.

A tutaj rowniez w serwisie dogomania masz wzorzec FCI w oryginale; jesli jestes anglojezyczny to zobaczysz jak opis na ktory sie powolujesz ma sie nijak do wzorcahttp://www.dogomania.com/breeds/standards/fci/labrador.shtml

A teraz aby nie byc goloslowna wypisze nieprawdziwe kawalki owego opisu:

"Poważne błędy: (...) brak zębów trzonowych lub przedtrzonowych" Nie jest to prawda. Jest wiele Interchampionow ktore tych zebow nie ma

"Skóra na nosie labradora jest czarna u czarnych psów, żółta u żółtych"

- pokaz mi zdjecie choc JEDNEGO labradora biszkoptowego z zoltym nosem!

Jako blad sa wymienione zbyt ciemne oczy co juz jest zupelna bzdurą.

A to zdanie to juz mnie zupelnie rozbilo " Psy z przetrąconym ogonem lub ogonem dłuższym niż powinien lub z ogonem noszonym inaczej niż powinien on być noszony powinny być surowo karane. " - chyba nie musze pisac dlaczego

"Dozwolone są małe, białe plamki na klatce piersiowej ale nie są one dobrze widziane" - to tez ciekawostka ;-( bo biala plamka w niczym, nikomu nie przeszkadza

Wg autora tekstu dyskwalifikujaca jest rowniez NIENAWISC (???) psa

I takich kwiatkow moglabym cytowac jeszcze wiele ;-((((((((((((

Wybacz wiec ale nie traktuje tego artykulu powaznie a juz napewno nie polece go ludziom ktorzy chca poszerzyc swoja wiedze na temat rasy.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ARGO!

Z calym szacunkiem ale ten opis nie najlepiej swiadczy o wiedzy jego autora oraz o tym kto go umiescil przed sprawdzeniem czy jest on zgodny ze wzorcem. I nie widze powodu by o tym nie napisac.

Jakos strasznej Administracji sie nie boje, wrecz przeciwnie uwazam ze wyciagnie ona z tego co pisze jakies wnioski.

Myslę że O TYM warto pisać.

Właśnie TO robimy. :lol:

A Administracja ?

Nie pisałem o tym, ze nalezy sie Jej bać!!!

:-?

Ale czy wyciągnie wnioski to inna sprawa.

TERAZ 'ruch' należy do Ciebie. :) ...

oraz Administracji :lol:

'prawda przede wszystkim" :P

Powodzenia. :lol: 8) :wink:

:hand:

Link to comment
Share on other sites

A czy mogłabyś Nam - DODATKOWO - wyjasnić skąd wzięły się róznice w opisie WZORCA rasy między cytowanym przez Ciebie FCI a opisami zawartymi na, też anglojezycznych stronach, a mianowicie: United Kennel Club i American Kennel Club ? :roll:

BTW. Linki do tych stron znajduja sie zaraz pod FCI / w Dogo czywiście/.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie ze moglabym- natomiast nie rozumie tego "NAM wyjasnic" to was Argo jest dwoch?????? ;-)

FCI, KC i AKC to ROZNE organizacje kynologiczne i kazda z nich ma swoje wzorce ras ktore zazwyczaj mniej lub bardziej roznia sie miedzy sobą. Dlatego wlasnie inaczej nieco wygladaja niektore rasy w Europie a przedstawiciele tej samej rasy w USA. U nas jak wiekszosci krajow w Europie obowiazuje wzorzec FCI

Link to comment
Share on other sites

NAM to oczywiście Dogomaniakom.

Dzięki za wyjaśnienia.

Więc 'tamte' opisay wzorca rasy są ... po prostu inne, różniące się od FCI.

Ale laby odpowiadające 'tamtym' wymaganiom też są labradorami - prawda?

Nawet jeśli mieszkają w Polsce.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Więc 'tamte' opisy wzorca rasy są ... po prostu inne, różniące się od FCI.

Ale laby odpowiadające 'tamtym' wymaganiom też są labradorami - prawda?

Nawet jeśli mieszkają w Polsce.

Pozdrawiam

Argo teraz pomysl, co wyjdzie jak ktos dwa wzorce skrzyzuje ? :lol:

Do ktorego standardu szczeniaka przyrownywac ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Więc 'tamte' opisy wzorca rasy są ... po prostu inne, różniące się od FCI.

Ale laby odpowiadające 'tamtym' wymaganiom też są labradorami - prawda?

Nawet jeśli mieszkają w Polsce.

Pozdrawiam

Argo teraz pomysl, co wyjdzie jak ktos dwa wzorce skrzyzuje ? :lol:

Do ktorego standardu szczeniaka przyrownywac ? :lol:

Prawdziwa 'zagwozdka' :roll:

Bo CO powstanie ze skrzyżowania laba, który wg. UKC jest:

Color may be solid black, any solid shade of yellow from red to pale cream,...

o wzroście:

24½ inches

czyli 62.23 cm, z oczami czarnymi ... z labem czekoladowym, który, wg FCI, mierzy

SIZE -

Height: Dogs 56 - 57 cms (22-22½ ins) at withers

czyli 57,15 cm, ma - wg. UKC :roll: nos
NOSE - The nose leather is black on black and yellow dogs, and liver on chocolate dogs.

czyli 'wątrobowy' :wink: :lol: - kolor watroby cielęcej, wieprzowej, indyczej, kurzej ? :wink:

Ufff.

Lecę na spacerek bo już mnie głowa rozbolała od tych 'kombinacji' :roll: :lol:

:hand:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Kynologia nauka o psie, jego hodowli i tresurze.

Etym. - gr. kýon dpn. kynós 'pies'; zob. -logia; -log. :)

:roll:

-LOGIA w złożeniach: wypowiedź w słowie a. na piśmie; doktryna, teoria, nauka; rozprawa, traktat.

-LOG w złożeniach: (prze)mowa, dyskusja; uczony, specjalista.

Etym. - gr. lógos 'mowa; słowo; wypowiedź; wiadomość; opowieść; księga; rachunek; myśl; opinia; dowód; wartość; stosunek' i logia 'zbiór; kolekta' od légein 'zbierać; liczyć; mówić'; por. np. ana-; anto-; antropo-; apo-; dialekt; eklektyzm; ekloga; ekologia; epilog; katalog; mitologia; monolog; morfologia; prolegomena; prolog; sylogizm; tetra-; trylogia.

:roll:

Evelina :lol:

Teraz wypada tylko czekać, aż kynolodzy siem odezwom :roll: ... i, wspaniale by było gdyby dali jeszcze linki do swoich rozpraw, traktatów ... albo je NAM - Dogomaniakom - udostępnili :modla:

:lol:

Wiedza nie szkodzi. :lol:

A co wyjdzie z tej krzyzowki ? Nietrudno zgadnac - LAB i tyle :lol:

Sliczny i kochany :lol:

Dodam tylko 'skromnie' :roll: 8) :D - NAJWSPANIALSZY, NASZ, JEDYNY, WYMARZONY :oops: :roll: :jumpie:

A jeśli 'ktokolwiek' tfierdzi inaczej to ... ma :wink: > :stupid: 8) :flop:

:HUT012:

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...