Jump to content
Dogomania

Za duzo bialka...


ohisama

Recommended Posts

Psy przebiałczone gubią sierść lub (i) mają wypryski albo tracą apetyt. Karma orijen nadaje się moim zdaniem tylko dla zabiedzonych, schorowanych lub bardzo żle przyswajających inne jedzenie piesków.Zdrowy normalny labrador może się tylko od takiej karmy rozchorować z nadmiaru dobrego:cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='ohisama']Psy przebiałczone gubią sierść lub (i) mają wypryski albo tracą apetyt. Karma orijen nadaje się moim zdaniem tylko dla zabiedzonych, schorowanych lub bardzo żle przyswajających inne jedzenie piesków.Zdrowy normalny labrador może się tylko od takiej karmy rozchorować z nadmiaru dobrego:cool3:[/quote]

Tyle, że weci już od dawna zarzucili konepcję przebiałczenia jako powodującego te objawy. Jak dla mnie bzdura. Dużó białka a mało węgli powoduje, że pies to je przekształca na energię. Przy tym często gubi dodatkowy tłuszczyk, nie słyszałam, żeby na Orijenie psy się "przebiałczały" jak to nazywasz.

Link to comment
Share on other sites

Miałam już mojej kupić worek orijena, ale nie wiem kogo mam się w końcu słuchać :shake: Szkodzi czy nie szkodzi ta duża ilość białka? My mamy cały czas problem z nadmiernym wypadaniem sierści (przez okrągły rok wyczesuję z niej wiadra, wet twierdzi, że taka jej uroda), choć sama sierść jest błyszcząca i bardzo ładna, a podszerstek gruby.
Nie ćwiczymy jakoś szczególnie, w sumie normalne spacery. To co radzicie - kupować orijena (chociażby na spróbowanie jeden worek) czy raczej coś innego?

Link to comment
Share on other sites

Gaja, jak nie sprubujesz to sie nie dowiesz.
Pamietaj prosze ze kazdy pies inaczej reaguje na inny rodzaj karmy.
Kup moze poprostu na poczatek worek 7,5 kg badz np 2x2,5kg
Co do dawkowania mozna troszke ja zawsze obnizyc jezeli uwazasz ze Twoj pies nie wykorzystuje tyle energii ile by mogl.

pozdr

Link to comment
Share on other sites

my mamy wersje adulkt i senior:) czy ktos ma moze miarke acany i wedlug niej moglby mi powiedziec ile to jest 40g karmy??bo miarki orijena nie mieli:(( a nie chce przedobrzyc z mala kluska;p a moja waga kuchenna no nie wiem;p wieksze dawki odmierzy ok ale z mniejzymi to tak nie bardzo;p

Link to comment
Share on other sites

czy ktoś może mi powiedzieć,czy jest jakaś różnica w składzie Orijena puppy large a adult?? Dakar kilka miesiecy temu jadł puppy large własnie,potem była przerwa na Biomill ,a teraz kupiliśmy adult ( orijen ) i nie wiem,czy to po tym,ale ma uczulenie w uchu ..ucho jest czyste od wydzielin,nie smierdzi,ale cała małżowina jest czerwona i go swędzi..nie wiem sama ,czy to po Orijenie..właśnie dla dorosłych..

Link to comment
Share on other sites

Ja skarmilam 3 worki orijena: 2 puppy + 1 adult i bardzo sobie chwale - pies jadl chetnie, przybral na wadze i ma ladne miesnie, kupki w niewielkie i tylko raz dziennie.
Dodam ze karmie sucha karma rano i gotowanym wieczorem.
Niestey wada tej karmy jest cena. teraz w domu mam 2 psy i przezucilam sie na Hillsa- wlasnie ze wzgledow ekonomicznych

Link to comment
Share on other sites

Jestem ok 2 tyg po karmieniu Orijenem i musze powiedziec, ze karma niestety nie jest dla nas:shake:
Karma ogolnie swietna do tego nie mam zadnych watpliwosci, jednak moj pies w ciagu tych 2 tygodni strasznie spadl mi ostro z wagi, sama skora i kosci no i miesniaki:diabloti: Zwiekszylam rowniez dawke karmy (w normie) jednak i to tez nie poskutkowalo, a niestety nie moge sobie pozowlic na dluzsze testowanie bo sezon wystawowy rozpczyna sie nam juz wkrotce, a wydaje mi sie ze skoro efekty byly tak szybko to raczej bo karmieniu przez nastepny miesiac raczej sie to nie zmieni.:roll: Jeszcze ktos namnie nasle TOZ ze glodze psa:evil_lol: Dlatego wracamy do tej samej firmy jednak Acany sport, na ktorej wygladal w sam raz i rowniez mu bardzo sluzyla!

Dodam jeszcze ze moj pies jest zdrowy i napewno to nie jest powodem spadku wagi, cwiczymy tak samo i ruch ani nam sie nie zwiekszyl ani nie zmniejsyl.

Moj post nie jest w zadnym razie atakiem na karme, bo bardzo ja cenie niestety kazdy psiak reaguje inaczej na karmy i tu wlasnie jeden z dowodow ze tak moze byc.
Jednak kupki sa mini mini i co najwazniejsze zadnych wiatrow :cool3:

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

blaira,

Moja Czata reagowała na Orijena tak samo.
Kupiłam go, bo był smaczny, a Czata to niejadek i bardzo wybrzydza. Smakował jej baaardzo! Jadła naprawdę duże ilości, ale zamiast choc troche przytyć, chudła strasznie!
Ona i bez tego jest za chuda jak na PONa.
Nie wszystko jest dobre dla każdego.

Link to comment
Share on other sites

uch... przebrnęłam przez cały watek wreszcie!
i jestem pod dużym wrażeniem, z tego co wyczytałam to karma super, w zasadzie zadnych negatywnych opinii, gdyby nie cena...
i chyba skusze sie na nią...ale mam parę pytań:
mam 12-letniego kundelka( 10kg), bardzo aktywnego i do tego chudzielca, jaki Orijen powinnam wybrać Adult czy Senior? chodzi o to, żeby mi pies nie schudł, a może nawet nabrał trochę ciałka;). z racji wieku powinien dostac Seniora, ale czy na tym nie schudnie? poza tym czy wie ktoś może gdzie dostane Orijena we Wrocławiu w rozsądnej cenie...takiej na studencką kieszeń;) aha i jeśli ktoś ma może opakowanie i mógłby mi sprawdzić wielkość porcji dziennej to wtedy sobie obliczę dokładnie koszt miesięczny.
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No, ja mam też podobne spostrzeżenia. Karmimy około 3 tygodni i: pies mi dostał mega łupieżu, robi zielone, wielkie kupska na każdym spacerze, a sierść stała się matowa i wysuszona. Fakt faktem, zajada z wielkim apetytem ;).
Jednym słowem szkoda mi, że muszę zakończyć przygodę z tą karmą, bo sama idea bardzo mi się podoba.

Link to comment
Share on other sites

No to zazdroszczę, bo bardzo mi się to wszystko podobało z opisów :).
Zapomniałam dodać najważniejsze. Wcześniej w temacie się zastanawiały osoby, czy taka duża ilość białka wpływa na psa. Nie wiem, czy może to mieć związek z jakimś innym zjawiskiem, aczkolwiek Beza po przejściu na Orijena zrobiła się bardzo nadpobudliwa. Nic innego raczej się nie zmieniło w jej życiu wtedy.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnych naukowych opracowań, które wskazywałby na to, że ilość białka zbliżona do ilości spotykanej w żywieniu naturalnym, może powodować problemy zdrowotne u normalnego zdrowego psa.

Teorie o tzw. przebiałczeniu zaczęły się pojawiać gdy na rynkach zaczęły dominować karmy dla zwierząt o wysokiej zawartości zbóż (a więc węglowodanów) i niewielkich zawartościach białek. Rzekomo zabieg ten miał być powodowany troską o psy i ich nerki.

Występujące często obecnie problemy z nerkami u psów a zwłaszcza kotów, są w dużej mierze efektem długotrwałego skarmiania jednym typem karmy zawierającej szkodliwe przeciwutleniacze (BHT i BHD) i środki konserwujące takie jak etoxynina.

Efekt pobudzenia. Z jednej strony jest to jedna z miejskich legend w stylu nie karm psa surowym mięsem bo będzie krwiożerczy. Z drugiej zaś może być w tym trochę prawdy.

Jednak zawartość białka tylko pośrednio wpływa na zachowanie psa.

Zobacz jak duża jest dawka żywieniowa Orijena a jak duża jest dawka żywieniowa przeciętnej karmy zbożowej - w większości przypadków będzie to prawie dwukrotna różnica wagowa.

A teraz przypomnij sobie jaką miałeś / miałaś ochotę na bieganie i skakanie po obiedzie z I dnia świąt, z pełnym brzuchem nachodzi ochota człowieka na posiedzenie gdzieś z boku, dodatkowo wypełniony żołądek dociska nieco przeponę, ograniczając nieco dopływ tlenu co wywołuje efekt senności.

Podobnie jest z psami, z rozepchanym przez kukurydziano-ryżową papkę brzuchem nie mają ochoty na igraszki.

Link to comment
Share on other sites

Tzn się o to przebiałczenie to się nie kłócę, bo też w to za bardzo nie wierzę :).
I właśnie to mnie w Orijenie zdziwiło, bo moja suczka była na BARFie i żadnego kopa energetycznego nie dostała. Dlatego myślałam, że Orijen będzie dla nas idealny. Może, jest to jakieś rozdrażnienie spowodowane alergią na któryś ze składników (łupież).
Też mi się na początku podobała ta mała dawka, ale pies ma halo, a łazi głodny. Dawkę dostaje nawet trochę większą niż na swoją wagę i przydział ruchowy.

Z tą nadpobudliwością nie chodzi o taki efekt, jak tu mówisz, po świąteczny, gdy pies jest przeżarty. Bo Beza różne żarcie już jadła, nigdy nie była senna, zawsze skora do zabawy, ale nie odwalało jej.
Powtórzę, że oczywiście nie jestem przekonana, czy chodzi o tą ilość białka. Może to jakieś fazy księżyca czy przypływy ;).

Link to comment
Share on other sites

ale Beza ejst chyba mlodziutka jeszzce prawda?:> wiec z tad ten "kop" i wiecej energi itp pewnie;p moja 10 letnia sucz zachowuje sie jak szczenie:Dwczoraj byl gorszy dzien ale dzis znowu mam szczeniaczka a nie staruszke;p orijen nam sluzy raczej:) mis ma lekki lupiez ale kudly zmienia.. a lupiezyk lekki.. a zazwyczaj ma wiekszy bez wzgledu na karme jesli zmienia intensywnie wlos :)i ogolnie psiaki fajnie wygladaja:)

a z ta iloscia karmy to racja... :) im mniej karmy tym aktywniejszy peisek.. o ile akrma jest dobra a nie jakas marketowka;p ja jak nie planuje intensywnego dnia dla psiakow to dostaja wiecej zarelka zbey byly bardziej najedzone i "ociezale":P

Link to comment
Share on other sites

No może masz rację z tym wiekiem. Beziak ma 11 miesięcy. Tzn się rozumiem, że czasem jej odwala, a czasem np. jak jest brzydka pogoda to jej się nic nie chce. To jest ok. Ale mniej więcej znam jej poziom aktywności i ostatnio jest hiperaktywna dzień w dzień ;). Ale całkiem możliwe, że nie jest to poziom białka, bo przecież na BAARFie też go sporo dostawała, a jej nie odwalało.
Ciekawe i nowe jest dla mnie to, co napisałaś o łupieżu. Mała teraz zmienia włos na wiosnę, więc może to przez to ten śnieżek na futrze ;). No nic, pożyjemy zobaczymy. I tak muszę 2 kilo skarmić ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mam do Was pytanie donosnie karm wysokobialkowych (orijen ma bialka ok. 40%).
Ostatnio zalogowalam sie na niemieckim forum o psach i dosc czesto w dziale "zywienie" pojawia sie informacja, ze karma sucha nie powinna przekraczac 28% zwartosci bialka, a optymalna zawartosc miesci sie w granicach 24-26%..
O karmie Orijen natomiast podawane sa informacje, ze jest to karma kanadyjska i stworzona jest specjalnie dla psow tam pracujacych w "ekstremalnych" warunkach.. dlatego zwartosc bialka jest tak wysoka.. :roll:
Prosze Was o zweryfikowanie tych informacji :oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='an1a'][B]Moderna [/B]psy pracujące mają większe zapotrzebowanie na energię niż nasze spacerowe i miastowe pieski :)[/quote]

:)

No wlasnie, a jak to sie ma do tej optymalnej ilosci bialka pk.25 %.. czy w takim razie Orijen nie jest dla wszystkich psow?
I czy karmy suche przekraczajace 30% sa naprawde takie zle? Czy jest to moze zalezne od rodzaju bialka: roslinne, zwierzece czy inne podzialy?
:hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

Karma Orijen jest przeznaczona dla wszystkich psów, bez względu na rasę czy też sposób spędzania życia. Nigdzie na stronie producenta nie znalazłem informacji, że karma jest przeznaczona jedynie dla psich sportowców, czy tez psów pracujących. Owszem znajduje się info w dawkowaniu o tym, że mniejsze dawki należy stosować dla psów spędzających mniej niż godzinę dziennie na spacerach i ćwiczeniach.

Zanim przejdziemy dalej. Mam pytanie, czy w informacjach które uzyskałaś było powiedziane DLACZEGO sucha karma o tej zawartości białek nie jest wskazana dla psów domowych, lub DLACZEGO inna zawartość białek jest OPTYMALNA dla psów domowych?

Link to comment
Share on other sites

Ja też na stronie tego nie znalazłam, napisali tylko że w karmie jest więcej białka zwierzęcego ze względu na brak zbóż itp i jest lepiej przyswajalna. Rany takie smakowitości a mój pies uczulony na mięsko :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...