Jump to content
Dogomania

obedience - nauka wysyłania do kwadratu


Kamilapon

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W obedience podczas szkolenia każde ćwiczenie dzieli się na etapy i uczy osobno. Chodzi o to, aby pies nie miał wątpliwości, za co jest nagradzany. Metod jest kilka. Można je dostosować do danego psa.W tym ćwiczeniu najważniejsze jest aby pies wbiegł do środka kwadratu i tam zawarował, więc skupię się na tej najważniejszej części.

1. Metoda na smaczki - na środku kwadratu umieszczasz jakąś podstawkę, my najczęściej stosujemy kartonik pod piwo :) i na tym coś dobrego, z tym, że ma to być nie większe od paznokcia. Psa trzymasz na smyczy. On widzi jak kładziesz nagrodę na podkładce. Potem wracacie na z góry ustalone pozycje, tj. na odległość 15 m. Stoicie w linii prostej do kwadratu, na osi jednego z boków. Wydajesz komendę (tu masz nieograniczone możliwości, od Ciebie zależy na jakie jednodźwiękowe hasło pies będzie reagował) i lecisz razem z psem w kierunku środka kwadratu i pokazujesz nagrodę, pies ją zjada a Ty go chwalisz i mówisz WARUJ a on się kładzie na środku. Biegasz tak parę razy. Psy zazwyczaj szybko kumają o co chodzi i za 3-4 razem możesz go już puścić. To znaczy: sadzasz psa, idziesz położyć nagrodę na podładce, wracasz i mając siedzącego w pozycji zasadniczej psa przy lewej nodze, wysyłasz go bez smyczy wydając komendę, Ważne jest aby pies biegł po linii prostej, nie po łuku, to w przyszłości ułatwi pracę.

2. Metoda na dywanik - najpierw rozkładasz dywanik i nagradzasz psa za każde położenie się na nim. Potem dywanik składasz na pół i nagraszasz w dalszym ciągu na kładzenie się na nim. Znowu składasz lub ucinasz dywanik... Generalnie rzecz biorąc, cały czas nagradzasz psa za położenie się na dywaniku, który maleje i maleje a jak już jest tyci i pies w dalszym ciągu kładzie się na nim, umieszczasz ów strzęp materiału w środku kwadratu i wysyłasz tam psa :).

Link to comment
Share on other sites

W IPO uczy się psa wysyłania również na piłeczkę lub na człowieka.

1. Piłeczka - zostawiasz psa w pozycji waruj lub siad, pokazujesz (dokładnie) piłeczkę i o odchodzisz z nią kilka kroków, pies cały czas wie, że masz ją ze sobą. Następnie kłądziesz piłęczkę na ziemi, fajnie, jeśli jest wzgórek lub kępka trawy, wtedy piłeczkę dobrze widać. Wracasz do psa i wysyłasz go naprzód łącząc słowo "piłeczka" z komendą, którą masz do wysyłania. Następne etapy to wydłużanie odległości, usuwanie słowa "piłeczka" z komendy. U nas ta metoda zadziałała najlepiej ze wszystkich.

2. Metody "na człowieka" nigdy nie stosowałam, ale słyszałam o niej od innych. W miejscu, do którego chcemy wysłać psa znajduje się atrakcyjna osoba. Może być atrakcyjna, bo pies ją lubi, lub wzmóc swoją atrakcyjność poprzez zabawę. Osoba odchodzi w miejsce, gdzie chcemy wysłać psa i woła go, a my wydajemy komendę. Po dobiegnięciu radość, nagroda itp. W tej metodzie ważne jest, aby miejsce, gdzie pies ma dobiec i zawarować było dokładnie oznaczone (jak na zawodach), bo pies to zarejestruje i kiedy osoby nie będzie, kwadrat bedzie mu się kojarzył z konkretną komendą.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za wyczerpujące odpowiedzi. Chyba spróbuję metody ze smakołykiem i podstawką do piwa. Bzikowi mile będzie sie kojażyło żarełko, a mnie piwko :D :D :D

Ale swoją drogą skąd pies wie na zawodach, że ma zawarować akurat w kwadracie? Czyżby kojażył pacholki?

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za wyczerpujące odpowiedzi. Chyba spróbuję metody ze smakołykiem i podstawką do piwa. Bzikowi mile będzie sie kojażyło żarełko, a mnie piwko :D :D :D

Ale swoją drogą skąd pies wie na zawodach, że ma zawarować akurat w kwadracie? Czyżby kojażył pacholki?

Dokładnie tak!

W tej metodzie ważne jest, aby miejsce, gdzie pies ma dobiec i zawarować było dokładnie oznaczone (jak na zawodach), bo pies to zarejestruje i kiedy osoby nie będzie, kwadrat bedzie mu się kojarzył z konkretną komendą.

Psy zwracają uwagę na nawet drobne szczegóły, kojarzą sytuacje niejednokrotnie wprawiając nas w zdumienie. Pachołki w obedience są tak duże i "znaczne", że pies nie jest w stanie ich nie zauważyć :D

Link to comment
Share on other sites

W tej metodzie z podstawką ważne jest właśnie, aby jedzenie było dobrze widoczne, dlatego nie może leżeć bezpośrednio na ziemi. Jeśli się dopuści do sytuacji, że pies zamiast pewnie lecieć do środka kwadratu zaczyna węszyć po pachołkach, trudno go będzie tego oduczyć.

Link to comment
Share on other sites

muszę tylko wyszukać gdzie w okolicy malują psy

Wiem, że takie zabiegi upiększające są na porządku dziennym w Stanach, ale w Polsce? :wink: :wink:

A tak na poważnie, to my zaczynaliśmy trenować na doniczkach, potem na takich białych plastikowych wazonach, które wtyka się w ziemię na cmentarzu. Pachołki zamawialiśmy w firmie Domowa szkoła, przez internet.

Link to comment
Share on other sites

Zaczęłam wczoraj naukę wysyłania do kwadratu metodą na jedzenie. Saga znała komendę naprzód z agility i waruj na odległość z PT1. Zostawiałam ją na siad, ostentacyjnie kładłam jedzenie na małym pieńku w środku kwadratu wyznaczonego dużymi doniczkami, wracałam do niej i dawałam komendę naprzód. Gnała prosto do jedzonka, gdy łyknęła to dawałam komendę waruj z odległości. Wychodziło prawie na środku. Potem przywoływałam do mnie. Wszystko to bardzo się psu podobało. dziś mam zamiar zmienić podkładkę i tak przez pare dni. Ale co dalej? Kiedy i jak wycofać sie z tego jedzonka? Jak długo pies powinien zostac w kwadracie?

Link to comment
Share on other sites

Potem jeszcze ustawiasz takie kwadraty w różnych miejscach, potem prosisz kogoś aby ci je ustawiał i kładł też jedzonko na środku. Tak że po tym pierwszym etapie zmieniamy miejsca oraz osoby kładące pachołki. Z jedzonka możesz wycofać się jedynie wtedy, kiedy masz 100% pewność, że pies pojął o co z tymi pachołkami chodzi i możesz nagradzać rzucając piłkę jeśli masz psa na piłkę :) .

Podczas tego ćwiczenia pies w kwadracie waruje przez chwilę. W tym czasie na znak sędziego przewodnik idzie po osi w kierunku kwadratu i jakieś 2 m od niego (czyli od pierwszych pachołków) skręca w prawo lub w lewo, idzie parę kroków, znów skręca kierując się w miejsce skąd zaczął swój marsz. (taki trójkąt przypominający żagielek). Na znak sędziego kroczący przewodnik przywołuje psa warującego w kwadracie do nogi, docierają razem do punktu wyjścia i tam stają w pozycji zasadniczej.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

troche odswierze temat :)
powiedzcie prosze jak to jest - w regulaminach nic nie znalazlam o wysylaniu do kwadratu, tylko marsz wokol z zostawianiem psa. czy cos sie zmienilo? a jezeli nie to jeszcze pytanie - w jakiej odleglosci powinny byc rozstawione pacholki? (te do wysylania, bo do zastawiania wiem ze bok ma miec 10m, ale tu pewnie mniej?)
pzdrw

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Słuchajcie, a jeśli pies wejdzie do kwadratu i od razu sam zawaruje (zakładam, że zrobi to dobrze czyli zmieści się cały w kwadracie), czyli ja nie zdąrzę mu wydać komendy "waruj", to czy są za to punkty karne? :hmmmm: I dozwolone jest 5 komend dodatkowych czyli mogę np. 2 lub 3 razy powtórzyć "naprzód"? No wiem, że niestety stracę za każdą taką komendę 0,5 pkta, ale z dwojga złego... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie, ze moze od razu zawarowag i nie bedzie punktow karnych. Ale raczej go tak nie ucz, bo po zawarowaniu psa nie masz juz mozliwosci go przesuniecia, nawet jak masz niewykorzystane komendy. Sedzia bierze pod uwage te pozycje psa prz ustalaniu czy jest w kwadracie. Dopuki nie zawaruje mozesz mu wydawac komendy (prao, lewo, cofnij, do mnie...) w limicie dodatkowych komend dopuszczalnych, oczywiscie z punktami karnymi, ale lepiej miec mniej punktow z cwiczenia, niz zero.
M+L

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kuncewmr'] Sedzia bierze pod uwage te pozycje psa prz ustalaniu czy jest w kwadracie. Dopuki nie zawaruje mozesz mu wydawac komendy (prao, lewo, cofnij, do mnie...) w limicie dodatkowych komend dopuszczalnych, oczywiscie z punktami karnymi, ale lepiej miec mniej punktow z cwiczenia, niz zero. [/quote]
To wszystko wiem, ale co mam zrobić jak mała wchodzi do kwadratu i zaraz się kładzie? Pewnie za szybko zaczęłam jej wydawać "waruj" :hmmmm: :niewiem:, moja wina i mój błąd :oops: . I teraz nie wiem co z tym zrobić, bo boję się, że jak zacznę to korygować, to ją zniechęcę w ogóle do wchodzenia do kwadratu. Więc skoro już tak coraz chętniej robi, to może uda mi się tak wypracować, żeby warowała w kwadracie? :hmmmm: Jest mała, kwadrat większy od niej, więc to też jakieś ułatwienie. Co robić? :niewiem: Boję się znowu coś zepsuć. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...