Jump to content
Dogomania

Charakter olbrzymka


Nuczysko

Recommended Posts

Jaki powinien być charakter sznaucera olbrzyma? Czy po 9 tyg szczeniaku mozna mniej wiecej stwierdzić jaki bedzie miala charakter sunia? Wiem napewno ze nie jest strachliwa, była socjalizowana, nie boi się ludzi i innych psów.Zaznaczę , ze to moj pierwszy sznaucer.:Dog_run:

Link to comment
Share on other sites

Każde zwierzę podobnie jak człowiek posiada indywidualne cechy psychiczne. Część tego jest spuścizną genetyki, a część kształtowana jest w trakcie doświadczeń życiowych.
A co za tym idzie zdarzyć się może panikarz niszczyciel, jak i zrównoważony flegmatyk.:cool3:
Generalnie olbrzymy są bardziej zrównoważone od ich mniejszych wersji, co nie znaczy że jest to 100% populacji :eviltong:
Ważne m.in. jest aby w wieku szczenięcym pies spotkał się z maksymalną liczbą sytuacji które mogą go spotkać w dalszym życiu.
np. jak w wieku 5 lat poraz pierwszy będziesz musiała przewieźć go autobusem, to może byc zestresowany, a jak go dla nauki kilka razy przewieziesz w wieku szczenięcym, kiedy wszystko jest nowe, to potem potraktuje to jako rzecz naturalną :eviltong:
Wiele więc zależy od Ciebie jak ją ukształtujesz.
Ja bym się pośpieszył z zakupem i czytaniem książek o wychowaniu, bo ja kupiłem taką książkę tydzień przed zakupem psa i potem miałem problem z nadążeniem z czytaniem rozdziałów o fazach rozwoju psa, bo szybciej dorastał niż ja miałem czas czytać ...
Pierwsze tygodnie i miesiące są kluczowe dla późniejszego kształtu psychiki psa i konsekwencje ewentualnych błędów popełnionych TERAZ będa się odbijać czkawką przez następne 10-15 lat ...

Co do pytania czy po 9 msc suczce można wnioskować o przyszłym charakterze, to tak i nie - można przeprowadzić testy Campbella ( [URL]http://www.galus.vernet.pl/wybor_psa.htm[/URL] ) ale mówią one tylko w przybliżeniu o PREDYSPOZYCJACH psa.
Reszta zależy od wychowania.
Niedawno przeprowadzono test wśród właścicieli Rottweilerów.
W wieku szczenięcym ok. 10% ich rotków przejawiało skłonności dominacyjne. Powtórzony po roku test na TEJ SAMEJ populacji wykazał 90% psów z objawami dominacyjnymi ... :mad:
SAME TEGO NIE WYMYŚLIŁY! To właściciele nie zajęli przynależnego im miejsca, a one zajęły tylko to co było wolne ...
Jak piszesz sunia jest spokojna i zsocjalizowana, to dobrze.
Czy taka będzie dalej teraz już zależy tylko OD CIEBIE ...;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Obawiam się tylko jednej rzeczy. Mianowicie: sunię wzieliśmy półtora tygodnia temu. Na razie jest u mojego narzeczonego do końca pażdziernika, ponieważ w listopadzie wyprowadzamy się do swojego mieszkanka. Ja ma z nią częsty kontakt, przebywa też u mnie, staram się jak naj wiecej spedzać z nią czasu ale to u niego śpi, najczęściej je. Obawiam się , że może się mnie mniej słuchać i tylko jego uwazać za swojego Pana. Z drugiej strony tłumaczę sobie , że to tylko miesiąc, a teraz już dwa tygodnie i będziemy wszyscy razem.
Jeszcze jedno sunia jechała już tramwajem( kilka razy), straszny lament, samochodem- wszystko dobrze jak jasiedzę z nią z tyłu- wtedy tylko się kręci ale nie placze i oczywiście poznała już pozostałe pieski w rodzinie. Bardzo dobrze czuje się wśród ludzi i psów. Okropnie wymusza jedzenie, straszny żarłok.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W stadzie jest tylko jeden Przywódca, ale są też inne osobniki wyższe w hierarchii...
Obawiam się, ze stanowisko Przywódcy stada przez ten czas zostanie już obsadzone ;) (miesiąc dla szczeniaka to baaaaardzooo dłuuugooo) ...
No ale zawsze jeszcze mozesz powalczyć o inną wysoką pozycję ... :diabloti:
Musisz sporo trenować z sunią komendy i posłuszeństwo, teraz i po przeprowadzce bo zmiana terytorium zwykle inicjuje ponowne ustalanie zasad... więc sprawa jest otwarta :evil_lol:
Spraw, aby pierwsza wizyta w nowym miejscu odbyła się tak, że Ty jesteś tam, a oni przychodzą :cool3:
Żeby sunia nie odniosła wrażenia, że byli sobie oni, a teraz Ty się DO NICH dołączasz, bo jako "nowa" w stadzie na nowym terytorium będziesz miała słaby status :razz:
Chyba że sunie jest mega uległa, to no problem ;)
Niby to jeszcze szczeniak, ale niech jej lepiej w głowie dziwne pomysły nie kiełkują :eviltong: bo jak podrośnie to może sobie coś kombinować
BTW - moje też nie lubią trammwaju. Samochd i autobus OK, ale tramwaj za bardzo chyba buja gwałtownie na boki i "twardo" jedzie

Link to comment
Share on other sites

[B]M@d[/B] nic dodać nic ująć.
Konsekwentnie ale z wyczuciem, mądrze, ze zdrowym rozsądkiem i dużą dozą czułości - z olbrzymem trzeba się dogadać, a nie "złamać" go jak to niektórzy "treserzy" uważają ;)
A książkę poleconą przez [B]erię [/B]też polecam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...